Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68176/bmid_nespavost-unJ-68176.png 4 1251 183

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy... A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Insomnia , 1994

wiix
19.10.2015 3 z 5

Po mnohých prečítaných Kingových knihách sa moje nároky stupňujú a toto dielo mi prišlo oproti predchádzajúcim slabšie, avšak aj tak príjemné a strachnaháňajúce čítanie.

Shui-Xian
19.10.2015 5 z 5

Z Kingových knih má nejoblíbenější - a nemůžou za to jen Ralf a Lois, skuteční sympaťáci, které král hororu nechal prožívat útrapy nespavosti, opojení z mládnutí, vyzrálou lásku a konečně odhodlanost k boji s bytostnou zrůdností.
Průvodní myšlenka je poutavá, dobře uchopená a navzdory eso-psychedelickým detailům téměř autentická. Rozhodně nechává čtenáře věřit, že v městečku, jako je Derry, naprosto dává smysl.
Líbila se mi popisnost. Je už klasika, že King nejprve zabydlí své postavy v prostředí, předhodí jim nějaké téma, a pak pomalu rozjede zápletku. V tomto případě si lze to čekání na děj požitkářsky vychutnávat...
A konečně, tentokrát jsem mohla knihu odložit bez pocitu, že mi King přihodil do podvědomí další morbidity, groteskní nechutnosti a pokřivené extrémy zvráceného lidství. Byl to prostě jen dobrý příběh, ke kterému se vrátím ne z obsese, ale ze sympatií.

kalache
07.10.2015 4 z 5

...King většinou nezklame...

Obuvník
19.09.2015 4 z 5

Třeštění hlavy, kruhy pod očima, únava... kdepak, to nejsou ani zdaleka nejhorší příznaky nespavosti. Zkuste prášky na spaní, paličku na maso, nebo nějakou telenovelu, ale hlavně se nedívejte v noci z okna. Může vás to dostat do pěkné kaše a než se nadějete, budete zachraňovat svět. A nemusíte být ani v důchodu, aby to dalo pěknou fušku.
Ralf je sympaťák a budete mu fandit. Jeho strádání - jak psychické tak fyzické - bude i vaším břemenem. Jenom to nadpřirozeno je trošku přitažené za vlasy. Jak můžou být holohlaví doktůrci přitažení za vlasy? No, zkuste si to přečíst a pak možná budete tahat se mnou.

Zuziiik
28.08.2015 4 z 5

Výborný příběh, ale na mne už moc sci-fi......některé scény už byly přehnané, jinak příběh jako vždy geniální

lucifuk
20.06.2015 4 z 5

Viac ako inokedy mi pri tejto knihe vadil Kingov najväčší neduh: prílišná rozvláčnosť. Knihe by prospelo takých mínus 100 strán.

Philoun
16.06.2015 4 z 5

Kniha se trochu pomaleji rozjížděla, ale ke konci to byla paráda, i odkazů na temnou věž jsem se dočkal.

kateeljackson
02.05.2015

Kniha mě trochu zklamala, ale stále jsem v ní našla co jsem hledala.

alfinha2321
30.04.2015 4 z 5

Moje druhá kniha od Kinga a docela dlouho mi trvalo se začíst. Jak tak vidím některé z komentářů níže, je asi lepší si nejprve autora načíst na jiných knihách a pak jít do Nespavosti. I přesto ale musím říct, že se mi příběh líbil. Nadpřirozeno bylo správně dávkováno a já se těším, až si knihu za nějakou dobu vezmu do ruky ještě jednou a vychutnám si jí ještě o chloupek víc.

Terva
28.04.2015 3 z 5

Abych napsal pravdu Nespavost se mi zas tak dobře nečetla a to je na Kinga co říci. Dlouhý předlouhý příběh u kterého jsem chvilkami i usínal. Proto je mé hodnocení lehce nad 50%.

CamilleTyler
16.02.2015 2 z 5

Dávám 2. Nemohu si pomoci, ale Kinga mám radši v kratších dílech, nebot toto bylo opravdu něco, u čeho jsem se musela přemáhat to dočíst. Nevadí mi důkladné detaily, nevadí mi babrání v postavách, ale to nekonečné natahování a prudké změny směru příběhu(špatné spaní a nakonec nadpřirozeno jako vysvětlení?), mě fakticky štvali. Chápu, že je to asi jedna z Kingových předností, aspon pro některé, ale obyčejný příběh na nějakých základech, se dostane do úplně nesmyslného konce. Takhle knížka ztratila veškéro kouzlo.
Fantasii se meze nekladou, ale občas nevadí sundat nohu z plynu.
Od Kinga mám více ráda něco realistického a hlavně né zbytečně natahováno. Tohle byla jedna z mála knih, ve kterých dle mě dostal moc volnou ruku. Nic se nemá přehánět.

Hjuud
10.02.2015 4 z 5

Já dávám 4*, ale jsou to hodně slabý 4*. Bohužel, já jsem se v oněch složitých pasážích o náhodě, účelu apod. ztrácel, asi na to nemám představivost. Kniha se skvěle rozjížděla, byl jsem nadšen, ovšem potom přisly tyhle nadpřirozena, která, musím se přiznat, u Kinga moc nemusím (raději mám ony realistické romány s jen malou dávkou nadpřirozena - Dallas, Lunapark, apod.). Navzdory tomu musím říct, že se to četlo dobře a bylo to zajímavé. Ovšem zůstalo mi spoustu nezodpovězených otázek, takže po dočtení se dostavilo spíš zklamání...

RUSTY
04.12.2014 4 z 5

Dovolím si tuhle knihu hodnotit až teď s odstupem několika let od prvního přečtení. Při první četbě mě sice kniha bavila, ale v některých pasážích jsem se ztrácela. Musím uznat, že kniha je náročenější a není pro úplné začátečníky, speciálně pro nováčky co se týče pana K. : ) Nyní, když jsem si knihu přečetla podruhé jsem byla naprosto nadšená ... konečně se všechny detaily spojily do souvislostí, vychutnala jsem si všechny ty barvičky a aury, jednotlivé postavy mi byly mnohem bližší a jejich chování pochopitelnější ... a jako bonus jsem na konci uronila slzičku.Osobně si myslím, že tohle je přesně ten typ knihy, ke které by se člověk s odstupem času měl určitě vrátit, protože při druhém čtení dostane naprosto nový a lepší rozměr.

vorenus
01.12.2014 3 z 5

Pokud se ještě nikdo s Králem nesetkal, tak bych mu tuto knihu ani nedoporučoval.Je to hodně těžké čtení, protože King si opravdu hraje se slovy a do detailu popisuje i ty nejmenší drobnosti, jako je třeba jen pití kávy.A i když někomu by stačilo na popsání pár slov, tak Král to popíše na jednom listu.I když jsem se na další výpravu do Derry moc těšil, tak jsem byl spíše zklamán.A všem radím, ať si udělájí raději výlet po stránkách kultu TO s klaunem Pennywiseom.Nespavost je spíše román o stáří a umírání.Prostě horor ze života podle S.K.

themarksokol
27.10.2014

Jediná kniha od Kinga, kterou jsem v půlce odložila, protože mě do sebe vůbec ten příběh nevtáhl.

CaptNemo
27.08.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingových knih! Můj top vedle ní tvoří Nezbytné věci, To a Doktor Spánek.

Honzeecheck
22.07.2014 2 z 5

Nejslabší King jakýho jsem kdy četl. Začátek fajn, ale jakmile začnou aury jde to celý do háje. King umí napsat skvělý postavy a vymyslet výbornou zápletku, problém nastává když to má celý ukočírovat a dát tomu smysluplný zakončení. Na to jsem si už zvykl a počtal jsem s tím i ted, problém je, že tady nemá ani dobrou zápletku. Nespavost fajn, barvičky a skřítkové opravdu ne. Prostě a jednoduše extrémně protažená povídka - ve výsledku nuda, i když se to čte dobře.

Maragad
10.07.2014 3 z 5

Kniha se mi líbila propracovaností postav, kdy autor dokázal výborně a do detailů vystihnout chování i přemýšlení seniorů a také skvěle popsal radosti i strasti tohoto období lidského života. Rozhodně si mě získal i dalším tématem, kterým byla interrupce a domácí násilí páchané na ženách a dětech. Ovšem kniha má i svá proti a těmi jsou zbytečné popisky, klidně by mohla být o spousty stran kratší. Ale i když je zde popisků někde až příliš, stále je kniha psaná velmi čtivou formou, kdy nám autor postupně dávkuje napětí tak, aby čtenář nemohl knihu odložit nedočtenou.

DK197
28.06.2014 3 z 5

Musím neochotně přiznat, že prvních dvě stě stran jsem s knihou dosti bojovala, měla chuť ji zavřít a už neotevřít.
Ale? Přesto nezvykle pomalé tempo, kterým jsem knihu četla (hlavně oněch prvních 200 stran) se mi moc líbila. Nejen, že jsem se u ní bála (přiznávám, jen sem tam), ale byly tam i momenty, co mě pobavily. Navíc musím říct, že svět aur byl podle mě geniální nápad. A zapojit do příběhu problematiku pro a proti potratům, to jsem vážně nečekala. Nutno také poznamenat, že vybrat si za hlavního hrdinu "páprdu z Derry" chtělo podle mě notnou dávku odvahy. Dnešní společnost se přeci jen ohlíží spíš po mladé generaci a ty starší jaksi vynechává zpoza dění... Ale tady to podle mě všechno dobře klaplo a kniha byla s radostí přijata veřejností.
Takže sečteno, potrženo s ohledem na fakt, že občas trpím nespavostí a tedy dokonale chápu muka hlavního hrdiny ohledně této věci... s klidným svědomým - tři hvězdičky.

Noreen
22.06.2014 5 z 5

Úžasná kniha. Upřímně jsem byla docela šokovaná, když jsem viděla, kolika lidem se kniha nelíbí (nemluvím tu teď o hodnocení tady na databázi, ale myslím spíš světové měřítko). Nespavost je úžasné, skvěle napsané napínavé dílo od kterého je těžké se odtrhnout.
Jako každou knihu od pana Kinga jsem i tuto četla v originále, protože si myslím, že po překladu do češtiny zrovna jeho knihy často ztrácejí na kráse a tajemné atmosféře (mluvím z vlastní zkušenosti).
Každopádně dílko si celých 5 hvězdiček bezpochyby zaslouží!