Netopýří muž

Netopýří muž
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71691/bmid_netopyri-muz-VSu-71691.jpg 4 5773 5773

Harry Hole série

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Flaggermusmannen , 1997

Monika_cz
11.03.2016 5 z 5

Byla to má první kniha od toho autora a vůbec od autora ze severu. Koupila jsem si ji, protože jsem stále slyšela samou chválu. Kniha se mnou procestovala celou Itálii, přečetla jsem jí jedním dechem. Byla jsem naprosto uchvácena. Velice se mi líbí styl psaní a vyprávění. Hned od začátku se detektiv Harry Hole stal mým hrdinou. V porovnání s dalšími díly patří sice tento mezi slabší, ale právě díky němu se postupně dostávám k těm lepším a lepším. Navíc si této knihy cením o to víc, protože mi ji autor vlastnoručně podepsal.

Bilky
08.03.2016 4 z 5

Tak a 4.severan za mnou! A JØ, musím priznať, že tento ma oslovil. Po KEPLERovi, LARSSONovi a OLSENovi, ktorých si už teraz pletiem, sa mi tento JoJø dostal pod kožu.

Jednak to bolo hlavným hrdinom, ktorý mi veľmi verne pripomenul postavy z americkej drsnej školy, jednak spojením edukatívnych vložiek v spojení s dedukciou a forenzným pátraním detektívov. A v protiklade s tým ma prekvapilo pomalšie tempo príbehu. Neviem, či je táto kniha len výnimka, alebo autor vždy takto zabieha do popisov miesta deja, či historických súvislostí, ale mne to presne sadlo. Oceňoval som nenásilné prepojenie príbehov jednotlivých postáv s históriou krajiny, ale aj s ich charakterom a motiváciou, čo mi u OLSENA napríklad chýbalo.

Drobné výtky mám k mluve niektorých postáv, ktoré vzhľadom na svoj pôvod, vzdelanie a životné skúsenosti majú až prekvapivo kvetnatý rozprávačský štýl plný metafor. A samozrejme ani NESBO sa nevyhol centralizácií skoro všetkých dejotvorných udalostí k hlavnej postave. Ale to už k tomuto žánru patrí ako teplošské oblečky ku komixovým postavám ;)

ODPORÚČANIE: Nečítať po opici ani počas ramadánu či odvykacej kúry na Prednej hore, lebo množstvo alkoholu na každej stránke vás spoľahlivo prinavráti k tomuto česko-slovenskému sprostonárodnému zvyku č.1
Naproti tomu odporúčam toto dielo priaznivcom multikulturálnej Austrálie, transvestitom a ľuďom ktorých heterosexualita už nudí ;) 73%

Lucieee91
08.03.2016 3 z 5

První kniha od autora. Vzala jsem to pěkně od začátku a popravdě jsem moc nechápala, proč to všichni tak vychvalují. Nicméně jsem si říkala, že začátky jsou vždycky horší, dala jsem tomu šanci, pár nudných pasáží jsem přeskočila a knihu dočetla. Naštěstí další díly už jsou lepší!

MMacicekk
05.03.2016 3 z 5

Rozhodla jsem se, že začnu číst celou sérii o Harrym Holeovi pěkně od začátku. Kdysi jsem od něj četla akorát Nemesis, a to se mi líbilo, rozhodně víc než Netopýr. Kniha obsahuje spoustu nudných historek o životě v Austrálii, a kdybych tyhle pasáže nepřeskakovala, tak tu knihu ani nedočtu.

Janniska
01.03.2016 4 z 5

Super,druhá knížka od tohoto autora,myslím že po něm sáhnu znova.

Safrika
01.03.2016 4 z 5

Knížka mi byla doporučena a jsem za to ráda. Příjemné rychločtení, takže určitě půjdu do dalších dílů.

Vikina333
26.02.2016 4 z 5

Vyzdvihla bych hlavně popis Austrálie a dokonalý popis hlavních postav. Člověk jako by je znal osobně.. Detektivní zápletka byla taková zvlášnější a napětí tam bylo slabší. Ale hezké počtení.

honZic
25.02.2016 4 z 5

jako první kniha ze séria mě velmi zaujala... ale je vidět, že je to první díl.. jakoby se Nesbo chystal na další látky... ovšem zklamán jsem nebyl, místy mi vadilo však pomalé tempo...

amanek
25.02.2016 3 z 5

Pro mě poněkud zklamání. V podstatě se mi líbila poslední třetina. Přitom ze Spasitele jsem byla nadšená...ale včera jsem si přinesla z knihovny Policii, takže na Harryho jsem určitě nezanevřela:-)

Turante
25.02.2016 4 z 5

První příběh o detektivovy Harrym Holovy byl čtivý a opravdu zajímavý. Tajně jsem doufala, že se Harry vzchopí a přestane pít, ale očividně mu to i svědčí. Takže počítám s dalšími díly ke čtení ;-)

razzex
19.02.2016 3 z 5

Nakonec jsem se nechal ovlivnit společností a chopil jsem se prvního dílu této série a musím říct že jsem mírně zklamán. Severské detektivky resp. detektivky od severských autorů pro mě ze zkušenosti jsou již zárukou dobrého počtení, ale tento styl psaní mi nějak nesedl. Možná jsem namlsaný od Larse Keplera a Adler-Olsena, ale v této knize jsem prostě ani jednou nezažil, že bych byl nějak napjatý a čekal co se stane. Možná je to tím, že se jedná o první díl série. Uvidíme. Netopýra bych označil jako takovou oddychovku.

Etelea
18.02.2016 5 z 5

Má druhá kniha od Nesboa a nemá chybu. Pochopila jsem spoustu věcí, které mi při čtení Nemesis chyběly. Knížka je opravdu úchvatná, napínavá a ten styl mi opravdu velice sedí. No tak hurá do další!!!

Danago
12.02.2016 5 z 5

Napínavý příběh plný zajímavostí o Australském životě. Je vidět, že je to první díl, další jsou asi lepší,ale i tak sem ji přečetla jedním dechem a díky ní sem přečetla všechny knihy s Harrym. Mě osobně je Harry Hole sympatický už v této knize. Četla sem všechny knihy po pořádku a sem za to ráda, rpzvíjí se tam vedlejší příběh a ten mě taky hodně zajímal. Nesbo je prostě moje krevní skupina, takže bych rozhodně tento díl nechtěla vynechat. Jsem ráda , že sem si počkala a knížky začala číst až vyšla jejich většina a tím sem mohla číst pěkně popořádku jednotlivé díly. To jak byly u nás vydávané napřeskáčku , bylo podle mě na škodu věci.

krizek
11.02.2016 4 z 5

V příběhu se objevují boxeři, klauni, prostitutky, homosexuálové.. Už mne napadá jen drogový kartel, aby sebranka byla kompletní, a jo, počkat, ten tam byl taky.... Ze začátku jsem se proto docela lekla, že půjde o americké krimi, ale naštěstí to Nesbo vyvážil a jak krátký detektivní příběh, tak jeho vyústění bylo zajímavé a promyšlené.

Košišta
10.02.2016 4 z 5

Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se dostala k první dílu série, tudíž vím, co ještě všechno mě čeká. A musím říct, že se těším, i když bych měla maličké výhrady, ale beru to jako startovní knížku. Každopádně, chci dál sledovat Harryho, i když se mi ten jeho návrat k alkoholu vážně nelíbil.

cori
07.02.2016 3 z 5

Moje první nesbovka. Slušně šlapající příběh s překvapivým vrahem. Líbily se mi vsuvky s různými příběhy z mytologie původních Australců a i Harryho vzpomínání na první lásku. Bylo mi líto postav, které vrah postupně likvidoval. "Dneska je ale vedro."
Pokud byl velký mořský přízrak manta obrovská, jak vyplývá z textu, nemohla člověka kousnout, protože se živí jen planktonem a má pouze zakrnělé zuby ve spodní čelisti.

Nežertuju, Harry, koukání na televizi dodává sebedůvěru. Když vidíš, jak jsou prakticky všichni lidi v televizi hloupí, cítíš se sám chytrý. A vědecké výzkumy dokazují, že lidi, kteří se cítí chytří, dosahují lepších výsledků než ti, kteří se cítí hloupí.

Hodža
06.02.2016 5 z 5

Váhejte, v těch dalších jsou ještě více nudnější pasáže, které vyžadují určitý vhled, znalosti, smysl pro drobnokresbu, psychologii...myslím, že existuje hromada detektivek a thrillerů, které tak pěkně děsí a zasahují první signální...Já osobně se těším na další holeovku...i když autor už nechce pokračovat...ale on povolí... :)) Mimochodem, Nesbo píše výtečně i pro děti...to o něčem svědčí...

asperula
04.02.2016 4 z 5

Po tom, co jsem tolik slyšela o Jo Nesbovi, jsem myslela, že by mohl mít knížky opravdu napínavé. Tak jsem začla od začátku a přečetla jsem si Netopýřího muže. Nebyla to nejhorší knížka, v určitých pasážích opravdu napínavá byla a taky mě zajímalo, jak to dopadne. Takže do děje mě vtáhla. Ale byly tam upřímně dost nudné pasáže, které bych vynechala, ale pak by byla knížka asi třetinová. Váhám, jestli pokračovat ve čtení dalších knížek ze série...

Ajrad1981
03.02.2016 4 z 5

Druhý Harry Hole, kterého jsem četla, a tady mi začal být nesympatický svojí náklonností k alkoholu. Nicméně moje nesympatie se na hodnocení knihy neprojevují. Hodně dobrá kniha

dris
31.01.2016 4 z 5

I mě smetla ta skandinávská lavina jak na televizních obrazovkách (vynikající seriál Most) tak na knížních stránkách. Začal jsem Larsem Keplerem a musím uznat, že mě manželé Ahndorilovi dost bavili a jejich Joona Linna mě doopravdy zaujal. Teď mi v rukou přistál Netopýr a Jo Nesbø. Harry Hole mě okouzlil postava přesně dle mého gusta trošku jako Phil Marlowe. Netopýr funguje i jako malý průvodce Australií zjístíme něco málo o historii, mýtech a bájích protinožců také něco o kultuře Australáku. Pro náročnější Nesbø naznačí kde v Sydney zakoupit kvalitní drogy a šikovné prostitutky. Nesbø je celkově silný v popisu postav Andrew Kensington je velice zajímavá postava a pro Brigittu mi celou knihu tlouklo srdce. Napínavý příběh místy bohužel ztrací tempo například snové sekce kdy Harry vzpomíná na Kristin spíš otravují. Tak či tak je Netopýr kvalitní krimi/detektivka kterou doporučuji.
Závěr: Vypadá to tak, že celý rok 2016 stravím po boku Harry Hola a pevně věřím, že to bude sakra dobrý rok!