Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487948/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-HCv-487948.png 4 996 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

zork
22.06.2016 5 z 5

Prvá kniha ktorú som od Červenáka prečítal bola Sekera z bronzu, rúno zo zlata, ktorá má vôbec nezaujala. Pri tejto bol obrat o 180 stupňov, vynikajúci príbeh, zápletka a to všetko od slovenského spisovateľa, ktorého nepoznajú ani učiteľky literatúry v škole. :) Som rád, že som našiel túto knihu as radosťou sa púšťam do ďalšej.

Selinute
27.05.2016 5 z 5

Bezva historická detektivka, která se panu Červenákovi opravdu povedla. Mně se líbila a taky mě i bavila. Už se těším na další setkání s kapitánem Steinem, notářem Barbaričem a kaprálem Jarošem.

Macek58
14.05.2016 4 z 5

Dobré čtení, které má spád. Přečtené jedním dechem.

renefer
25.03.2016 4 z 5

Opravdu dobré počtení. Źádné zbytečně dlouhé popisné pasáže, čte se téměř jedním dechem. Stein a Barbarič jsou jako dva protiklady, Stain protivný, ubrblaný, přímý, zatímco Barbarič je spíš diplomat, který se nezalekne ani opuštěné štoly a jeho hlášky mě opravdu pobavily. Už se těším na další díl.
A k té spoustě násilí, co je tady propíráno - ano, je ho tam dost, ale to k tomuto druhu literatury patří a protože se autor nenimrá v citečkách a pocitečkách, prostě oznamuje, co se děje, je to stravitelné i pro citlivky, jako jsem třeba já. Můžu říct že třeba Follett je v tomto daleko horší.

čika
14.03.2016 3 z 5

určite skvelá žánrovka, ktorá nepostráda šťavu a vtip, zápletka viacmenej priamočiara, priznám sa, občas som sa strácala v postavách, ale to je môj problém. zaujímavé historické i geografické zasadenie. čo uberá na hviezdičkách, je neodškriepiteľná schematičnosť. ale nevadí, teším sa na prahu....

tenax
11.03.2016 5 z 5

Není jednoduché pro naše autory historických příběhů najít nové, originální prostředí a časové období. Jirásek, Svátek, Nižnánsky, Šimáček, Vondruška, Bauer, Vaňková a mnozí další už „prošťourali“ naši historii křížem krážem a různými způsoby. Červenákovi se to ale podařilo. Prostředí Horních Uher v době Rudolfa II. je atraktivní a barvité, svérázná dvojice hlavních hrdinů je originální, příběh napínavý, brutalita asi odpovídá době. Jediná moje výhrada je k označení historická detektivka. Dobrodružný román nebo thriller, to ano, a skvělý. Ale jako detektivku bych to nevnímal. V detektivce by měl být pachatel odhalen na základě dedukce, ne přiznáním na mučení. Nic to ale nemění na poutavosti románu, který láká k četbě pokračování.

Gibis
27.02.2016 4 z 5

Pro mě bohužel nestravitelné popisy mučení, kvůli kterým už do dalších dílů nepůjdu. Jinak čtivé a napínavé.

otesánek
12.02.2016 5 z 5

Skvělá knížka. Čte se jedním dechem. Do konce přemýšlení kdo je vlastně onen pachatel. Pro milovníky detektivek z historického prostředí je to ideální čtení. Žádné zdlouhavé popisy a přece si člověk dokáže představit nevlídnost tmavé rokle atd. Jsem nadšená a mohu vřele doporučit. Už se těším až si od autora přečtu i jinou knihu

Majdule
06.02.2016 5 z 5

Co mě se týče, tak setkání se Steinem a Barbaričem je prostě uchvácení: hrdiny, stylem, jazykem, napětím i dokonce i dobou, která lidskou bolest a život nebrala v potaz. Ale i pokud odmyslíme vše předchozí a do jisté míry osobní okouzlení, zbývá dobře fungující detektivka klasického ražení a mistrnou atmosférou i náhlými zvraty v ději a řadou překvapení. Oceňuji práci, kterou si autor dal s vykreslením hlavních postav, líbily se mi začátky kapitol ve stylu rytířských románů, prostě nadšení mě neopustilo až do konce. K tomuto autorovi se rozhodně vrátím.

Argony
01.01.2016 4 z 5

Některé scény trošku brutální, ale jinak doporučuji.

Asdas
30.12.2015 4 z 5

Ja toho Ďurka snáď začnem, mať rád ,keby mi niekto povedal pred pár rokmi že slovenský spisovateľ môže písať tak pútavo asi by som ho mal za blázna. Inak samozrejme dej je super ,atmosféra ,dobová atmosféra tiež ,postavy si človek celkom zamiluje a v neposlednom rade detektívka ako historický román respektíve človek si po tom hovorí ,že ho začínajú viac zaujímať jeho vlastné dejiny .4/5

Joklík8
19.12.2015 4 z 5

Kniha byla psána svěžím, nepříliš popisným stylem, což mi vyhovovalo, na druhou stranu jsem měl občas trochu obtíže dostat se do dobové atmosféry (jindy jsem se do ní zase dostával až příliš). Bezesporu to bylo zajímavé oddechové čtení, krátké kapitoly, jednoduchý styl a dialogy, které se kvůli čitelnosti nesnaží napodobit dobový jazyk. Určitě sáhnu i po dalších dílech.

orinka3
06.12.2015 4 z 5

První knížka, co jsem od tohoto autora četla. Příjemně mě překvapila, děj příběhu je napínavý, barvitý, tajuplný, postavy dobře vykreslené. I prostředí je fajn, docela jsem se do toho dokázala vžít. Velká literatura to jistě není, ale díky za tuhle knížku - na chvilku jsem se díky ní odpoutala od svých starostí. Doporučuju, určitě nejde o literární brak.

Loubooker
22.09.2015 4 z 5

Mně osobně se to líbilo. Byla to prvá kniha od autora, již jsem četl. Vím, že napsal i fantasy, ale do toho se mi nechtělo vzhledem k rozsahu děl ( a také proto, že fantasy v současné době nečtu...třeba nekdy přáště...).

Jen k tomu co píše elisabeth ba:
s hrdiny se asi neztotožňuji v žádné knize, ale v této knize mi nedělalo problém, vzít hlavní 3 postavy jako ty na správné straně zákona. Dělali svou práci, drsný kapitán s neméně nebo více drsným kaprálem, zkrátka vojáci své doby a městem zhýčkaný notář - myslím, že to je skvělá trojice vyšetřovatelů.
Vše dobré autor povrdil i v dalších knihách s touto trojicí.

P.S. Trochu stranou - co by se dalo říci o "hrdinech" filmů Pulp Fiction a Sin City? Oblibení zaporaci...:-))?

Taji
25.07.2015 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Černokněžník nasadil laťku velmi vysoko a na toto jsem si chvíli zvykala, ale nakonec super, doporučuji.

Shardlake
24.06.2015 2 z 5

Kniha se čte sice dobře, jsou tam krátké kapitoly, ale dějově mě neoslovila a že by to bylo z rudolfinské doby také není na obsahu knihy moc poznat.

Pejsek007
12.06.2015 4 z 5

No žádný Tolstoj to není, ale čte se to dobře, má to švih. Vyslýchat Jarošem bych se asi nechtěl nechat, i když možná tento přístup k vyšetřování by v současnosti určitě hodně zvedl objasněnost trestné činnosti a možná by i působil hodně preventivně....

elizabeth_ba
10.06.2015 4 z 5

Z velké části se ztotožňuji s komentářem kolegyňky MichelleS, byť mi prostředí poprav, zrad, mučení a války s Turkem mi příliš současné nepřipadá (i když někde na jih a východ od našich hranic - Islámský stát, Sýrie, kdo ví). Dodávám k tomu, že v takovém prostředí se jedna služka či panna umučená Alžbětou Bathoryčkou, zdá jako, že se vlastně vůbec nic podstatného nestalo (v úvodu knihy při představování kaprála Jaroše přednese černý bej Ferenc Nadasdy něco o tom, že i jeho žena má větší talent pro torturu než někteří muži v jeho vojsku, kapitána totiž kaprála Jaroše se toto netýkalo, ten jej naopak prokázal značný). Jedno společné tam ale přece bude - v oné době (stejně jako v té dnešní) neočekávám noblesu nebo velkorysost, které si jinak velmi cením. Přesto se vždy chci ztotožnit s některým z hrdinů (zde spíše "hrdinů"), což absolutně nešlo, chybí mi známý archetyp, který autoři Merle-Tolstoj-Vaňková (vlastně i van Gulik nejen) pro mě vytvořili a který by byl hoden obdivu a adorace z mé strany (tedy ten hlavní důvod drtivé většiny mé oddychové četby).

MichelleS
03.06.2015 3 z 5

Historická detektivka nebo spíš thriller v kulisách rufolfinské doby. Má to švih, zvrat stíhá zvrat, mrtvoly a jejich tělesné tekutiny se vrší jedna na druhou. Příběh se hemží kriminálníky méně či více zkaženými a otrlými. I když je v závěru uvedeno poděkování řadě odborníků na historické reálie, necítím z příběhu dobovou atmosféru, motivy, myšlení, jednání mi přišly veskrze současné. Nedokázala jsem si oblíbit žádnou postavu, záporáci jsou záporáci a kladní hrdinové mají většinou do hrdinů daleko. A ženy, které se příběhem mihnou jen ojediněle, jsou buď čarodějnice, cizoložnice nebo služky.

Klarinecka
11.05.2015 4 z 5

Právě dočteno. Velmi milé překvapení, na knihu jsem natrefila úplnou náhodou. Svižné, čtivé dílko, příběh má spád, spoustu zvratů a zápletek. Na můj vkus tam ale bylo přeci jen mnoho postav a podezřelých, místy jsem v tom měla trochu guláš a musela se zamyslet nad tím, kdo je vlastně kdo. Nicméně Krev prvorozených je již připravena k přečtení. Doufám, že bude stejně dobrá.