Na smrt

Na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426217/bmid_na-smrt-9ee-426217.jpg 5 942 325

Na smrť série

Ze slovenských originálů Na smrť a Na smrť II – Bez milosti. Mrazivý thriller o přátelství a lásce, které se změnily ve smrtelnou nenávist. Dva nerozluční přátelé vyrůstají koncem dvacátých let minulého století v malém slovenském městě. Po tragické události jsou nuceni utéct do zahraničí a opustit děvče, o které soupeří. Jeden emigruje do New Yorku. Stane se pěšákem obávaného židovského gangu, zažije krvavou válku nejmocnějších mafiánských rodin a stoupá v hierarchii podsvětí. Druhý se ocitne v Mnichově, kde ho zverbují do nacistické tajné služby. Zúčastní se mnoha vražedných akcí a postupně se mění v bestiálního důstojníka SS. Po vypuknutí války se oba opět setkávají. Vydrží jejich přátelství těžkou zkoušku – nebo se z nich stanou nepřátelé na život a na smrt? Epická sága z tragické doby se strhujícím dějem, která vás nenechá vydechnout.... celý text

michaela7087
19.04.2023 5 z 5

Knihu řadím mezi ty nejlepší co jsem kdy četla.

Mikik
11.04.2023 5 z 5

Tak za mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. To jak to bylo napsáno a popsáno... Před autorem klobouk dolů. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a ty hrůzy, co lidé prožívaly... Běhal mi mráz po zádech vždy, když jsem si uvědomila, že to takhle ve skutečnosti bylo.

anule90
06.04.2023

Pro surovost jsem knihu nemohla dočíst. Dost mě to mrzí, protože má skvělé ohlasy, možná to ještě někdy v budoucnu překonám.

Zbyso11
05.04.2023 5 z 5

Vynikající!!! Je to tedy hodně syrové a asi to neocení každý,ale mi se to líbilo moc. Geniální příběh. Karika mě opět nezklamal.

Jancas.s
05.04.2023 5 z 5

Příběh o dvou chlapcích - kamarádech, jejichž přátelství ovlivní nešťastná událost.
Rozděleni velkou louží jsou formováni místem, kde žijí a dospívají.
A nakonec se potkají přímo v epicentru pekla, v době, která z nich udělá ty největší nepřátele.

Úžasná kniha založena na historických faktech, které jsou pevně spjaty se životy hlavních postav. Situace jsou popsány tak detailně, že je vidíte živě před očima. Naprosto skvělé dílo.

emilieselden
24.03.2023 5 z 5

Velmi silná, těžká a brutální kniha. Občas jsem nemohla číst dál, protože jsem se bála, co přijde. Dělalo se mi až špatně. Ale příběh je to skvělý. Zaujal mě pohled na Ameriku té doby a také fanatičnost příslušníků SS a to, jak se vyrovnávali s tím, co dělali. Určitě bych si ji někdy chtěla přečíst znovu.

Mufa
10.03.2023 5 z 5

Co k tomu říct... neskutečné, skvěle propracovaný příběh, postavy, děj. Silný námět, některé večery jsem se knize vyloženě vyhýbala, protože jsem nebyla schopná vstřebat další drsné scény, které jsem očekávala. Četla jsem Trhlinu a Strach, ale tohle je něco úplně jiného a naprosto dokonalého

Pavel83
04.03.2023 5 z 5

Tato kniha mě dostala, smutný ale propracovaný příběh. Kniha kterou lehce neodložíte a čtete pořád dál... Příběh kamarádů zasazený do strašné doby, která z nich udělala úplně jiné lidi. Doporučuji!

Vanischka
22.02.2023 4 z 5

Těžká kniha, těžká…

Pokud budu hodnotit samotnou formu, styl, nápad - nemám, co vytknout. Kapitola za kapitolou, stránka za stranou. Ponoření, strhnutí.
Méně záživné (zejména v první části knihy) skvěle provázané s kapitolami nabitými dějem, emocemi.
Obrovské množství práce při sběru informací.
Psychologie postav zvládnutá na výbornou.
Zaměřím-li se na příběh samotný.
Chápu snahu osvětlit celý systém, ukázat nejen osvětimské peklo, ale celou německou mašinerii smrti bez příkras.
Zdůraznit fakt, že stačí jeden, dva chybné kroky a změní se Vám celý život. A nejen Vám.
I přesto jsem od (cca) konce druhé třetiny musela knihu častěji odkládat, potřeba nadechnout se se stávala nutností.
Záměr ukázat ty největší hrůzy na postavách provázející nás většinou knihy, byl trefný. Vše se do Vás zarylo až na dřeň.

Nemohu proto ale napsat, že se ještě někdy odvážím knihu opětovně číst.
Ono totiž všeho moc škodí.

mystery103
16.02.2023 5 z 5

V první řadě před p. Karikou smekám. Četla jsem Trhlinu, ale toto je něco naprosto jiného.
Je nepochopitelné, co dokáže člověk člověku udělat. Ne Žid, mafián, nebo nacista, ale člověk. Jeden vraždí pro peníze, druhý kvůli přesvědčení, které mu někdo implantoval do hlavy. K čemu je vysoké IQ, když chybí rozum, cit a lidskost. Po téhle knize se asi dám do čtení Kašpárkových veselých příhod.

Peter73
13.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Jozefa Kariku všetci vnímajú ako autora Trhliny. Ale u mňa je jeho magnum opus kniha "NA SMRŤ". Je to rozvetvený príbeh dvoch kamarátov, Nemca Karol a žida Viktora. Po nepríjemnej udalosti sa ich cesty rozdelia, Viktor uteká do Ameriky a Karl do Nemecka. Každý z nich je ovplyvnený spoločenským dianím v príslušnej krajine. Z Karla je fanatický stúpenec nacizmu a člen SS, Viktor sa stane členom americkej mafie. Dielo je napísané rovnomerne, autor nenadržiava nikomu, opiera sa o fakty a udalosti, ktoré formovali predvojnovú a vojnovú dobu. Obaja hrdinovia sú vykreslení rovnako z pohľadu "dobra a zla" každý ma svoje svetle a temné stránky. Moje sympatie sú na oboch stranách, aj keď som zo začiatku fandil Karlovi, potom Viktorovi. Odporúčam každému, kto má rád historické knihy, najmä vojnovú tematiku, opisy zverstiev v Auschwitz-Birkenau boli otrasné. Záver sa dal nejako tak predpokladať, ale u mňa plný počet.

leduska
12.02.2023 5 z 5

Po dlouhé době mám potřebu knihu ohodnotit, ale vlastně nemám slov. Skvěle napsaná kniha, která mnou otřásla víc, než samotná návštěva Osvětimi. U některých pasáží jsem měla nutkání knihu navždy odložit, protože jsem ty hrůzy nemohla rozdýchat, hlavně proto, že místa a činy mají reálné základy. Kniha se mi líbila celá, část v Americe byla taky mazec, vlastně všechny části měli svůj důvod a spád. Smekám pane Kariko, tohle jsem opravdu nečekala a vím, že nad touto knihou budu ještě dlouho přemýšlet a nikdy na ni nezapomenu..

Mindy
01.02.2023 5 z 5

700 stran nepředstavitelného utrpení, zvěrstva, násilí, bolesti a - smrti. Ať už v Americe, Německu, Litvě, Polsku nebo na Slovensku. Smrt na vás dýchá opravdu takřka z každé stránky. Je to úžasná a zároveň otřesná kniha.

Renatecka
29.01.2023 5 z 5

Z této knížky se budu muset asi chvilku probírat. Nejdřív jsem myslela, že ji nedočtu, protože první kniha z amerického gangsterského prostředí a ani popisy Karlova kariérního postupu v SS mě vůbec nebavily. Naštěstí jsem vydržela a druhá část byla neskutečná jízda. Myslím, že ještě nikdy mi nebylo při čtení tak fyzicky nevolno a úzko. Velmi věrohodné popisy ryzího pekla. Vřele doporučuji, ale rozhodně ne citlivějším povahám.

Hanina61
24.01.2023 5 z 5

Nikdy předtím jsem nečetla tak "tlustou" knihu... a nikdy jsem si nemyslela, že bych tak tlustou knihu byla schopná přečíst během pouhých pár dní, poněvadž se skoro nedá odložit... a jestli jsem si předtím myslela, že pan Karika (od kterého mám přečtené všechny jeho horory) je výborný spisovatel, teď teď ho považuju za přímo geniálního. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla... A člověku při jejím čtení a po něm bude už navždy v hlavě rezonovat otázka: Jak je možné, že něco tak hrůzného, strašlivého a nepochopitelného je člověk schopen činit člověku?

MartinaBart
20.01.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Nebyla stránka, odstavec či věta, která by mě nebavila. Jedním slovem GENIÁLNÍ!

Klarka32
09.01.2023 5 z 5

Při čtení vám né jednou bude běhat mráz po zádech. Neodložitelná kniha!

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Jednoznačně nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Mistrovské dílo! První půlka mapující gangy v Americe a nástup Hitlera v Německu jsou skvělé, ale kam se hrabou na druhou část! Ještě teď knihou silně žiju a často si na ni vzpomenu. Nepřikrášlený, silně emotivní příběh života v koncentračním táboře. Dočetla jsem den před dnem památky obětí holocaustu, takže jsem navázala dokumentem na ČT1 a zapálila svíčku. Se silnými prožitky z knihy a obrazovým doprovodem v dokumentu jsem byla úplně rozebraná a ač jsem si dříve byla jistá, že návštěvu Osvětimi bych zvládla, tak nyní bych na to psychicky rozhodně neměla. Klobouk dolů před autorem

PeterBahn
29.12.2022 5 z 5

Dílo nesnadné k hodnocení a snad k hodnocení ze své podstaty ani není určeno. Je první knihou, do které se mi až bolestivě vnořovalo a bolestivě, avšak se značnou úlevou opouštělo děj, kulisy, postavy a scény. Místy mi vše v těle křičelo, už dost, prosím už dost…
I když je nesnadné hodnotit, nelze než plný počet…

Martica
28.12.2022 5 z 5

Kdyby mě někdo požádal, abych mu doporučila jeden jediný a ten nejlepší román s tématem druhé světové, bude to patrně Na smrt Jozefa Kariky. Jako historik a zároveň starý cynik žasnu nad tím, jak věrohodně autor daná témata vylíčil. Silný příběh, který umí překvapit, šokovat, emocionálně vyčerpat. Ale takovým příjemně mužským způsobem. Autorky-ženy to takto neumí, dámy prominou. Dostal mě.