Nikdy

Nikdy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491754/bmid_nikdy-J9g-491754.jpg 4 215 50

Nejnovější dramatický špionážně-politický thriller z pera mistra vypravěče přináší poutavý, akční i hluboce lidský příběh ze současnosti, ve kterém se mírově smýšlející představitelé tajných služeb a špičky světových velmocí snaží zabránit katastrofě. Na začátku čelí drobným lokálním konfliktům – v saharské poušti či na Korejském poloostrově –, ty však kvůli eskalaci odvet ve stylu „oko za oko, zub za zub“ mohou velice rychle přerůst ve světovou válku, jako se to stalo už v minulosti. A Ken Follett varuje: snažme se, aby k tomu nedošlo znovu. Nikdy. Protože se současným arzenálem zbraní by nás už nejspíš nečekala žádná budoucnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Never , 2021

Igor1311
26.04.2022 4 z 5

petrím medzi veľkých fanušíkov Folletta a mám prečítané všetky jeho knihy, ktoré vyšli v slovenčine či češtine. Väčšina z nich sú vynikajúce, zvyšné veľmi dobré a niektoré len dobré. Nikdy by som zaradil medzi tie dobré. Teda aspoň prvých cc 200 strán, ktoré mi prišli slabé a len málo záživné. No nasledujúca kapitoly boli strhujúce, gradovali s vľahovali ma čím ďalej tým viac do príbehu, príbehu, ktorý si nik z nás nepraje zažiť, tobôž nie v dnešnej dobe. Len obyčajné pomyslenie na jadrový konflikt, do ktorého sa môžu zapojiť všetky mocnosti sveta je niečo nepredstaviteľné. A Follett ako ho opísal svojim spisovateľským majstrovstvom je až priveľmi realistický. A preto hrozivý.

gossipavlina
17.04.2022 3 z 5

Asi nebyl dobrý nápad vůbec knížku s politickým tématem, o válce, číst v současné době, přišlo mi to hodně reálné a šel mi mráz po zádech. Ale byla to jediná věc, ze které jsem měla podobné pocity. Jinak jsem byla spíš zklamaná. Předchozí špionážní knihy jsem od KF nečetla, takže nemohu srovnávat. Znám jen Pilíře země, a to se moc srovnávat nedá, nicméně z těch jsem byla nadšená.
Ale vrátím se k Nikdy - červenoknihovní vztah Tamara a Tab, to bylo jak pěst na oko, kam dal KF hlavu, vlastně tužku. Celkově mi celá kniha taková roztříštěná, Především první polovina. Z postav m nebyl nikdo sympatický. Knihu hodnotím jako průměrnou.

Souteska
15.04.2022 5 z 5

Zajímavé myšlenky o tom, jak několik magorů raději zničí svět, než by přiznalo porážku či selhání. Připomnělo mi to současné dění na východě a tamějšího cara.
Kniha měla spád, ale na mě dost tlustá, obsahuje více příběhů různých postav, které bych já osobně ani nepotřebovala tak obsáhlé. Ale určitě doporučuji, je to pěkně a fundovaně napsáno.

jan37
09.04.2022 1 z 5

Slabota .(

Kerberos
09.04.2022 4 z 5

V tuhle dobu aktuální a nepříjemné téma. Velmi obsáhlé dílo, ale historické romány Kena Folletta čtu raději.

soukroma
06.04.2022 2 z 5

Je mi líto, odloženo jako zbytečné, nezajímavé a přebujelé dílo: těšila jsem se na svého oblíbeného autora, jehož starší thrillery, zejména špionážní, byly vynikající. Tady mne předem odrazoval snad jen fakt, že půjde o naši současnost a světovou válku, což bude obtížné čtení v dané době.
Další obava přibyla při pohledu na tlustospis, skoro neudržitelný v ruce. Ale stále jsem se spíš těšila a věřila v pěkně napínavé čtení. Nicméně jsem se prodírala prvními kapitolami, prvními stovkami stran stále pomaleji a se stále větší nechutí. Do třetiny knihy se nestalo nic, vůbec nic. Jen se naťuklo pár vcelku běžných témat a bylo jasné, že zpravodajské (slabé), vojenské (různorodé - Sahel: Súdán versus Čad a spol., Čína dodavatel zbraní, USA zájmy), teroristické (samozřejmě islámský stát a cílené útoky teroristů) a ilegální utečenecké (z Čadu do Evropy) akce budou hrát nějakou roli. Ovšem do té doby hlavní roli hrála mladá a krásná (jak jinak) Tamara, která tedy vůbec nepůsobila jako odpovědná osoba na místní stanici CIA v hlavním městě Čadu, však ji také (nebo autora?) zajímal především její rozvíjející se romantický vztah s francouzským zpravodajcem tamtéž. Vedle téhle zbytečné romantiky jsme ještě nahlédli do fungování rodiny americké prezidentky a zdlouhavě a podrobně řešili školní problémy její dospívající dcery. Děkuji pěkně, ale tohle číst opravdu nepotřebuji. Na rozdíl od předchozích komentujících mne neuchvátila žádná z již dost podrobně přiblížených postav, mj. kvůli jejich amatérskému až neuvěřitelnému jednání v daných podmínkách, v rámci daných úkolů, nebo vlastních záměrů.
Nezaujalo a jsem dost otrávená, že i zkušení autoři pokročilejší generace neodolají současnému trendu nacpat do svých děl vše a to ještě tolika slovy, že to snad musí umořit i je samotné, o čtenáři nemluvě, a nedrží se nosného tématu, které se takto utopí v neskutečném balastu kolem.
Zlaté Oko jehly, Sršeň létá v noci, nebo třeba Kladivo ráje, autorovy thrillery o zlomku stran, ale s takovým nábojem, že si je pamatuji i po desítkách let a neváhala bych je znovu otevřít. Veliká škoda, ale Nikdy odloženo navždy.

MedvidekS
03.04.2022 5 z 5

Trošku děsivé čtení v této době…jinak naprostý souhlas s komentářem EmillyT.

EmillyT
18.03.2022 4 z 5

Poutavě napsaný příběh, který se čte se zatajeným dechem. Většina postav mi byla velmi sympatická, nejvíc Kiah a Abdul. Trochu mě mrzelo, že autor nedal knize i evropskou linii příběhu. Za nejděsivější považuji skutečnost, že nikdo nechtěl válku, ale všichni museli demonstrovat svou sílu, aby si o nich jejich nepřátelé nemysleli,že jsou slabí. V současnosti velmi mrazivé čtení.

astroweb
01.03.2022 4 z 5

V současné situaci nepříliš pohodové čtení. Musím ale stejně napsat, že historické romány autorovy se mi líbí více.

Babouš
21.02.2022 5 z 5

Ken Follett vytvořil hrstku postav, který vám přirostou k srdci, situaci, ze který není úniku, a pak něco, co jsem v knize asi ještě nikdy neviděl... Tleskám a klaním se. Myslel jsem, že trilogii Století nic nepřekoná, ale Nikdy to dokázalo. Neuvěřitelně návyková kniha s mrazivě aktuálním tématem: jak málo stačí k rozpoutání třetí světový války? Čte se se zatajeným dechem.