Na okraji propasti

Na okraji propasti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429567/bmid_na-okraji-propasti-WIa-429567.jpg 4 520 146

Mladá Francouzka Moira pracuje v oblasti nových technologií. Když se kvůli vývoji nového softwaru ocitne v hongkongském digitálním gigantu Ming, má pocit, že ji někdo stále sleduje. Mezi zaměstnanci firmy rychle narůstá počet násilných úmrtí a Moira zjišťuje, že svoboda pod taktovkou algoritmů je pouze krutá iluze. Znepokojující thriller o zneužívání moderních technologií ukazuje nejtemnější stránky digitálního světa. Není to dystopie – už se to děje.... celý text

Detektivky, krimi Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

M, le bord de ľabîme , 2019

DriftBooks
27.09.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetl. S trochou úsilí. A přiznávám, že jsem dosti míst jen prolistoval. Pan autor se tak trochu „onanisticky“ ukájí dlouhými popisy všeho. Co se týče nových technologií a nové digitální éry tak v knize nenajdete nic závratně nového. I já jsem fanouškem Libanonce Taleba a Izraelce Harariho. A Minier inspiraci těmito pány neskrývá. Takže tu a tam máte pocit, že už jste všechno někde četli. Ale abych jen nehanil – i přes to všechno umí Minier vykouzlit zajímavé obrazy, umí navodit temnou atmosféru a dokáže tak vytvořit vcelku čtivý akční „biják“.

Big Data jako Bůh nové digitální doby. Všudypřítomný, všemocný, všeobjímající, vševědoucí, vševidoucí… Bůh nového náboženství. Dataismu…

[...] Každý náš čin je součástí nezměrného Božího plánu, nová víra hlásá, že každé naše slovo i myšlenka jsou důležitou složku nekonečného toku dat. „Algoritmům také záleží na mých činech a mém přemýšlení, proto mě sledují,“ věří dataista, pro kterého by odpojení od toku znamenalo ztrátu smyslu života… (Harari, Yuval Noah – Homo deus)

Skrze naše mobilní oltáříky je tento Bůh vždy po ruce. Hovořit s ním můžete prostřednictvím digitálních šamanů jako je Siri, Alexa a další… Bůh absolutní konzumace… Vlastně – smyslem velkých dat není pouhé tvoření cílené modlitby k oblíbeným věcem. Ne – smyslem velkých dat je vědět co ten který člověk chce ještě dřív, než to ví on… To tento nový digitální Bůh vám řekne, co si máte myslet, co si koupit, koho mít rád, koho volit…

Velká data objevují temnou stránku lidstva. Tu, kterou skrýváme, ale kterou bez obav a studu svěřujeme prostřednictvím rádoby anonymních přezdívek a profilů našemu velkému zpovědníkovi – internetu… Modlíme se skrze Facebook, Instagram, TikTok, Google… Modlíme se hluboce a nestoudně skrze dark weby. Hledáme modly na Tinderu… Jsme pokřtěni temnými digitálními vodami Amazonu… Prosíme, křičíme, pláčeme, nadáváme, nenávidíme… nakupujeme… Nic si nenamlouvejme. Už se to dávno děje… Columbia Analitycs je jen drobná špička ledovce.

A tak Velký DataBůh nám velmi rád a dostatečně v předstihu zjeví (a dávno už zjevuje) i ta naše nejtajnější přání…

Knihomolka506
24.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Chcete cestovat, ale teď to nejde ? Tak tady s tou knihou ano! Napínavý příběh o velkém městě, jeho významných budov a ulic s celkem těžkými názvy, jedné mladé holce, která pracuje v jedné z velkých společností s moderní technologií a hlavně o anonymních, nejasných a komplikovaných vraždách, které s moderní firmou souvisejí.
SPOILER!!

zápory - Chyby v textu (špatné tvary,..), hodně informací o městech, ulicích
Klady - Život v Číně, pravidla jejich náboženství, cítíte se jako byste na těch místech s hlavní hrdinkou přímo byli celou dobu, autor umí vtáhnout čtenáře do děje

Opatov
18.09.2020 4 z 5

Úplně nový Minier. Čína, osobní počítače, Moira objevuje svět miliardáře. Proč, to se dozvíme až opravdu na konci. Přitom pátrá po vrahovi žen. Pěkná detektivka, někdy trochu zdlouhavé. Zajímavý námět. Ale stejně raději čtu toho starého Miniera.

Danago
17.09.2020 4 z 5

Pro autora nové téma, pro mě překvapivé a zajímavé. Bavilo mě to , i když chvílemi to bylo opravdu trochu zdlouhavé. Za nové téma já osobně tleskám. Námět umělé inteligence a ostatní překvapení, kterých se čtenář dočká za mě fajn. 3,5* hlavně proto , že to bylo pro mě příliš dlouhé.

Česneksmedem
06.09.2020 4 z 5

Je to špalek (547 stran), takže pokud byste u čtení leželi a pociťovali bolest na hrudi, nemusí jít o infarkt...
Téma je velice znepokojující. Nepočítejte tedy s tím, že v průběhu čtení nahodíte úsměv od náušnice k náušnici. Citát: „V otevřené a demokratické společnosti je menšina činnější a netolerantnější než zbytek populace, které nakonec vnutí své ideje, preference nebo diktáty, často díky médiím, které upozorní na disproporci a apatii většiny populace.“
Jinak téma moderních technologií nemusí samozřejmě každému sednout. Protože se jim však nevyhneme, je dobré znát rizika. Není to sice nejlepší kousek BM, přesto knihu doporučuji.

soupik2012
03.09.2020 4 z 5

Mám ráda scifi příběhy a tak jsem se na tuto knihu hodně těšila. Nicméně příběh mě příliš nezaujal. Trvá to totiž strašně dlouho než se vůbec něco začne dít. Téma je ovšem velmi znepokojivé. Příběh je realistický, uvěřitelný a tak říkajíc jsem v očekávání, kdy se tak stane. Děsím se okamžiku, kdy nějaký fanatik za pomoci menší armády dronů spáchá nějaký teroristický zločin. Popravdě řečeno jsem velmi překvapena, že se to již dávno nestalo. Ale zpátky k příběhu. Teprve samotný závěr snese ta nejpřísnější měřítka a trochu nám vynahradí tu počáteční nudu. Začátek 2 až 3 hvězdy. Střed 3 a půl a samotný závěr víc než 5. Audioknihu čte můj velmi oblíbený rétor pan Jiří Schwarz.

Hella
30.08.2020 3 z 5

Pro mě bohužel zklamání a moc bych se přimlouvala za návrat zpět ke komisaři Servazovi. Tohle bylo příliš zdlouhavé a roztahané na to, aby mě to bavilo. Navíc mám pocit, že popisů hongkongských reálií, ulic a barů tam bylo přehnaně moc. A naopak pocit, že téma umělé inteligence bylo spíše upozaděné. Zkrátka, max. 2,5 * a ne, příliš nedoporučuji.

Jaruš7
29.08.2020 5 z 5

Dnes už známé kybertechnologie spolu se zapeklitou zápletkou, kde nic není jak se zdá, tvoří pozvolna napínavý příběh. Autor je tu jako ryba ve vodě, a tak o překvapení není nouze.
Snad pozastavení se u citace stojí za zamyšlení :
"Optimisté si myslí, že tento svět bude díky technologiím mnohem lepší. Svět bez válek, vražd a znásilňování, hladu, chudoby, vykořisťování a nespravedlnosti. Svět v němž už nebudou lidé se svými ještěrčími mozky, zvířecími instinkty a infantilním egem rozhodovat. Udělají to za ně aplikace, které budou mnohem moudřejší. Ale během posledních let se na internetu objevuje žárlivost, hněv, úzkoprsost, násilí, chaos a sektářství. Kolem ostrůvku myšlení a rozumu se rozlévá oceán nenávisti a intolerance. Tento prokletý vynález ničí jeden po druhém základy naší civilizace. Hřbitov naší společnosti. Proto my Číňané jsme na rozdíl od vás zavřeli poklopem Pandořinu skříňku a omezili svobodu lidí pohybujících se na internetu. Ale vy na západě se svým šílenstvím rovnosti a svobody slova, budete smeteni, odneseni tou vlnou svobody, která nevytváří nic jiného než chaos."

Aktuální téma, (i když změny už i v Číně nastaly,) ale brzdy už nefungují a morálka není v kurzu.

Flexi
22.08.2020 3 z 5

Trochu zklamání. Atraktivní prostředí, ale fádní, plytké, nudné postavy a předvídatelný děj.

LeSk
14.08.2020 1 z 5

Nijak mě to nezaujalo, celých 540 stran pořád to stejné a konec měl zase naopak extra rychlý spád. Od tohoto autora jsem čekala víc, předchozí jeho knihy neměly chybu. Tato mě neoslovila, bohužel ...

střapatá
09.08.2020 4 z 5

Kniha zdolána za víkend, takže čtivost nelze upřít. Oceňuji zase trochu jiné téma, než je u obdobných detektivek běžné, naopak konec mě příliš nezaujal. Přišlo mi, že autor se snažil na posledních pár stránek nacpat co nejvíce zvratů a překvapivých momentů, což v konečném důsledku bylo na škodu.

Metroušek
04.08.2020 4 z 5

Inteligentní, a skutečně znepokojující technologický thriller ze současnosti. Autor umí psát, kniha se velmi dobře čte, a rozhodně mě potěšila. Dlouho jsem věřil, že dám pět hvězdiček. Velká škoda, že pan Minier příliš brzo poodhalil karty, a závěr těžce překombinoval. Možná už příběh viděl svým vnitřním zrakem na filmovém plátně, ale větší střízlivost by tomu slušela víc. Kdo si chce o UI přečíst na vědečtější úrovni, doporučuji Harariho Homo Deus.

Ver1982
03.08.2020 1 z 5

Kniha mi nesedla. Přečetla jsem několik kapitol a prozatím odložila. Zkusím se k ní vrátit později. Má první kniha tohoto autora. Vzhledem ke kladným hodnocením mu dám ještě šanci.

Janadvorackova
30.07.2020 3 z 5

Dost psycho. Lidé, kteří mají pocit, že je díky používání chytrých technologií neustále někdo sleduje, což je jasná věc :), by to číst neměli. Chvílemi jsem podezírala stromy za oknem, že nejsou živé, že výhled z okna je jen jakási iluze maskující hnus a jedovaté mraky za ní... No, to přeháním, ale určitě nejsem zastánce všemožných registrací. Těch pár bohatě stačí a stopy, které po sobě denně zanechám, jsou jak králičí bobky na cestičce.
Vtipné je, jak autor upozorňuje, že v knize popsané věcičky už nejenže existují, ale vesele a hromadně se používají.

Moira maká pro společnost vyvíjející mega chytré technologie. Pracuje na programu UI, který mi přišel tedy extrémně otravný. Za nějakou dobu zjistí, že pobyt ve "městě světel" zase až takový luxus nebude.
Detektivní linka totiž sleduje sérii vražd žen, jejichž vrah přišel na elegantní způsob typování obětí.

Znám pár lidí, kterým Siri doma zhasíná světla, ale fakt to nechápu :).

twiggynka
29.07.2020 5 z 5

Takové jiné,, ale bavilo mě to...

HanWali
24.07.2020 4 z 5

pro mě zatím nejslabší dílo, čekala jsem mnohem víc , mám tohoto autora moc ráda. Překlad mě ovšem dost zklamal , bylo v něm strašně chyb a překlepů, zatím snad nejvíc co jsem se kdy setkala. Za to jedna hvězda dolů, za to nemůže ale pan Bernard...

misha.ela
20.07.2020 3 z 5

Konec knihy mně přišel, jako kdyby si s tím autor už nevěděl rady.

harena
17.07.2020 5 z 5

Minierovi se podařilo dostat do románu snad všechno, co v thrilleru může být. Vyhraje-li inteligentní psychopat, je lidstvo bezpochyby na cestě k novému věku temnot. Někdo znásilňuje a brutálně vraždí mladé dívky a zřejmě někdo jiný vraždí specialisty z počítačové firmy Ming Inc., protože jsou na stopě nebezpečnému člověku, který sabotuje práci na programu DEUS. Ten má v budoucnu pomáhat lidem, jak se správně rozhodovat, co mají dělat, aby to bylo k jejich prospěchu. Ale tento nebezpečný misantrop stvořil program, který DEUS zásobuje nejtemnějšími myšlenkami a bude-li s ním člověk v kontaktu, pomaličku změní jeho osobnost. Kdyby byl DEUS uveden na trh, asistovali bychom vlně sebeveažd, atentátů a vražd. Když specialistka Moira zločince vypátrá, je skoro pozdě, protože je s tou zrůdou zavřená téměř v samém srdci tajfunu. V tom stresu a pátrání nám spisovatel dovolí si krátce oddechnout při krátké love story, ale pak už se napětí jen stupňuje.
Je to román, který spisovatel zařazuje mezi fikci a realitu a já mu určitě dávám plných pět hvězdiček i když ty počítačové technologie byly pro mě trochu náročnější.
Ale těším se, že příště bude šestý díl Martina Servaze.

85098211
05.07.2020 3 z 5

Těšila jsem se na další knihu svého oblíbeného autora, ale tentokrát musím hodnotit jen těsně nad průměrem - i když mě to opravdu mrzí. Kniha mi vůbec nesedla, přestože je čtivá a dobře napsaná. Zvolené téma se mi prostě nelíbilo, do knihy jsem se musela hodně nutit a začaly mne bavit až víceméně závěrečné scény, kdy se konečně děj rozjel na plné obrátky. Pro mě tedy autor zůstane jedničkou, pokud jde o sérii s Martinem Servazem - ale další jeho knihy mne bohužel spíše zklamaly...

lenka2557
26.06.2020 4 z 5

Kniha se četla moc dobře, za pár dní bylo hotovo. Nicméně plnou palbu dát nemůžu, v příběhu se objevil jeden zvrat, který mi do děje moc neseděl a působil dost násilně. Podobně jsem vzhledem ke "kulervoucímu" ději čekala trošku větší grády při závěru. Kniha ale jako celek slušně odsejpá a četla se skoro sama. Oceňuju ústřední téma, které je víc než aktuální.

Bernard Minier
francouzská, 1960
2016  88%Tma
2015  85%Mráz
2015  87%Kruh
2017  80%Zkurvenej příběh
2019  85%Sestry

Kniha Na okraji propasti je v