Nikdy

Nikdy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491754/bmid_nikdy-J9g-491754.jpg 4 215 50

Nejnovější dramatický špionážně-politický thriller z pera mistra vypravěče přináší poutavý, akční i hluboce lidský příběh ze současnosti, ve kterém se mírově smýšlející představitelé tajných služeb a špičky světových velmocí snaží zabránit katastrofě. Na začátku čelí drobným lokálním konfliktům – v saharské poušti či na Korejském poloostrově –, ty však kvůli eskalaci odvet ve stylu „oko za oko, zub za zub“ mohou velice rychle přerůst ve světovou válku, jako se to stalo už v minulosti. A Ken Follett varuje: snažme se, aby k tomu nedošlo znovu. Nikdy. Protože se současným arzenálem zbraní by nás už nejspíš nečekala žádná budoucnost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Never , 2021

knihomolkajanca
02.10.2022 4 z 5

Nikdy je působivou knihou už na první pohled. Uvnitř ale rozehrává zajímavou politickou hru, která sice zpočátku působí nenápadně, nakonec však přeroste do velmi dramatických situací. Nebudu vám ale lhát, čeká na vás opravdu pořádná nálož politiky. A právě v tuto chvíli je silně znát um ostříleného mistra vypravěče Kena Folletta, který vám dokáže naservírovat několik chodů politických diskuzí i s dezertem, a přesto se u nich nebudete nudit.

Z počátku na mě jednotlivé dějové linie působily poněkud nesourodě a říkala jsem si, jak se tohle všechno může protnout. Chce to ale dát autorovi čas. Vše začíná pozvolně a nenápadně, a přestože se vlastně téměř všichni aktéři snaží udržet mír, postupně budete sledovat jednu vypjatou událost za druhou. Kniha je rozdělena do pěti části, které nesou název podle toho, jak daleko se zrovna svět nachází od hrozby jaderné války. Už jen tohle rozvržení ve mně vzbuzovalo napětí a nutilo mě pokračovat.

Zdaleka nejvíce zajímavou severoafrická linka, a to nejen díky hrdinům, ale i zápletce s teroristy. Dotkne se také témat jako je obchod s lidmi a drogami. Poněkud méně záživné pro mě bylo sledovat kroky americké prezidentky nebo politiků v Koreji a Číně, kde se hodně debatovalo a chyběly živější momenty. Pro příběh ale bylo důležité vše, a i tady jsem se ke konci knihy jen těžce odtrhávala od čtení.

Co musím vyzdvihnout, je velká realističnost, kterou si příběh po celou dobu drží. Ken Follett měl všechno opravdu dobře promyšlené. Občas mi v hlavě zablikal alarm, kdy jsem si říkala, že tohle by se klidně mohlo stát. Naopak mi nesedlo poněkud sentimentální zakončení osudů některých hrdinů.

Nikdy je neobvyklý a kvalitně zpracovaný román, který potěší fanoušky žánru, ale zároveň se ho díky čtivému stylu autora nemusí bát ani nováčci. A pokud by vám přeci jen nesedl, můžete ho nosit v kabelce na sebeobranu. Rána touto cihlou zaručeně odradí každého útočníka.

Hodnocení: 75%

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

magic11
21.09.2022 5 z 5

v kontextu současné situace ve světě je kniha až děsivá. Při čtení jsem měla neustále mobil u sebe a obnovovala stránky se zprávami, abych se přesvědčila, že je to jen fikce. Nikdo válku nechce a jak to nakonec dopadne....

Termina
06.09.2022 3 z 5

Vážně jsem teď dočetla fiktivní příběh nebo naopak náhled do budoucnosti ? DÍK!

Ticiana
08.08.2022 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout, hodne se mi libila linka s Abdulem. Kniha je hodne realna, az si nekdy rikam ze az prilis. Jedno vede k druhemu a hop, uz se to neda zastavit. Trosku mi tam chybelo Rusko, ktere by se podle mne do toho taky zamichalo driv nebo pozdeji. Nastesti je to jen fikce, a doufejme, ze se to NIKDY nestane.

tittanie
31.07.2022

Ze začátku jsem si říkala, že kniha je taková nijaká, ale po chvíli jsem se začetla a jenom jsem četla. Ani jsem nejedla ani nepila.
Na konci jsme byla naštvaná, že kniha už skončila. Ale byla to paráda.
Jak už tu někdo psal, čínská jména se strašně pletou.
Jenom se bojím, aby to v současnosti nedopadlo stejně jako v knize.

pidalka777
28.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Že začátku mě to moc nebavilo, sama politika a hodně postav (hlavně v čínské větvi jsem měla guláš protože se každý jmenoval podobně). Občas jsem si to přiložila jinou knihou, ale pak to dostalo "švunk" a dočetla jsem jedním dechem. Mám sice od něho radši historické romány, ale toto nebylo špatné. Jen by mě zajímalo jestli se povedlo prezidentce Greenové strávit noc s Gusem (moc bych jim to přála).
Když jsem u té prezidentky tak jeden její kolega mi strašně připomínal našeho politika (nebudu jmenovat, ale byl premiérem) byl to pan Moore.

Ládja
26.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Mrazivé aktuální čtení. Co málo stačí k rozpoutání poslední z válek? Jeden zabitý voják, kdesi v Africe...
Skvěle se četlo, děj plynul(občas tedy zdlouhavý v ději v Africe) a klidně by si kniha zasloužila v určitých pasážích více rozepsat.
Co mi vadilo byla absence dalších jaderních mocností či NATO, přeci jen útok na USA je útok i na NATO a nikde o tom žádná zmínka nebyla. Rusko? Nic moc. Británie? Vůbec. Indie? Ani ťuk. A tak bych mohl pokračovat ještě chvilku.
I když jsou zde USA jako ti dobří, prezidentce také nejde o nic jiného než o koryto a o to, aby se v něm udržela i příští sezónu. Všichni se bojí ukázat slabost a jen nesmyslně eskalují napětí a odvety. Ale kdyby jeden řekl dost-vlastní lidi by ho sežrali zaživa a nevadí, že by mohl zachránit miliony jiných.
Je krásně vidět nesmyslnost takto velké války, nejde v ní o nic jiného než o ego a trochu moci, kterou už stejně potom nebude kde použít.
4* a jdu se poohlédnout po dalších knihách od autora, když byla tato má první...

burilltomas
25.07.2022 5 z 5

Pilíře země v kabátu dnešní doby:)

Hella
22.07.2022 5 z 5

Follett prostě nikdy nezklame. Velmi doporučuji a ještě víc úpěnlivě věřím, že podobné příběhy jednou provždy zůstanou fikcemi.

Kocourek
21.07.2022 5 z 5

Nezbývá než dát všechny hvězdičky. Perfektně rozvinutý příběh, sbírání jednotlivých nitek a bohužel tak aktuální v současné době. U této knihy si člověk uvědomí, jak stačí jeden blb, co si honí ego a je zahnán do kouta a průšvih je tady.

evask
07.07.2022 5 z 5

Politický thriller proložený poutavými osobními příběhy. Amerika, vedená prezidentkou Pauline, je opravdu moudrá a spravedlivá. Tak kéž by. Rusko se konfliktu nezapletlo vůbec. Zajímavé.
Dám nakonec 5*, ale jiná Follettova díla se mně líbila víc.

Ossobuco_TU
27.06.2022 3 z 5

Velice obsáhlý román. Bavila mne linie odehrávající se ve středoafrickém Čadu a v Libyi, nevadila milostná zápletka, avšak šablonovité postavy a občas nevěrohodné situace mne nenadchly. Kdo má rád špionážní thrillery, bude spíše spokojen. 3,5 hvězdy

be.zuz
06.06.2022 5 z 5

Pomyslne strhavam pul hvezdicky za trosku kostrbate milostne linky, ty autorovi moc nejdou.

Audrina
04.06.2022 5 z 5

Knihy Kena Folletta čtu pravidelně, takže vím, že umí vystavět zajímavý příběh, který budete hltat od začátku do konce. Politické thrillery ale čtu málokdy, byla jsem proto zvědavá, jak se mi Nikdy bude líbit. A musím říct, že jsem byla nadšená. Přijde mi děsivé, jak snadno se svět může dostat do konfliktu a především, jak málo to kdokoli z nás může ovlivnit. Je škoda, že se do politiky tak často promítá lidské ego.

Shardlake
31.05.2022 4 z 5

Byla jsem mile překvapena jak dobře se kniha četla. Autor mne mile překvapil v tom, že dokáže napsat čtivě nejen historický příběh, ale i politicky špionážní thriller.

maja2712
24.05.2022 4 z 5

,Nejvyšší umění války je podmanit si nepřítele bez boje” Sun-c

Warty
15.05.2022 5 z 5

Follett opět nezklamal. Byla to parádní, i když trochu děsivá, jízda. Velmi zajímavý vhled do toho, jak i drobné, vzájemně na první pohled nesouvisející události mohou vést ke světové válce. Doufejme, že současné události takto daleko nedojdou.

Schamila
14.05.2022 5 z 5

Hodně děsivé a ještě to číst v těchto dnech..... ach jo, věřím, že to vše kolem a kolem bude vždy jen knižní příběh autora ..... za mě doporučuji

Didi15
02.05.2022 4 z 5

Za mě dost čtivé , nejvíc mě bavily kapitoly , které se zaměřovaly na Abdula a Kiah . Nejsem zastánce politického čtení, ale toto mě bavilo a Follet je zcela jistě talent .

namornice
29.04.2022 5 z 5

Realistický pohled na mezinárodní diplomacii, politický thriller, který realisticky popisuje, jak se malé konflikty mohou vystupňovat až v nukleární boj mezi mocnostmi. Scénář, který všichni doufáme se NIKDY nestane, až děsivě rezonuje se současným děním.
Pro mě byl tohle nový žánr a nevěděla jsem jestli mi sedne. Zvlášť těch 700 stránek mě trochu děsilo. Ale nemohla jsem knihu odložit. Ken Folett píše neuvěřitelně čtivě
Děj se odehrává na několika místech od saharské pouště, přes uprchlické tábory po kanceláře světových politiků. Postavy jsou velmi dobře vystavěné a s každou kapitolou zvyšující se stupeň ohroženi je nervydrásající. Poslední třetinu už jsem hltala bez dechu až do šokujícho konce! Určitě velice doporučuji k přečtení všem bude bavit i ty, co politické thrillery nečtou.