Na okraji propasti

Na okraji propasti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429567/bmid_na-okraji-propasti-WIa-429567.jpg 4 520 146

Mladá Francouzka Moira pracuje v oblasti nových technologií. Když se kvůli vývoji nového softwaru ocitne v hongkongském digitálním gigantu Ming, má pocit, že ji někdo stále sleduje. Mezi zaměstnanci firmy rychle narůstá počet násilných úmrtí a Moira zjišťuje, že svoboda pod taktovkou algoritmů je pouze krutá iluze. Znepokojující thriller o zneužívání moderních technologií ukazuje nejtemnější stránky digitálního světa. Není to dystopie – už se to děje.... celý text

Detektivky, krimi Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

M, le bord de ľabîme , 2019

Kaspiy
24.03.2020 5 z 5

Mně se to moc líbilo. Kniha byla čtivá, odborné popisy srozumitelné i laikovi a prostředí Hong Kongu podle mého naprosto sedělo. Oproti Zkurvenému příběhu, který na mě působil tak nějak povrchně a ani nebyl moc čtivý, tak toto bylo mnohem lepší a propracovanější. Ale rozhodně nesrovnávám se Servazem, každá kniha má mít jinou atosféru, dynamiku, logiku apod. A to autor dodržel a jsem za to ráda. Pár lidí tu poukazuje na překombinovaný závěr. Vůbec ne. Četli jste předposlední díl Servaze Noc? To je překombinovaný závěr. Ale to se nám na Minierovi líbí, nebo ne?

Matita310
22.03.2020 5 z 5

Úplně jiná kniha, než na které jsme od tohoto autora zvyklí. Ale ten konec? Samé překvapení. Ale rozhodně to nepovažuji za nejlepší autorovu knihu.

Radim027
20.03.2020 5 z 5

Minier tentokrát zabrousil jinam než je u něj zvykem, ale podle mě to zvládl na jedničku. Za mě oprávněných 5*.

Didi15
09.03.2020 5 z 5

Nemám rada, kdyz se mí oblíbení autoři pouští do témat, ktera jsou odlišná od jejich,, hlavních,, děl. Příběhy Servaze jsou parádní a Zkurvenej příběh byl na o ničem, tak jsem se trochu bála.
Ale nakonec jsem příjemně překvapená. Téma velice aktuální a zajímavé a vlastně pro mě i trochu strašidelné.
Přečteno na jeden zátah, protože jsem musela vědět, jak to prostě dopadne. I když tedy konec není úplně dle mého gusta, nemůžu hodnotit méně než plným počtem.

Ivuska.09
08.03.2020 3 z 5

Mé první setkání s autorem. A i když už jsem četla i lepší díla, určitě se ještě do dalších jeho knih pustím. Na okraji propasti má velký potenciál. Skrývá v sobě technologie, bez kterých se dnes neobejdeme a které se neustále vyvíjejí. Příběh je rozsáhlý, přesto velmi čtivý. Ale myslím, že se z tématu dalo vytěžit víc. Konec mi úplně nesedl a i já mám rozporuplné pocity ze scén s hurikánem, místy to bylo opravdu až příliš neuvěřitelné.

hana1070
07.03.2020 3 z 5

Musím přiznat, že jsem se na tuhle knihu opravdu těšila. Thriller z oblasti informačních technologií, atraktivní prostředí asijského velkoměsta, střet kultur, prostě kniha, kterou jsem si s sebou vzala do hor na jarní prázdniny. Ale asi jsem měla příliš přehnaná očekávání, protože v reálu mě kniha zdaleka tolik nenadchla, jako Minierovy předchozí kousky. Že bych se o nadužívání informačních technologií dozvěděla něco víc, nebo že bych po přečtení chtěla vyhodit svůj chytrý telefon z okna? Ani náhodou... Jasně, pokud neznáte robotické potvory z Boston Dynamics, budete asi překvapeni, ale my, co se na ně doma musíme dívat na youtube pravidelně (syn je zbožňuje a Spota by hrozně potřeboval), tak odvaření nejsme.

Příběh samotný mi přišel tak nějak málo úveřitelný, a to už vůbec nemluvím o tom, jak hlavní hrdinka dokáže proběhnout bez úhony hurikánem. Popisy Honkongu byly dlouhé a samoúčelné, vztahy hlavních hrdinů trochu jak z čínské série Petera Maye, atmosféra knihy na mě působila nepříjemně. Narozdíl od ostatních knih Bernarda Miniera, u Na okraji propasti jsem nepociťovala radost ze čtení, vlastně jsem to už jen chtěla dočíst a odložit. Vzpomínám si, že podobné pocity jsem měla i u Zkurveného příběhu. A co mi taky lezlo na nervy, byla nedbalá redakce knihy. Jasně, má to 552 stran, ale přece jen, tolik překlepů?

Otázky možného zneužití technologií, závislost lidí na sociálních sítích, zranitelnost lidstva, které se vzdává své svobody ve prospěch zábavy, ano, to všechno jsou závažné otázky a mělo by se o nich víc mluvit a psát. Obávám se ale, že zrovna v tomhle případě se to úplně nepovedlo...

tulip131
06.03.2020 4 z 5

Kniha je vhodná i pro ty kteří nejsou technicky zdatní, vše bylo popsáno a pro děj dostatečně vysvětleno. Děj vypadal dost jednoznačně a o drama nebylo nouze, avšak všechno bylo nakonec úplně jinak, informace hýbou světem a Moira se ujala své role "dcery" pomstychtivně. A nekonal se ani love happyend.

ankaras
04.03.2020 5 z 5

Kdo bude čekat "klasiku", nedočká se a může být zklamaný. Autor se pokusil o odklonění k závažnému tématu dnešní doby a pro mě to byl povedený kousek.

Vesina
03.03.2020 3 z 5

První polovina knihy pro mě byla jedna velká nuda s asi milionem IT výrazů, ve kterých jsem se nevyznala a popravdě mě ani nějak nezajímaly. Pak to bylo sice zajímavé, ale že by mě to totálně pohltilo ..... spíš naopak. Bohužel jsem od knihy očekávala mnohem víc.....

astroweb
02.03.2020 3 z 5

Velmi zajímavé technické podrobnosti z počítačového světa, samotný příběh sice napínavý, ale přece jenom pro mě trochu více exotický, než stará dobrá Francie.

Magnat
01.03.2020 3 z 5

Dle mého názoru nepříliš povedené - o tom že bych na konci knihy chtěl rozšlápnout mobil a hodit tablet z okna dost pochybuju. Pár vražd - řádně trhlých, nadnárodní korporace, policisté, odhodlaná hrdinka a skryté motivace všech dalších. Detektiva Servaze tohle nemůže překonat, opravdu ne.

ddkk
01.03.2020 5 z 5

Tak tohle tentokrát vůbec není thriller a myslím, že vlastně ani klasická detektivka. Minier se rozhodl napsat velmi výživný román, v němž se mimo jiné vyskytují brutální vraždy, o které však ve skutečnosti jde až v druhém plánu. I proto zřejmě hodnocení čtenářů poměrně kolísají a mnohdy jsou dosti nízká. Očekávání, že jde o podobnou knihu, jaké u nás Minier dosud vydal, se nenaplňuje.

O to zajímavější je ale obsah románu - je to v podstatě varování před nadužíváním a hlavně zneužíváním moderních technologií, které se vyvíjejí mílovými kroky, aniž si to většina dnešních uživatelů vůbec uvědomuje.

Děj, posazený do Hongkongu, kde Minier knihu většinou napsal, je na první pohled jasný - hlavní hrdinka byla přijata do společnosti Ming, aby spolupracovala na nově vyvíjené umělé inteligenci. Teprve postupně se odhalují další netušené souvislosti, motivy i děsivé důsledky...Bohužel se domnívám, že zas tak moc daleko od skutečnosti obsah románu není...

Jediné, co mně trochu vadilo, je náhlé odhalení dalších překvapivých vztahů skoro na konci knihy aniž máte možnost alespoň něco tušit. Přesto román hodnotím plným počtem a těm, kteří neočekávají plnohodnotný a plnokrevný thriller, doporučuji.

Lotka
29.02.2020 2 z 5

Nesedlo mi téma, nepomohlo ani umístění příběhu do Číny. S hlavní hrdinkou to Minier taky nevyhrál a celé jsem to dočetla, protože jsem tomu chtěl dát šanci. Maximálně
2,5* a zklamání.

mimonka
29.02.2020 2 z 5

Velké zklamání, kniha mě nebavila. Psal to vůbec Minier?

blanche11
27.02.2020 5 z 5

Super,napínavé!

kachnat
25.02.2020 3 z 5

Na mě příliš mnoho IT výrazů, zvláštně stavěný příběh posazený do Hongkongu. Minier pět nezklamal, i když po sérii se Servazem je tohle trochu slabší káva. Konec je trochu zbytečně urychlený, řekla bych. Ale jinak se kniha četla dobře, za pár večerů jsem ji zhltla.

iveta3689
25.02.2020 3 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka má obavy z Velkého bratra, přesto se vydá do firmy, která ho v praxi provozuje a chce v ní udělat kariéru. To je zvláštní kombinace. Vlastník firmy, který je paranoidní samotář a s nikým se prakticky nestýká, neustále probírá s novou pracovnicí osobní záležitosti. Sice na konci pochopíme proč, ale v průběhu knihy je to nepochopitelné a trochu rušivé. Hongkong je tu prezentován dost nadřazené a pohrdlivě - "jsme tu nejchytřejší a nikdo nám nesahá po kotníky". To se k příběhu nehodilo a bylo to otravné. Další věc, která mi vadila byla, že hlavní hrdinka levou zadní vyřeší vraždy, se kterými si policie neví rady. A nakonec závěr, který byl přitažený za vlasy.

Anotace je zavádějící. Kniha je sice o nových technologiích a umělé inteligenci, není to ale nic děsivého ani převratného. Asi jsem namlsaná sérií se Servazem, tohle bylo výrazně slabší.

LaBella
24.02.2020 5 z 5

Příběh hodnotím na 5*.Velmi napínavý, strhující, technologie mě bavily. Bohužel v samotném textu bylo hodně překlepů a někdy i dvě stejná slova za sebou. Minier ale nezklamal a těším se na dalšího Servaze.

Ajuszka
22.02.2020 5 z 5

Jako člověk, který ani za mák nerozumí tajemstvím technologie a umělých inteligencí, jsem dost dlouho váhala, jestli si tuhle knihu pořídím. Přece jen mezi autorovými knihami dominuje série o Servazovi, kterou já osobně miluju. No nic, nakonec jsem neodolala. Sečteno a přečteno za 2 dny, nejen že mi pasáže o technologiích nepřišly vůbec nudné nebo složité, ale Bernard Minier to opět prohnal svou Mega dávkou napětí, nějakou tou vraždou a konec byl překvapivý a ryze Minierovský. Za mě palec nahoru, ale příště už prosím zase majora Servaze :)

PetraN17

2015  85%Mráz
2015  87%Kruh
2017  80%Zkurvenej příběh
2019  85%Sestry

Kniha Na okraji propasti je v