Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239311/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-rMl-239311.jpg 4 3351 3351

Poprvé vyšel román Nesnesitelná lehkost bytí ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo zeptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“... celý text

HaDráček
25.09.2013 5 z 5

Vynikající dílo, které bere za srdce.

jakup
20.09.2013 4 z 5

Také mám trochu rozporuplný pocit: na jednu stranu z literárního hlediska nepochybně dílo mistra (promyšleně komponovaná struktura vyprávění, skvělá psychologie postav, precizní jazyk). Na druhou stranu mi - přes můj vřelý vztah k filosofii - některé filosofující pasáže přišly zbytečně zdlouhavé, polopatické, někdy až banální (ale zřejmě to byl zčásti záměr); v odkazech ke konkrétním filosofům a interpretacích jejich myšlení se většinou bohužel moc nepřesahuje rámec gymnázia. Do čtení jsem se ovšem nutit nemusel, chvílemi jsem knihu vysloveně hltal (zvláště druhou polovinu), takže hodnocení celkově pozitivní. A řekl bych, že se k tomu ještě někdy docela rád vrátím.

eviku19
11.09.2013 4 z 5

Nevedela som miestami či sa mi tá kniha páči alebo nie,prvá polovica sa mi zdala trochu pseudointelektuálna, ale niektoré myšlienky hlavne z druhej polovice knihy boli určite pre mňa inšpirujúce:)

Kadibut
28.08.2013 5 z 5

Každý z nás máme v životě určité role - v rodině, v partnerském vztahu nebo v pracovním kolektivu. Je často velmi těžké žít s rolí, která nám byla přidělena. A je až nesnesitelně lehké tuto roli opustit a hledat si někde jinde novou.

Martinahl
30.07.2013 5 z 5

Kniha pro mě vynikala nejvíc hloubkou propracování děje a životností postav, stejně jako srozumitelným jazykem. Budu vzpomínat na tento jedinečný čtenářský zážitek!!

Miken008
28.07.2013 5 z 5

Troufl bych si říct, že je to nejlepší kniha od českého spisovatele, kteru jsem kdy četl (a to českou literaturu moc nemusím :)).
Ihned po prvním přečtení jsem si Kunderu oblíbil a je škoda, že emigroval. Kniha téměř na každé stránce nabízí ponaučení a různé filozofické otázky z těch nejobyčejnějších situací, které doslova křičí z každého řádku, a nutí čtenáře k zamyšlení. Nejlepší na tom je, že sám Kundera vše ještě vysvětlí, tak aby to každý pochopil a nechá pouze na čtenáři to, jestli se nad tím chce zamyslet nebo půjde dál.
Je pravda, že někomu může kniha zkazit iluze o lásce. Ale z literárního hlediska je to skvost... :)

JitkaJak
26.07.2013 5 z 5

Do čtení jsem se pustila po dlouhé době podruhé a nestačím žasnout. Je to úžasná kniha! Tak dokonale vystihuje všechno to, co jsem sama prožila, co dobře znám a co neumím pojmenovat. Nejradši bych si nejméně polovinu vět nějak pevně zavrtala do mozku. Zkusím ji sehnat namluvenou, poslouchat ji v autě, při čekání či běhání by mohlo být to pravé.

knedlik
13.06.2013 5 z 5

Ochromená nadšením jsem schopná jen stručně vypíchnout, čím mě tahle knížka okouzlila :-)
V první řadě mě bezmezně fascinuje, jaké analýzy lidského nitra je Kundera schopen. Pohnutky, pocity, všechno tak dokonale logické a samozřejmé, jeden by si řekl, že Kundera celý život nedělal nic jiného, než že zpovídal lidi kolem sebe a načítal psychologickou literaturu. Přijde mi to neuvěřitelné zejména proto, že většina mužů vůbec neuvažuje podobným způsobem.
Dále nastíněné myšlenky a názory na věci, události. Ač jsem se se spoustou z nich v nejmenší míře neztotožňovala, tak mi přišly jaksi přitahující, lákavé, nutily mě přemýšlet o nich kolem a kolem a zároveň zamýšlet se nad tím, z kolika všemožnch úhlů lze na tutéž okolnost pohlížet.
V neposlední řadě bych ráda vypíchla ten neodolatelný vtip, nenápadně vystupující na povrch. A cit pro absurdno (či jak to jinak nazvat) v různých podobách. Třeba pojednání o hovně mě totálně rozsekalo :-)
Dalo by se samozřejmě vychvalovat a vychvalovat a ráda si o této knize podiskutuji (klidně i po jednotlivých kapitolách), ale komentář bych tímto ukončila. Jak píše kolega zamek: "Běžte a zamilujte se do téhle knihy."

Toda
13.06.2013 5 z 5

Pohltila mě, víc říct nelze...

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Výnimočný Kundera a skvelá kniha. Po prvom prečítaní je jasné, že len raz nestačí. Skvelé myšlienky, ktorých opakované čítanie neomrzí a samotný názov núti v knihe hľadať tú neznesiteľnú ľahkosť bytia, ktorá tak lákavo znie, ale ani zďaleka tak ľahká nie je.

"Je člověk nevinný proto, že neví? Je hlupák na trune zproštěn jekékoli odpovědnosti jen proto, že je hlupák?"

pakoshka
22.05.2013 4 z 5

Jedna z knih, ke které bych se ráda ještě jednou vrátila. I když mě při čtení místy štvala, místy udivovala, tak mi taky nabídla nový pohled na pár věcí. A za to dík!

delightful.tran
11.04.2013 5 z 5

Jsou knihy, které vezmete do ruky, přečtete, odložíte a za nějaký čas na ně zapomenete.
A pak jsou tu takové, jako je Nesnesitelná lehkost bytí. Ty, po jejichž přečtení už nikdy nebudete stejní.
Literární skvost.

lukaflek
10.04.2013 2 z 5

zřejmě jsem knihu vůbec nepochopil – soudím podle toho, jaká má hodnocení a jak se kniha líbila mě. Velmi jsem se přemáhal, abych ji dočetl. struktura kniha (nerespektující chronologii ve vyprávění) se mi velmi líbila, popis normalizační nálady byl taky velmi pěkný, ale tyto 2 aspekty nejdou dostačující. mám rád i filozofování, kterého tam bylo požehnaně, ale na můj vkus to byly bezvýznamný věci, který by si zasloužily možná pár vět, nikoliv desítky stran. tak např. slovník nepochopených slov - autor mu věnuje přes 10 stran. mě ale připadá, že vyjádření, že různí lidé na stejné věci nahlížejí jinak není třeba zmiňovat vůbec nebo to zmínit v jedné větě, ale nikoliv to rozvláčně ilustrovat na 20 příkladech. Dobře chtěl tím přispět k popisu 2 různých osobností – budiž, ale bylo to dlouhý, předlouhý. nebo filozofování o vztahu těla a duše (když tereza pořád postává před zrcadlem): četl jsem „sobecký gen“ od Dawkinse a i když s ním člověk nemusí souhlasit, tak je to úplně jiný kalibr než rozjímání v kunderově knize, takže v knize mě to nezaujalo. Dále např. finální filozofický úder, který je zmiňován v různých recenzích: „Terezo, poslání je blbost. Nemám, žádné poslání. Nikdo nemá žádné poslání.“ Ok, to není bezvýznamný, to je důležitý, ale to by mělo být v učebnici společenské výchovy pro středoškoláky a nikoliv jako nosná myšlenka románu, který je považován za stěžejní dílo české literatury. Fakt jsem to nedal. Byl jsem moc zklamaný. Pokud je mé zklamání dáno nevyzrálostí, tak doufám, že někdy dozraju.

Gizminek
28.03.2013 3 z 5

Přečetla jsem od Kundery 4 knihy, nejvíce se mi líbil Žert, ale kniha Nesnesitelná lehkost bytí nebyla zcela můj šálek kávy, možná to bylo ovlivněno tím, že hlavní hrdina podváděl svou přítelkyni a mně se v osobním životě dělo něco podobného, tak si mě touto asociací Kundera znepřátelil :D... zřejmě se k ní ještě v průběhu života vrátím, abych viděla, jestli se můj pohled na ni změnil...

Peťanka
21.03.2013 5 z 5

Nesnesitelně lehce jsem se do této knihy zamilovala.

"Milovat se se ženou a spát se ženou jsou dvě vášně nejen rozdílné, ale téměř protikladné. Láska se neprojevuje touhou po milování (tato touha se vztahuje na nespočetné množství žen), ale touhou po společném spánku (tato touha se vztahuje jen k jediné ženě).

yvett
13.03.2013 5 z 5

Nádherná kniha, nejde popsat slovy, chce si ji prožít. Nemám slov.
Nádherně se čte, už teď vím, že se ke knize vrátím.

mihomola
11.03.2013 3 z 5

Popravdě nevím jak tuto knihu ohodnotit...spousta myšlenek, které se tváří jako hluboké, ale asi nejsem na takové úrovni, nebo nemám takové zážitky, abych je ocenil. Nezbývá než věřit v autorovu moudrost.

Barolenka
10.03.2013 5 z 5

Výborná kniha, úplně mne pohltila. Donutí nás i k zamyšlení nad dobou ve které se příběh odehrává. Na tento příběh určitě nezapomenu.

kopretina21
25.02.2013 5 z 5

Prostě excelentní Kundera. S každým přečtením lze najít něco dalšího a obohacujícího. Nyní jsem se k ní vrátila po asi 6 letech a bylo to pochutnáníčko lepší, než při prvním čtení. Holt člověk stárne a dozrává (ach).
Filozofický román, nesnesitelně těžké i lehké čtení zároveň. Pro člověka v mezní situaci jako dělaná. O tom, jak mnohé je relativní...
Knihu mám vypodtrhanou, obsahuje mnoho myšlenek, ke kterým je dobré se vracet.

maple34
14.02.2013 3 z 5

Moje první setkání s Kunderou. Nejsem asi dostatečně vyzrálý a dostatečně obeznámený se všemi okolnostmi provázejícími toto dílo. Ale je potřeba říct, že jsem knihu neodložil a vydržel u ní až do konce. Charakterizoval bych ji, jako světoběžnické tažení za láskou a její marností.