Obrázky z Holandska

Obrázky z Holandska https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/685/bmid_obrazky-z-holandska-Nva-685.png 4 187 42

Cestopisná kniha z Čapkových cest po Holandsku plná zajímavých postřehů a fejetonů, doplněná jednoduchými a výstižnými kresbami tamní krajiny a lidí.

Bája89
05.05.2023 2 z 5

Lakonické ilustrace jsou na téhle knize asi to nejzajímavější. Čapkův popis Holandska byl dosti suchopárný.

Uma
28.01.2023 3 z 5

Pěkná kniha se zajímavým textem.
Text není těžký na pochopení.
Kniha má krátké kapitoly, tím pádem se rychle čte

Nymfadora.T.
13.01.2022 4 z 5

Nádherné čtení, je to ostuda, že jsem se k těmto cestopisům dostala až teď. Těším se, že si přečtu všechny...

Terka_v25
20.05.2021 4 z 5

Není to samozřejmě klasický cestopis, ale K. Čapek dokázal pěkně vystihnout své dojmy z návštěvy Holandska. Co vám budu říkat, hned bych se tam taky vydala :)

Mi--LADA
18.04.2021 5 z 5

Z Čapkových cestopisů se mi Obrázky z Holandska líbily nejvíc. Jak je to lehce a vtipně napsáno a ještě jsem se něco dozvěděla z tehdejšího Holandska! Další zajímavá knížka od velkého spisovatele.

morava
12.04.2021 5 z 5

Tak ja jsem si cteni pekne uzila. To, ze styl psani pana Karla Capka proste miluji, to uz se snad netreba ani zminovat. Tak aspon strucne :-)
Takze asi treba zminit, ze Holandsko znam, dalo by se rict, jako sve boty.
Takze ten specificky capkovsky jazyk, popisy mest, polderu, umelcu, charakteru mistnich, bydleni s velkyma nezastrenyma oknama, lidi na kolech, jsem vnimala snad 2x vice, nez nekdo, kdo Holandsko jeste nenavstivil.
No a jeste musim dodat jednu vec, a to je jiz zminena jizda na kole. I ja zde jezdim casto, a velice rada na kole. Ale po docteni teto knizecky jezdim jinak.
Jezdim s usmevem, protoze se mi hned vybavi postrehy pana Capka, a to proste nejde se neusmat :-)
A popis bydleni ?
" V Holandsku se nebuduji domy, nybrz ulice, domy jsou uz cosi , jako vnitrni zarizeni.
Jsou to skrine a skrinky pro lidske bydleni..." :-)

hapac
01.01.2021 4 z 5

Knížka, kdy pouhých pár stránek postačí k tomu, aby vás nalákaly tuto část Evropy navštívit. I po tolika letech jsou slova a pohled na lidičky této země a její krásy a zajímavosti pravdivé a aktuální. Krásné ilustrace jsou pak pomyslnou třešničkou na dortu. Zvláště v dnešní době, která zrovna nepřeje cestování je to příjemné čtení. Ach jo, hned bych jela!

Gweny
26.10.2020 5 z 5

Krásný, řekněme, cestopis, při kterém autor čtenářům zprostředkoval svůj pohled na Holandsko. Nechybí popis města, venkova, architektury, umění i běžného holandského občana. Co se mi ale líbilo nejvíc, byla část s kanály a květinami. Obrázky byly jednoduché, ale přitom krásně dotvářely text. Moc příjemné počteníčko, které mě okamžite uvrhlo do nálady, kdy bych si nejraději do Holandska sama vyjela a na kole prozkoumala tamní venkov. :-)

Marla
01.10.2020 5 z 5

Líbezně milé a pravdivě čtení. Citovat z něj nebudu, sami si přečtěte, jak dokázal psát Pan spisovatel.

tittanie
24.07.2020

Čapkovy cestopisy jsou úžasné. Po přečtení jsem měla pocit jako kdybych se vrátila z výletu.

Marylaa
15.07.2020 5 z 5

Tohle od vždycky bylo u nás doma v knihovně a opravdu netuším proč jsem to nepřečetla dřív. Je to vtipné a zajímavé a jak nemám ráda v knihách ilustrace, tak u Čapka naopak, skvělé to doplňují.

radusak9806
17.06.2020 4 z 5

Zvyklá jsem si na styl psaní, zamilovala si Čapkovy náčrty (chyběli mi v Itálii) a závěr s rozjímáním nad malostí a velikostí národů byl jen třešnička na dortu.
Jediné čemu nerozumím, proč mají Italské listy a Holandské obrázky úplně jinou gramáž papíru (vlastním knihy stejné knižní série).

1amu
30.03.2020 5 z 5

V současné době využívám nařízené izolace k tomu, co mi vždy udělalo radost- tedy ke čtení knih. A je-li průvodcem Karel Čapek, pak je celkový dojem z jeho "výkladu" tím nejlepším řešením.
Rozlohou jsme skoro jednou tak větší jako Holandsko, leč to zas má skoro o 7 miliónů více obyvatel, což je dáno především vysokou životní úrovní, za kterou míří chudá emigrace.
My máme nádherné lesy, rybníky a jezera, oni zbudovali poldery, což jsou hrázemi vytvořené velké plochy pro budoucí žírná pole. My vyvážíme (namátkou) pivo a české sklo , oni neuvěřitelné množství květin, sýry a zdravé mléko.
My vyrážíme o víkendech na chalupy, oni to berou zdravěji : když není zima, vyrážejí na kolech (na kterých jezdí běžně v obrovských množstvích i ve všední dny) na zdravý vzduch.
A v zimě navleče rodinka brusle a vyráží po grachtech (zamrzlé kanály), které spojují jednotlivá města i městečka ke svým přátelům. Nepotřebují natankovat pohonné hmoty, tedy ušetří.
"Od města k městu vedou rovné kanály, ale ty vedou nad zemí. Hladina vody jest nad hladinou země, voda teče nahoře, lidičky si to šlapou dole. Lodi jim plují skoro nad hlavami, ale oni mají pevnou důvěru k svým hrázím a ke své vodě, snad ta důvěry ty hráze podpírá..."
My chováme psíky a vodíme je na obojcích. Pan Čapek sděluje : "Pejskové nemají náhubků, proto se pořád smějí, neperou se a nepokouší nikoho ani na sebe nevrčí. Z toho je vidět,že svoboda bez náhubku není pro kočku, ale pro psa a pro nás lidi....Nikde není tolik starých lidí jako v Holandsku, jsou jich plné lavičky a hřejí se na milosrdném sluníčku. Ta vlídnost k starým je také pravé staré Holandsko."
Autorovi se nejvíce v zemi líbily domečky k bydlení: " Před okny zahrádka ničím neohrazená, velká okna nezastřená, aby každý kolemjdoucí mohl vidět blahobyt rodiny pod domácí lampou. Nebudují se tam domy, nýbrž ulice. Domy, to je cosi jako vnitřní zařízení, jde o skříně a skříňky pro lidské bydlení."
A blíží se finále.
"Nebýti Rembrandta, byl bych si odnesl závěrečný dojem, že pěkná a dobrá věc je malé štěstí malého národa. Taková hezká,hladká a rozumná země. Tak pěkně si vede a tak pěkně si žije. Nemá hor, ale přesto tam zeje propast smutku, záření a strašné krásy. To je Rembrandt. A jinak je to taková spokojená a praktická země !"
Před ukončením ještě perlička:
Vážený spisovatel na Kongresu Pen klubů v Haagu při své pečlivosti zjišťoval předem výši spropitného při jízdě taxíkem v bedekru.
Pečlivka Čapek chtěl po své první jízdě zaplatit šoférovi spropitné+ cosi jako nad - taxu. Rozčílený taxíkář mu hodil stříbrné holandské drobné opovržlivě k nohám a chrochtavou holandštinou spustil prý cosi, z čeho pasažér usoudil, že jde o sprosté námořnické nadávky nejhrubšího zrna. Zmatený Čapek se poptal jak postupovat dále při placení v taxíku -tamního hotelového vrátného. Poradil.
Od té doby vždy přidal půlku guldenu (který si prý při snídani odtrhl od huby, tím se stal (u taxíkářů v Haagu) váženým cizincem .
A závěr knnihy ?
"Není snad tou nejlepší metodou pro malé národy nahradit kvantitativní ideály ideálem kvality ? Je-li náš krámek malý, pak v něm není místa pro šmízo, humbuk, polotovar a šmejdy ! Špatné zabírá tolik místa jako dobré a my toho místa na slunci nemáme nazbyt. Nemluvím o produktech, ale o tom důležitějším - o ideálech. Nemohu si pomoci, ten malý národ holandský se svým způsobem zachoval jako biblická Marie, vyvolil sobě lepší stránku . "

Jack.Bledsoe
29.02.2020 5 z 5

Krátké dílko s nadčasovou závěrečnou myšlenkou. Kéž bychom se jí dokázali držet!

Kinison
11.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelně trefné a více méně platné v Nizozemsku dodnes. Doporučuji k přečtení před cestou do této země. Je to krátké a doplněné o velmi milé kresby.

ronave
04.01.2020 1 z 5

Čapka mám ráda, ale tato kniha mě nezaujala a těžko se mi četla. Bohužel jsem ji nedočetla do konce :-(

MilanCFC
22.11.2019 5 z 5

V závěru ono zamyšlení se nad kvantitou a kvalitou a velikostí malého národa, to stojí opravdu za to a nejde než souhlasit. Celkově takové lehké, nenásilné, a plné Karla Čapka :-)

Ronnie68
17.11.2019 5 z 5

Za mě krásné čtení ...

michaela0810
09.11.2019 3 z 5

Líbilo se mi to více než Výlety do Španěl. Čapek trefně a s humorem vystihuje Holandsko a kresby se přesně hodí. Fajn kniha, když si chce člověk zavzpomínat kde kdysi byl.

Chajda69
27.10.2019 5 z 5

Obrázky z Holandska se mi líbily trochu méně než Anglické listy, ale stejně byly skvělé. Čapek měl prostě geniální novinářský talent vykreslit věci tak plasticky, že si je každý dokáže představit. A kdo by to náhodou nedokázal, tomu poskytne velice trefné kresby (kéž bych uměl takhle kreslit).

Čapkovy postřehy jsou vtipné, výstižné a dokáží během necelých 90 stran popsat charakter Nizozemska a jeho obyvatel. Klobouk dolů před ním.

"Křivolaké jsou dějiny člověka; ale přímočaré je dílo jeho."

"Není snad tou nejlepší metodou právě pro malé národy nahradit kvantitativní ideály ideálem kvality? Nebyla by soutěživost malých národních celků na jarmarku světa nejlíp zaručena zvláštní ušlechtilostí toho, co vychází z jejich dílny a jejich krámku?Nemusí toho být mnoho, co mají na skladě; ale co tam je, je samé dobré a bezvadné dílo. Je-li náš krámek malý, pak v něm není místa pro šmízo, šmejd, polotovar a humbug; špatné věci zabírají tolik místa jako dobré, a my toho místa na slunci nemáme nazbyt. Nemluvím o produktech, nýbrž o něčem důležitějším, totiž o ideálech."

Holandsko fejetony

Karel Čapek