Muž a žena

Muž a žena https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374672/mid_muz-a-zena-jlF-374672.jpg 3 477 141

Nejznámější český spisovatel se ve dvou novelách vrací k tomu, co na něm jeho čtenáři oceňují nejvíce. Svůj humorně ironický pohled na vztahy mezi muži a ženami propůjčuje v novele Family Frost zkrachovalému restauratérovi, který si z nutnosti a trochu i na truc pronajme mrazící vůz známé firmy a živí se jako řidič. Během několika dní se jeho zbabraný život dostane do spirály událostí, které skončí až na svatbě jeho bývalé manželky (která si bere jeho bývalého společníka). Vincent se potká i s otcem, kterého nikdy předtím neviděl, a setkání proběhne vpravdě nečekaným způsobem. Druhá novela, Čarodějka z Křemelky, si pohrává s mírně fantastickým námětem. Krásná Dominika má celý život smůlu na muže a svou přitažlivost považuje spíš za prokletí. Jako dar naopak chápe svou schopnost číst lidem myšlenky. S přibývajícími lety a vztahy to ale vypadá, že i to druhé je spíš na obtíž – dokud nepotká ve vlaku známého spisovatele a nezamiluje se do něj. Ale dá se žít se ženou, která doopravdy ví, co si její muž myslí?... celý text

LenkaVrbatova
27.05.2018 3 z 5

První povídku zkazily vulgarismy. Druhou zase vložený příběh “spisovatele” o trpaslíkovi. Celkově to ale nebylo špatné. Po dlouhé době konečně kniha od Viewegha, která mi nevadila.

mone
27.05.2018 4 z 5

Ve svém subjektivním hodnocení bych se nezdráhala říct, že ten "starej dobrej Viewegh" je zpět. Líbilo se mi to a tuhle knihu beru jako autorův příslib, že se ještě máme na co těšit...

marcuswang
21.05.2018 5 z 5

Skutečně zábavné čtení odhalující ženské půvaby/zbraně a mužskou mysl v naturální podobě. Ze dvou novel v knize, druhá ještě lepší než prvá. Realita, legrace, nespoutaná fantazie. Inspirující pro tvorbu všeho druhu! Kniha by skutečně měla zakotvit na poličce Fantasy, jelikož odvážné skutky se dějí zřídka a mladé sex bomby se profilují jinak, než jak popisuje autorův příběh. Za mne 5 hvězd! Těším se na další neotřelé příběhy.
Vulgarismy jsou při psaní o vztazích jistě na místě. Používáme je přece zhusta všichni, někteří na veřejnosti, ti stydlivější v ústraní a ostatní alespoň v duchu. Nebo, ne? Tak proč ty morální kecy tady kolem… :P

petula22
21.05.2018 3 z 5

Knížka neurazí, taková oddechovka. Podle mě typický Vieweghův styl. Jediné co bych "vytkla" bylo vložení povídky o trpaslíkovi, podle mě zbytečné.

Ivuska.09
11.05.2018 2 z 5

Další z knih, které je těžké hodnotit. Čekala jsem víc. Mnohem víc. Musím ale říct, že do příběhu autor hodně vložil. Možná dokonce kus sebe? Za mě ale snad až příliš sexistické a vulgární. Snad to příště bude lepší.

Hospodyňka
09.05.2018 4 z 5

Hořké, hořké jako instantní kafe zalité vlažnou vodou po náročné noci. Někdy sedne, někdy ne, ale stejně ho dopijete.

JakubiRa
01.05.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila. Sice je pravda, že některé postavy mluví vulgárně, ale realita života je tam zachycena perfektně. Druhá novela se mi líbila ještě více než ta první. Vieweghův styl mi sedí, jeho všudypřítomná autobiografičnost mi nevadí, byla jsem spokojená.

Marluksa
29.04.2018 2 z 5

A já se tak moc těšila. Čekala jsem typickou Vieweghovinu, solidní a čtivý příběh plný emocí, legrace, ironie a cynismu. Plný slz a kruté reality podané autorovým ostrovtipem. ;-) Opak byl ale pravdou. Kniha mě úplně rozsekala. Buď je to špatnou konstelací hvězd nebo tohle dílko nestojí za víc jak 2**. Prakticky něco o ničem. Vulgarismy mi v knihách nevadí, ale tady mi doslova zavazely, obtěžovaly mě a narušovaly čtecí proces. Ani jeden příběh nezaujal a rozhodně si nemyslím, že by se autor tímto dílkem probouzel znovu k životu a vracel se k původnímu lákavému stylu psaní. Po tomhle přemýšlím, jestli u mě bude mít autor ještě někdy šanci. :/
PS: Reklamní povyk kolem knihy mi připadá přehnaný, přihlédnu-li k obsahu knihy.

Efča59
28.04.2018 3 z 5

Jako knihu k rybníku a na koupaliště lze doporučit. V každém případě o moc lepší, než knihy autora v posledních letech. Žádný literární skvost jsem nečekala, takže jsem vlastně spokojená.

Clamera
22.04.2018 2 z 5

Za mě opětovné zklamání. Pan Viewegh býval rozhodně v lepší formě, ale to by bylo to poslední, co bych mu zazlívala. Je obdivuhodné, jak se dokázal po tak závažném zdravotním kolapsu dát do kupy a za to se můj klobouček poroučí až k zemi. Na povídkách mi vadí hlavně vysoká míra "autobiografizace"...Zvláště patrné je to u Vieweghova alter ega Oskara. Povídka vložená do druhé novely spíše obtěžovala, mě osobně hlavně z toho důvodu, že už jsem ji četla dříve jinde a připadalo mi, že je do textu násilně vložena jedině proto, aby přibyly strany...Jako oddechovka na líné letní odpoledne fajn, ale nic víc.

Panda11
19.04.2018 5 z 5

Za mě 5 hvězd. Pobavila jsem se, mělo to jiskru, nápad, bylo to pro mě v některých částech dokonce tak vtipné, že jsem se smála v restauraci i nahlas. V jiné části jsem se zase dojala. Viewegh umí prostě krásně popsat realitu života. Celá kniha mi přišla naprosto přirozená, vůbec se mi nezdála nijak přeplněna vulgarismy. Kdyby Viewegh napsal třeba 5 takových knih za rok, všechny si koupím. Kniha mě mile překvapila. Dostala jsem víc, než jsem čekala. S čím jsem měla chvilku problém (ale to je jen ve mně) jsou maličko první stránky knihy, a pak vložená povídka v druhém příběhu - nemám ráda vyprávění ve vyprávění - cítím to trochu jako narušení příběhu. Ale jakmile jsem povídku o trpaslíkovi začala číst, nebylo to vůbec nudné a chápu, proč tam být musela. Takže jako celek hodnotím knihu jako velmi dobrou a doporučuji.

stupidiack
18.04.2018 2 z 5

Veliké zklamání. První povídka ještě ušla (s přivřenýma očima), zato druhá byla šíleně nudná a jednotvárná, bez nápadu. A vulgarismy mě iritovaly (a to nejsem žádný puritán, ale sprostá mluva se mi prostě příčí). Tady byly tyto výrazy používány příliš prvoplánově. Celkově se mi z knihy nejvíce líbila asi vložená povídka, kterou chápu jako napodobeninu knihy Pascala Brucnera Můj malý manžel. Ta mě však bavila o hodně víc. Ale to bude asi tím, že jsem srovnávala až nápaditou podobnost s Vieweghovou verzí. Očekávala jsem něco jako "velký návrat ztraceného Mistra", ale nestalo se tak .. Oceňuji však autobiografické prvky ..

magnolia
17.04.2018 3 z 5

Ocenila bych více humoru a mnohem méně sprosťáren. Ty 3* jsou za nápady a situace z rodinného života, a také za ty ostatní části knihy, kde se to nehemžilo těmi stále se opakujícími slovy, začínajícími na P, K, Š...., popisy představ mužů ve druhé povídce, pořád to samé, až to nudilo. Místy jsem měla dojem jakoby vyřizování si účtů s bývalou ženou (a ženami vůbec), to mi vadilo. Vložená povídka byla povedená. Autora nezatracuji, jsem ráda, že píše (o sobě? o nás?) dál a třeba se příště zlepší.

mariva
16.04.2018 3 z 5

Byla jsem zvědavá na nového Viewegha, ale nijak zvlášť mě kniha nenadchla. První novela obsahuje tolik vulgárních výrazů, že se v nich děj úplně ztrácí. Druhá byla o něco zábavnější, i povídka do ní vložená zaujala, ale ani tak to nebyl žádný mimořádný čtenářský zážitek.

Miretti
14.04.2018 3 z 5

Uf, zlákala mě krásná obálka a jakási nostalgie na autorova starší díla. Sice jsem se v některých pasážích bavila, ale pro mě zbytečné vulgarismy celý dojem zkazily. Mám za to, že by to šlo i bez nich. Náměty obou částí protipólní, stejně jako samotný název knihy. A stejné jsou i mé konečné dojmy.. bohužel asi převažuje spíše lehké zklamání...

p.pavlina
13.04.2018 2 z 5

Kniha mě moc nezaujala. Sice jsem se u něčeho zasmála, ale nebyl to můj šálek kávy. Příběhům chyběla dynamičnost a nápad.

Misi78
10.04.2018 2 z 5

Opět zklamání. Nechala jsem se nalákat hezkou obálkou. Zbytečné vulgarismy, hlavně v prvním příběhu. První příběh je příběhem luzra na kterem neni nic ani zajímavého ani vtipného. Druhý příběh určitě zajímavější nápad, ale z nadějného začátku se tak nějak rozplizne do konce bez nějaké zajímavé pointy.

jahlina
10.04.2018 4 z 5

Knížka se mi četla dobře. Stále se mi libí Vieweghův styl psaní. První povídka mi přišla naprosto typická, autobiografická stylizace hlavního hrdiny, ironie, běžné životní události lehce vyhrocené k absurditě. Bez používání vulgárních výrazů by to nešlo... Námět druhé trochu fantaskní povídky mě zaujal. Představa, že každému vidím do hlavy je na jednu stranu lákavá ale zároveň dost hrozivá...

Babouš
09.04.2018 4 z 5

Lehké, napsané s humorem a jiskrou. Nečekejte žádné hluboké myšlenky, Viewegh vysokou literaturu nikdy nepsal a nikdy psát nebude, ale v rámci té literatury pro masy nabízí čtivé příběhy, které možná nezmění svět, ale ukazují čtenářům, že se svými problémy nejsou sami, a že osudy jsou někdy podivné.

kytarka
06.04.2018 5 z 5

Dvě novely. Family frost o zkrachovalém restauratérovi. Příběh o jeho životě, kdy ho potkávají strasti života. Čarodějka z křemelky, druhá novela. Lehce fantasy příběh o tom kdy žena Dominika dokáže číst myšlenky. A v čarodějce se skrývá ještě malá povídka. Mě se kniha moc líbila. Jsou v ní pokrokové věci z dnešní doby, kterým starší generace nerozumí. První příběh mi je celkem dost blízký, protože znám restauraci v Háji ve Slezsku. Člověk si pak může děj hned tak trochu osvojit. Takové fajn večerní čtení. Za mě super.