Ochráním tě

Ochráním tě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406003/bmid_ochranim-te-hiO-406003.jpg 4 460 183

Nespoutaná a drsná krása ostrova Lewis se prolíná s oslnivým světem pařížské módy. Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté a jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis. Niamh se začne probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a přikloní se k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat vyšetřovatelka Sylvie Braqueová. Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Host

I'll Keep You Safe , 2018

Jenny055
30.09.2019 4 z 5

Peter May je môj obľúbený autor a napriek tomu, že kniha je trochu iná ako jeho predchádzajúce, páčila sa mi. Počúvala som audioknihu a bola nahovorená výborne. Napätia bolo málo, možno žiadne, komisárka divná a skoro nič nevyšetrovala, ale rozprávanie a spomienky hlavnej hrdinky, opis života ľudí na ostrove a aj samotný príbeh bol fajn.

Opatov
23.09.2019 5 z 5

Audio kniha, skvěle namluvena. Příběh lásky a zrady na pozadi irské přírody a zvyků. Nečekaný a naprosto šokující konec. Trochu jiný May.

Luciiis
16.09.2019 3 z 5

Bylo to mé první setkání s autorem a podle referencí jsem očekávala dech beroucí detektivku, od které se nebudu moci odtrhnout. Opak byl pravdou. Do poloviny knihy jsem si několikrát nemohla vzpomenout, jaký zločin se vlastně v začátku stal. V knize totiž převládalo vyprávění partnerského životního příběhu hlavní hrdinky, spousta informací směrem do minulosti. V přítomné linii vyprávění se jen jednou za čas projevil náznak detektivní zápletky. Druhá polovina knížky byla chytlavější. Ale stále bych knihu nezařadila primárně do detektivního tvorby.

Eidalon
11.09.2019 3 z 5

Po určité prodlevě se Petr May vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis a navazuje dalším příběhem. Postavy jsou nové, příběh jiný, ale prostředí a styl psaní zůstává, ikdyž mne mnohdy přišlo, že to již s původní kvalitou textů trilogie zdaleka nemůže soupeřit.

Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi spolu vyrůstali jako děti a posléze se jejich osudy střetávaly až do manželského svazku, ikdyž rodiny, ze kterých pocházejí, nemají mnoho společného. Dávné dramatické události vnáší do vzájemných rodinných vztahů nenávist a nesmiřitelnost, která se nese na pozadí příběhu jak tenká nit.

Kniha začíná dramaticky, smrtí jedné z hlavních postav a pak je rozehrána linie několika časových os, které Vám postupně představí krásný příběh s nečekaným rozuzlením. Tak trochu smutný osud předkládá složitosti života s oním pravdivým, jednou si dole jindy nahoře, a až na dřeň odhaluje typické ostrovní prostředí s nevlídným počasím a zcela s ničím nesrovnatelnou přírodou a drsností života v tomto koutu země. A přesto v sobě skrývá neskutečnou poetiku a krásu.

V knize se střetávají protiklady tvrdého života na ostrovech s pozlátkem módního světa a celebrit, kterým není svaté vůbec nic. Až teprve úplný pád na dno hlavní hrdinky rozkryje všechny ty přetvářky a fráze a odhalí skutečnou tvář těch nejbližších.

Krásná kniha a psychologie postav s detektivní zápletkou a skrytou láskou k ostrovům na periferii světa. Přesto mne ostrovní trilogie oslovila mnohem více.

Ochráním tě stojí určitě za přečtení, ale k příběhu se nejspíš již nevrátíte, což u trilogie určitě neplatí. A detektivku nečekejte, je to především příběh o životě a vztazích, specifické krajině a peripetiích života se svojí nekonečnou rozmanitostí.

Miluna40
07.09.2019 1 z 5

Tesila jsem se na ni,ocekavala jsem ale vic. Je to 3 kniha,kterou jsem od nej precetla a ktera je ze stejneho prostredi. Mozna kdybych ji cetla jako prvni, bavila by me vic. Popis prirody a naznaceni charakteru lidi je ve vsech stejny a tim mi uz prijde nudny. Zacatek dobry ( i kdyz uz tusite,ze to nebude jak to vypada) a konec pritazeny za vlasy. A co se tyka policistky,to mi prislo uplne pitome. Chybelo prijemne napeti detektivky.

Kyri
06.09.2019 3 z 5

Příběh mi přišel docela zajímavý a poměrně uvěřitelný, ale čím déle jsem četla, tím výš se mi zdvihalo obočí. Jak psala Marryzlis, konec to zabil. Moc se mi líbilo líčení přírody, i když pozitivní vztah místních lidí k přírodě taky moc důvěryhodný není, spíš předpoklad autora, že se to bude městským lidem líbit. Ale to má tedy pravdu. Jinak tedy od vysvětlení nevěry manžela, přes šílenou lesbičku, bláznivou komisařku, lovení různých lidí z moře, se zdálo, že autora trápilo něco jiného, než smysluplnost, nebo už zcela rezignoval na to, že by o jeho knížkách někdo mohl přemýšlet.

Heliku777
02.09.2019 5 z 5

Pro mne příjemné prázdninové čtení. Kniha se četla dobře. Ráda si přečtu i jinou knihu od tohoto autora.

dawson321
30.08.2019 5 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER!
Jednalo se o mou první přečtenou knihu od Maye, takže jsem neměl žádná očekávání a po přečtení zdejších recenzí jsem nabyl dojmu, že kniha nebude dvakrát záživná. Ovšem byl jsem příjemně překvapen. Kniha se mi četla opravdu dobře a i celý příběh se mi líbil.
Prvotní zápletka s bombou vtáhla do děje a dokázala navnadit na čtení. Nejvíce se mi ovšem na knize líbily jednotlivé retrospektivní mikropříběhy ze života Ruaridha a Niamh, které měli buď zajímavý děj či postavy. Co se týká finálního rozuzlení, nepřišlo mi nějak "přitažené za vlasy" a popravdě jsem tak nějak od poloviny knihy tušil, kdo za tím vším stojí. Hold láska je láska a někdy může mít i takovéto ničivé důsledky. Za mě 5*

EvelynDupont
25.08.2019 5 z 5

Ačkoli jsem od knihy očekávala úplně něco jiného, příběh se mi líbil a kniha se četla velmi dobře. Snad jen konec je trošku přitažený za vlasy, ale to mi až tak nevadilo...

Marryzlis
22.08.2019 2 z 5

Byla jsem nadšená. Ze začátku. A i potom. Ale těch posledních asi 10 stran jsem si říkala: A to jako vážně, TY VOGIČ?! Ten konec to zabil. A mě zklamal.

Nerevanin
15.08.2019 3 z 5

Mezi tvorbou P. Maye se jedná o spíše průměrné dílo. Časté retrospektivní vsuvky, které, jak bývá u Maye zvykem, jsou asi nejzajímavější částí knihy. Výsledné rozuzlení děje pro hlavní postavy (především Niamh a inspektorku) velmi křečovité a podle mě to výsledný dojem z knihy velmi sráží, pokud by se to odehrálo jinak, nejspíš bych přidala o hvězdičku víc. Chování některých postav mi připadalo poněkud zvláštní a nedomyšlené (zejména v širší perspektivě), navíc tam postavy vyskakovaly jak čertíci z krabiček, ovšem pro výsledek detektivky měly přínos minimální. O detektivce se vlastně ani nedá pořádně mluvit, spíš mi to připadalo jako soubor miniepizodek ze života jedné postavy pospojovaný detektivní zápletkou. Přesto myslím, že se nejedná o špatnou knihu a za přečtení stojí, byť znovu se k ní vracet nebudu.

kytarka
14.08.2019 3 z 5

Touhle knihou jsem měla premiéru u spisovatele. Žádnou jeho předchozí knihu jsem nečetla, proto jsem si řekla, že bych to měla napravit. Nechtěla jsem začít nějakou sérii, a tak jsem zvolila tuto novinku.
Manželé z ostrova Lewis jsou v Paříži, protože jsou významní dodavatelé Ranish tweed. Tam se však stane velice nešťastná událost. Manžel vyletí v autě do vzduchu, vybuchne bomba. Rozjíždí se tedy pátrání co se stalo a kdo za tím stojí.
Na můj vkus se kniha velice táhne. Připadá mi spíše jako klasický příběh ne detektivní. Je to však čtivý příběh, to se musí nechat. Tím, že se v knize spisovatel hodně vrací do minulosti, kde se nám ukazují důležité body v tom kdo může za vraždou stát, dost spadá do nudného příběhu kde se nic moc neděje. Já celkem rychle odhadla kdo za tím vším stojí. Konec má šílený obrat a doslova vysvětlení na pár stránkách. I přes hodnotím jako dobrou knihu, protože mě bavila číst.

Adiemus
14.08.2019 2 z 5

Pro mě (zatím) nejslabší Mayova kniha. Spíš červená knihovna než detektivka, ústřední motiv poněkud přitažený za vlasy. Dokonce i zaujaté popisy Hebrid mě po čase začaly nudit.

asfalt
08.08.2019 3 z 5

..buble, ssss, prsky bubl, prsky sss blble...

Vaření z vody, tak na mne kniha ve finále působila.
Začínala tak slibně, a až asi do tří čtvrtin to bylo krásné kriminální dílko plné popisu barvitých vzpomínek hrdinky knihy a nelehkého vyšetřování vraždy jejího manžela zasazeného do tajemné a nehostinné krajiny Skotského venkova. Takto svěže a s vidinou napětí s až psychologickým podrobným průnikem do tajů a podhoubí všech důležitých postav a dějových linek jsem dílem proplouval... a pak BUM!
...máte pocit, že autor se zamotal do velikého množství postav a musí se z toho galimatyáše rychle dostat nějakým radikálním činem. Třeba tím, že děj rázně zlomí, když se najednou začne usilovat o život hlavní postavě románu Niamh. Od té chvíle děj ztrácí napětí a octneme se v jakési frašce, která vrcholí vraždou francouzské policistky a tragikomickým návratem údajně zavražděného a pohřbeného Ruairidhe, kolem něhož (vzpomínek na jeho krátký život) a vyšetřování jeho pařížské vraždy se děj celé knihy točí.
Konec je zmatený a násilně vnucený happy-end mi vůbec nesedí k této jinak zajímavé příhodě.

milena8281
05.08.2019 4 z 5

Další skvostný příběh z pera Petera Maye. Pro mě skvělý vypravěč, téměř do posledních stránek jsem nevěděla, kdo je vrah. Těch možných viníků se nabízelo několik a rozuzlení bylo pro mě překvapením. Správně napínavé až do konce. Neřekla bych, že je konec přitažený za vlasy nebo nereálný, vždyť motivů a důvodů může být spousta, do hlavy nikdy nikomu nevidíme.
Já určitě po Mayovi sáhnu znovu, zatím mě nikdy nezklamal.

raty
22.07.2019 5 z 5

Já jsem spokojená. Peter May je pro mě skvělý vypravěč. Moc se mi líbí výlety do pro mě neznámého prostředí, na které se můžu s jeho knihami vydat. Ostrov Lewis a jeho obyvatelé v kombinaci se světem módy a detektivní zápletkou mě prostě bavili. A to věčné srovnávání a škatulkování? Nechápu. Mě by nebavil autor, který nepřekvapuje a píše stále stejné knihy.

astra3
19.07.2019 3 z 5

Mám ráda knihy od Maye. Ale tato mě zklamala. Až neuvěřitelné.

irca3468
17.07.2019 4 z 5

Ale jo, nebyla to až tak detektivka. May je prostě May :)

Hynais
17.07.2019 3 z 5

Peter May je nejen vynikající vypravěč, ale do svých knih dokáže dostat místní reálie, které má precizně sesbírané, nastudované a s láskou podané čtenáři. Nejinak je tomu i v této knize. Zklamáním je ovšem sama kriminální zápletka, která není ani příliš vzrušující ani moc uvěřitelná

mata57
12.07.2019 3 z 5

Takové nesourodé. Mistrovsky napsané reálie o ostrovu Lewis, byť zde trochu působící jako kulisy poslepované ze zbytků předchozí trilogie, si zcela určitě zaslouží 5 hvězd. Fakta o vlnařském průmyslu neutrální vata. Pak už jen odečítání... Mohlo být i hůř, bál jsem se , že se drkotavý děj bude odehrávat pouze v Paříži. Naštěstí pak vagónky příběhu naskočily na osvědčené koleje ve Skotsku a vše se rozjelo.