O psaní: Memoáry o řemesle

O psaní: Memoáry o řemesle https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430811/bmid_o-psani-tNM-430811.jpg 4 883 179

Ať už si o knihách Stephena Kinga myslíte cokoli, jedno musí uznat každý: své „řemeslo“ zvládá skvěle. Je vynikající spisovatel, a to se odráží i na jeho „memoárech“. Kniha je napůl autobiografie a napůl příručka pro začínající autory a stejně jako Kingovy romány se čte jedním dechem. Potěší nejen mistrovy fanoušky, kteří se dovědí, co všechno mu stálo v cestě, než se stal světoznámým autorem, i o pozadí některých jeho děl. Začínajícím spisovatelům může poskytnout velmi cenné rady.... celý text

Literatura světová Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Beta-Dobrovský

On Writing: A Memoir of the Craft , 2000

freejazz
01.01.2023 5 z 5

keby King nenapísal nič iné, táto kniha vydá za všetky. lenže je pravda, že keby nenapísal všetky tie iné knihy, nenapísal by ani túto.
tak, ako som bol príjemne potešený pri prvom čítaní, neopúšťala ma radosť ani pri tomto čítaní.
a jedna rada, ktorá určite sedí - treba písať denne, sústavne, bez prestávok a sviatkov. aspoň tých 1000 slov. povedal som si, že nič nestratím, keď to vyskúšam. a zaseknutý príbeh sa zasa rozbehol. tak dúfam, že mi to vydrží:)
skutočne potrebná kniha pre všetkých písavcov. a lepšia než všetky „kurzy tvůrčího psaní“.

Profesorskey
25.12.2022 4 z 5

O životě, o práci a o setkání se smrtkou. Ať už ke knize přistoupíte s tím, že se chcete naučit řemeslu psaní, nebo se chcete dozvědět něco nového o vašem oblíbeném spisovateli, nebudete zklamaní. Opravdu stojí za přečtení. Proč tedy nedávám plný počet hvězd? To je způsobené příslibem krátkosti, který je učiněn na začátku knihy. Osobně si myslím, že některé myšlenky šly zestručnit a jiné by zasloužily více prostoru.

Delphín
26.11.2022 5 z 5

Neuvěřitelně poučné, ale i silné čtení.

jefff
17.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která poodkryje podhoubí mistrova umu. Část se životopisem je hodně stručná a jsou to spíš nahodilé vzpomínky, které Kinga formovaly, ale nějaký informačně hodnotný obsah tu nenajdeme. Ještě zajímavější je část druhá týkající se rad ohledně psaní. King tu vysvětluje směry a tendence, které fungují. Pro toho, kdo psát ani neuvažuje tu jsou velice zábavná pozadí psaní jednotlivých románů. Jaké své knihy má King rád, jaké nikoliv, co pro něj bylo složité napsat nebo co stihl za týden. Další poutavá část zahrnuje popsání jeho rekonvalescence a samotné srážky s vozem v roce 1999, kdy právě tuto knihu psal. Po přečtení vám bude připadat King bližší, lidštější, než jen jako věhlasný autor. Fakt dobrá kniha. Paradoxně jedna z jeho nejlepších.

MM_Master
30.08.2022 5 z 5

Som nadšeným čitateľom diel amerického spisovateľa Stephena Kinga. Vlastním kompletnú kolekciu jeho kníh. Väčšinu z nich som prečítal viacero krát. Už dlhé roky trpím chronickou kingomániou. S pôžitkom by som prelúskal hoc aj zoznam položiek, ktoré si maestro napísal na lístok, keď išiel na nákup do Wallmartu. Takže jeho rozprava o tom ako sa dostal ku písaniu, ako píše a čo tomu predchádzalo bolo pre mňa niečo fascinujúce.

havranice
10.06.2022 5 z 5

Moje první setkání s Kingem. Kniha je to velmi čtivá - jak autobiografická část, tak část o tom, jak psát. I když mou ambicí není sama něco napsat, bavilo mě nahlédnout tomuto řemeslu pod pokličku, bavily mě autorovy rady, co a jak v textu funguje, co nefunguje, a proč. Píše velmi otevřeně, autenticky, upřímně, a tedy ani ne nabubřele, ani s falešnou skromností. Je z toho cítít, kým je a z čeho jeho psaní vyvěrá. Trochu mě mrzelo, že se jeho život neobešel bez závislosti na drogách, a že různé knihy pocházejí z tohoto období. Ani mi nepřišlo, že by dlouhé období závislosti bylo nějak vysvětleno či více zreflektováno, to mě mírně zklamalo.

Samuel98
05.02.2022 5 z 5

Aké rady by poskytol svetoznámy a komerčne úspešný autor začínajúcim spisovateľom? Jednou z možných odpovedí je práve táto kniha – avšak nejedná sa o kurz, kde sa vyráža z bodu A do bodu B. Naopak, kniha začína stručnou autobiografiou, nasledujú akési základné princípy a potom dodatky, v poslednom vydaní obohatené aj o bonusový materiál od Kingových synov.
Celkovo je kniha humorne ladená, neberie sa úplne vážne a slovo „memoár“ v podnázve je pomerne kľúčové, keďže autor dáva príklady na rôzne situácie práve skrz vlastné skúsenosti. Biografia dáva návodu akýsi kontext, rovnako tak môže inšpirovať v mnohých ohľadoch, ale aj zabaviť. Zachytáva literárne začiatky a prvé úspechy, ktoré sú naozaj milé a príjemné; pri serióznych zárobkoch je naozaj otvorený a úprimný, čo sa profesionálnej kariéry spisovateľa týka. Podobne ladené sú aj rady: väčšiu časť textov zaberajú dovysvetľovania (plné nadhľadu), príklady a spomienky. Rád vo svojej podstate tak veľa nie je, ale sú k naozaj k veci – a tu je nutné spomenúť, že King svoje sľuby splnil: nenaučí spisovateľa ako sa stať géniom, neurobí zázrak ani magickú premenu, ale poskytne rady ako sa z ľahko podpriemerného autora môže stať aspoň ten priemerný: radí ako sa vyhnúť chybám, nie ako napísať skvelé dielo. Za mňa teda kniha splnila očakávania. Napríklad rady, s akým odstupom a ako cca by mal autor dielo upravovať po prvom „drafte“ mi naozaj pomohli, rovnako tak uvedomiť si dôležité princípy „dobrého“ rozprávania.
Tu prichádza môj čitateľský zlom: sám som od tohto autora zatiaľ nič neprečítal (ale kniha ma inšpirovala k viacerým titulom), videl som len niekoľko filmových spracovaní, a tak som bol sám zvedavý, ako k literatúre pristupuje táto svetoznáma osobnosť. Moje výhrady sú teda o to subjektívnejšie: nezhodoval som sa s hodnotovým rebríčkom autora, kedy idú priority asi takto – príbeh, postavy, idea. U mňa, či už ako u čitateľa alebo vo výnimočnom prípade autora, je to presne naopak – ako prvá ma zaujíma idea zasadená do kontextu, potom postavy a na záver príbeh samotný. Čo opäť nie je na škodu – konfrontovať sa s názorom opačným. Knihu teda odporúčam aj nefanúšikom a čitateľom, ktorí Stephena Kinga ešte nečítali, má im čo ponúknuť, akonáhle súčasne prejavujú záujem o literárnu tvorbu.

Kopta
20.01.2022 5 z 5

Trochu ironicky nejlepší kniha, co jsem od mistra četl. Kromě toho, že velice s postřehem a jasnou empirií radí lidem, jak na psaní, tak to stále propojuje se svým životem, takže se dozvídáme nové věci, ale co více, tak jsou napsané nejlepší formou, jakou King může prokázat a jen tím dokazuje, že je to veliký spisovatel. I když se na první pohled zdá, že jsou tyto pasáže mimo, tak jsou neuvěřitelně čtivé a zábavné. Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo kdy chtěl něco napsat a myslel to vážně. Poučení si z ní asi vezme každý plus ten, kdo může asi v něčem i mistrovi kriticky oponovat.

Haloon
02.01.2022 5 z 5

Skvělá volba pro začínající spisovatele a pisálky. King zde vypráví, jak se sám dostal ke psaní, co ho ovlivňovalo a jaké překážky mu stály v cestě. Pro toho kdo sám píše a má o sobě a své tvorbě pochybnosti, může být tato knížka tou správnou injekcí. Dost možná přijdete na to, že sám King se se stejnými obavami potýkal také.
Dílo samozřejmě obsahuje i nejednu radu mistra, jak na to. King v knize uvedl, že psaní je osamělé řemeslo, ale po jejím přečtení alespoň na chvíli víte, že v tom sami nejste.

ja.kordo
28.12.2021 5 z 5

Za mňa bezchybná motivácia či už k čítaniu, alebo k písaniu beletrie. Napísaná svižným, často humorným štýlom, vďaka ktorému sa k tejto knihe rád vraciam (za posledné tri roky prečítaná trikrát).

Martina1725
18.12.2021 4 z 5

Autor v první polovině popisuje postřehy ze svého života, jak začal psát - některé jsou vtipné - a pak dává pár rad a komentuje, jak začít.

kap66
01.11.2021 5 z 5

Důvod, proč to číst: Kingova „učebnice“ tvůrčího psaní je nejen poučná (ano, to se předpokládá), ale hlavně vtipná, napínavá a čtivá stejně jako – no, cokoliv jiného od něho. Mě bavily obě části a obě mi připadaly stejně důležité: psaní je určeno vším prožitým + ujasněností, jak to pojmout. Není to žádný závazný návod, ale očividně funguje. Mně, člověku bez spisovatelského talentu i ambicí, skvěle slouží jako UČEBNICE ČTENÍ. U několika knížek přečtených v poslední době jsem si díky ní přesně pojmenovala důvody, proč mě štvaly.
Drobnost pro pobavení: četla jsem e-knihu, která se s anglickými vlastními jmény vypořádala svérázně: že se z Hazel stalo sloveso Házel, dobrá. Ale že jméno Bruce bylo nahrazeno něčím tak málo používaným, jako je přechodník Bruče, to mě pobavilo hodně.
Takže: jsouc žena, nemohu bohužel napsat: „Četl jsem Kingovo O psaní, celou dobu si spokojeně bruče pod vousy.“ Ale platilo by to stoprocentně.

Roubas
22.10.2021 5 z 5

Nejsem jeden ze zarytých fanoušků, četl jsem od Kinga pár knížek. Ale tahle má něco do sebe. První, biografickou část jsem si užil asi nejvíc. Je tam krásně řečeno, že úspěch neroste na stromě a pokud jo, tak kurevsky vysoko a musíte za ním lézt pěkně dlouho. Rady ohledně procesu psaní, nebo samotné výstavby textu, jsou jednoduché, věcné a dají se skvěle aplikovat. Hlavně dokážou jakýkoliv text vytáhnout o úroveň výše.
Útlá, ale obsahově velká knížka pro všechny fanoušky Kinga, nebo pro všechny, co někdy sedli k počítači, nebo k bloku a zkoušeli naškrábat něco vlastního.

Brooksie
18.10.2021 4 z 5

Veľmi zaujímavé čítanie. Prvá polovica je Kingov stručne podaný životopis a zopár inšpiratívnych historiek z jeho detstva, dospievania či dospelého života. Polovica druhá je zase návod ako napísať dobrú knihu, nejaké tipy k obsahu, štýlu atď. Nijak zásadná kniha, ale King má dar slova, takže aj náučná literatúra je v jeho podaní nesmierne pútavá.

kleozpatra
16.10.2021 3 z 5

Fajn kniha, jen trochu rozeběhlá několika směry. Kus života, něco rad jak psát a závěr, jak S. Kinga porazilo auto a co to stálo úsilí znovu se sebrat. I přes pár dobrých doporučení si myslím, že z jeho knih to lze jaksi líp pochopit - jak se může psát. Taky mi přijde zvláštní, že Harper Lee je tu coby muž - copak překladatel nezná paní Harper Lee a její knihu Jako zabít ptáčka? A spoustu dalších nových názvů knih, které známe pod jinými. Ale možná je to jen můj osobní problém.

Adze
23.09.2021 5 z 5

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho...“

Přesně takto by se dala shrnout myšlenka celé knihy. Pravda, mou první přečtenou knihou, kterou bych se chtěl pochlubit je trochu netradiční kniha o tom, jak se vlastně taková kniha píše - něco jako film o filmu.

Upozorňuji však, že kniha není doslovným návodem, jak knihy psát, ale pouze pomůckou, která by měla spisovateli začátečníkovi ulehčit začátek psaní.

První část knihy sleduje život Stephena Kinga - mládí a dospívání, druhá část se již zabývá tématem psaní.

Knihu nemůžu hodnotit špatně, neboť obsahovala důležité rady začínajícímu spisovateli či spisovatelce a obsahovala (viz výše) autorovo curriculum vitae o kterém jsem věděl jen pramálo.

To nejdůležitější, co jsem si však z této knihy odnesl, byla věta: „Kdo chce být dobrým spisovatelem musí hodně číst a hodně psát.“

lisak11
06.09.2021 5 z 5

Skvělá příručka pro nás, co začínáme psát.

DomYell
01.08.2021 5 z 5

Dam 5 hvezd... Protoze:
-Casti s autobiografii se mi libi
-Navod, jak lepe psat asi nevyuziji, ale nekdo jako King asi vi, co pise, jak se pise

MamaKnihomolka
30.05.2021 5 z 5

Kniha o psaní od samotného mistra v oboru byla pocta číst. Nejen proto, že jsem sama napsala knihu, (která doufám, že vyjde) ale i proto, že mě zajímalo jak on vlastně tvoří.
První část je o tom jak se ke psaní sám King dostal a na co si ve spojení s psaním vzpomíná, což pro mě částečně bylo opáčko, protože z jeho mládí jsem hodně věděla už z knihy Život a dílo krále hororu, ale nevadilo mi to. Další část je o gramatice a jak ji chytře využívat v textu. Líbily se mi příklady na větách a polopatické vysvětlení autora proč a jak. Část o samotném psaní není pro povahy, které si berou vše moc osobně nebo se urážejí. Autor je totiž hodně upřímný a píše to tak jako to je. Já osobně tohle miluju a mám ráda když se mnou lidé jednají na rovinu, takže já si to užívala. A poslední část je o tragédii, která ho během psaní této knihy postihla. Nehoda, při které stál na prahu smrti. V celé knize King ukazuje příklady na textech různých autorů a na jejich knihy odkazuje.
Hodně věcí si vezmu k srdci.

Rainbow_Owl
19.05.2021 5 z 5

Kniha nie len o písaní. Prvá časť je o autorovom živote - stručná milá autobiografia. O nie vždy ideálnom detstve, závislostiach a trnistej ceste ku kariére profesionálneho spisovateľa. V ďalšej časti sa King venuje teórii písania a dozviete sa aj prečo je "cesta do pekla vydláždená príslovkami". Posledná tretia časť je venovaná zrážke s dodávkou z roku 1999, pri ktorej King takkmer prišiel o život. Pre mňa ako Kingofila veľmi bolestivých 20 strán.
Odporúčam každému fanúšikovi Kinga.

paměti, memoáry Locus Poll Award (ocenění)

Stephen King
americká, 1947