Na okraji propasti

Na okraji propasti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429567/bmid_na-okraji-propasti-WIa-429567.jpg 4 520 146

Mladá Francouzka Moira pracuje v oblasti nových technologií. Když se kvůli vývoji nového softwaru ocitne v hongkongském digitálním gigantu Ming, má pocit, že ji někdo stále sleduje. Mezi zaměstnanci firmy rychle narůstá počet násilných úmrtí a Moira zjišťuje, že svoboda pod taktovkou algoritmů je pouze krutá iluze. Znepokojující thriller o zneužívání moderních technologií ukazuje nejtemnější stránky digitálního světa. Není to dystopie – už se to děje.... celý text

Detektivky, krimi Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

M, le bord de ľabîme , 2019

Kristla07
27.07.2022

Tak není to klasický Minier, ale já jsem knihu zhltala za dva dny. Vlastně nadšená. Tématem i tím, že jsem si každou chvíli byla jistá jiným pachatelem :) Kniha se mi četla hezky, vtáhla mě do děje, těšila jsem se na další chvilku čtení. Znepokojivé téma, nutí k zamyšlení. Trochu mě jen zklamal konec.

mysce
02.05.2022 4 z 5

Mrazivý thriller s hlavní hrdinkou Moirou mě děsí naší nezadržitelně narůstající závislostí na digitálních technologiích.
AI je dobrý sluha, ale špatný pán. Umělé inteligenci nepatří budoucnost, ale už současnost. Možná, že je největší nadějí lidstva. Ale taky největší hrozbou…

Faila
06.04.2022 3 z 5

Některá témata byla velmi zajímavá, ale nedostatečně probraná a nakonec tak nějak vyšuměla do ztracena. Na jednu stranu škoda, na druhou stranu jsem čekala detektivku a přehršel autorových názorů mi čtení dost stěžoval. Celkově mi tahle kniha přišla přehnaná, plná spousty klišé a hloupostí a měla jsem co dělat, abych ji dočetla.

Sofós
11.02.2022 3 z 5

Myšlenka autora nebyla špatná. Využití/zneužití digitálních technologií je těma hodno zpracování. Ale tak nějak se to nepovedlo. Bylo toho hodně, co jsem autorovi nevěřila ..

Kami33
31.01.2022 3 z 5

Ajaj. Tak to se až tak nepovedlo. Jak už bylo napsáno, nebýt pan Minier můj celkem oblíbený autor, asi bych nedočetla. Za mě tam toho bylo moc nebo spíš málo? Kladný policista, záporný záporák, divná hlavní hrdinka, každá z postav byla až moc šablonovitá. Motiv nula, děj předvídatelný, no... snad další knihy budou zase lepší.

sicilia14
09.01.2022 3 z 5

Otázka, ktorou sa asi každý dnes zaoberá umelá inteligencia áno či nie, dobrá alebo zlá? Všetci, keďže sa stretávame na internete sa s ňou stretávame. Čoraz častejšie ma desí, čo všetko o mne vedia, alebo si myslia že vedia. O takejto budúcnosti je táto kniha. Desivá, znepokojiva, ako každá Minierova kniha, táto asi najviac, lebo sa týka nás všetkých. Vidíme to dnes a denne ako sa zostruje a vulgarizuje debata na sociálnych sieťach, je to niečí úmysel, alebo sme len sami takí zlí?
Zlý slovenský preklad, prekladateľ by mal rešpektovať všeobecne zaužívané skratky :UI umelá inteligencia, des a hrôza.

tabaluga
22.11.2021 4 z 5

Velmi znepokojivé čtení, kam nás budoucnost veškerých technologií může zavést. Budeme opravdu vkládat tolik důvěry v UI jako byl DEUS? Doufám, ze ne. I když kdoví, když byly naši prarodiče v našem věku, tak si taky takový pokrok také jistě neuměli představit a podívejme se dnes, kdo nemá smart telefon, pomalu ani nežije. Velmi jasný vzkaz vyslaný čtenářům s krimi zápletkou. Myslím, že telefon budu odkládat častěji nejlépe do trezoru:-)

boruf
25.10.2021 2 z 5

Byl to můj první Minier a pravděpodobně na dlouhou dobu asi taky poslední.
Rozvleklé, místy až příliš popisné. Nápad dobrý, ale příběh pokulhává.
Vůbec by nevadilo, kdyby měla kniha míň stran.
Knihu jsem dočetl, ale musel jsem se do toho docela nutit.
Díky této knize jsem si musel dát od čtení trochu pauzu, i toto hodnocení píšu až tři týdny po jejím dočtení.

Paulika
04.10.2021 4 z 5

Ale jo, uslo to. Trochu pomaly nabeh a rychly a az neuveritelny konec. Ale ano, na to jsme uz u Miniera zvykli. Autor se snazi poukazat v teto knize na nasi ztratu soukromi, lehkeho zneuziti nasich dat a soustredeni moci do nekolika osob na planete - sice pozde, ale prece. Kniha je chvilemi opravdu rozvlacna a je to jasnym dukazem toho, ze soucasni autori jsou odmenovani za pocet popsanych normostran. Kniha mohla byt polovicni se stejnym napetim i vzkazem.
Audiokniha dobre namluvena. Trochu jsem se jen usmival na vyslovnosti zkratky Umele Inteligence UI vyslovovanou anglicky juuu- aaaj :-)

veronika9761
29.08.2021 4 z 5

Velmi znepokojive cteni.

slyvuska
23.08.2021 2 z 5

Tak zatim nejslabsi Minier, pomaly uvod, tuctova zapletka, zadny sokujici zvrat nebo necekany zaver. Trochu zklamani. Mozna by to chtelo, aby ty romany prestal sekat jak Bata cvicky, protoze hrozi, ze ztrati uroven...

kačenka80
10.08.2021 3 z 5

Plno zbytečných stran s nedůležitými informacemi. Technika jak jde kupředu je strašidelná a je hrozné co vše se dá dovědět. Nebylo to nic nového a převratného. Zápletka překombinovaná a přečteno jen s donucením.

šipek
28.07.2021 4 z 5

Hodnocení zde na databázi knih odpovídá i mému hodnocení. Knize by dle mého názoru slušelo méně stránek, občas to bylo zdlouhavé čtení. Jelikož je pan spisovatel Bernard Minier pro mě oblíbený autor tak jsem po této knize sáhl i když téma knihy mě moc neoslovuje. Super vylíčeno prostředí Hongkongu.

Kanimůra2
19.07.2021 4 z 5

Pana Mimiera čtu. Tuto knihu jsem záměrně přehlížela, protože nemám tento typ knížek ráda. Trochu se v novotách ztrácím, je mi bližší historie. Omyl! Chyba, měla jsem si jí přečíst už dávno. Děj mě chytil a nepustil. Uf, ani bych nechtěla žít třeba za 100 let. Kdo ví, co bude...

Pdede
07.07.2021 3 z 5

Asi na týden odložím telefon i tablet…

VasnivaCtenarka
23.06.2021 5 z 5

Recenze audioknihy:
Po poslechnutí audioknihy Na okraji propasti v tom mám naprosto jasno – musím si přečíst další jeho knihy.

Tento naprosto dokonale promyšlený příběh vás pohltí. Pokud vás fascinuje svět umělé inteligence, inteligentních lidí, exotického prostředí Hongkongu, pak neváhejte ani vteřinu a rozhodně si tuhle audioknihu pusťte také.

Za sebe mohu říci, že Bernard Minier odvedl naprosto skvělou práci. Tento technothriller vás naprosto dostane a myslím, že v průběhu poslechu se budete s nedůvěrou dívat na svůj chytrý mobilní telefon a budete přemýšlet, jestli by nebylo lepší se vrátit ke starému dobrému tlačítkovému mobilu. Oceníte vlastní soukromí.

V 17 hodinách a 36 minutách se přenesete díky hlasu pana Jiřího Schwarze do dechberoucího Hongkongu, města, které nikdy nespí. Města, které je prošpikované technologiemi a umělou inteligenci. Do města, které je stejně děsivé, jako je okouzlující.

Budete mít možnost vychutnat si příběh Moiry a jejího zaměstnavatele Minga, který se snaží, aby byli jeho zaměstnanci v bezpečí. Budete svědky děsivého mučení lidí, nad kterým zůstává rozum stát.

Audiokniha se poslouchala dobře, hlas pana Schwarze byl velmi příjemný, ale…. Je zde jedno ale. Domnívám se, že na audioknihu, alespoň pro mě, byl tento příběh možná moc komplikovaný. Názvy hongkongských ulic mi přišly všechny stejné, stejně jako jména Číňanů. Takže i když se příběh chýlil ke konci, nějak jsem stále nevěděla kdo je kdo. Ale přesto to neubírá nic na zajímavosti a promyšlenosti, jen se domnívám, že lidé, kteří se cítí lépe s knihou v ruce než se sluchátky v uších, by si měli kníhu spíše přečíst.

Ať si už zvolíte jakýkoliv způsob konzumace tohoto příběhu, jsem si jistá, že nebudete zklamaní.

Mě se příběh líbil moc. Užila jsem si to. Byla jsem napjatá a zvědavá. Každou novou kapitolou jsem podezřívala někoho jiného a snažila jsem se pospojovávat souvislosti.

No zkrátka to bylo skvělé a já vám mohu tento příběh doporučit v jakékoliv podobě.

Jiparis
11.05.2021 4 z 5

Jak moc nám všechny moderní technologie pomáhají a kde je hranice jejich schopností, za kterou je již nepustit? Vše záleží na lidech. A protože je ve světě hodně psychopatů, mnohdy velmi inteligentních, je to vše docela děsivé. Z toho všeho mi vyplývá, že úplně nejdůležitější je morálka a čest.

Eidalon
24.04.2021 3 z 5

Zatím poslední autorova kniha (04_2021). Jedná se o samostatnou knihu, která nenavazuje na sérii s Martinem Servazem či jinou předchozí Minierovu knihu, téma slibovalo velký potenciál a začátek knihy dával celkem velký příslib zajímavého příběhu s přesahem do analýzy současné společnosti a její čím dál větší závislost na technologiích, které se stávají víc a více součástí našich životů.

Dle mého názoru se ale nepodařilo skrytý potenciál příběhu dostatečně zúročit. Postupně děj spadl do klasické šablony detektivního thrilleru – drobná záhada kolem hlavních hrdinů, pár falešných zavedení čtenáře na slepou kolej a nakonec rozuzlení zarámované do dramatické situace hurikánu – tedy prostředí, které představuje samo o sobě zvláštní situace, ale pro příběh nemá žádnou svoji úlohu mimo dramatické vložky.

Řada postav a jejich psychologie jednání ale zůstala nevysvětlena, vlastně se ani nedozvíte, proč se chovají tak, jak se chovají. Vše je zarámováno do prostřední vývoje umělé inteligence, která má být spojovacím článkem příběhu a hlavním tahákem, ale nakonec je to jen „trochu něco jiného“

Klasický happy end se nekoná a vše končí tak trochu neutrálně. Předchozí knihy v sérii se mne líbily více. Kniha není vysloveně špatná, ale Minier napsal lepší knihy

aktak1203
09.04.2021 4 z 5

Mě se kniha líbila. Trochu drsné vraždy, to bych úplně nemusela, ale příběh ubíhal, nenudila jsem se. Jen ten konec bych si představovala trochu jinak, ale Minier každopádně umí napsat dobrou detektivku. Doporučuji.

tami1
27.03.2021 5 z 5

Trošku jiný Minier, ale možná o to lepší.

Překvapivě aktuální téma zneužívání IT technologií je pořádně děsivé. Autor jej zasadil do atraktivní a pro většinu z nás velmi exotické lokality Honkongu.

Nenudila jsem se ani minutu. Doporučuji!

Bernard Minier
francouzská, 1960
2016  88%Tma
2015  85%Mráz
2015  87%Kruh
2017  80%Zkurvenej příběh
2019  85%Sestry

Kniha Na okraji propasti je v