Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2427 2427

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

MirKop
01.11.2018 1 z 5

Moc jsem se těšil, ale nakonec velké zklamání. Bohužel se u mě potvrdilo pravidlo toho starého známého bonbónu, u něhož není důležitý obal, ale jak chutná...obal je super, marketing dokonalý, chytlavý prolog sliboval něco temného a nadpřirozeného, ale od té doby, co nastoupil MAAT a vše se začalo řešit ve stylu vědeckobourneovský Mission Impossible, mě to úplně přestalo bavit.

Určitě si člověk rozšíří obzory v oblasti DNA a biologie, některými zákony přírody jsem byl docela překvapen, ale k edukaci v tomto oboru bych vybíral naučnou literaturu o biologii, ne thriller.

A konec tomu nasadil korunu...:-(

marketa4434
01.11.2018

začátek vypadal nadějně, ale pak se to zhorsovalo. za sebe nedoporucuji.

farfalla13
31.10.2018 3 z 5

Nakonec řadím spíše k průměru (z hlediska zařazení do edice Bestseller); pěkný začátek, postupně se však příběh posouvá mimo realitu a ztrácí tak určitou míru uvěřitelnosti, což s sebou nese i pokles napětí.

Alexxxka
29.10.2018 3 z 5

No já nevím... Kniha má nádhernou obálku, námět je zajímavý, je to čtivé, ale přišlo mi to strašně přehnané a nepravděpodobné. Hlavně ten závěr - to jsem koukala a jen kroutila hlavou :-D Rozhodně jsem četla i lepší knížky.

Lištička22
28.10.2018 5 z 5

Autor nabídl zcela nový pohled na detektivku a kromě pátrání po pachateli se mi velice líbilo zahrnutí čtenáře spousty informací z oborů které s vraždou vůbec nesouvisely ale zdání klame :-)

astra3
28.10.2018 3 z 5

Podle mě je to trochu přitažené za vlasy. Taková "americká" detektivka. Spíš slabší průměr, jak už jsme u knih s pečetí zvyklí.

agnes25
28.10.2018 5 z 5

Kniha je napínavá, velmi čtivá, ale tak šíleně zabedněný policejní složky jsem nečekala.

adevis
26.10.2018 4 z 5

Na tento velmi opěvovaný thriller jsem se velmi těšila. Kniha je skvělá, čtivá, díky krátkým kapitolám se četla velmi rychle. Autor hodně dobře promakal zápletku, způsob zabíjení a ukrytí mrtvol. Theo Cray byl borec, chytrý, bystrý, sympatický...moc se mi hlavní postava líbila. Ale bohužel, jak je již v recenzích a komentářích zmíněno...ten závěr? Ten mě trošku zklamal. Každopádně knihu jako celek určitě doporučuji. PS: ta obálka je fakt boží!! (ale to určitě víte:D)

Pája07
26.10.2018 3 z 5

Právě jsem ji dočetla a chválím, i když.... Knížka velmi čtivá, žádné dlouhé popisy a zbytečnosti, takže se čte doslova jednim dechem. Až na ten konec, který je tak neuvěřitelný, že jsem se musela začít smát a to asi autor neměl v úmyslu napsat knížku komickou.Na začátku jsem byla na 100% odhodlaná dát této knize 5 hvězdiček, ale po dočtení dávám jen 3, což je škoda.

Moni_91
26.10.2018 3 z 5

Již delší dobu čekám, jestli bude mít někdo stejný názor na tuto knihu. Zatím se tu dočítám téměř 100% spokojenost. Proč ne, ale! Začátek opravdu super. Byla jsem nadšená, ale postupem, co jsem se knihou prokousávala, mi přišlo, že je to už všechno nějak přitažený za vlasy. Hlavní hrdina - superhrdina. Konec jako z Kobry 11. Zklamání. Dávám nejvíce 3 hvězdičky. Na to, jak jsem se na knihu těšila a všude ohlasy, že je to trhák. Tak tento názor bohužel nemohu sdílet. Jsou knihy, které pro mne jsou opravdu trhák. Tuto mezi ně počítat nemohu.

Gibis
26.10.2018 5 z 5

Šelma je výborné čtení! Jsem nadšená :) Hlavní klaďas konečně není žádný zoufalec s tragickou či temnou minulostí, ale úplně obyčejný, jen mírně asociální a velice inteligentní vědec. Má sice sklony dostat se do situací, ze kterých by ani Bruce Willis nevyvázl :) , ale čtení je to napínavé, strhující a téměř neodložitelné. Takže se moc těším na další případ z pera pana Mayneho!

sakay
26.10.2018 4 z 5

Šelma je skvělá, velmi čtivá knížka a můžu ji jen doporučit. Bioinformatik je jako vyšetřovatel příjemná a zajímavá změna, jeho myšlenkové pochody mě fakt bavily. Užívala jsem si všechno to napětí a záhady v příběhu, jen mě nakonec trošku zklamal závěr - klidně bych to víc natáhla a propletla s jinými postavami v příběhu. A taky bych nechala hlavní postavu dělat nějaké chyby, občas to byl až dokonalý vyšetřovatel :-)

Maevie
26.10.2018 3 z 5

Nálepky světového bestselleru považuji spíš za chytrý marketingový tah, jak protlačit průměrné knížky do žebříčku nejprodávanějších knih, ale tentokrát mě zaujalo téma i vysoké hodnocení, a tak jsem si řekla proč ne... Takže ano, příběh je psaný čtivě, zápletka je zajímavá a děj má hezký spád, ale slibovaný průlom na poli thrillerů opravdu nečekejte.

Veru.Viti
25.10.2018 5 z 5

Moc dobrá kniha. Samozřejmě jsem ji musela mít doma kvůli té dokonalé obálce. Jak jsem si ji vzala prvně do ruky už nešla odložit. Všechny knihy, které čekají na přečtení šly stranou a pustila jsem se do tohohle thrilleru. A jsem za to moc ráda. Díky krátkým kapitolám doslova musíte číst dál. I když už je čas jít do pelechu nebo třeba vařit oběd... . Kniha je tak čtivá, profesor Theo mě bavil už od začátku. Líbí se mi to celé - jak je to napsané, vymyšlené, zpracované. Hodnotit musím jednoznačně pěti hvězdičkama a doporučuji!

Danago
24.10.2018 5 z 5

Tak takový thriller jsem ještě nečetla. Napětí je s každou další stránkou větší a větší.
Příběh je okořeněný špetkou zajímavých vědeckých poznatků.
U knížky jsem se v některých chvílích opravdu bála a běhal mi mráz po zádech. Skoro jsem nemohla dýchat napětím a knížku jsem nedokázala ani na chvíli odložit.
Konec je pojat trochu bombasticky, ale i zde se mi líbilo profesorovo myšlení.

efka.saf
24.10.2018 4 z 5

Mně se knížka velmi líbila, i když k dokonalosti jí pořád něco chybělo. Ale pro mě byla nesmírně čtivá. Po pár stránkách jsem začala pociťovat onen úžasný pocit stesku vždy, když jsem musela knihu odložit, a pokud u mě kniha vyvolá tyto pocity, jsem ochotná pak ledacos přehlédnout.

Musím uznat, že jsem zcela podlehla reklamě. Knihu jsem si koupila na základě anotace a několika pozitivních komentářů, které se tu začaly objevovat, ale nelituji. Minimálně obálka je klenotem v mé knihovně :). Detektivky/thrillery, ve kterých hraje roli nějakým způsobem zvíře, jsou pro mě vždy velmi atraktivní. A zde jsem krom "šelmy" byla zvědavá i na hlavního "vyšetřovatele". A ani Theo mě nezklamal. Krásně sociálně neobratný génius v oblasti bioinformatiky, který bojuje sám takřka proti celému světu, aby odhalil, kdo stojí za vraždou jeho studentky. Ano, policisté zde byli za opravdové kret*ny, ale to byl asi autorův záměr.
Osobně velmi oceňuji spoustu zajímavých pikošek z oblasti biologie i vědy jako takové. Po této stránce byla kniha zajímavá a přínosná. Samozřejmě nejsem s to posoudit, jestli je pravděpodobné, že by se takto dalo "vyšetřovat" (asi spíš těžko), ale co bych v rámci čtivosti neodpustila.
Co se týče závěru, tak nějak to celé spělo k hollywoodskému megakonci, proto mě to nepřekvapilo a ani mi to zas až tak extrémně nevadilo (ale jasně, bylo to přehnané). Každopádně jsem knihu nebyla schopná v závěru odložit, takže za mě bodík plus, i když jsem příznivce spíše komornějších finále. Co ale autorovi neodpustím, je rychlé useknutí. Kniha přímo volá po nějakém tom doslovu či epilogu, který mi tu opravdu scházel.
Rovněž by se dalo vyšťourat pár nepřesností, blbostí a detailů, které nebyly vysvětleny nebo postrádaly logiku, ale bližší nimrání by obsahovalo spoiler.

Takže za mě tuto knihu určitě ano, i když člověk musí některé věci přehlédnout. Na začátku jsem hodnotila pěti hvězdami, ale s odstupem času musím objektivně jednu ubrat. Ale i tak pořád dobré. Další knihu si určitě přečtu.

axi81
24.10.2018 2 z 5

Tak já tedy nadšení také bohužel nesdílím. Na to, jaké martyrium jsem podstoupila, abych si knihu koupila, objížděla jedno knihkupectví za druhým celá netrpělivá, kde ji budou mít dřív. Četla jsem 3 týdny. Tak moc mě to “nadchlo”. Pro mě nepřehledné a nedotažené. O bombastickém závěru bych mohla taky polemizovat.

SilvieSisinka
24.10.2018 5 z 5

Bravo dlouho jsem nečetla tak originální knihu. Četla se sama, napínavé až do konce. Řekla bych nový druh psaní. Medvěd co vraždí lidi.... Bohužel potkal pana hustého profesora, který všechno ví a zná :-)
On tomu přijde na zoubek hned. Chudáci policisté zase jsou zde za tupé ovce.
Konec byl trošku moc, ale co jde o Amerického spisovatele. Určitě si přečtu další jeho knihy.

Ticiana
23.10.2018 5 z 5

Kniha se mi moc libila. Ano je pravda, ze z policejtu udelal autor totalni tupce. Ale mne se spis libilo, ze to byla detektivka, kde nebylo moc detektivu. Spis, jak se daji vyuzit i jine metody. Pripomelo mi to Sberatele kosti. Na nekterych pasazich jsem se musela smat. Moc vydarene. A dalsi dil pristi rok v kvetnu. Moc se tesim.

Archie
23.10.2018 3 z 5

Nejsem ucasten vseobecnemu nadseni. Ano, hlavni hrdina nastesti neni charismaticky byvaly prislusnik Delta Force (pro zmenu je divny genius, ehm) a pribeh nema takovy ten klasicky detektivni ramec; presto - nejak jsem se nedokazal do knihy zacist. Mozna me nenaladil autoruv sloh, mozna nemusim detektivky a mozna jsem se nedokazal ponorit do atmosfery, respektive se do me prostredi ne a ne otisknout. Ta bioinformaticka "Kriminalka Miami" byla zabavna, dalsi genialni hrdina, ktery to opet tak trochu neumi s lidmi, me ale prilis neoslnil. Mozna to byla jen dobra kniha ctena ve spatny cas..