Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151870/bmid_netopyr-z6X-151870.jpg 4 5754 5754

Harry Hole série

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem – symbolem smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

simonabr
11.03.2013 4 z 5

Místy trochu těžkopádné a zápletky míň propracované než jeho pozdější knihy, ale první seznámení s charismatickým Harrym stálo za to.

vorenus
10.03.2013 4 z 5

Jak hodnotit autorovu prvotinu?Těžko!!Protože, když už má člověk za sebou jeho pozdější tvorbu, tak v porovnání s ní je NETOPÝR maličko slabší.Nesbo si prostě připravoval půdu a s každou další knihou je lepší a lepší.

Eevina
09.03.2013 3 z 5

Je vidět, že je to prvotina, Sněhulákovi se to nevyrovná, ale to neznamená, že by to byla špatná kniha. Naopak je pěkná, pohodová a dobrá k odpočinku. Je tam sice pár nudnějších pasáží, ale stojí za to vydržet do konce:) Tato kniha nádherně ukazuje, jak se Nesbo každou knihou zlepšuje a zlepšuje.

ElenaM
07.03.2013 4 z 5

Moje první kniha od Nesba, kterou jsem četla. Většina lidí mi říká, že patří k těm "slabším", takže jsem skutečně zvědavá, co přijde dál, jelikož mě se moc líbila. Opravdu se mi líbí, jak píše, jak používá detaily, jak dokáže vykreslit momentální atmosféru a to, jak před očima vidíte přesně postavu i s charakterem, aniž by ji pořádně popsal. Knížka je taky plná zvratů, kolikrát jsem byla dost šokovaná a překvapená. Určitě mohu doporučit. Teď začnu číst Sněhuláka a jsem tedy moc zvědavá, jaké to bude.

mrvikovak
06.03.2013 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Je pravda, že v první půlce se toho zas až tak moc nestalo, ale četlo se to i tak dobře. Druhá půlka knížky je výborná.

cyril01
06.03.2013 4 z 5

Potvrzuji mírnou zmatenost při čtení, pramenící z toho, že se mi kniha dostala do ruky až po ostatních, kterým ovšem předchází. Resp. nejde o zmatenost při čtení Netopýra, ale oněch knih následných (viz. Sněhulák). Ale jinak velmi dobré, klasický Nesbo.

Ereniss
05.03.2013 4 z 5

Vůbec bych touhle knihou neopovrhovala, naopak, líbila se mi moc. Přečtena téměř na jeden zátah, tak přispěji pěti hvězdičkami k hodnocení.

madlice
05.03.2013

Možná se k prvnímu dílu série Harryho Holeho ještě někdy vrátím, ale tentokrát mě vůbec nezaujala, po několika marných pokusech jsem čtení vzdala.

DriftBooks
19.02.2013 3 z 5

Viz má recenze: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/recenze-jo-nesb-netopyr-aneb-harry-svaty-na-cestach-397

Taja2013
15.02.2013 4 z 5

Škoda, že jsem před touto knihou četl Sněhuláka, ve kterém je spousta odkazů na Sydney. Ale jinak paráda. Harry opět skvělý.

maple34
14.02.2013 4 z 5

Alternativa pro Larssona, jelikož byl v knihovně zabrán, popularita Nesba mne nemohla minout, tak jsem po něm sáhl. Přes kolísavý start se kniha slušně rozjede a i když i ke konci mi přišlo, že ztrácí dech, tak jsem ji přečetl překvapivě rychle, mohu doporučit, řadí sek poctivým dobrým detektivkám s kvalitní zápletkou, těším se na další pokračování Harryho Díry...

maphiosso
12.02.2013 3 z 5

Je nutné zmínit, že od Netopýra nelze očekávat příběh, na jaký jsme u Nesbøho zvyklí. Čtenář, znalý pozdějších děl, může mít zpočátku problém přivyknout odlišnému stylu. Děj je přímočařejší, rozmanitost a provázanost jednotlivých linií se ještě neprojevuje v takové míře. Spisovatelův osobitý styl se zde teprve formuje a můžeme sledovat, že i věrohodné zakomponování historických faktů do děje, které je jindy Nesbøho velkou předností, se řeší v Netopýrovi dost neuměle. V důsledku toho pak postavy jako klaun-tranzvestita nebo pouťový boxer promlouvají o minulosti Austrálie tak precizně, že by zahanbili nejednoho profesora historie. Naopak přednost, která autora zdobí už od počátku jeho spisovatelské kariéry, je schopnost udržet čtenáře neustále v pozoru. Využívá k tomu stále stejné prvky napětí, které rozvijí k dokonalosti v pozdějších dílech série. Příznačná je pro něj také práce s flashbacky, pomocí kterých se dozvídáme o Harrym informace z minulosti. Ty sice nejsou pro další pokračování série nikterak zásadní a spisovatel se o nich dále nezmiňuje, ale pomohou čtenářům pochopit Harryho mentalitu. Už od svých prvotin si drží statut objektivního vypravěče, který je pro čtenáře téměř neviditelným elementem. Příběh není zcizován a narušován, nerozvíjí se ani klamný a nedůvěryhodný vztah vypravěče a čtenáře. V této stylotvorné rovině se Netopýr s pozdějšími díly ztotožňuje.

egan
27.01.2013 2 z 5

No...mňa táto kniha nezaujala. Mal som problém ju dočítať. To je asi všetko, čo by som k tomu povedal. Už teraz som zabudol, o čom vlastne bola :)

Hella
21.01.2013 2 z 5

Nesboovky zbožňuju, ale tahle se mi v překladu z norštiny do němčiny a následně do češtiny (nepletu-li se) ani trochu nelíbila. Nicméně jak tak koukám na stránky Knihy Zlín, tak nový překlad je údajně stokrát lepší a Harry Hole je v něm opět v nejčtivější podobě, tak jak ho známe z ostatních titulů.

kneznaliba
19.01.2013 1 z 5

Jsem asi divná, ale mě se to fakt nelíbilo. Silou vůle jsem přečetla dost stránek, myslela jsem, že mě to třeba zaujme až po nějaké době, což se mi občas stává, ale nestalo. Nuda, nuda a šeď, pan detektiv mi je nesympatický, celá kniha pro mě nečitelná.
Koukám, že jsou tu knihy s lepším hodnocením, tak to zkusím, třeba to ještě půjde.

jay
16.01.2013 4 z 5

Po přečtení Spasitele a Nemesis jsem se vydal na začátek série. Bál jsem se že to nebude ono, že to ještě nebude mít ten správný spád, ale přečteno za necelé tři dny, takže milé překvapení jak napínavá kniha byla :-) už se těším na další

kindlic
09.12.2012 4 z 5

Pomalší rozjazd ale tempo ktoré dostane kniha v poslednej tretine je úchvatné. Nesbo i Hole stoja pevne a dúfam, že ešte pár rokov budú.

dwarfik1
03.12.2012 4 z 5

Zajímavé, čtivé, možná jsem čekal trochu víc.

Petr K.
11.11.2012 4 z 5

Tak konecne mohu reagovat (mam prectenou celou serii). Urcite precist, protoze je to prvni dil s Harrym, ale take se budete dobre orientovat v knize Snehulak (7. dil)
Me teda pribeh hodne bavil a nenudil. Byla to moje druha kniha od Nesba po Lovci hlav. Od te doby jsem fanda jak autora, tak detektiva Holea, ktery to proste vzdy zmakne, sice po svem, ale zmakne. Ja za sebe doporucuji

marqetka
28.10.2012 5 z 5

Ke konci nabrala opravdový švuňk a překvapila .