O psaní: Memoáry o řemesle

O psaní: Memoáry o řemesle https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430811/bmid_o-psani-tNM-430811.jpg 4 883 179

Ať už si o knihách Stephena Kinga myslíte cokoli, jedno musí uznat každý: své „řemeslo“ zvládá skvěle. Je vynikající spisovatel, a to se odráží i na jeho „memoárech“. Kniha je napůl autobiografie a napůl příručka pro začínající autory a stejně jako Kingovy romány se čte jedním dechem. Potěší nejen mistrovy fanoušky, kteří se dovědí, co všechno mu stálo v cestě, než se stal světoznámým autorem, i o pozadí některých jeho děl. Začínajícím spisovatelům může poskytnout velmi cenné rady.... celý text

Literatura světová Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Beta-Dobrovský

On Writing: A Memoir of the Craft , 2000

MachineGirl
11.02.2015 5 z 5

K této knize se velmi ráda vracím a četla jsem ji už opravdu hodněkrát. Je to dokonalé propojení "něčehojakoživotopisu" se zkušenostmi se psaním. Vypráví o svých začátcích, pak chvilku vyoráví, jk navodit správnou atmosféru na psaní, pak dává konkrétní příklady... Prostě žádné suché popisy nebo stylistická cvičení, jak by se už z názvu a zaměření knihy mohlo zdát. Čte se to jedním dechem a zapůsobí to, i když člověk nemá v úmyslu to využít jako pomůcku nebo příručku při psaní...

heavy66
20.11.2014 5 z 5

Výborná učebnice tvůrčího psaní s jednoduchým návodem, jak se stát slavným spisovatelem - žádná slova navíc, a hlavně vůbec žádná příslovce! Kdo knihu přečte, v životě nenapíše "Kladivem zabil Freda", vždycky jen "Zabil Freda kladivem"!

alef
10.11.2014 5 z 5

Odhalené vzpomínky z dětství - smutné i veselé u kterých jsem se opravdu pobavila - nám ukazují spisovatelské začátky Kinga, jako "sběratele" zamítavých dopisů od nakladatelství. Ovšem štěstí přeje připraveným, proto nám King hnedle ukazuje, co je třeba, k rozjetí slibné spisovatelské kariéry, a tak si připravte potřebné "nářadí" a můžete to zkusit také, King nám dává příležitost "nakouknout mu pod pokličku" :-).

dennie3
04.05.2014 5 z 5

Kingův částečný životopis mě bavil. Sledovala jsem, jak dělal Velký spisovatel své první malé krůčky a neobešlo se to bez mrazení po celém těle. Část O PSANÍ mi hodně pomohla se zorientovat ve svém rozbordelařeném systému a najít v něm nějaký řád.
Pět hvězd, King opět nezklamal.

Izzy46
02.01.2014 5 z 5

Díky, pane Králi.

Darkry
25.12.2013 5 z 5

Knihy, které se snaží učit "jak správně psát" většinou na milost neberu a jsem zastáncem toho, že člověk se musí naučit psát sám a navíc ne každý se může naučit psát. U knihy Stephena Kinga jsem se ale zastavil jednak proto, že z části je to autobiografie, která mě u Kinga zajímalo a jednak proto, že i část nazvaná "O psaní", která je jakýmsi návodem se u tak velkého autora nedá přehlédnout.
O části životopisné se zmiňovat moc nebudu, protože je, jak jinak, úžasná, čtivá a ohromně zajímavá. Místo toho radši těch pár řádků věnuji Kingově návodu jak psát. Jak jsem řekl, normálně tyto návody odsuzuji, ale u Kinga to tak udělat nemůžu z jednoduchého důvodu, on je odsuzuje také. A díky tomu nepsal návod, ale psal spíš přehled toho jak píše on, čemu se snaží vyhýbat a jak při psaní postupuje, což bylo ohromně zajímavé a inspirativní.
Rozhodně knihu doporučuji, protože Stephen King opět nezklamal.

Standa Šebek
03.09.2013 5 z 5

Zajímavé a inspirující nahlédnutí do povolání i života Stephena Kinga. "Ke konci svého dobrodružného období jsem pil basu piv za noc a u románu Cujo si téměř nevzpomínám, že jsem ho psal." :-)

Ben Nevis
27.08.2013 5 z 5

Doporučuji vyhnout se překladu z r. 2002 (Ivu Pekárkovou mám ráda jako spisovatelku, ale svěřenou práci odbyla).

Knížku beru víc jako Kingův životopis než jako příručku, jak se naučit psát beletrii. Má tam jenom pár konkrétních rad a ne všechny se hodí pro český jazyk. Naštěstí překladatel z roku 2005 se hodně snažil, aby rady co nejvíce počeštil. Zdá se, že King nečte amatérské rukopisy (které mu musí chodit nevyžádané a ve velkém počtu), jinak by měl spoustu špatných příkladů, čemu se vyhnout. Nicméně za těch deset let od vydání si stále pamatuji, že nemám nadužívat příslovce a vyškrtat všechna zbytečná slova. :-)

Příklady ze svého života dává King naději mladým spisovatelům, kterým se nedaří nic publikovat. Ani jemu nevydali hned prvotinu a svoje bohatství si musel odpracovat. Říká se, že jeho romány z doby, kdy nadužíval toxické látky, jsou lepší, ale rozplizlost pozdějších kousků bych přičítala stárnutí a menší sebekritice než nedostatku drog. Proč by se někdo omezoval, když mu vydají i toaletní papír po vytření zadku?

Kromě životopisu se mi líbilo i odhalení pozadí některých knih. Třeba u Svědectví jsem si vždycky myslela, že se King zasekl na konci, proto použil co použil a ono to přitom už bylo dříve. :-)

see_sawandrew
22.08.2013 2 z 5

Když jsem četl O psaní, bylo to poprvé, kdy se mi osobnost pana Kinga začala protivit. Jeho životopis jsem v podstatě celý četl v doslovech Temné věže, naučnou část o samotném řemesle tvoří pouze několik banálních rad, bez nichž se obejde každý pisálek s půlroční zkušeností. Ve výsledku mi z toho nevylézá nic než Kingovo vlezlé "hele, jak jsem dobrej". 30%

1972Sixo
18.07.2013 4 z 5

No jasne, že som to čítal. Len som očakával viac memoáre ako "O psaní". Ale ono to na počudovanie je veľmi čtivé. Vyskakujú na Vás kingoviny, o ktorých nás oboznamuje sám pan kráľ s paralelami k vlastným prózam a je to zábavné.

Makoves
14.06.2013 5 z 5

Opravdu se v knize dá najít několik zajímavých pouček, které pomohou. Podáno srozumitelnou formou.

LordSnape
03.05.2013 4 z 5

Už od začátku je jasné, že King prostě své psavé prstíky nenechá v klidu, což je hlavně cítit, jak odkazuje na svou nehodu, aby ji pak až v samotném závěru objasnil. Nejde ani tak o příručku, ale spíše takové osobní memoáry, které z Kinga utvořily takovou osobnost, jakou dnes je. Většina rad je dost osobních a King sám poukazuje, že nemusí vyhovovat každému, nicméně práce za "zavřenými dveřmi" je věcí, kterou musí praktikovat snad každý spisovatel.

Monicay
11.04.2013 5 z 5

Zajímavý vzhled do života úspěšného spisovatele. Kniha se mi líbila, pobavila mě a četla se neuvěřitelně dobře. Asi nejvíc se mi v ní líbila myšlenka na telepatické propojení autora příběhu a jeho čtenáře - King na názorném příkladu předvedl, jak nás skrze prostor a čas spojuje popis jeho pracovny, který učinil ve chvíli, kdy knihu psal. I když jsem neznala většinu jmen, míst a filmů, o kterých se King v průběhu vyprávění zmínil, nijak zvlášť mi to při čtení nepřekáželo.

doktorking
14.02.2013 5 z 5

Tak tahle kniha je klenot,King zde uvádí něco málo o svým životě ale hlavně radí s tím co mu jde nejlépe a v čem nemá a mít nebude konkurenci tj psaní aneb velmi dobré rady začínajícím spisovatelum,už chápu proč byl v Americe u svých žáku když ještě přednášel a učil,tak oblíbený a respektovaný.

Toque
28.10.2012

TATO KNIHA JE GENIÁLNÍ !!! víc nemám co dodat..

Gaudericus
21.08.2012 5 z 5

Nečekejte příručku o tom, jak psát. King sám píše, že něco takového snad ani neumí napsat. Spíš na vlastním příkladu ukazuje, jak se může vyvíjet kariéra spisovatele, co je dobré znát, čemu se vyhnout. A je to příklad nejen skvěle čtivý, ale poutavý natolik, že si mnohá "pravidla" zapamatujete, nebo ještě lépe podvědomě převezmete za své mnohem lépe a snadněji než s jakoukoliv, seriózní pedagogickou literaturou o tvůrčím psaní.
Pro mě srdcová záležitost. Asi proto, že se sám snažím psát.

vnimat_Krasu
17.12.2010 4 z 5

Jakoby člověk konzultoval své slohové nedostatky s nějakým dobrým známým u piva a zároveň přitom poslouchal jeho poutavé historky ze života. To vše samozřejmě ve čtivém stylu mistra pera s úsměvem i zármutkem v ksichtě.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Já osobně se o psaní zajímám, sám píšu kraťounké povídky a mám rozepsaný román, takže jsem neváhal a vrhnul se na tuto "příručku", která je vlastně taková kombinace rad jak psát a životopisu Stephena Kinga. Já jsem takový člověk, že si nerad nechám kecat do práce. Pochopitelně po stránce zpracování, gramatiky a sytlistiky a bůhví čeho ještě si poradit nechám. Koneckonců z mých komentářů musí vyzařovat spousty chyb a já sám vím, že mám hodně co zdokonalovat. Ale i přes to se mi zdá hodně rad, co Stephen King popisuje docela užitečných. Neříkám, že všechny, s nečím nesouhlasím a něco naopak sám od sebe už nějakou dobu dělám. Ale dozvěděl jsem se i nové věci, které se mi hodí.

A pokud nestojíte o psaní, stejně je ta kniha vhodná i pro ty, kteří chtějí poznat Stephena Kinga, neboť celá kniha je prokládaná jeho životem. Pokud je pravda co píše, pak si toho hodně prožil, a své místo slavného spisovatele si opravdu tvrdě vydřel, což můžeme také vidět na obrovském množství knih, které dosud vydál a stále vesele vydává dál se železnou pravidelností. Také bych řekl, že jeho rady, jak psát nepocházejí od nikud jinud, než z jeho zkušeností, takže máte i šanci poznat, jak probíhá jeho psaní příběhů a to je občas docela přísný řád.

Patja
30.11.-0001 4 z 5

Doporučuji každému, kdo uvažuje o psaní. Kniha obsahuje řadu cenných rad. Jen se na ní trochu podepsala Kingova grafomanie - dalo by se to shrnout do několika stručných bodů.

paměti, memoáry Locus Poll Award (ocenění)

Stephen King
americká, 1947