Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2427 2427

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

Scheila
22.10.2018 4 z 5

Kniha se mi moc moc libila, celou dobu jsem se nenudila a byla jsem napjata jak ksandy co zas bude dal a co ten Theo zas objevi. Jen me mrzi ten konec. Tak vynikajici kniha s uzasnym napadem a skvelim dejem a ten konec je takovy hodne americky... nicim nezajimavy. Jinak jsem se celou dobu dobre bavila :)

kneslova
21.10.2018 4 z 5

Tak toto je při hodnocení knihy oříšek, váhám mezi 3-4hvězdičkami. Je to dobře napsaná kniha, hlavní hrdina je sympaťák. Co mi bralo nervy, je to, že každý policista a že jich v knize vystupuje hodně byl dočista neschopný a další detaily o kterých nemůžu psát aniž bych prozradila děj. A jak zde už někdo napsal četla jsem knihy lepší...

alva1
21.10.2018 5 z 5

Tak tomu já říkám thriller. Od první strany se stále něco děje a ani na chviličku si se sympatickým profesorem nevydechnete. Theo je geniální vědec, který se pouští do vyšetřování případu. Rozhodně se již těším na další knihu autora.

kysely2759
20.10.2018 4 z 5

Příběh se mi moc líbil. Téma je originální a hlavní postavu profesora sem si hned oblíbila. Přesně tak by měl správný profesor podle mě vypadat. Velmi inteligentní a zapálený, ale nepoužitelný v normálním životě. Kniha se četla dobře a rychle. Policie v některých případech byla až neuvěřitelně stupidní. Úplně se mi nelíbil konec, který byl trochu přehnaný. Celkově hodnotím knihu jako velmi dobrou. Rozhodně stojí za přečtení a sem ráda, že tahle kniha s krásnou obálkou je součástí mé knihovny.

klaraj093
18.10.2018 5 z 5

Jeden z nejlepších thrillerů co jsem četla! Každá stránka napínavá!

Tereziee
18.10.2018 4 z 5

Těžké rozhodování jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček. Nakonec dávám pouze 4, ale kniha to byla opravdu skvělá. Neotřelý příběh, který se vymyká ze vzorců všech aktuálních thrillerů. Asi své pocity shrnu pomocí +/-

+ Originální námět
+ Hlavní hrdina, který není alkoholik apod. I když občas je trochu šílený
+ Krátké kapitoly
+ Příběh běží svižně od začátku
+ Tajemnost v popisech prostředí a situací (málokdy mi u čtení běhá mráz po zádech)
+ Naprosto božská obálka

- Trochu moc překombinovaný a neuvěřitelný konec
- Chybí alespoň jedna kapitola s dovětkem, co bylo pak. Doufám, že bude pokračování.

Za mě tohle dost dobrej počin. Na to, že je to autorova prvotina :)

kara
18.10.2018 5 z 5

Trochu jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec tu pátou dávám za obálku knihy.

julythreemosen
16.10.2018 4 z 5

Tohle bylo moc dobré. Takový zákusek, slupnul se jako malina. Příběh byl zajímavý, jen mi moc nesedla povaha profesora Thea Craye, nevím, přišel mi moc vlezlý a praštěný, že dělal věci, které by normální člověk neudělal. Chápu, že to byl záměr, mně ale nepřišel asi správně opodstatněný. Po vyvrcholení na poslední stránce bych uvítala ještě aspoň kapitolu o tom, co se dělo "pak", jinak si ale stěžovat nemůžu. Bavilo mě to. A chápu, proč je tato kniha teď všude, všichni ji chválí a je všem cpána do podvědomí... Zaslouží si to, ale teď asi sáhnu po knize, od které žádná očekávání nemám, jelikož ne vždy se to úplně vyplatí.

anetka.repova
16.10.2018 5 z 5

Debut autora a taková pecka. Nečekala jsem takový rozjezd. Bože to bylo naprosto boží. Ale ten konec, zase ten konec. Jsem strašně moc rada, že jsem si knihu přečetla. A vy musíte taky. Já jsem spokojená. Jsem zvědavá jestli autor napíše další knihu. S chutí si ji přečtu.

Lena91
14.10.2018 5 z 5

Debut nového autora a s takovou velkou propagací..to je většinou znamení, že kniha nebude až takový trhák, jak vypadá. Šelma ale velmi překvapila. Nejen svou krásnou obalkou, která je dokonce cítit po hlíně, ale neotřelým námětem, kdy se vraždami nezabývají policisté a detektivové, ale člověk, který na první pohled nemá předpoklady k odkrývání zločinu. Člověk, který je vcelku obyčejný, ale je to vědec, biolog, který se kvůli osobním zájmům vrhne do pátrání a využívá pouze své inteligence, vzdělání a rozumu k tomu, aby dokázal to, co zřetelně nikdo jiný neudělá. Za mě top kniha ☺️

PaniJani
14.10.2018 4 z 5

K nálepce světový bestseller přistupuji už hodně opatrně, ale když jsem všude četla tak skvělé komentáře, šla jsem do ní. A to s velkým očekáváním. Určitě mě to nepohltilo od prvních stran, ačkoliv styl vyšetřování byl dost zajímavý a odlišný od ostatních knih. Všechno mi ale přišlo také "supermanovské". Podle mě jsou lepší thrillery a to i bez nálepky bestseller. Kniha je ale opravdu čtivá, dozvíte se i nějaká zajímavá fakta a super jsou krátké kapitoly, které nutí číst dál a dál. A jako bonus je sympatický hlavní hrdina. Suma sumárum dost povedená kniha, která mě hodně bavila, ale úplně jsem si z ní na zadek nesedla :-).

ptoček
14.10.2018

Hodně jsem se na Šelmu těšila...a pak jsem ji držela v ruce a říkala si Bože!!! Ta obálka??? Dokonalost!!! Přečteno za 2 dny, chytí a nepustí, jedna z těch "ještějednukapitoluapujduspat" knih. Námět moc fajn, zpracování perfektní, jedna hvězda mínus za dle mého až moc rychlý konec. Profesor Theo by si zasloužil rozhodně další díl.

zuzana2599
14.10.2018 5 z 5

Také mě Šelma dostala a poznačila svými ostrými drápy. Šelma je výborný thriller s velmi sympatickým hrdinou. Vědec Theo se vám dostane pod kůži a budete mu fandit. Stejně jako já. Poslední třetina knihy byla skvěle napsaná. Měla jsem pocit, že jsem se dostala do děje a prožívala tu hrůzu s nimi. Bravo !! Byl to zážitek !!!

Palele
14.10.2018 4 z 5

Tak tohle bylo zase něco úplně jiného. Tím, že je celý příběh vyprávěn očima roztržitého profesora, který se k tomu přichomýtne v podstatě náhodou, tak má kniha úplně jinou atmosféru. Hodně zajímavý námět, jednu hvězdičku ubírám za ten konec, ale jinak se to četlo výborně a doufám, že příběh pana profesora bude mít nějaké pokračování.

wendulka321
14.10.2018 4 z 5

Kniha je hodně čtivá, člověka doslova vtáhne a už nepustí, Prostě musíte číst dál a dál... Jen ten hlavní hrdina byl chvílemi až moc superhdinský, ale jinak se mi kniha moc líbila.

ragnar
14.10.2018 5 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem začal číst a nepřestal dokud nebyl konec...

DoDidDone
13.10.2018 5 z 5

Vždy se dlouho rozmýšlím, jestli mám dát novému autorovi píšícímu thriller/detektivku šanci. S krimi příběhy se v posledních letech roztrhl pytel a takové knihy jsou teď všude a dost často se opakují (proto s nimi mám občas problém). Thrillerů/detektivek mám načteno dost – vlastně víc než polovinu ze všech knih, které jsem přečetl – a z toho důvodu už mě ty nové často nepřekvapí, protože buď: dokážu určit, kdo je vrah, protože autor použil vzorec, který jsem viděl už někde jinde, nebo je vrah podobný někomu jinému (motiv, způsoby vražd,…), detektiv, který ničím nepřekvapí (obvykle chlastá, nemá rodinu, je problematický, pracuje jen sám na sebe,… - určitě víte, co myslím :)) a mohl bych pokračovat. Šelma mě zaujala anotací – vyšetřovatel mi přišel originální (jak se ukázalo – byl originální :D) a vrahem, který se (zdánlivě) liší od těch, na které jsem zvyklý z jiných knih.
Budu psát hodnocení stylem plusy/minusy – dělám to poprvé a jen proto, že chci Šelmu srovnat s ostatními knihami stejného žánru a udělat hodnocení trochu přehlednější.

+ Čtivost
+ Popisy prostředí/lidských vlastností
+ Originální vyšetřovatel
+ Přehlednost postav
+ Tajemná a někdy až strašidelná atmosféra
(Ta by měla být myslím u všech thrillerů/detektivek, ale ne všem se to podaří.)
+ Krátké kapitoly
+ Žádné zbytečné odbočky od hlavní linky
+ Suprová obálka :D

- Reklama snad úplně všude
(Upřímně, kniha není TAK přelomová, aby si ji zasloužila.)
- Důležitá místa někdy příliš zestručněná
- Některá místa zůstala nevysvětlená (?) (Jestli bude pokračování, pak hádám, že se k nim vrátí…
- Trochu přehnaný/urychlený konec
- SPOILER: Vyšetřovatel OPĚT za blbce, nikdo mu nevěří, všichni jsou proti němu a chtějí se ho co nejdříve zbavit – snad každá druhá detektivka to takhle má nastavené a je to trochu otravné.
- SPOILER: Nesmrtelný a všudypřítomný vrah?

Dávám plný počet, takže mínusy odpouštím. Kniha se mi líbila, zaujala mě, autor má obrovský potenciál, a pokud budou existovat další díly, určitě si je zakoupím, protože mě zajímá, co se bude dít dál. Nejde o špičku z tohoto žánru (to fakt ne), ale o takovou lepší třídu. :) Příjemné překvapení! :)

Valeyman
13.10.2018 5 z 5

Knihu jsem původně vůbec nezamýšlel koupit. Do obchodu jsem šel pro úplně něco jinýho, ale uhranula mě ta obálka. Zářila na mě jako drahokam ze dna oceánu. Po příchodu domů jsem vlastně zjišťoval co že jsem to koupil a vidím, že to napsal salonní kouzelník a iluzionista Andrew Mayne. Co si budeme povídat, neznělo to zrovna dvakrát lákavě a věrohodně. Představoval jsem si jak někdo jako Pavel Kožíšek napíše thriller hned poté co vytáhne zapečenou minci z rohlíku. Mé obavy se rozplynuly hned po přečtení úvodních stran. No do p*dele to byla ale jízda. Theo to nakládá čtenářům hned od začátku, strach a úzkost v lesích by se dala krájet. No odhalení vraha ? Prostě wau wau wau...standing ovation pro tenhle skvost !

Lennji
13.10.2018 5 z 5

Přečteno za den a půl, hodně zajímavá kniha i námět, napětí od začátku konce!

ElissEm333
10.10.2018 5 z 5

Tak tohle byl opravdový mazec! V některých místech mě svíral až neuvěřitelný pocit strachu. Tak dobře je to napsané! Celý příběh jsem byla stejně zvědavá jako Theo. A Theo mi jako postava bude opravdu chybět.