Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4347 1220

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

Jannienka
26.12.2019 5 z 5

Dokonalá fantasy. Nechybí napětí, vtip, ani taková ta touha, co vás nutí číst dál. Co chce, aby se z Ilana a kapitána pětadvacítky stali skuteční přátelé, a taky aby kapitán projevil možná trochu úcty až zjistí, že Ilan je holka.
Jediné, co mi vadí, jsou otevřené konce obou dílů (obzvláště toho druhého, tam už by to nemohlo skončit více uprostřed děje).

Trijan
26.12.2019 5 z 5

Tato fantasy kniha od české autorky mě mile překvapila. Jakmile jsem se pustil do čtení, ocitl jsem se ve světě tzv. sklenářů, kteří prohráli válku s lidmi z nížin a jsou vytlačeni na okrajové dno společnosti do špinavých ghett. V jednom takovém ghettu vyrůstá dívka jménem Ilan, která se musí od svého narození vydávat za chlapce, aby měla naději na lepší život. Příběh se pomalu odvíjí a postupně přidává na obrátkách :) Záhady, dobrodružství, boj o holý život, přátelství.
Po dočtení prvního dílů, Vám zůstane řada nezodpovězených otázek, tak vám nezbyde nic jiného, než sáhnout po druhém dílu knihy a ukojit svou zvědavost ;) Čtení zdar!

julie0026
21.12.2019 5 z 5

Málo kdy čtu knihy od českých spisovatelů natož fantasy žánr ale tahle kniha se my strašně líbila hodně dlouho jsem přemýšlela jestli jim mám vůbec číst ale pořád se jsem přemýšlela proč všichni říkají jak je to boží kniha a že určitě nedá každému spát tak jsem se rozhodla že si ji přečtu a hned první stránky my řekli že tohle je kniha kterou už dlouho hledám paní Stehlíkové se strašně povedla určitě doporučuji

kalache
19.12.2019 5 z 5

...mám tak trochu nedůvěru k českým autorům,ale tahle kniha velmi mile překvapila...

Daky
15.12.2019 4 z 5

Naslouchač je kniha, co mi neskutečně dlouho ležela na polici a do které se mi moc nechtělo, jelikož jsem jí tak trochu koupila naslepo a až pak zjistila, že je psaná v Ich formě s hlavní holčičí hrdinkou v hlavní roli. Koupi, ale po přečtení nelituji.
Celou první knihu jsem přečetla za tři dny, a já knihy takhle rychle většinou nečtu (čti neudržím tak dlouho pozornost), ale tady se setkáváme s vlastním vytvořeným světem, který má pravidla, která fungují. Ano občas se najdou nějaké drobné nejasnosti, ale nic co by nešlo přehlédnout.
Hlavní hrdinka je sice malé dítě, ale oblíbíte si jí stejně jako i ostatní vedlejší postavy. Jen škoda, že některé tu opravdu slouží jen jako křoví a vztah si k nim jednoduše neuděláte. Takže když pak dojde ke konci knihu k určitému zvratu, vlastně vám ani není jedno, že se to stalo jelikož pro vás postava nic neznamená. Jen totiž hnusným chováním k hl. hrdinovi neuděláte z postavy dobrého záporáka.
Kniha vás chytne a nepustí, svět funguje a výborně popsaný. Plus obal knihy je prostě nejvíc.

Olivie12
12.12.2019 5 z 5

Naprosto skvělé. Navíc česká autorka. Moc pěkné fantasy. Poslouchala jsem audio a můžu jedině doporučit. Krásně namluvené. Už hltám další díl.

Holkabezbot
09.12.2019 5 z 5

Naprosto skvělé, já poslouchala audioknihu a mohu jedině doporučit (skvěle vymyšleno a napsáno a neskutečně baječně přečteno), tento svět mě naprosto pohltil a jen nerada jsem se s ním loučila.

pipa36
09.12.2019 5 z 5

Při cestě za zimními radovánkami jsem se po 2 letech opět vrátila do úžasného světa, který paní Stehlíková stvořila, tentokrát ve formě audioknihy, načtené paní Ježkovou. Ke knihám jsem se chtěla vrátit až za pár let, až bude celá série dopsaná, ale prostě jsem nevydržela. Mé pocity jsou stejné, jako tehdy - příběh je úžasný, neotřelý, napínavý, promyšlený, krásný..., styl vyprávění autorky je opravdu podmanivý. Takže dnes přijde na řadu druhý díl, a potom... Doufám, že půlroční frustrace z toho, že mě jiné knihy nezajímají, přejde dříve.
A paní Ježková by za svůj přednes zasloužila samostatné, také hodně vysoké hodnocení.

Tereziee
07.12.2019 5 z 5

Naslouchač. Kniha, která mě dostala. První kapitoly byly náročné. Úplně nový svět, zvláštní pojmy...no chvilku mi trvalo než jsem vlastně všecko pobrala. Pak se to ale rozjelo, příběh mě vtáhl a já hltala jednu stránku za druhou. Ilan mi učarovala svoji chytrostí, laskavostí a zvídavostí. Nutně musím vědět, co bude dál.

Kao
04.12.2019 5 z 5

Naslouchač je přesně ten typ knihy, který když čtete, nemůžete od sebe odtrhnout, a když knížku přece jen musíte na krátko odložit, pronásleduje vás v myšlenkách všude kam jdete.
Po otevření knihy narazíte na dokonale vypracovaný utopický svět - nelítostný, krutý a až syrově upřímný, kterému čelí malá holka pocházející z národa zlomeného a poraženého lidskou ignorancí.
Tahle knížka má mnohem hlubší poselství, než byste si na první pohled mohli myslet.

Ilan
03.12.2019 5 z 5

Naslouchač je jedna z nejlepších fantasy které jsem četla. Rozhodně stojí za přečtení.

marekpreucil
29.11.2019 5 z 5

Nejsem příznivec Fantasy, ale byl jsem mile překvapen. Moc se mi to líbilo a především to, že nečekáte dlouho na výsledky událostí.

HynekBee
28.11.2019 5 z 5

Smekám, od knihy jsem se nedokázal odtrhnout. I český autor umí!

Drndi
23.11.2019 5 z 5

Bomba! Fantasy literaturu čtu pouze na doporučení, opravdové pecky, ze kterých se pak většinou stane klasika a myslím, že ani tentokrát jsem nesáhla vedle. Skvělé napsaná knížka, propracované, zajímavé, čtivé a velmi překvapivě od české autorky. Těším se na další díl.

kklepkaa
22.11.2019 5 z 5

Koho by napadlo, že propadnu knize od české autorky, kde hlavní hrdinkou je třináctiletá holka, tomu bych se ještě 18. listopadu vysmála. Naprostá bomba. Začátek je možná pro někoho pomalejší, ale mě se ta spousta vysvětlování líbila. Celej ten svět je děsně zajímavej a to si toho autorka spoustu nechala do dalších dílů. A i když to nebylo nijak akční, tak pětaadvacítku jsem si hned oblíbila i s hlavní hrdinkou a už se těšim na další jejich cesty. (sakra, proč vždycky objevim zajímavou sérii, když neni ještě dopsaná?)

Artep5244
18.11.2019 5 z 5

Jsem velice hrdá na to, že knihu napsala česká spisovatelka. Vytvořila naprosto nový svět a společnost, přičemž se ani v nejmenším po nikom neopičí.
Musím přiznat, že první polovina knihy se mi četla trochu hůře a myšlenky se mi občas zatoulaly někam jinam. Ale ve chvíli, kdy jsem překonala první část knihy, v níž převládá popis Amárie a jejího společenského systému, jakoby se celé čtení najednou otočilo o 360 stupňů. Příběh se najednou stal velice čtivým, akčním a nesmírně zajímavým. Zejména oceňuji odkaz na tragickou výpravu na horu Otorten. V Naslouchačovi jsem opravdu nic podobného nečekala.

marky7739
17.11.2019 5 z 5

Pro mě příjemné scifi v podání nadějné české spisovatelky. Rozhodně palec nahoru.

nikiss76
14.11.2019 5 z 5

Zprvu jsem byla docela skeptická, ale autorka mě velmi mile překvapila. Promyšlenost světa, který vytvořila, pětadvacítka a spolu s nimi Ilan ukrývající svá tajemství, humor, napětí, putování napříč světem, to vše je Naslouchač. Úžasné, jediné co mi trochu vadilo byla neustále plačící a vzlykající hlavní hrdinka, to už bylo až trochu moc. Jinak jsem byla velmi spokojená a vrhám se na další díl.

JP
12.11.2019 3 z 5

Ekologický rip-off Duny (napadl mě ještě Stalker) a hra na city s nejsušším podáním Ďatlovovy výpravy v historii literatury. Stehlíková nenapsala špatnou knihu, ale je to jen další variace na některé klasiky, co se tváří i okázale prezentuje jako originální - a přitom jen ve finále vyšumí do ztracena. Není to další přízemní tupá literatura, ale stejně tak nevidím, co by tuhle knihu oddělovalo ("Já se vyvíjím, evoluji!") a posouvalo někam dál. Možná je ale chyba ve mně. Poslední dobou dávám příliš mnoho šancí béčkové literatuře, která by "mohla stát za to".

lazarus
10.11.2019 5 z 5

Výborné české sci-fi, jež se může směle rovnat jakémukoliv světovému dílku. Bavil jsem se královsky a doufám, že ještě budu, i když další díl je v nedohlednu. Velice si cením autorčiny snahy o vytvoření nových výrazů a jazyka který dokonale koresponduje s nastíněným světem Duvalského pohoří. Poznal jsem tam inspiraci Anathémem a s ním Pána prstenů. Hodnotím oba existující díly zároveň jelikož nemá smysl psát o každé knížce zvlášť. Jsou totiž vyrovnané co se jazyka i příběhu týče. Snad jen by nebylo marné ubrat trochu těch vypoulených očí, vřeštění a podobných ne úplně dospělých slov :)
I když chápu, že hrdinka je prozatím trochu blbka, pardon puberťačka, přece jen těchto výrazů je v obou knížkách na můj vkus přespříliš.
Tímto držím palec při psaní další části a těším se na další objevy a vyzrazená tajemství. To je totiž silná stránka paní-slečny Stehlíkové. Postupně gradovat napětí a stále a stále lákat na nová tajemství. Ty na rozdíl od třeba Simmonse nemusíme zoufale očekávat, ale dozvíme se je v ten správný čas.
A takto nejak si představuji, že zacházeli s meči ...