Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68176/bmid_nespavost-unJ-68176.png 4 1251 183

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy... A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Insomnia , 1994

Jirka Š.
13.10.2012 5 z 5

Číst knihy S. Kinga je někdy trochu jako studium na vysoké škole: člověk musí vstřebat spoustu informací, o kterých vůbec netuší, k čemu mu (a zda vůbec k něčemu) budou, aby se mu ve finále všechny spojily do naprosto logického celku. Tato kniha to jen potvrzuje.

Přiznám se, že u knih stavějících na metafyzických záležitostech mi často vadí rozsáhlé pasáže, které ve finále skončí tak, že se člověk vlastně nic nedozví, protože "to přesahuje jeho chápání". Naštěstí v této knize na toto došlo spíš jen okrajově, zbytek byl perfektně zvládnutý příběh.

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

"Stáří je ostrov obklíčený smrtí" /Juan Montaino: O kráse/

SedllY
15.07.2012 4 z 5

Tahle kniha mě k mému vlastnímu překvapení až tak moc nechytla.Možná to bylo tím,že jsem ji četl s delšími přestávkami,ale oproti jiným Kingovým knihám mi právě u Nespavosti něco vadilo a nebyla to ani tak vleklost,jako spíše občasné až přehnané situace..každopádně na 4 hvězdy to je,jen jsem od toho čekal víc :)

Posi
10.06.2012 4 z 5

Výborně se mi to četlo, protože mám rád důchodce a jejich myšlenky........(ono tedy neni pravda, že vždy musejí být moudří a tak trochu nad věcí) ......:-)......Prostě bezva kniha a spojení s Věží tu také můžete čekat.

dennie3
09.06.2012 4 z 5

Ve spoustě komentářů jsem před začátkem čtení četla, jak je kniha na začátku zdlouhavá a že trvá, než se děj rozjede. To mě sice trochu odradilo, ale stejně jsem po knize sáhla. Už proto, že je to pěkná bichle, a já si ve tlustých knihách libuji.
Líbila se mi už od začátku. Na celou záležitost přicházíte postupně, a to, co se jeví na začátku tak, je na konci onak. Jelikož má kniha 661 stran a vyvíjí se postupně, po měsících, hlavní hrdina Ralf mi celkem přirostl k srdci. A ten konec, ta dohoda s Klothem a Lachesem? (nebo jak se jmenoval, to jméno je pro mne moc náročné:D) Páni. Vůbec jsem to nečekala. Kingův styl se mi dobře čte, a i když mě děj nepohltil tolik, jako u jiných klid, kniha se mi líbila. Je pravda, že jsem byla ráda, když jsem se jí prokousala, a sama nevím, jestli jí vůbec ještě někdy budu číst. I přesto jsem spokojená. Určitě stojí za přečtení.

abogarth
24.04.2012 5 z 5

Tato kniha byla jedna z mych prvnich a podlehl jsem Stephenu Kingovi. Prvni film byl To ,a to byl zacatek zavislosti...

SilentWolf
11.03.2012 4 z 5

Asi v půlce mě přestala bavit a na půl roku jsem ji odložil. Pak se děj rozjel (asi o 2 strány dál :D :D :D ) a naservíroval něco neskutečného. Z Nespavosti mám divný pocit, to se povedlo. Jen ta představa že na světě existují věci které nevidíme, korunu tomu nasadili ti červi kteří tam byli zmínění. Aury, barvy,telepatie - až do konce jsem se opravdu nenudil :) škoda toho rozvleklého začátku, ale takový King už holt je.

KKK
06.03.2012

Mě líbila moc ,ale na Temnou věž se právě chystám,tak to asi mělo být v jiném pořadí.

maphiosso
28.02.2012

Nedočteno, nehodnoceno. Tahle kniha nejspíš není pro mě, což mě mě u Kinga mrzí. Přišlo mi, že kromě jednoho dědy, který se nemůže vyspat a řeší manželský spor svých sousedů, se nic neděje. Děj mě vůbec ničím nezaujal a když se na scéně objevili "doktůrci" došla mi trpělivost a knihu jsem odložil. Ale kdoví, třeba jsem do ní ještě nedorostl...

Kačudovič
26.02.2012 3 z 5

Je obdivuhodné, co dokáže King vytvořit na první pohled ze stupidní zápletky o ,,holohlavých doktůrcích a králi Krkavci." Nicméně tak nějak jsem byl rád, když bylo těch 660 stran za mnou:-)

stilgar1
09.02.2012 4 z 5

Trpěl-li někdo někdy ve svém životě nespavostí (ať už jakoukoli formou), moc dobře ví, jak děsivá tato zkušenost může být. Na stará kolena se s ní setkal i Ralph Roberts, hlavní postava tohoto Kingova románu. Forma nespavosti, kterou trpí, je však děsivější, než jakákoli jiná. Nemá totiž žádnou přirozenou příčinu, ale spíše příčinu čistě metafyzickou. Získává skrze ni možnost nahlédnout pod roušku (racionálních?) klamů smyslového světa, pod kterou se skrývá svět vyšších bytostí. Díky tomu se zaplétá do událostí, o kterých se většině smrtelníků může jen snít.

Do četby tohoto románu jsem se pustil z konkrétního důvodu. Jde totiž o román související s jiným dílem Kinga - s Temnou věží. A nejde přitom o souvislost okrajovou. Je velmi zajímavé, že se King právě v Nespavosti pouští do toho, čemu se téměř po celých 3 000 stran Temné věže úspěšně vyhýbal. V Temné věži totiž čtenářům příliš nedává nahlédnout do metafyzických tajů světa jako takového. Činí tak až v tomto díle, které díky této skutečnosti funguje do jisté míry jako záplata na jisté díry, vyskytující se v jeho koncepci. V ústředí přitom stojí tak radikální fatalismus, až to vyráží dech. Nicméně autor se zabývá i jinými tématy, které sice nesouvisí s Temnou věží, avšak přesto stojí v popředí - zde bych mohl nejspíš zmínit feminismus, otázku potratů a kritiku fanatismu ve všech jeho podobách.

Nespavost lze proto číst dvojím způsobem; Jako samostatné dílo, nebo právě jako dílo doplňující zmíněnou Temnou věž. Pokud bych ho četl prvním způsobem, nejspíš by bylo moje hodnocení nižší. Nepochopil bych totiž všechny souvislosti a byl bych pravděpodobně zmaten. Druhý způsob čtení umožňuje vyčíst z díla i něco, co nezasvěcenému čtenáři jistě unikne, a dovolí tak užít si ho v trochu větší míře.
Mezi slabší stránky Nespavosti patří také velmi pomalý rozjezd a z toho plynoucí celková zdlouhavost. Zdá se, že je King "nespoutaný autor". V začátcích dokázal škrtat ...postupem času mu ale vydavatelé se vzrůstající prodejností jeho knih začali vycházet vstříc, a tak se této schopnosti zbavil. Ve většině případů je to jistě pozitivum ...zde to ale rozhodně neplatí.

Gard
11.11.2011 4 z 5

Do poloviny jsem si říkala jak je možné, že jsem tuto výbornou knihu doposud přečetla jen jednou (poprvé jsem ji četla asi před deseti lety), od poloviny mi to bylo jasné. Přesto oceňuji nápad, provedení a hlavně velmi věrohodné vykreslení pocitů seniorů, stejně jako "nakousnutí" stále ožehavého tématu interupcí. Velmi se mi líbí, že King na toto téma nahlíží z více pohledů, jak ze strany příznivců tak odpůrců a dochází k závěru, že fanatismus jedněch i druhých je totožný a přináší pouze problémy.

kelve
20.10.2011 4 z 5

To, že "navazuje na sérii Temná věž" je sice pravda, ale jen malou zmínkou. Kdybych tuto knihu četla před Temnou Věží, tak bych asi knize tolik neporozuměla. Začátek trochu zdlouhavý. Opět zajímavý pohled na svět.

Lucias.08
27.09.2011 4 z 5

Musím uznat, že Nespavost mě utvrdila v tom, abych si začala kupovat do své ,,knihovny" Temnou věž.
Nespavost byl pro mě zajímavý zážitek, kdy jsem si několikrát přála, abych také viděla aury a zažila ten pocit. Zmínka o Věži a o chlapečkovi ze Řbitovu mě přesvědčila v tom, že beru knihy SK jako celek a utvořený veliký svět, který si každý čtenář vytvoří podle svého. Nejsem dost dobrá ve vyjadřování pocitů z knížky, ale Nespavost mě opravdu dost dostala, i když se mi do ní nechtělo, nedovedla jsem si představit, jakou cestou se příběh bude vyvíjet. Jen doporučují, pokud se někomu do Nespavosti nechce, překonejte to, nebudete litovat. Překvapil mě i konec, protože podle mého názoru jsou konce Kinga trochu jeho slabinou, ale takový konec jako tady, se mi velmi zamlouval. Dávám 4 hvězdičky, protože věřím, že 5ti hvězdičková knížka nebo sága mě teprve čeká. :)

Petrvs
11.08.2011 4 z 5

Rozporuplné pocity. Je to nadprůměrná knížka, rozhodně však nebudu tvrdit, že jde o vynikající, neřku-li dokonce nejlepší dílo S. Kinga. Vůbec nerad o něčem či o někom prohlašuji, že je nejlepší, je to dost neúprosná definitiva, ale pokud bych to měl prohlásit o něčem z Kingova repertoáru, bude to jednoznačně Temná Věž.

Nespavost je prostě rozporuplná. Z "nevěžových" knih je asi tou "nejvěžovitější" - to vnímám rozhodně kladně. Téma je velmi zajímavé a až do určité části knihy i zajímavě servírované. Výkres postav jako vždy vynikající, o "derryovské" atmosféře ani nemluvě. Povedený konec! - to je u Kinga třeba zdůraznit, neb koncovky se mu až nepříjemně často nedaří. Určitá zde zmíněná rozvleklost mně příliš nevadí, ke Kingovi to patří a není to samoúčelné.

Co mně vadilo byla jakási polopatičnost - skoro vše čtenáři až pod nos. Málo prostoru pro vlastní invenci. Otrávily mě nerealistické postavy "doktůrků" - jakkoliv mám často u Kinga pocit, že si nevymýšli, ale popisuje "skutečnost" stejně jak ji vnímám já, tak s doktůrky jsme si až nemile nesedli. Totéž platí o teorii Účelu/Náhody. A zmínky o dlouhověkých. Co je za oponou, má zůstat za oponou. Také bych čekal napojení na "To", častokrát se to přímo nabízelo... a nic. Ale to už je jenom detail. Stejně jako ne úplně dokonalý překlad, kdy je tatáž postava jednou doktorem Harperem a posléze doktorkou Harperovou. Nic, co by se ale nedalo přežít.

Možná už jsem moc zmlsaný nebo jsem na mistra moc náročný a za mým brbláním je pouze nesplněné přání, aby dobré bylo ještě lepším a silný potenciál byl využit ještě lépe (mimochodem, přesně totéž si myslím i o Věži).

eraserhead
26.06.2011 5 z 5

V mém soukromém žebříčku Kingova čtvrtá nejlepší kniha. Klasicky úchvatný příběh s plejádou výborně probarvených postav.

chamradas
04.02.2011 5 z 5

Nejlepší a nejnáročnější kniha Stephena Kinga.

Ataxie
28.12.2010 4 z 5

Možná by ji slušelo trochu zkrátit, ale i tak poutavý příběh

p.mihoc
04.12.2010 5 z 5

Tak tohle je skvost! Vůbec se mi do téhle knihy nechtělo. Představa nějakého staříka, který vidí nějaké nesmysly způsobené téměř naprostou absencí spánku mě vůbec neoslovovala. I příliš protichádné recenze způsobovaly odstup a menší averzi. A možná právě proto mě tohle dílko smetlo. Výborný nápad točící se kolem aur, dokonale vykreslující vidiny a pocity člověka na jiné úrovni vědomí. Představte si, že na této úrovni jste schopni vidět, poznat a vědět, kdo má na kahánku, kdo je zdravý, kdo je naprosto zdravý a příjde díky nešťastné náhodě (nebo je to osud?) o život, psychické rozpoložení jedince apod. a na základě tohoto vědění možná změnit průběh již předem daných věcí. Román opět lehce naťukává tématiku Temné věže. Při téhle části mě, jako oddanému fanoušku mistra, opravdu mrazilo. Jeden z nejlepších a možná nejnáročnějších děl pana Ká.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Tenhle příběh mě už svou rozsáhlostí a podrobným líčením docela nudil. Neříkám, že to je špatné, není, ale mohlo by to být i lepší. Zrovna zde bych já osobně uvítal, aby to bylo kratší. Ale nechme to plavat. Co se příběhu a nápadu týče, opravdu skvělý nápad. Věci, které většinu lidí zajímají a sice naše aury a že je někdo může vidět spojit se stavem člověka, trpící nespavostí a doktůrci kteří se skalpelem řezají špičky naši aury. Fakt pěkný nápad :)