Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4429 1240

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

kattyV
01.10.2017 5 z 5

Kniha, u které mi hlavní hrdina na začátku neskutečně lezl na nervy, abych si ho postupně zamilovala. Kniha, u které jsme se smála i brečela, ale více smála. Kniha o tom, že každý potřebujeme, aby nás někdo uznával a měl rád. I když se tváříme, že nám na tom ani za mák nezáleží.

petgona
27.09.2017 5 z 5

Krasny pribeh. Ove mi bol od zaciatku sympaticky, pretoze ja sama mam rada pravidla a som tak trochu ufrflanec :D Citala som aj Britt-Marie, ale Ove bol lepsi. Sviznejsi, zaujimavejsi. A hoci to bolo predvidatelne, vobec mi to neprekazalo, lebo autor sa podla mna nesnazil napisat napinavu psychologicku sondu do mysle stareho vdovca. A prave preto som sa dokazala stotoznit s postavami, vedela som si predstavit samu seba na ich mieste. Pre mna to bola kuzelna kniha.

nelus23

Skvělé počtení

Leenah
26.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha, která mi hodně dala. Osobně se mi líbila o dost víc než Stoletý stařík, který má podobný námět. Líbí se mi popis sousedských vztahů a jejich proměny. Pro mě byla ideální i délka kapitol (které měly mimochodem skvělé názvy, opět pro mě netypické a zajímavé). Prostě dobrá kniha k zamyšlení nad soužitím různých generací.

sweettest
26.09.2017 5 z 5

Kniha pro mě byla velkým překvapením. Neobvyklý hrdina knihy, zábavné čtení a ke konci jsem brečela jako želva (naštěstí jsem to na pláži zamaskovala velkými slunečními brýlemi). Opravdu krásná kniha!

petrarka72
25.09.2017 5 z 5

Obrečela jsem to. A co jako? Pokud nemáte Saaba, nemáte mi co vyčítat! A starejte se o svý!!! (Miluju Oveho.)

Margie94
24.09.2017 5 z 5

Před chvílí dočteno se slzami v očích. Tohle je prostě tak krásný a dojemný příběh, kde se melancholie střídá s humorem a současnost s minulostí. Některé pasáže jsem si přečetla víckrát, protože zde čtenář nalezne pár životních mouder, které mají nějaké poselství a poučení. Za mě parádní kniha a už se nemůžu dočkat, až si přečtu nějaké další knihy od autora :)

wosch
17.09.2017 2 z 5

Vcelku vtipný, ale brzy hrozně předvídatelný příběh.

PetrzOlomouce
08.09.2017 3 z 5

Je vidět, že je knížka spisovatelova první. Průměrná, stále čekáte, co se stane a až se to stane, je to celkem rychlovka a pak už jen dočíst omáčku. Celkem často se v knize opakují věty, fráze.

Dija
08.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelně krásný, lidský a silný příběh, který umí zároveň pobavit a zároveň neskutečně dojmout k slzám. Jako první jsem viděla film, ze kterého jsem byla nadšená, knížka toto nadšení ještě předčila. Strašně se těším na další autorovy knížky.

poter
06.09.2017 5 z 5

Moc pěkná kniha,plná lidskosti a normálnosti.Ráda se k ní vrátím a přečtu si ji za čas znovu.Film je taky moc pěkný

hanysekm
06.09.2017 5 z 5

Za mě moc příjemné čtení, úžasná kniha.. plná vtipu, ale v zápětí umí i dojmout k slzám.

kikiodvi
03.09.2017 4 z 5

4,5* Na začátku knihy mi byl Ove nesympatický, na konci tomu bylo přesně naopak!
Humorně napsaná knížka, která ale umí i dojmout. Při čtení jedné věty se mi chtělo brečet, u další už jsem se smála - A to doslova.
Pokud Oveho více poznáte, určitě si ho oblíbíte. Naoko sice působí jako mrzout, ale i on má svůj životní příběh, který je možná příčinou toho všeho.

eletrika03
03.09.2017 5 z 5

Hned jak jsem viděla tuto knihu, tak mě upoutala obálka.
Od začátku jsem se do toho zacetla.
Některé pasáže jsou smutné, ale u některých zas naopak jsem se hodně nasmala.
Ale nejvíc se mi líbil konec pro všechny to dobře dopadlo.
Všem doporučuji tuto knihu.

Danca196
02.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha, u které jsem se opravdu smála. Rozhodně doporučuji.

Braenn
30.08.2017 5 z 5

Kniha, který by si zasloužila zaplout mezi povinnou literaturu. Hlavní hrdina je rovný jak pravítko, stará škola, která nazývá věci pravými jmény. Věčně nabručený, připravený životem o všechno, co dávalo smysl, hodlá už udělat jen jednu jedinou věc. Umřít.
Jenže místo umírání musí chtě nechtě, podle něj spíše nechtě, řešit problémy svých sousedů, se kterými se na něj obracejí. Nebo neobracejí, ale kdo se má na tu jejich neschopnost dívat? Chtěla by to tak jeho žena, a to je, přiznejme si to, pro Oveho silný argument.

Budete se usmívat, sem tam třeba i smát, budete dojmutí a smutní, protože jestli něco tahle kniha umí, tak hnout s emocemi. V zásadě je to kniha plná stereotypů a charakterů, které mohou vyznít prvoplánovitě, ostatně sám Ove je zasouvá do jednoduchých kolonek. Těhotná cizinka. Teplouš. Tlusťoch. Odbarvená nána... podobné sousedy můžeme mít i my. Ale bez ohledu na kolonky Ove nakonec udělá to, co je správné, aby ten nám všem známý svět byl o trochu lepším místem.

P.S. Zfilmovaná verze je, nevídáno, stejně skvělá, jako kniha. A velmi věrně se jí drží. Taktéž doporučuji!

Moonrose
17.08.2017 5 z 5

Nejkrásnější kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Sice jsem se moc nenasmala, ale zato se nesčetněkrát dojala. Silný příběh, u kterého jsem si pobrecela. Kniha o velké lásce a muži s velkým srdcem. Tleskam.

ondras666
13.08.2017 4 z 5

Když čtu zdejší komentáře, tak mám dojem, že tohle je nejlepší kniha za poslední rok. Jenže pro mě opak je pravdou.
Máme tu postavu Oveho, důchodce, vdovce, může trpícího obsesivní poruchou, utápějící se ve vlastní depresi, chvílemi se chová jako autista, a jediné, co si vlastně přeje, je zabít se. Tahle postava mi prostě nějak neseděla.
Pak je tu pestrý výběr dalších osob, ať už původ, orientací nebo jen váhou.
Ostatní zde píší jak je kniha vtipná, ale kolikrát jsem se zasmál? Ani jednou, maximálně pousmál.
Jako oddechová četba dobrý, ale nějaké ambice na velké dílo pro mě nemá.

Eifka
12.08.2017 5 z 5

Knížka mě dostala...byla to oddechovka, u které jsem se střídavě smála a byla dojatá. Na začátku jsem si říkala, jestli není škoda, že jsem nejdřív viděla film (, který je mimochodem taky výbornej), ale kniha je vždycky lepší; a i když některé události z příběhu pro mě nebyly překvapení, i tak jsem si knihu užila a na konci vytáhla kapesník:)

Po přečtení si říkám, jak by bylo úžasný mít na blízku nějakýho Oveho, lidí s velkým srdcem není nikdy dost!:)

kika 13
11.08.2017 5 z 5

Román se velmi dobře četl.Často jsem se smála nahlas a v dosti věcech měl Ove pravdu.On sám měl opravdu velké srdce a provozní koho měl sám rád by udělal vše.Není určitě sám kdo si neumí poradit jak dál v životě po ztrátě milované osoby.