Na plný plyn

Na plný plyn https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460404/bmid_na-plny-plyn-YAK-460404.jpg 4 118 43

V této mistrovské sbírce třinácti krátkých napínavých povídek Joe Hill rozebírá tematiku nikdy nekončících bojů, které musí lidé svádět. Součástí knihy je i povídka „Ve vysoké trávě“, jedna ze dvou povídek, napsaných společně se Stephenem Kingem, která se stala základem pro děsivý celovečerní film natočený pro Netflix.

Literatura světová Povídky
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Full Throttle , 2019

Lenka.Vílka
06.10.2020 5 z 5

Nebudu lhát, autora nemám ještě načteného. Dělám na tom ale, ok?

Jenže na tuhle sbírku jsem se moc těšila. Proč, sakra, lhát znovu? Chtěla jsem si přečíst Ve vysoké trávě. Povídka, jejíž adaptace je brutální výmaz a ani po několika shlédnutí, jsem nepobrala úplně všechno. A musím říct, že je to vážně šmakózní povídka i taková, jak byla napsaná. Ale popořadě.

Mám ráda, když i povídkové sbírky mají úvod. Ne nutně ale na padesát (nebo kolem) stran (ale stejně si to užijete, když je to váš oblíbený autor), ale alespoň něco. Taky mám ráda nějaké to slovo k jednotlivých povídkám. Tady je obojí. Navíc začátek poznámky i k úvodu samotnému mi udělal radost.

Moje komentáře k jednotlivým povídkám...hmm, kde by asi tak mohly být? Že by v Zajímavostech? V Diskusi? U Povídek? Hmm...jo, přesně tam!! To bude vono!!! Tam taky jejich hodnocení. A nějaký ty nadšený plky. No znáte to (teda mě), já jsem občas jak neřízená střela...

Mmch, moc se mi líbilo celkové zaměření povídek. Přestože některé jsou staršího data, většina z nich je pro sbírku Na plný plyn a dávají spolu dohromady smysl. A teď opět napíšu něco, čeho budu litovat, až sem komentáře vložim. Většina povídek mě silně zasáhla. Emočně. A ne primárně kvůli tomu, že jsem se bála nebo děsila. Ale kvůli tomu hluboko v sobě, co nemám potřebu ukazovat zrovna tady, veřejně.

Knize jsem vložila povídky. Jsou tam i anotace, tak na mě buďte hodní, napsat anotaci k povídce, je vážně těžký, když to odnikud neopisujete nebo nepřeložíte podle goodreads! Ale abych nezakecala to hlavní. Což je: logicky jsem kvůli tomu hledala na internetu originální názvy a kdy vyšlo poprvé. A musím říct, že mě zaujali informace, které jsem díky tomu dostala. Vypadá to, že se ohledně dalších adaptací máme ještě na co těšit nejenom ohledně tatíka a to je dobrá zpráva :)

Přestože jsem některé povídky hodnotila 4☆, tak průměrně a emocně jasných 5☆.

PS: slíbila jsem to, musím splnit slovo. Dokud mám dovolenou, posílám motýlky. Milion!!! :D :D :D ty víš!

Breadfish
05.10.2020 5 z 5

Joe Hill čím dál víc dokazuje, že je synem svého otce. Nejdříve příjemně překvapil "Rohy", i "Divné počasí" bylo velmi dobře napsáno, ale celou šíři svého talentu podle mého odhaluje právě v této povídkové knize. Mmch. velkou zásluhu na výsledku má "kmenová" překladatelka Joe Hilla Adéla Bartlová. Palec nahoru!

petrarka72
27.09.2020 5 z 5

Joe Hill nezklamal - myslím, že v povídkách je o něco silnější než v románech, kromě samozřejmé spisovatelské techniky mají často ono "něco", co je činí nezapomenutelnými - a to navzdory tomu (nebo právě proto?), že je kromě odkazů na všechny přiznané oblíbené autory patrná úporná snaha vysát a použít z otce Kinga to nejlepší a zároveň se co nejvíc vymanit z jeho vlivu. Daří se to střídavě, jednoznačné zůstává, že noční můry obou patří k tomu nejzábavnějšímu, co se dá takhle mezi půlnocí a čtvrtou číst... Top 5: 1. Mateřídouška (POMOC POMOC POMOC POMOC), 2. U stříbrných vod... (inspirující Bradburyho povídka patřila k mým nejzásadnějším dětským čtenářským zážitkům - slabost pro osamělé příšery vodní i lidské trvá dodnes), 3. Ďábel na schodech (krásný nápad nejen formální), 4. Propouštíme vás (bez aspoň jedné apokalypsy by to nebylo ono - tím, jak moc je osobní, připomíná Maturitní odpoledne S. K.), 5. Temný kolotoč (pochopitelně). Doporučuji všem, kteří se aspoň občas cítí jako Joker.