Nadace a Říše

Druhá kniha série Nadace. Proroctví Hariho Seldona se naplnilo. Nastal Pád. Kdysi mohutná galaktická Říše se rozpadla; jejím troskám teď vládne poslední císař Kleon II. Nadace však důsledně plní Seldonův původní plán – co nejvíce zkrátit období třiceti tisíc let předpokládaného období temna – a úspěšně překonává další krize. Na scénu však vstupuje činitel, s nímž nepočítal ani geniální psychohistorik: mutant s naprosto nepředvídatelnými biologickými vlastnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40003/nadace-nadace-a-rise-40003.jpg 4.5457

Nadace (2.)

Foundation and Empire (1952)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton, Argo

Skripi

Strašne ma to nebavilo...

ziriant

Musím říct, že první díl se mi zdál o něco lepší. Tentokrát ne a ne se začíst a v ději jsem se našla až tak v poslední pětině knihy. Samotnou by mě zajímalo, jak je to možné...

Wara

Pokračování výborné Nadace se nese ve velmi podobném duchu. Bavilo mě to, ale kvality prvního dílu to pro mě osobně nedosahuje...

mitko

O trocha lepšie ako jednotka. Môže za to jednak fakt, že sa tu odohrávajú 2 príbehy, kde dej Asimov mohol viacej rozviť a prišlo konečne aj trocha na postavy. A za druhé je kniha poňatá trocha viacej dobrodružne a politika aspoň trocha ustúpila. Vedecká stránka sa tu moc nerozoberá, čo nieje na škodu a my si môžme len užiť tento výlet pomedzi rôzne nové aj staré planéty. Zatiaľ čo v prvom príbehu tu Nadácia stále vystupuje z pozície predurčenia víťazstva a neprinieslo moc toho nového oproti minulej knihe, len to ukázalo momentálnu mentalitu ľudí na Nadácii. Druhý príbeh už bol odlišný a určil smer uberania príbehu. Mezek bol rozhodne osviežujúci element a aj keď sa celková zápletka dala odhadnúť ľahko (možno aj autorov zámer), ale vďaka tempu a popisu rôznych situácii na planétach som si to užil aj tak.

VladimirTetur

Asimov rozehrál skvělý příběh. Bavilo mě to, ale je to slabší než epická jednička kvůli zabředávání do nepodstatných zápletek. Mezek byl OK, ale tušil jsem celou dobu.

DRALI

Ach jo. Jednička byla od začátku až do konce SUPER filozofická, tohle byl pro mne jen slabší odvárek. Je to škoda. I přes to do třetího příběhu jdu se zvědavostí, jestli se ten vysoký standart z prního dílu ještě vrátí.

kralika

Je to pořád ta Nadace, kterou obrazně sledujete na prastaré VHS kazetě. Kouknete na začátek, potom přetočíte nějaký ten děj (v měřítkách Nadace nějaké to století) a koukáte na další kus. Zaujme Vás a chvíli na to koukáte než zase začnete převíjet...
Ty skoky mi vůbec nevadí, ani to, že to není moc sci-fi, ale space opera, takže nemám s tímto dílem žádný zásadní problém. Asimov sice pořád ždímá jeden nápad, ale činí tak opět originálním a u něj neokoukaným způsobem. Zejména poté, co na scénu vtrhne Mezek. Tedy, tato kuloárová politická sci-fi mě zatraceně baví a pátrání po Druhé nadaci si nenechám ujít.

Lector
07.12.2017

Pro mne netypický krok: číst pokračování knihy bezprostředně po jejím přečtení. Protože jsem měl „Nadaci a říši“ po ruce a bál jsem se, že po delší době ztratím návaznost, rozhodl jsem se vzít to z jedné vody na čisto. Slovy autorů Divadla Járy Cimrmana jsem byl také zvědavý, zda „druhý díl bude stejně slabý jako ten první“. Slovo slabý není tak úplně na místě, ale je to replika, takže jistá licence…
Musím ale přiznat, že ani pokračování mne tolik nenadchlo. Nevím, jak to popsat. Autor skáče staletími, nechává vymřít miliardy a nechává kolabovat tisíce hvězdných soustav, aby se posléze pozastavoval u banálních historek a dialogů. Stále více mi vadilo jím popsané uspořádání společnosti a vůbec většina charakteristik té společnosti, v níž mi chyběl jakýkoliv posun oproti společnosti 20. století. Jakoby neexistovala evoluce.
Ačkoli jsem u prvního dílu dělal ramena a tvrdil, že moc neřeším fyzikální a technickou stránku na pozadí děje, musím přiznat, že teď jsem ji vnímal intenzivněji. Nerelativistické dění v Galaxii mi prostě vadí. Z označení žánru science–fiction mi dominovala hlavně ta fikce.
Upřímně řečeno, kdyby pod tím nebyl podepsán IA, asi bych byl ještě kritičtější. Když jsem se do Nadace pouštěl, těšil jsem se na velkolepé dílo.
Ale chápu, že je to úhel pohledu. Asi jsem vůči Mistrovi příliš náročný. A respektuji, že mraky čtenářů vnímají ságu Nadace jako majstrštych. Ani mne nenapadne psát, že to dílo přeceňují. To by byla blbost. Kdo jsem já, abych to tak hrotil?
Dnes tuším, že se asi vzdám touhy vědět, jak vypadají další osudy Nadace.

Hellrampage
25.11.2017

Viac než postavy ma v pokračovaní zaujal koniec druhej poviedky. Celkovo v druhej poviedke mi postavy vôbec nesadli a ich príbeh som čítal nezaujato a bez emócií. Ale keď sa dozviete pointu, oplatí sa prečítať aj druhýkrát, kedy vám začne všetko správne zapadať. Prvá poviedka mi sadla viac, aj keď si s odstupom času z nej nepamätám ani postavy a ani dej. Hmm...

Nadace a Říše sa mi páčila oveľa menej než prvý diel. Aj keď sa táto kniha zdá ako pokračovanie, nevraciame sa k starým postavám, naopak začíname úplne nanovo a aj Nadácia sa po poslednej kríze trochu premenila. Aby ste plne pochopili dej a ocenili postavy, každú poviedku je treba si prečítať dva-krát.

Cink262
06.09.2017

Nadace a Říše navázala na Nadaci malinko pomalejším tempem a stejně jako Pán Prstenů má promyšlenější svět než Hobit, tak i základní trilogie Nadace se ve druhém díle vyvíjí tímto směrem. Nepřijde mi tedy už tak "spontánně geniální" jako Nadace. To ale neznamená, že to není skvělé počteníčko, je, ale na Nadaci to bohužel nemá.

Janadvorackova
11.03.2017

Barvitější, než první díl. Opět jsem poslouchala audio a tentokrát se dostalo i na jednotlivé postavy a jejich místo v krátkém úseku Seldonova plánu, který se mi líbí čím dál víc :). Hlavně fakt, že se také našly věci, s nimiž nepočítal, což do celku určitě vnese spoustu nečekaných překvapení.

flanker.27
28.07.2016

V tomto díle se mi na rozdíl asi od většiny více líbila první část, i jsem docela fandil admirálovi a způsob vyřešení krize mi připadal přece jen takový, že autor nadaci prostě nadržuje. V druhé části mi vadilo, že když jste mutant, máte prostě věci jednodušší. Víc by se mi líbilo, kdyby nadace musela čelit nebezpečí vzešlému z aktivity chytrého lidského mozku (tak, jako právě v první části).

Palorizek85
19.03.2016

Výborná kniha z výborné série. Idea psychohistorie a jejího využití jsou fascinujícím nápadem.

czpilar
21.02.2016

Skvělé pokračování Nadace, tentokráte děj časově tolik neskáče jako v prvním díle a člověk se může sžít s postavami.

Hadati
09.02.2016

Dochází k pomalému pádu Říše, kterou Hari Seldon vypočítal díky své psychohistorii. Nadace začíná prospívat, takže si jí povšimne i hroutící se zbytky této Říše. Kniha je rozdělena na dvě části.
V první části knihy můžeme sledovat konečné střetnutí mezi rozvýjející se Nadací a upadající Říší. V druhé části knihy se objeví lidský mutant s mocnými zvláštními schopnostmi, který ohrozí plán Hariho Seldona, neboť jeho psychohistorie nedokázala počítat s něčím tak nepředvídatelným jako je telepat, který dokáže ovládat svou myslí celé planety. Proti tomuto mutantovi se rozhodnou bojovat hrdinové z Nadace, aby tak zachránili budoucnost podle Hariho Seldona. Rozhodnou se tohoto mutanta najít a postavit se mu. Příběh o tomto mutantovi má otevřený konec, který pokračuje v třetí knize o Nadaci – Druhá Nadace. Tento příběh je nejslabší částí celé série Nadace.

Mako123123
13.01.2016

Takto sa mi to páči. Kniha od začiatku do konca bola viac než dobrá. Zaujímavé a napínavé. To vyvrcholenie priam bravúrne. Milujem takéto rozuzlenia. Tlieskam a idem na pokračovanie. Isaac Asimov v tejto knihe predviedol čo dokáže.

Dinosaur
16.11.2015

(8.5/10) Tentokrát už děj není tolik rozkouskovaný, protože má oproti předchozímu dílu jen dvě části. Celkově se dá říct, že v obou se najde někdo, kdo se snaží vzepřít Seldovově psychohistorickému plánu a vskutku, v druhé části se objeví postava, která má skutečně netradiční (a tím i samozřejmě dopředu nepředvídatelné) vlastnosti, což by Seldonův plán mohlo zhatit. Tentokrát však kniha nemá úplně uzavřený konec, takže jsem skutečně zvědav, jak se to v dalším díle vše vyvine... (2. 12. 2013)

Kaso
23.08.2015

najhoršia časť celej série iba 90%

DooFooS
24.11.2014

Přes opět ospalý rozjezd, který jsem tentokráte hltal po zkušenostech s první knihou o poznání smířlivěji a hlavně rychleji, následoval ještě větší hukot v podobě dočtení během jediného dne. Opět obdivuji budoucí svět, kde mě věci běžného užívání nepřipadají úsměvné. Inu, zkuste si představit lidstvo za dvacet tisíc let, sepsat to a pak si to přečíst za padesát let tak, abyste se nad svou naivitou smířlivě neusmívali. Asimov to krásně zvládá tak, že nám předkládá minimalisticky popsané reálie a odvěký boj o nadvládu. Ten lidskou motivaci provází od nepaměti a ono to u mě překvapivě funguje.

Jennkie
29.09.2014

Velmi zajímavé čtení a rozhodně poučené. Člověk zjistí spousta zajímavých věcí o strategii, je to něco jako detektivka, film by z toho asi moc dobrý nebyl, protože tu není moc skutečné akce. Vše je dílem myšlenek, i když někdy až moc rozvláčných myšlenek

ondreej
07.09.2014

tohle bylo o 40% lepší než první díl, druhá polovina se čte opravdu jedním dechem, takže po dočtení posledního slova okamžitě vyžadujete další díl. pokud si celá série nadace udrží takovouhle kvalitu, tak to rozhodně patří mezi vrchol sci-fi žánru

opic 12
16.02.2014

Skvěle prožité tři dny s další knihou ze ságy Nadace. Dialogy lidí,jsou dokonalý. K postavám jsem si vytvořil kladný vztah a to doslova ke všem i záporným charakterum (zvláštní vazby). Stylem jakoby bez emocí,žádná vyloženě hlavní postava,natož hrdina,se kterým se stotožníte...zajímavé. Zvláštně,povedeně čtivé,od začátku až do konce...konce ? I. Asimov ? To si nechám líbit,brzo se vrhnu na další dílko :-)

Evus
16.05.2013

Série držící si svou vysokou úroveň i se čtvrtým dílem, který jsem zhltala jedním dechem. Doporučuji každému milovníkovi sci-fi

helmiczka
12.02.2013

Rozpačité hodnotenie na pomedzí 3* a 4* ... príbeh bol kompaktnejší než v Nadaci. I záporák bol zaujímavejší. Dokonca sme sa zbavili dogmy "ono to nejak dopadne, Seldon to predsa naplánoval", ktorá mi vadila v prvej knihe ( Prvá kniha = Nadace = Tretí diel). Takže to je lepšie. Ale neviem, no, zas až tak ma to za srdce nechytilo.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Druhý díl této série celkově hodnotím jako malinko slabší oproti jedničce, protože tam jsme se dověděli kdo, co, jak a proč, zatímco ve dvojce se "pouze" rozvíjel nastolený děj. Chyběly mi tu "wow" momenty z prvního dílu, kdy jsem si říkala, to je ale dobře vymyšlené. Ve dvojce se styl vyprávění změnil na popis událostí, které se udály v následujících letech. Popis to však není vůbec nudný, přeci jen, psal to Asimov:-) Především druhá půlka knihy, jak se blíží poslední stránka, nabírá na intenzitě a graduje tím, co napovídá název další knihy.

Akana
10.11.2012

Druhý díl slavné ságy už ke mně nacházel cestu snáz než jeho předchůdce. Snad proto, že souvislé dějové segmenty jsou tu jen dva, takže se postavy tolik nepletou. Autorův přístup k nim je ale pořád přísně chladný, zůstávají jen drobnými kolečky v soukolí předvídaného dějinného vývoje. Zdá se ale, že Seldonovy předpovědi nebudou tak spolehlivé, jak se zdálo. Takže moje dojmy i zvědavost utěšeně narůstají.

yerry
27.08.2011

Túto knižku tvorí ako keby súbor poviedok, akýchsi výrezov z rôznych časových úsekov zo života Nadácie (Základne) zaznamenávajúci priebeh udalostí počas niekoľkých generácií (storočí) po tom čo encyklopedistov vystriedala autokratická moc v rôznych obmenách.

V 1. polovici knižky autor opisuje útok Ríše proti Nadácii a čelenie tejto kríze zo strany Nadácie. V 2. polovici knižky je opisovaná kríza medzi až príliš autoritatívnou vládou Nadácie a jej demokratickou opozíciou v podobe slobodomyselných obchodníkov, do ktorej však zasiahne nepredvídateľný faktor v podobe nezvyčajnej bytosti - mutanta, ktorý má zvrátiť priebeh dejín a postaviť tak Sheldonovu psychohistóriu naruby. Knižka má pomerne spád, viac ako dej samotný ma zaujali Asimovove konštrukcie a myšlienky, ktoré sú v knižke zväčša len naznačené. V niektorých okamihoch som nadobúdal dojem, že čítam politologickú príručku, čo mi ani veľmi nevadilo. Hodnotím ako lepší priemer. Možno by som dal aj viac, ale knihu som čítal s časovými odstupmi, takže sútredenosť nebola najvyššia, mohla mi ujsť niektorá z poínt.

space opera

Isaac Asimov