Narrenturm

Narrenturm https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475283/bmid_narrenturm-M4G-475283.jpg 4 888 136

Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii - svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že "přátelství je věc veliká a krásná" a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Narrenturm , 2002

KubaHanzelin
25.08.2021 4 z 5

Reynevane tys mi teda dal..
Neuvěřitelné putování neuvěřitelně naivního slezského studenta medicíny a ne moc dobrého čaroděje nedosahuje takových kvalit jako autorovo známější dílo, ale byl jsem velmi spokojen. Bál jsem se po některých zdejších komentářích propadáku, zvlášť po tom co jsem četl Zaklínačskou ságu a ihned se do ni zamiloval. Samozřejmě pořád doufám, že se Sapkowski k Geraltovi nebo jeho světu vrátí, protože jde o srdeční záležitost a Reynevan nemůže Bílého vlka nahradit, ale byl jsem velmi rád, že jsem si přečetl od autora i něco jiného, něco s nádechem historického románu a ne fantasy, z velmi zajímavé části našich dějin a určitě si přečtu i další díly. (Snad nebudeme na dotisky moc dlouho čekat).
Knize samozřejmě můžu vytknout pár věcí.. např.: Jazykolomnost jmen, která mi občas dávala zabrat, hlavně když pro jednu postavu máte tři jména - české, německé a polské, sice chápu, že se v knize všechny tři národy pohybují, ale občas je to lehce otravné a to nemluvím o tom, že se tam občas přicmrndla i francouzština. Ale další kritiku nechám ostatním, protože to bych musel pak své hodnocení stáhnout níž a to opravdu nechci, protože si to kniha, dle mého názoru nezaslouží

iskovsky
27.05.2021 4 z 5

Putovanie poľského idiota... resp.sliezského... AS opäť dokázal, že vie AKO, ale nevie KAM :) ... a tak kašle na príbeh a necháva ho plynúť z rôznych udalostí, ktoré prináša cesta ... ak si ich začnete vychutnávať, tak sa pristihnete, že cieľ nie je dôležitý, pretože autorov rozprávačský štýl je veľmi zaujímavý, pútavý, vtipný, originálny ... navyše obohatený o množstvo informácií z danej doby... ja som jednoducho chrochtal blahom...
PS: mapa sliezska vítaná ... znalosť latiny nutná :)

lucky4ever
30.01.2021 2 z 5

Zaklínače miluji, ale tady jsem marně hledala nějaký smysl vyprávění nebo pevnou a cílenou příběhovou linii. Celá kniha mi přišla jako předváděčka toho, co pisatel ví o dané době bez hlavy a paty. Doufám, že druhý díl už bude někam směřovat.
Hrozně protivný hlavní hrdina bez charakteru, který jen vzdychá za nějakou ženštinou a tropí jednu blbost za druhou bez nějakého pocitu odpovědnosti.

LordSnape
28.10.2020 1 z 5

Sapika otrava z dob husitských válek. Asi fakt musíte hrozně žrát autorův styl, abyste tohle měli rádi. Některé narážky na myšlení tehdejší lidí byly velmi trefné a svěží, ale celé to stojí na hliněných nohách... Příběh zde v podstatě není anebo jsem ho do té půlky knihy, kam jsem se stěží dostal jaksi nezaznamenal. To samé s fantastickými prvky, kvůli kterým jsem to vlastně začal číst. Hlavní postava Reynevan je nesympatický a místy až idiotsky se chovající floutek a když se tam připlete další postava Šarleje, je to ještě větší pruda než na začátku. Někteří naznačují na události a místa v knize, která mají reálný základ, ale jsou tak autorsky poupravena, že je nemůžeme brát vážně. Pokud bych se chtěl vzdělat v historii této doby, sáhnu po Čornejovi. Tohle je přeci jen pořád próza.

raidmnoid
25.10.2020 5 z 5

Přes, pro mě, podivný začátek, kdy jsem přestával doufat, protože jsem začal očekávat romantický román o lásce dvou osob z rozdílných vrstev, jsem nakonec byl rád, že jsem vydržel, protože po počáteční omáčce měl děj spád.

Tento historický román jsem si užil a hned jsem "skočil" na další díl.

J.P.S.
02.10.2020 4 z 5

Tato knížka představuje mé první seznámení i s jinou tvorbou od pana Sapkowského, než jsou příběhy o zaklínači Geraltovi z Rivie.

Jde o drsný příběh z dvacátých let 15. století zasazený převážně do oblasti dnešního Kladska, kam postupně doléhají zvuky husitských válek z Českých zemí, které jsou doslova za humny. To vše s prvky nadpřirozena (nejde však o žádnou high-fantasy, spíše jen střípky). Atmosféra pozdního středověku vykreslena velmi umě a realisticky.

Příběh má celkem zdlouhavý rozjezd, na můj vkus tam bylo (a i v ostaních dílech je) zbytečně moc odkazů na díla středověkých autorů, také jsem se docela dlouho sžíval s hlavním hrdinou - Reynevan holt není Geralt :)) Ale od chvíle, kdy se na scéně objevili Šarlej a Samson Medák, dostal příběh spád a naprosto mě pohltil.

Výborná historická fantasy, byť trochu v jiném stylu, než známe např. z knih Juraje Červeňáka.

pavel1238
19.08.2020 5 z 5

Skvěle podané vyprávění z husitské doby. Trochu mě štvalo, jak se hrdina ze všeho dokáže dostat (občas toho štěstí bylo až moc), ale ten způsob vyprávění to bohatě vynahrazoval.

lazarus
20.07.2020 3 z 5

Slabší verze Neffovy trilogie o Petru z Kukaně. Holt pan Sapkowski se do historie zapíše Zaklínačem a povídkami z jeho světa asi nejvíc. Následující pětidílný román už zdaleka nedosahoval zábavnosti prvních dvou svazků povídek. Bouřkovou sezónou Geralta dokonale pohřbil. Husitskou trilogii nedokážu ohodnotit, protože jsem s vypětím sil dočetl první část příběhu. Na zbývající dvě se rozhodně nechystám, nezaujalo mě to

druzickaster
19.05.2020 5 z 5

Mé první seznámení s autorem. Kniha se odehrává za doby Husitů, i když z počátku spíš v Polsku, ale k nám je to coby kamenem dohodil. Husitská epocha je pro mne velmi zajímavá a rád si o ní přečtu zase z jiného úhlu. Sapkowski umně vylíčil tuto epochu a nebere si moc servítky ani s křesťany, inkvizicí, ale ani s Husity. Místy tedy krapet uletí do sféry sci-fi, ale kdo mohl vědět, že v té době neexistovaly čardoějnice, mágové a jiná dobrá společnost. Za mě dobrá historická kniha a jdu se podívat na život hlavního hrdiny u nás v Čechách.

martin_aston
02.05.2020 2 z 5

Ako veľký fanúšik Zaklínača som mal vysoké očakávania. Ostalo veľké sklamanie. Ťažko mi hodnotiť knihu, absolútne mi nesadla. Pritom Sapkowski jednoznačne písať vie, epická naháňačka na začiatku knihy by si zaslúžila filmové spracovanie, rovnako neskôr sa v knihe nachádzajú pútavo napísané pasáže, či humorné situácie. Celé je to však pretkané extra nudnými chvíľkami, a najmä, hlavný hrdina sa iba tak motká z miesta na miesto, aby prežil nejaké ďalšie dobrodružstvo (ktoré,. ak aj je dobre napísané, je úplne samoúčelné, a celkovo knihu nikam neposunie). Knihu som dočítal so zaťatými zubami, začal som aj druhý diel. Ten som po cca 100 stranách odložil "ad acta" :).

Igor1311
15.02.2020 4 z 5

Takže prvá časť Reinmara je za mnou. Po pre mňa vynikajúcom úvode prišla, aspoň ako som to ja cítil, dlhá a nezáživná časť, ktorá sa však na konci dostala na rovnakú kvalitnú vlnu ako úvod. Čo mi však vadilo bola hojnosť latinských viet /podobne ako v Ecovom Mene ruži/, v ktorých som sa ľahko strácal a tak mi dej unikal.
Avšak odhliadnuc od latinčiny to však bola spanilá jazda /áno, ako husitské jazdy/. Andrzej vynikajúco opísal vrcholný stredovek, najmä náboženstvo ako také a všetko s tým spojené /inkvizícia, stredoveké čary, zaklínadlá, bosorky atď./. Po celkovom zvážení mi však z toho vyšiel vskutku dobrý a pomerne hodnoverný historický román z náboženského prostredia, z ktorého na nás z každej strany číhali náboženskí odpadlíci, kacíri, žoldnieri, rytieri.

Hesonit
08.02.2020 5 z 5

Skvělé v rovině historického románu, báječně odlehčené inteligentním, často zábavným fantasy aspektem. Oceňuji autorovy vysvětlivky a poznámky.

Gauri
18.01.2020 4 z 5

Knížka mě bavila. Nejednou mě rozesmála, nechybí v ní ale ani napětí a romantika. Jazyk, kterým Sapkowski píše, jsem si neskutečně vychutnávala. Baví mě i prostředí do kterého je příběh zasažen. Jednu hvězdičku jsem ubrala, protože skrz dlouhé politické rozhovory, latinské věty a nespočetné množství jmen, se mi kniha chvílemi nečetla lehce.

Bandini
07.01.2020 4 z 5

Výborná kniha, četla se sama. Sapkowski a jeho skvělý příběh, postavy, dialogy, humor...řekl bych lepší než Zaklínač a to jsem jeho velkým fanouškem.

kuruteku
29.12.2019 3 z 5

Tento cyklus se z autorovy tvorby docela vymyká - sice stejně jako v Zaklínači hlavní hrdina kašle na zákony a morálku (i když ne tak docela, prostě cizoložství je dovoleno, vražda ne), ale tím veškerá podobnost končí. Je to jiný příběh, jiný průběh. I když jsem začal číst ze zvědavosti a dočetl z úcty k autorovi, musím si to pořád opakovat. Chvílemi jsem se nudil (nekonečné putování), chvílemi bavil (čarování a bitvy), chvílemi žasnul nad naturalismem magických a bitevních scén, jásal nad humorem a hlavně trpěl latinskými citacemi. Proč jsou v e-knize vysvětlivky na konci a nejsou propojeny odkazem? Sečteno a podtrženo, není to špatné, pokračování si - snad, protože zatím není k sehnání - rád přečtu.

JiriKlesta
09.12.2019 5 z 5

Naprosto špičková kniha s dokonale vystiženou atmosférou středověku. Kam se hrabou některé historické romány z českého středověku. Autorova důvěrná znalost historických reálií kombinovaná jeho specifickým humorem. Prostě pecka!

Šnek86
02.12.2019 4 z 5

V celku příjemné putování Reinmara z Bělavy zasazené do období husitských válek.Reynevan je vskutku naivní , tak trochu pošetilý a hlavně sukničkář, kterého ženy dostávají do neustálých průserů.Naštestí má všude dost přátel, kteří mu zachraňují zadek... Občas se objeví nějaké kouzlo nebo trocha magie.
Pozn: Uvádění kapitol mi celkem vyhovovalo.
Pokračuji druhým dílem.

zpevSusannah
23.09.2019 5 z 5

Není to Zaklínač a přesto to má ty správné koule - humorné scénky, akce a neustálé očekávání co zase ten Reynevan provede :-). Zcela jsem si tohoto "nešiku" se svým malým "klanem" ochranitelů zamilovala.
Narrenturm je prostě dobrodružný fantazy příběh, který v tomto stylu umí napsat snad jen pan Sapkowski.
Taaaakže, Boží bojovníci, jedeme dál a to přímo do Čech!

p3tris
09.07.2019 5 z 5

Z fantastické mapy světa Zaklínače se přesuneme přímo k nám do Střední Evropy, do Slezska a do Čech. Do doby temného středověku. Ne do středověku, který známe z hodin dějepisu, ale do středověku takového, jak ho vnímali lidé v té době žijící. Plného čar a kouzel. Středověku, kdy po lesích chodily dryády a vlkodlaci a na sabaty se slétaly čarodějnice na košťatech. Do doby těsně po smrti Jana Žižky, kdy se všichni třásli před husitskými Sirotky nebo inkvizicí. Tam se odehrává příběh zrazené lásky mladého medika Reinmara z Bělavy. Autor plně využívá svých znalostí daného tématu a čtenář téměř nemá šanci poznat, kdy se text zakládá na historických reáliích a kdy už jde o fabulaci. Všechny ty smyšlené i pravé šlechtické rody tak krásně splývají v uvěřitelný celek. Stejně tak velké množství latinských citátů občas zpestří například úryvek z Lovecrafta. Hrdinové potkávají panoptikum zajímavých postaviček, často i historických. Dojde tak na setkání s Gutenbergem, Koperníkem nebo k vtipné narážce s kocourem Lutherem. Sapkowskiho styl je snadno čtivý a pokud to situace vyžaduje, nebojí se ostřejšího výraziva. Charaktery ústředních postav nejsou v žádném případě černobílé, tedy předvídatelné. Takže se opravdu těším, jak bude příběh pokračovat.

Tenmrcha
27.05.2019 5 z 5

Trochu jsem se bál, že se autor mého milovaného Zaklínače pustil do úplně jiných vod a já toto veskrze historické dílko nedokážu náležitě ocenit. Nicméně opak se stal pravdou a já jsem si tuto knihu opravdu vychutnal. Postavy jsou sympatické, není nouze o akci a bitky, zběsilé úprky a úsměvné situace a dialogy. Sečteno a podtrženo - Sapkowski prostě umí psát a mě to prostě baví číst. Už se těším na další díl!