Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239311/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-rMl-239311.jpg 4 3330 394

Poprvé vyšel román Nesnesitelná lehkost bytí ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo zeptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“... celý text

Lidka
01.09.2011 5 z 5

Kniha nabitá myšlenkami. To miluju. Čtu, zastavím se, přečtu znova a chci si to zapamatovat. Chtěla bych tu knížku mít a číst si v ní znova a znova. Příběh o lásce na pozadí událostí roku 1968 a normalizace, která po něm následovala. Ta knížka mne prostě vzala.

Mayanea
24.07.2011 5 z 5

Tahle kniha není „es muss sein“. Třeba se kvůli ní odhodlám i k jistým změnám (studiem němčiny počínaje). Pětihvězdičkový žal.
Skutečně nyní věřím v životní dvojexpozici – pravdu najdeme jen tehdy, pokud rozbijeme červenou barvou lživou skořápku okolního světa, pokud nahlédneme pod povrch, pokud seškrábeme jednu vrstvu z obrazu....

Clash
20.07.2011 5 z 5

Opravdu nesnesitelně výtečná kniha, která se čte jedním dechem a zároveň vás nechává trýznit svým filozofickým nádechem. Klenot Milana kundery.

stopni
07.07.2011 5 z 5

Výborná kniha, kterou jsem přečetla "jedním dechem" a v které čtenář najde tolik námětů k přemýšlení.....V budoucnu se k ní určitě vrátím...:-)

WEIL
26.06.2011 4 z 5

Když jsem četl tuhle knihu poprvé, tak to bylo pro mě zklamání.
Očekával jsem podobný zážitek jako mi přinesl román "Žert".
Když si v ní občas začtu nyní, tak něco beru, jiné ne.

ŽabákDokvákal
16.06.2011 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí je mou první přečtenou knihou od pana Kundery. A musím se přiznat, že styl, jakým je kniha napsána, se mi velmi líbil. Jen jsem od příběhu čekal trochu víc... K tomu kapitola, kde se autor zamýšlí nad kýčem (a hovnem), mi zrovna moc nesedla. Ale nechci, aby to vyznělo jako kritika, protože kniha je to opravdu skvělá a možná, že až se k ní s odstupem času vrátím, že ji dám i 5*.

tessy999
08.06.2011 4 z 5

Musím říct, že se mi to fakt líbilo, i když místy jsem se trochu ztrácela v čase. Ale jinak fajn.

zuzulique
24.05.2011 5 z 5

Jednoducho, I´m lovin it :-) Neznesiteľne dobrá kniha, moja prvá od Kunderu a ani zďaleka nie posledná! :-)

I.H.
15.05.2011 5 z 5

Úchvatné. Nesnesitelně lehké i těžké. Nepopsatelné.

m.ART.y
18.04.2011 5 z 5

Tři slova. Es muss sein!

Chogori
20.02.2011 5 z 5

Po skvělém Žertu a rovněž skvělé, i když na mě možná až příliš filozofické, Nesmrtelnosti, jsem se dostala k další Kunderové knize... Nesnesitelná lehkost bytí se zařadila nejen do mého pomyslného top knih tohoto autora, ale do pomyslného top všech knih vůbec. Skvěle zpracované ústřední téma neopakovatelnosti života a nevratnosti našich rozhodnutí, uvěřitelné (občas až příliš uvěřitelné) postavy, výborná kompozice příběhu, kdy se nechronologicky proplétají osudy ústřední čtveřice postav (o psu nemluvě) - to vše bych na knize vyzdvihla. Určitě jsem Nesnesitelnou lehkost bytí nečetla naposledy, protože 'Einmal ist keinmal'.

Parník
30.11.-0001 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšil a musím uznat, že mě nezklamala.Opět moc oceňuji filozofickou rovinu, která je pro mě hodnotnější než samotný příběh.Nesmrtelnost pro mě ale stojí ještě o trošičku výše.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

S nesnesitelnou lehkostí jsem přečetl tohle dílo Milana Kundery, které se v mém žebříčku jeho knih okamžitě postavilo na pomyslný vrchol.

cielle
30.11.-0001 4 z 5

Tato kniha u nás v Čechách vyšla nedávno a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Kunderova díla mám v oblibě a toto nebylo výjiimkou. Prolíná se tu několik linií, láska Tomáše a Terezy, milenecký vztah Tomáše a Sabiny a problém emigrace v roce 1968. Moc pěkný příběh.