Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6710 747

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

strangextown
02.03.2021 5 z 5

Dodnes má tato kniha i po hromadě let speciální místo v mém srdci a stále nedokážu racionálně vysvětlit proč. Má určitou povahu, která se pro mne stala návykovou. Možná to bude tím, že témata, co toto dílo surově a bez ostychu rozebírá taková, jaká jsou na povrchu ale i v těch nejtemnějších stínech, mě jednoduše děsí. Syrový hřích, neodbytná vina, trest, narcisismus, nepředstavitelné neřesti, odvrácená strana a pomíjivost krásy, zatracená duše. Neskutečně silná a rozsáhlá témata, která mi nahánějí husinu.

asodomkova
28.02.2021 4 z 5

3,5*
Jistě jsem nevěděla, co od knihy čekám, ale čekala jsem hodně. Když jsem knihu začala číst, první polovina byla skvělá. Naprosto úžasná, byla jsem z ní úplně uchvácená. Poté se to začalo lámat. Do druhé třetiny se to ještě četlo krásně, při dalším čtení mě ale kniha zklamala. Děj obsahoval spoustu nudných vsuvek, které se pořádně nedaly číst. Děj už skoro neubíhal a pro mě to bylo dost zklamání.
Co se mi na ní ale líbilo, byl pohled na život z té druhé strany. Z vyšší vrstvy, která nemá zrovna mravný život. Kniha obsahovala spoustu myšlenek, nad kterými opravdu má cenu se zamyslet.
Nuže kniha mě opravdu zaujala, děj i námět se mi moc líbil, ve finále malinko zklamaná třetí třetinou knihy, ale celkový dojem je příjemný a fajn. Ve finále to nebylo vůbec špatné, jen si tak říkám, že spousta pasáží v knize ani nemusela být, vůbec by jí to na kvalitě neubralo, právě naopak.

Pozde
25.02.2021 4 z 5

Ďábelsky napsaná kniha o neřestech, vině a trestu, hledání rovnováhy, lpění na malichernostech, opiu, nudě, narcismu a duši. Napadá mě třeba i “podobnost” s Harry Potterovským viteály, nebo s pokleslou morálkou vyšší společnosti tak dokonale popsané v Nebezpečných známostech. Je zajímavé, co všechno může probudit zlo v člověku a kam až to může dojít, když se nechá růst.

Fortuna7
24.02.2021 4 z 5

Kniha má hodně pomalý rozjezd. Vlastně se tam do poloviny nic moc neděje. Pak se ale děj rozjede a stránky mi ubíhaly pod rukama. Zaujal mě hlavně konec knihy.

edith79
19.02.2021 5 z 5

Úžasně temná kniha. Chystala jsem se na ni dlouho a možná to bylo dobře. Pohled do zvráceného nitra muže, který se zaprodal ďáblu, aby se z něj ďábel stal.

Popko
17.02.2021 3 z 5

Pěkná kniha, kterou oceňuji až teď, kdy nejsem ve škole. Myslím si, že je pro studenty těžká, nezamyslí se nad knihou a tím pádem ji, neumi ocenit.

Popko
17.02.2021 3 z 5

Pěkná kniha, myslím, že ji oceňuji až teď, když už nejsem ve škole. Pro studenty mi to přijde těžké čtení. Podle mě se nad tou knihou tak nezamyslí a autora tolik neoceni.

Libušš
16.02.2021 4 z 5

Pro mnohé jedna z klasik - a ano, vyplatí se přečíst si ji. Kniha poukazuje na mnoho zajímavých aspektů života a společnosti, některé názory náturou rozmanitých postav jsou více než pravda i po tolika letech.
Jediné co bych vytkla, je zdlouhavé, podrobné popisování některých částí v druhé polovině knihy, kdy z té hromady textu nic důležitého pro děj/ pro aspekt nevyplynulo a připadalo mi to jako zbytečné plkání.

E.vi.k
14.02.2021 5 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů, kniha i film.

Kontryhelka
08.02.2021 5 z 5

Zajímavá a zároveň velice zvláštní kniha, která na mně působila divně, do té doby, než jsem se začetla. Pak jsem si na styl zvykla a četla se pěkně. I filmové zpracování je pěkné. A díky spojení knihy a filmu si člověk udělá doopravdy o celém díle představu jako celku.

rozina351
02.02.2021 5 z 5

Kniha, kterou stojí za to mít v příruční knihovničce. Tolik dekadentně cynických a přesto velmi hlubokých mouder vycházejících z mefistofelských úst lorda Henryho a dokonalá proměna narcistního ťulpase Doriana Graye v totálního netvora nemá chybu. Wilde nepochybně skvěle ovládal řemeslo spisovatelské, neboť hladce odsýpající děj je vyjádřen brilantně vybroušeným jazykem. Za mě jedna z top knih ever!

Elea
31.01.2021 3 z 5

Klasické dílo, jehož znalost patří k základnímu vzdělání, to ale ještě neznamená, že se mi musí líbit. Připadalo mi nesmírně rozvláčné, depresivní, postavy nevyrovnané a nesympatické.

Roselunda 1928
30.01.2021 5 z 5

Geniálně napsané, neuvěřitelně čtivé, s myšlenkou, která ve čtenáři dlouho rezonuje. Co věta, to perla. Fascinovalo mě, jak šla přes dílo vidět frustrace autora, přetransformovaná do něčeho neskutečného.

"Jedinou nezbytností mládí jsou zbytečnosti."

SSTknihy
27.01.2021 4 z 5

Morálka, zodpovědnost za své činy, zvrácené touhy, nereálná přání a zkaženost ožívají v klasickém příběhu o obrazu, který odráží skutečnou podobu člověka se zčernalou duší. Tady se platí víc než jen výčitkami svědomí. Takže pozor na vaše přání, mohla by se vám vyplnit!

Usire
25.01.2021 4 z 5

Výborná kniha, která je dnes již klasikou. Moc se mi líbily uvěřitelné charaktery postav. Nápad originální a dobře dotažený.

Imor
12.01.2021 3 z 5

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale vše bylo tak depresivní a všichni byli tak psychicky nevyrovnaní, některé popisy tak nudně zdlouhavé a šokující závěr se dal předpokládat.

Luvy
05.01.2021 5 z 5

To je klasika. Krasna klasika, krasny jazyk, zchvatne popisy postav, veci, myslenek. V te knize je toho tolik, pritom je tak utla. Krasa!

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení/pocity z knihy: Kniha byla součástí mé povinné četby do školy ,ale opravdu nelituji ,že jsem ji četla ????, jako u některých knih z povinné četby. Kniha se četla rychle -neustále jsem potřebovala vědět ,co se stane dále a přečetla jsem ji za pár dní-této knize uděluji titul za prozatím nejlepší knihu z povinné četby. Oscar Wilde byl opravdovým mistrem ve psaní - všechny postavy byly krásně vykreslené a popsané, jednalo se o příběh velice napínavý - někdy až šokující -už poprvé ,co jsem vzala knihu do ruky jsem se do ní zamilovala - strhující,napínavý příběh plný převratů a překvapení ,krásné filosofické úvahy lorda Henryho ,které knihu posunuly už o nějaký ten level výše + filosofii miluji jako celek ,jazyk byl krásný a jednoduchý na porozumění . Určitě od tohoto autora nečtu knihu naposledy . Krásná myšlenka celého díla,že krása není vše a máme i mnohem důležitější věci. Velké plus patří slovníčku cizích pojmů na konci knihy.
Půl hvězdičky jsem odebrala pouze zdlouhavému popisu drahých kamenů a jednotlivých objektů .
Jinak jsem se do knihy vysloveně zažrala a nechtěla jsem ji pustit - asi jsem se opravdu zamilovala do britské literatury!

bílárůže
31.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Je to s podivem ale i přes doporučování známých a kamarádů, mne Obraz Doriana Graye nezaujal tak, jak bych si myslela. Dlouhé popisy Dorianových sbírek a cenností byly únavné a jinak zajímavý a poutavý děj zpomalovaly. Samotný děj se mi líbil a hlavní hrdina byl fascinující. Starší vydání, jež jsem četla, dodávalo příběhu atmosféru staré Anglie. Z celé knihy mi sympatický nebyl asi nikdo, protože Dorian mi až příliš připomínal dnešní společnost, která, stejně jako on, okolí ukazuje svou krásnou tvář, ale žije zkaženým životem plným neřestí a lží a ostatní postavy mi nepřišly příliš výrazné. Myslím si, že toto dílo je velmi nadčasové a zaujme i mladé čtenáře svou přímostí. Obraz Doriana Graye bylo již mé třetí setkání s panem Wildem a musím smeknout před různorodostí jeho děl. Toto dílo se bohužel nezařadilo mezi mé nejoblíbenější kusy, ale jistě si je ještě v budoucnu přečtu a třeba později více docením popisy uměleckých děl a sbírek. Hodnotím poměrně vysokým počtem hvězd, protože konec románu si mne naprosto získal.

stanislav0373
16.12.2020 4 z 5

Nadčasová klasika plná zajímavých světonázorů, které pokud se dobře vysloví, mají kolem sebe auru pravdy, tedy pokud se nad nimi nezamyslíte. Pak odhalíte, že jsou plné sebeklamu a sobeckých lží.