Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1320 316

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

Mayaku
04.07.2016 2 z 5

Je paradoxní, že kniha o nespavosti mě (doslova) uspala. Není to špatně napsané, ale nuda je to hrozná - na tohle u Murakamiho opravdu nejsem zvyklá. Jediné, co příběh pozvedá, jsou perfektní ilustrace od Kat Menschik.

Jass
30.06.2016 4 z 5

Moje první setkání s Murakamim - musím říct, že opravdu příjemné. Zajímavý text doplněný o nádherné ilustrace, na pohled opravdu krásná kniha. Konec byl na mě ale příliš otevřený, opravdu by mě zajímalo proč?

Alethea_k
25.06.2016 5 z 5

Jsem opravdu ráda, že jsem se poprvé s Murakamim setkala u knížečky Podivná knihovna. Díky ní jsem si autora zamilovala a u Spánku se mi moje teorie potvrdila. Murakami je poklad. Dokáže psát prakticky o ničem, ale stejně se od knihy nedokážete odtrhnout, protože vás svým literárním umem naprosto očaruje. Doufám, že si jednoho dne přečtu vše, co tento autor napsal.

AnneD
07.06.2016 4 z 5

Nápad mě opravdu zaujal, ale od konce jsem čekala mnohem víc.

Graem
19.04.2016 3 z 5

Bohužel. Takhle nízké hodnocení bych autorovi, který si mě získal knihou Sputnik, má láska i Afterdark, nedávala, kdyby to nebylo nevyhnutelné. Překvapilo mě, jak moc se jeho styl proměnil a spadl spíš do jednotvárné slohové práce, bez zvláštností, které na jeho tvorbě tak obdivuji. Ilustrace jsou krásné, ale příběh nezachrání. Postavy nezapamatovatelné, nemohla jsem se s nimi ztotožnit - jako by neměla žádná z nich jediný specifický rys - jen vypravěčka, dítě a manžel. Pořád jsem čekala, kdy se příběh začne víc vyvíjet a gradovat - bohužel nic. Možná se Murakami víc hodí na delší formát, připadá mi, že v téhle knize to byl v jednom momentu začátek a chvíli na to konec - který mě také překvapil svou nenávazností na předchozí děj či téma knihy. Na jeho knihy jsem ale určitě nezanevřela.

GreenMagritte
11.04.2016 4 z 5

Povídka Spánek je typicky murakamiovská s motivy jako je vážná hudba, únik z všednodenní reality, nebo zaujatost smyslností těla. Motiv nočního světa, kdy všichni ostatní spí, a hrdinka má veškerý čas pro sebe, je originální a jistě by se na něm dal vystavět i román.

Valentine
04.03.2016 5 z 5

Jednodenní záležitost, která plyne jako voda. Kratičká záhada, která chytne a nepustí a přece ve vás něco zanechá. Murakami je brilantní jako vždycky.

veronika.bob
26.02.2016 3 z 5

Pěkná kniha, zajímavá. rychlý konec mi však nesedl.

evickakyticka
18.02.2016 2 z 5

Toto je mé druhé setkání se spisovatelem. Poprvé to nevyšlo, kniha Po otřesech mě vůbec nebavila, ale dala jsem autorovi druhou šanci. Kniha se mi líbila jen zvenku - má hezký obal, po nahlédnutí do knihy mě upoutaly i ilustrace, ale po přečtení jsem necítila nic. Žádné "spadnutí na zadek", žádné myšlenky, které by se vázaly ke knize. Nemohu říct, že bych se nudila, ale příběh mi nic nedal. A nevím, proč jsou ilustrace vedeny "evropsky", když autor je japonec, čekala bych japonskou dívku. Škoda, snad někdy příště, do třetice všeho dobrého.

Finita
08.02.2016 4 z 5

Téma se mi líbilo. Konec jsem sice taky úplně nepobrala, ale nevadí. Bylo zajímavé pozorovat, jak si hlavní hrdinka postupně uvědomovala, jak má prázdný život a chladný vztah ke své rodině.
Kdyby byla kniha delší, bylo by mé hodnocení horší... :)

Monulka18
07.02.2016 3 z 5

Tahle kniha mě nijak zvlášť nebavila, byl to docela nudný příběh s divným koncem, který jsem nepochopila.

AndySkarsgard
27.01.2016 4 z 5

Byla to ma prvni kniha od tohodle autora, musim rict styl psaneho slova me uchvatil. Prijde mi jine dukladne a nadcasove. Po teto knize jsem musela precist vsechny autorovi knihy. A jsem spokojena. A myslim, ze nekdy je tezke pro nekoho pochopit neco tak originalniho.

HDosoudilová
21.01.2016 2 z 5

Moje druhá zkušenost s tímto autorem. Přiznám se, že jsem v podstatě celou dobu čtení čekala, co z toho vyleze. Ale ono nic. Děj téměř žádný, v podstatě mi to ani nic nedalo. Jediné plus vidím ve stylu psaní a ve špičkových ilustracích. Další autorovy knihy už mě ale nelákají...

Petratra
15.01.2016 3 z 5

vojta5894: Mám ten dojem, že každý si to může pochopit po svém a jinak, že to nemusí být jen jedno pochopení... :-)

vojta5894
15.01.2016

Člověk se nad knihou musí hodně zamyslet aby chápal pointu. S koncem problém nemám, pokud ho člověk pochopí.

Petratra
10.01.2016 3 z 5

Poetický příběh, který se mi ale začal líbit až pří čtení posledních stránek. A tak je to holt Murakami - pro někoho krásný, pro jiné těžko pochopitelný.

babsi66
19.12.2015 4 z 5

Je vidět, že Murakamimu sluší i kratší literární útvary než je román. V příběhu toho soustu zůstává nevyřčeno a vznáší se kdesi pod povrchem, což vzhledem k tématu jen dokresluje kontrast mezi každodenní rutinou hlavní postavy, která je podrobně popsána, a mysterióznem odehrávajícím se v době, která by měla být věnována spánku. Pořád jsem však čekala nějaké vysvětlení, závěr, díky kterému by umně vystavěný příběh do sebe zapadl jako puzzle. Bohužel nic takového Murakami neuchystal, takže Spánek zůstává "jen" sondou do mysli ženy žijící zcela obyčejný život a jejích pocitů z toho pramenících.

Beatrice_s
21.11.2015 3 z 5

Zajímavá „jednohubka“ na jeden večer a třeba při víně. Jsem moc ráda, že jsem konečně sáhla po nějakém díle pana Murakamiho. Tato novela asi nebude úplně pro někoho, kdo má rád jasné a přímočaré příběhy. Celý příběh nabádá k přemýšlení... u kterého jsem konec konců zůstala snad dodnes. Pravda je, že jsem si původně představovala něco trochu jiného, než mi bylo knihou dáno. Necítím to ale jako důvod ke zklamání. Určitě se jedná o velice zajímavý počin, který vyvolá různorodé názory. Je na místě vyzdvihnout moc povedené ilustrace Kat Menschik. Každopádně od toho večera, co jsem knížku přečetla, budu mít asi už navždy trochu strach usínat na zádech... :D

Kesidi
07.11.2015 4 z 5

Celkově na mě kniha působila podivně, tím nechci říct, že by byla nějak špatná to ne i konec se mi celkem líbil, podněcuje k zamyšlení. Každému bych doporučila si udělat vlastní názor (kniha je konec konců úzká tak to budete mít rychle přečtené).
V Murakamiho tvorbě najdete určitě i lepší knihy. (pro mě byla tato jednou z jeho nejslabších)
Bonusová hvězdička za ilustrace.

mysung
12.10.2015 4 z 5

mám rada nedokončenosť poviedok, veľmi sa mi páčili aj niektoré iné Murakamiho poviedky, ale tejto jeho surrealistické kúzlo chýbalo