Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Tarey
24.02.2022 3 z 5

Četla jsem všechny díly za sebou. Bez pauzy. A i tak jsem se ztrácela, bylo to moc zamotaný a nedostatečně vysvětlený. Děj z podzemí mě vysloveně nudil. Poslední třetina už byla opět fajn. Číst budu i další díly, ale jen proto, že mě zajímá pětadvacítka. To, že není nikdo, kdo by si věděl, na co slouží meče a brány mi přijde prostě nesmyslný a absurdní.

salamandrina
21.02.2022 3 z 5

(SPOILER) džísus, já měla za to, že je to už poslední díl, tak jsem si to chtěla zakončit, ale evidentně to ještě bude pokračovat. Smrt všem nekonečnejm fantazy ságám, který vycházej s ročními rozestupy a vy si nepamatujete, co se tam sakra dělo. Umím si představit, jaký vrzušení to bylo, když fanoušci čekali na to, co se stalo s Frodem a Samem v Mordoru a jak to bylo super, když se jim konečně dostal do ruky další díl; v tomhle případě je to jen taková lehká nuda, která evidentně ještě navíc nekončí.
Nemyslím si, že je to špatný příběh nebo dokonce blbě napsanej, jen mě to prostě nechytlo a ta rozvláčnost mě už unavila, takže další díl(y) si ujít nechám.

Drea
19.02.2022 4 z 5

Jelikož jsem si nedala opáčko předchozích dílů, trošku jsem se v těch všech tajemstvích a hádankách trošku ztrácela. Dojem z celé knihy to však nijak nezkazilo.
Chápu výtky některých čtenářů tomu, že děj se nikam neposunuje a jen se vrství další a další otázky, na které neznáme (zatím) odpověď. Pevně věřím, že Nasterea slouží jako taková mezihra, můstek spojující to, co bylo s tím, co má nastat, transformace starého v nové, lepší, silnější, dokonalejší. Sama Ilan se mění v nutnosti lépe pochopit samu sebe a svět do kterého nyní vstupuje, transformuje se i pětadvacítka. Svět už nemůže být, co býval.
Některé pasáže mohly být kratší a některé mohla autorka naopak rozvést, ale pro mě je to pořád velmi čtivá série, jejíž svět mě neskutečně přitahuje. Myslím, že z části je to tím, že je to vlastně "můj" svět a lépe se tak ztotožním s jeho zkázou/záchranou.
Věřím autorce, že má příběh dobře promyšlený a v následujících dvou dílech se vše propojí a bude dávat větší smysl. A těším se na čtecí maraton celé pentalogie.

Díky za všechny ty rozbory a teorie v diskuzi. To je myslím ten pravý důkaz toho, že příběh funguje. Fascinuje nás tak moc, že o něm neustále přemýšlíme a nechce se nám z něj odejít.

smajiska
18.02.2022 5 z 5

No jako toto ale!!! Sem si teda nevšimla, že to není první díl, takže čtu lehce na překáčku ale sem pěkěn vytočená! Jak to, že ještě není pokračování??? Rozhodně se nemůžu dočkat co to bude dál, čte se to báječně. A já miluju ten svět, který P. Stehlíková vytvořila. Přijde mi ůžasné, jak je to promyšlené a že mi to v ničem nepřipomíná klasické fantasy co znám - žádní elfové a já nevím co.

kuruteku
18.02.2022 5 z 5

Tak další vrchol zdolán, další díl do skládanky přiložen. Nevím, proč jsem si vsugeroval, že poslední, když je prostřední. Ilan přestala být jedním a stává se jinou. Víc bych prozradil moc. Je toho mnoho, jako v detektivkách nic nevíme a najednou hlavní hrdinka letí z akce do akce a je jí všechno jasné, zatímco nám moc ne. Přiznám se, že nelogičnosti nehledám a tak mne do nosu netrkají, jen si užívám ten prapodivný svět, co nás možná čeká, neb je to psáno retrospektivně o mnoho let později, co jsou ještě před námi. Dostaneme se přes reteu, tedy spíše za reteu, dozvíme se něco o madam Podfortové, o historii pětadvacítky, o Karimu Amarijském, o nastereách toho moc víc nevíme, i když se tak kniha jmenuje a setkáme se s nimi v dostatečné míře.
No a teď čekat a čekat a čekat na další díl.

1v8na
08.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha byla jedním slovem bomba!!!
Měla sešup i uklidňující pasáže. Byla čtivá! Měla krátké kapitoly.
Ilan je celkem fajn. Byly sice pasáže, kdy byla zoufalá a její chování mi lezlo na mozek, nicméně dalo se to vzhledem k situacím pochopit.
Oceňovala jsem i tk, že prostor dostali i ostatní bojovníci a nejen Kapitán či Vargas.
Byli ude i dvě postavy, které mi lezlo na nervy a nemohla jsem je vystát - Armin a Odon.
Příběh odpoví na nějaké otázky z předchozích dílů, přicházejí však další - proč je bojovníků 25? Co bude, když počty nesedí? Jaká jsou jména? Proč pět bran? A jak je otevřít?
Byla i pasáž, u které jsem si pobrecela, jak mě dojala.
Nyní nutně potrebuji 4.díl.

Citát, který mě zaujal:
Vargas věděl, že já lžu a já věděla, že lže on. Bránili jsme urputně svá tajemství, přestože bychom jeden za druhého položili život.

Mateo67
05.02.2022 4 z 5

Naslouchače jsem rozdýchávala hodně dlouho, Faja se nesl ještě na Naslouchačově vlně. Dlouhá prodleva všechny vlny utišila a Nasterea se v poklidu objevila a v poklidu taky zmizela. Zklamaná ale nejsem, bylo milé setkat se se známou partou a sledovat, jak si s nimi autorka (nebo sklenit???) pohrává. Jen mi chyběla ta stará dobrá Ilan z masa a kostí a přebývala stovka stran. Mrzí mě taky způsob výstavby každého dílu (nebo že by to byl záměr?). První třetina až polovina se jen tak převaluje jakoby v těžkých mracích, druhá polovina a hlavně posledních 100 stran vždy pádí neuvěřitelně dravě a zasypává nás přemírou nových událostí. Věrná ale samozřejmě zůstanu, protože jsem samozřejmě zvědavá ženská a pak - vždyť ten svět je přece náš.

terkah1
04.02.2022 5 z 5

Kniha se věnovala spíše rozšíření našich znalostí o daném světě a napětí bylo o trochu méně než v předchozích dílech (někdo by řekl, že se příběh lehce táhl). Konec ale vše napravil.

maca_t
03.02.2022 3 z 5

Po nadšení z druhého dílu jsem trošku zklamaná. Některé pasáže jsou takové táhlé a možná i zbytečné. Pokud budou mít další díly opět 400 a víc stran, tak nevím, jestli budou stát za ten čas.

Misuri
01.02.2022 1 z 5

První díl mě celkem bavil. Nicméně tady se to už dostává do skupiny "Young adult ptákovina". Pořád je to celkem záživný, nicméně občas dost přihlouplý. Nenechá mě klidnou, že hlavní hrdince pořád dávají smysl nějaké hádanky a tajemství, které jsou ale uplně random. Je to celé tak strašně naivní a laciný.
Bohužel, Naslouchač byl celkem dobrý start, ale už se to neubírá tím správným fantasy směrem.

alimoon
01.02.2022 3 z 5

Úvodní pobyt hlavní hrdinky ve vězení a její myšlenkové pochody mi připomněly vlastní pokusy o psaní v období dospívání (nebyly to dobré pokusy). Konec už byl velmi zamotaný, některé věci přestávají dávat smysl a bojím se pokračování (teď to totiž vypadá, že autorka nemá příběh úplně stoprocentně promyšlený). Některé části lepší než jiné, příběh pořád poutavý, ale ve výsledku musím konstatovat, že pro mě byla kniha v porovnání se dvěma předchozími díly trochu zklamáním.

LadyTery
01.02.2022 2 z 5

.. tak jsem se na toto pokračování těšila a o to víc mě mrzí, že kniha pro mě byla velkým zklamáním. Oproti prvním dvěma dílům, které jsem hltala, jsem se tentokrát do knihy vůbec nemohla začíst. Skoro 2/3 knihy se strašně táhly, děj nijak neplynul.. a když už se těch posledních cca 60 stran začal děj "rozjíždět", vzešla z toho směsice nepochopitelných souvislostí. V hlavě mám smíšené pocity.. Možná jsem měla vysoká očekávání, možná jsem už přišla na chuť jinému stylu. Těžko říct. Sto lidí, sto chutí.

l_Riky_l
30.01.2022 5 z 5

No prostě a jednoduše: je to skvělý, úžasný a nutně potřebuji čtvrtý díl.

Prolog mě teda docela zarazil, protože to vypadá na popravu hlavní hrdinky, což mě nutilo číst dál a zjistit, cože vlastně provedla. Prolog ale samozřejmě skončí a mezitím je spoustu děje, který byl ze začátku plný zoufalství a smrti. Prostě to začalo na velmi veselou notu, haha. Nic to ale nemění na tom, že jsem se totálně vžila do hlavní postavy a jen hltala, co se bude dít dál. A taky že se dělo, jedno z největších tajemství bylo vysvětleno. A taky samozřejmě přibyla další, které prostě chci odhalit.

Hrozně se těším na další díl, který snad vyjde dřív než tenhle. Čtyři roky asi vážně nevydržím. Tak prosím ať vyjde co nejdřív a nejlépe ještě lepší než všechny předchozí

josef2900
28.01.2022 5 z 5

Další skvělý díl do série. Ukazuje se, že autorka má od začátku vše výborně promyšlené a propracované. Děj má spád a pořád se něco děje, nebo získáváme nové informace o světě. V knize nechybí spousta zvratů a intrik, které jsem si moc užíval. Budu napjatě očekávat další díl!

Vixiene
26.01.2022 5 z 5

Já nevím, podle spousty lidí má série Naslouchače sestupnou tendenci. Jo, nejspíš se mi první díl líbil nejvíc, ale i ty ostatní mě baví tak moc, že prostě se nechám unést a hodnotím plným počtem. Největší chuť se strháním hodnocení mám vždycky z hlediska toho, jak moc DLOUHO trvá, než autorka vydá další díl :-D Po celý příběh se objevují další a další otázky, doufám že v posledních dílech se vše vyjasní a odpoví.

Otázkou je, jestli autorka měla zůstat u původních 3 dílů nebo zvládne držet laťku až do posledního dílu, když to po počátečním úspěchu takto natahla.

Pavlína79
25.01.2022 3 z 5

kouzlo nového je s prvními dvěma díly pryč, stejně jako Ilan dítě, ale i tak velký obdiv fantazii autorky

vladka16
24.01.2022 5 z 5

Tento díl jsem četla po větším časovém odstupu, chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Ke konci už jsem byla v obraze , tak zas čekám na další díl.

husayn
23.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Upřímně mne poslední díl zklamal jednak smrtí Erna a také mí přišlo, že autorka kolikrát rychle přeskočila děj což mne docela mrzelo. Předešlé 2 díly byly mnohem lepší.

Ivet_V
22.01.2022 5 z 5

Na začátku se to táhlo, protože to bylo hlavně popisování okolí. Potom se to zlepšilo, a když přišla do děje pětadvacítka, už to bylo zase skvělé! Děj plynul stejně jako v předchozích dílech. Pětadvacítku jsem si opět zamilovala, každého z nich. I nasterey se mi začaly zamlouvat. Ke konci jsem měla chuť křičet, ať to kapitán pochopí. Mrzí mě, že se opět na konci rozdělili. Ale to hlavní, Erno. Proč zrovna Erno?!

lucifess
19.01.2022 4 z 5

Ubírám jednu hvězdu, protože třetí díl série pro mě byl nejslabší a vlastně trochu zklamání proti dvěma předchozím dílům. Škoda. Další díl už by mě vůbec nezajímal a nevím, zda bych po něm někdy vůbec sáhla. Ke konci už jsem četla spíš ze setrvačnosti a odpočítávala stránky do konce.