Netopýr

Netopýr
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151870/bmid_netopyr-z6X-151870.jpg 4 5772 5772

Harry Hole série

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem – symbolem smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

tori69
22.10.2013 3 z 5

Tak tohle se mi četlo hodně těžce, nejhorší Nesbo.Sněhulák byl podstatně lepší.

xtraks
19.10.2013 1 z 5

Moje první kniha od Nesba a jsem velice zklamaná :( další si přečtu jen proto že mi je doporučili a budu doufat že budou lepší. Kniha mě začla bavit až po půlce, ale dostat se vůbec do půlky mě stálo hodně přemlouvání. Anglicky neumím, tak mi věty psané anglicky hodně vadili. Trošku nedomyšlené.

Aduska81
16.10.2013 3 z 5

Knihu jsem četla až po Spasiteli a Sněhulákovi. Podle mě je vidět, že je tohle autorova první kniha o HH. Nesbo se postupně vypracovává a jeho poslední knihy jsou už o dvě kategorie lepší. Není to špatný, takový průměr. Neurazí, ale ani až tak nenadchne, aspoň mě.

Evik30
14.10.2013 2 z 5

Na Nesba docela slabota, ale přečíst se to dalo. Moje první kniha od Nesba byl Sněhulák a s tím se Netopýři muž nemůže vůbec srovnávat. To i Červenka nese smrt je lepší. Možná je to tím že je to jeho první kniha (na které se více méně učil) a že ty další už jsou a budou daleko lepší. Děj u této knihy byl docela pomalý a chvílema mě vyloženě nudil.

yueh24
11.10.2013 2 z 5

Tak tohle se mi četlo hodně těžce, nejhorší Nesbo. Po měsíci vůbec nevím, o čem to bylo. Štěstí, že jsem na tuto knihu nenarazil jako na prvního Nesba, bohužel bych dál v četbě jeho románů nepokračoval.

keduler
07.10.2013 4 z 5

Podle mého názoru už pan Nesbo napsal a v češtině vydal lepší knihy. Chvílemi mi kniha připadá zbytečně rozvláčná, až roztahaná. Navíc v některých okamžicích mi přijde jako přískokem vpřed. A také mi trochu vadilo, že hovory v angličtině nejsou v knize většinou překládány, ale ponechány v originále.
Ovšem v tomto případě je to samozřejmě i má chyba, že v angličtině znám pouze pár výrazů podle názvů hudebních skupin nebo případně častěji používané výrazy nutné při práci na PC. Před nedávnem jsem četl knihu, kde bylo docela dost nepřeložené němčiny a to mi nevadilo ani malinko…
V poslední třetině knihy, je stupňování napětí a rychlých akčních událostí ovšem naprosto perfektní. Prostě, pokud jste Harryho fandou, tak by jste si knihu měli přečíst.

diablo_ll
02.10.2013 5 z 5

Další skvělá kniha

janina.kub
27.09.2013 3 z 5

bohužel jsem ji nečetla jako první, ale až po nemesis
ale jinak příjemné čtení

DennisMoore
22.09.2013 4 z 5

Místy až příliš rozvláčné, ale atmosféra patřičně hustá a závěrečná zhruba čtvrtina bez nejmenšího zaškobrtnutí. Moje první setkání s autorem dopadlo dobře. Jen mě mátlo a nemohl jsem přijít na to, jakou řečí spolu postavy hovoří. Pochopil jsem, že Harry Hole umí anglicky a s Austrálci se tedy baví jejich řečí, jenže proč se tedy do textu tu a tam připletla věta psaná v angličtině?

hoopoo
19.09.2013 3 z 5

Kniha mě celkem bavila, jen chvílemi zbytečně rozvláčné. Připadlo mi, že se vyšetřování posunuje spíš jen skokově.
Oproti Nemesis slabota.

Jindřiška
18.09.2013 4 z 5

přesto, že na tohoto spisovatele slyším a čtu jenom samou chválu mě kniha moc nezaujala, doufám, že ostatní se mi budou líbit víc.

beran25
08.09.2013 3 z 5

Po tom, co všude na síti čtu jen samou chválu na tohoto spisovatele, mě kniha celkem zklamala. Běžná detektivka.

MarieAnnaSarah
07.09.2013 3 z 5

Moje druhá kniha od Nesbøho, po přečtení Sněhuláka jsem sáhla po Pentagramu a zjistila, že knihy na sebe navazují, tak jsem Pentagram odložila a pustila se do prvního Netopýra.

První díl Harryho Holea se odehrává v Austrálii, kterou dokázal Nesbø úžasně vykreslit i s historií a jejími legendami, že si za to zaslouží obrovské plus. Další plus má ode mne za uvedení samotného Harryho na scénu. Dokázal nám jeho příběh předložit nenásilně, zajímavě a mnoho z nás se do tohoto opilého bručouna se složitou minulostí ihned zamilovalo.

Děj knihy mi připomíná mnoho jiných prvních thrillerů, je šokující, drsný, spisovatel se v něm teprve vypilovává a spíše se drží toho, že když nás ohromí, pak ho koupíme. Bohužel je to na úkor příběhu samotného.
Harry se během případu setkává s různorodými postavami, což bylo jistě u první knihy zamýšleným plusem, ale s ohledem na jeho jiné knihy jsem ráda, že se od toho časem oprostil a drží se už celkem normálních lidí.
Případ sériového vraha, který po mnoho let pracuje skryt před zraky policie byl dobrým thrillerem, přesně podle mého očekávání. A až na již udané maličkosti mu nelze krom dopadení nic vytknout.
Dopadení však bylo takové, jak se vlastně dalo čekat, ale přesto šokující, drsné a bohužel neuspokojující.

Na pět hvězdiček to jistě není, dala jsem původně 4 za reálie o Austrálii a představení Harryho čtenářům, které mne oslovilo a v podstatě celý příběh zachránilo. Přesto jsem s odstupem hodnocení nucena snížit na 3*, Nesbø má přeci jenom lepší příběhy.

ponti
05.09.2013 3 z 5

Nevím zda je to tím, že je to prvotina, ale tohle mě nebavilo. Seznámení se s austra(á)lskou kulturou knihu ozvláštnilo, ale jinak jsem zklamaná. Sérii hodlám dočíst, tak uvidíme co Švábi. ;o)

Fravra
05.09.2013 3 z 5

Netopýr je úvodní kniha série o detektivovi Harry Holeovi. Přesto, že je děj dost rozvláčný, už v této první knize dokázal autor vylíčit pro Evropana exotické prostředí Austrálie autentickým způsobem, že si ho čtenářova imaginace dokáže živě představit. A přitom to není samoúčelné, k pochopení motivací postav a rozuzlení zápletky je nutné i pochopení života a způsobu myšlení místních. Severský prvek je přítomen hlavně alkoholismem, kterým se řeší psychické problémy, kterých má detektiv z důvodů v knize naznačených, dost. Knihu doporučuji přečíst čtenářům, kteří budou chtít číst celou sérii, protože se seznámí s postavou detektiva, na jejíž znalost se v dalších knihách navazuje. Jinak samotný případ je spíše jednodušší.

Balrog23
27.08.2013 4 z 5

Pěkná kniha, i když jsem se k dočtení musel trochu nutit, přikládám to hlavně hezkému létu, kdy je plno jiných aktivit :) Některé úseky Herryho představ a popisů jsem musel přeskočit očima, ale jinak detektivka jak má být.

Dryáda
27.08.2013 2 z 5

Nevím, jestli je to tím, že se jedná o prvotinu, nebo takto píše Nesbo běžně, ale tohle nebyl můj šálek čaje. Příliš rozvláčné, nudné, napínavá část se odehrála na posledních 20 stranách. Kdyby se osekala vata, kniha zabere 50 stran.
Až si přečtu něco novějšího od Nesba, třeba to ještě upravím. :)
Co se týče překladu, tak to mělo znamenat co? Pan překladatel nezvládl angličtinu a nechal pasáže bez překladu? Nebo předpokládá, že u nás všichni umí anglicky (tak optimistická bych nebyla)? A velmi by mě zajímalo, jestli ty hrubky jak z prvního stupně základní školy jsou jen problémem elektronické verze nebo jsou i na papíře (noviny napsali,...).

karelk
24.08.2013 3 z 5

Pěkná detektivka z prostředí Austrálie. Je vidět, že to je Nesboho prvotina co se Harryho týče, protože je psaná tak trošku jinak... Chybí v ní ten severský odlesk, který je patrný ve všech ostatních "Holeovkách", něčím je ale zajímavá, jak je jiná. Prvních sto+ stran jsem trpěl, a přemýšlel, že to nedočtu, zajímavé to začalo být až tak od půlky, ne-li od dvou třetin. Přesto doporučuju!

VladkaBU
22.08.2013 3 z 5

... no, jelikož tohle je moje autorova první knížka, nemám srovnání. Ale asi jsem čekala trochu málo víc. Zpočátku jsem se musela hodně snažit, abych pochopila tak trochu nezajímavý děj, ale pak se vyšetřování přece jenom rozběhlo a já s začala těšit, kdo je tedy vrah.

Kaka.cs
20.08.2013 5 z 5

Knížka byla skvělá, prostě tradiční Nesbø. I když bylo poznat, že je to jeho prvotina.