Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487948/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-HCv-487948.png 4 996 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

niki-chan
25.03.2017 4 z 5

Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka po prvních pěti stránkách tak chytla. Velmi dobře a zajímavě podaný příběh, ale místy také velmi drsný. Jedna z nejlepších historických detektivek, co jsem četla.

Tiffany
20.03.2017 4 z 5

Chvíli mi trvalo vstřebat všechny ty pojmy a jména .., zorientovat se a zvyknout si na tu středověkou brutalitu, ale jinak mě to docela bavilo, musím říct. Zkusím i druhý díl.

V28
18.03.2017 4 z 5

Podle různých doporučení jsem čekal něco trochu jiného, temnějšího, krvavějšího ale i napínavějšího. Vyklubala se z toho pohodová, čtivá detektivka, která nikoho neurazí. Určitě si přečtu pokračování. Na pět hvězd to nebylo, ale tři by zas bylo málo a tak za čtyři.

tygřík2
08.03.2017 5 z 5

Detektivka šmrnclá historií, to je moje. A když pan spisovatel neplácá úplné blbiny, co se historických reálií týká, je to pro mne ráj. Zhltla jsem to na posezení, či spíše na poležení. Na dovolenou jako ušité.

parxel
06.03.2017 3 z 5

Průměrný historický román s banální zápletkou, která čtenáře nepřekvapí ničím novým ani originálním. Příběh lehce oživuje trojice "sympaťáků" v hlavní roli, jejichž humor je asi tak stejně suchý a vyprahlý jako poušť Gobi.

Jediné co mne překvapilo, je poměrně vysoké hodnocení a kladné ohlasy zde na databázi knih, ale proti gustu ... Za mě průměr, tedy tři hvězdy. Nicméně dám této sérii ještě šanci.

jarin58
05.03.2017 5 z 5

Výborná historická detektivka,zcela něco jiného než jsem doposud v tomto žánru přečetl.Všem milovníkům této literatury doporučuji.

tatjana1737
20.01.2017 4 z 5

!!! POZOR SPOILERY (a to i z kpt. Báthoryho) !!!

Kapitán Mrzout, jeho úchylný poskok a kurevník... Pozor, to není můj názor, takto hlavní hrdiny charakterizují jiné postavy v knize! A ta se mi na druhé počtení líbila mnohem víc. Při prvním čtení jsem ji totiž hodnotila plná dojmů z Báthoryho (a hlavně toho sexy černokněžnického vezíra ze dvojky, kterému na konci vytekly oči, když bojoval se svatým Jiří), kterýmžto historickým počinem si mne Červeňák opět získal (jedničku Bohatýra mu - po skvělé sérii o Černokněžníkovi - doteď nemohu zapomenout).

Děj je relativně prostý a odehrává se v Bánské Štiavnici, kterou jsem navštívila sice před hodně lety (a balil mne tam takový hodně divný klučina), zůstala mi však v paměti jako hodně pěkné město, a po přečtení mám chuť se do ní znovu vypravit. Je pravda, že podezření stíhá podezření a kapitán Stein si počíná nesmlouvavě a jako slon v porcelánu. Vlast je v ohrožení, a tak koná bez ohledu na dobré mravy a elementární mezilidskou slušnost. Samotná postava kapitána mi je z celého trojlístku nejméně sympatická. Po přečtení dalších knih sice čtenář tuší, že za jeho drsnou fasádou není tak drsný vnitřek, horlivý obhájce jediné pravé víry a rodinných hodnot však do svého nitra moc proniknout nenechá. Proto jsem mnohem více sympatizovala s Barbaričem, který sice působí trochu jako bábovka, ale ukáže se, že i on pod módním dubletem a okružím skrývá tvrdé jádro. A ze všech postav je vykreslen nejvíce lidsky - se všemi slabostmi, ale i se smyslem pro humor, kterým vyvažuje kapitánovu uzavřenost a mrzoutství a některé okamžiky trefnými glosami zlehčuje. Nu a kaprál Jaroš? Při čtení komentářů k dalším Červeňákovým knihám této série nabývám dojmu, že získává poměrně slušnou fanouškovskou, ale i fanynkovskou základnu. Mladý, dobře rostlý, dlouhé tmavé vlasy (co na tom, že mu v jedničce kulka utrhla ucho, vlasy nechá rozpuštěné a nic nebude vidět!), když bosý běhá v dešti a tiše a neúprosně kosí hajduky, je to velmi působivé. A čtenářka by mu i odpustila to, že se vyzná v katovském řemesle a nevadí mu jíst u mrtvoly na zkrvaveném stole... Co na tom, povolání jako povolání, že. Ale on je opravdu poněkud úchylný. To není žádný Severus Snape se zálibami Christiana Greye. Při čtení si ho sice mohu idealizovat a budou se mi z něj podlamovat kolena, v reálu ale prosím pana notáře se sklenkou vína a sladkými slovíčky na rtech!

Před dvěma dny jsem dočetla trojku a dala si znovu i první dva díly, které se mi nyní líbily mnohem více. Jistě, srovnání s Báthorym se nabízí, ale na rozdíl od něj toto je čistě historický žánr bez prvků fantasy. Je to jiné, ale líbí se mi to. Jediné, co mi vadí - ale to je obecně problém autora, protože je to ve VŠECH jeho knihách - je jistý naturalismus v líčení násilí a velmi častý výskyt narážek na koule, p*dele apod. Kdysi jsem v časopise Maxim četla typologii národů podle nadávek, tedy které národy nadávají se sexuálním podtextem (fuck) a které s fekálním (do pr..., h*vno, ...). Červeňák nezapře, že patří mezi ty druhé, protože jen první kapitola se hemží detailními popisy napichování na kůl, zmínkách o koulích přimrzlých na severu k židli, hrdinové často klejou a posílají své protivníky do končin, kde záda ztrácejí své místo... Nedělám si iluze, že se ve vojenském prostředí hovoří latinou, ale na mne je toho zkrátka trochu moc a méně by bylo více.

Jinak je ovšem Červeňák mezi mými oblíbenými autory a i když se snažím nové knihy nekupovat, do těch jeho (zatím) pokaždé půjdu.

A proč čtu dál? Jak řekl Barbarič: "Nic ve zlém, kapitáne, ale nelákají mě další krvavá dobrodružství po vašem boku. Na druhou stranu mě sžírá zvědavost, co za tím vším je. Nenechám si utéct odhalení dalších souvislostí."

petgona
14.01.2017 5 z 5

Cervenak nesklamal. A dokonca vobec neprekazalo, ze 2. diel som citala skor ako 1. Aj tak som ani nahodou netusila, kto je za vsetkym. Velkym plusom je samozrejme aj to, ze autor si ocividne nastudoval realie a aj vdaka tomu je cely pribeh putavy.

lencin
10.01.2017 4 z 5

Prima oddechová četba pro zimní večery.

JankoSvec
05.01.2017 5 z 5

Úžasné!!!
Detektívny príbeh zo stredoveku? Mal som trocha strach, o čo pôjde.
Bol som milo prekvapený absolútne nič ma nenudilo, neskutočne perfektne zvládnutá kniha.
Je to skrátka vynikajúca kniha, od ktorej sa človek nevie odtrhnúť, kým ju nedočíta.

francouz
01.01.2017 5 z 5

Byla to první kniha, kterou jsem četl od Juraje Červeňáka a i díky recenzím jsem hned po pár stránkách věděl, že jsem se nespletl. Trojice, která celý příběh nese na svých bedrech je velmi nesourodá. Tvrdý a nesmlouvavý, tak jak si člevěk dokáže představit někoho, kdo prošel ohněm bitev, necouvne před ničím, nepřijel si dělat kamarády, to je vůdce kapitán Stein. Jeho pobočník, který si nezadá v tvrdé řezničině a určitě dělá čest svému otci, moc toho nenamluví, ale když něco řekne většinou to stojí zato. Nemohu si nepřipomenout jeho větu: Prohlédl jsem ho důkladně a nemohl jsem si nevšimnout jistých změn v oblasti rekta... No a třetí do party nemůže být žádný bojovník,musíto být někdo kdo tuto trojici bude vyvažovat a pro koho naopak není cizí pohlédnout pod pokličku nějakého nadouvajícího se živůtku.
Pěkné, čtivé už se těším na pokračování.

Phyl
27.10.2016 5 z 5

Paráda, člověk perverzně rozdováděl fantazii, při mučících scénách, a k tomu dostal, čtivě pěknou zápletku, o perverzním katovi, nebojácně neohroženém Steinovi a připosraném svůdníku Barbaričovi, kteří řeší strašidelný případ plný strašidel a hlavně o tom, jak již několik staletí stará otázka, nenávisti různě smýšlejících kultur, je stále aktuální.

borknagar
23.09.2016 4 z 5

Jak víme, pan Červenák má historické reálie nastudované a je to u čtení znát. Skvělý úvod historicko-detektivní série s kapitánem Steinem, notářem Barbaričem (ten nemá chybu) a kaprálem Jarošem. Úvod knihy mi přišel podobný Báthorymu bez Báthoryho, odehrávající se o pár desítek let dříve. Po celkem dobrodružném úvodu, dostane příběh detektivní zápletku, která ač vypadá zamotaně, čte se lehce a příběhem proběhneme za pár hodin. Občasné mučení a napichování na kůly je bonus zvrácenosti tehdejší doby. Juraj nezklamal a i když jsem se této sérii nějakým záhadným způsobem vyhýbal, těším se na další díl, který se bude odehrávat v historické Praze. Po Banské Štiavnici příjemná změna. Co víc si přát.....

Loubooker
19.09.2016 4 z 5

Bylo to vyborne, jak vsechny knihy se Steinem a jeho kumpany...akorat se mi to zdalo trochu komplikovane, porad se objevovali novi podezreli... Ale obdivuji autora a nejen jeho, ze dokaz tal douhy a pri tom celou dobu poutavy pribeh. Drzim mu palce, myslim, ze to je jeden z nejlepsich autoru histor. detektivek u nas. A pro mne je ctivejsi, nebot akcnejsi nez napr. Oldrich z Chlumu od pana Vondrusky, i kdyz ten je take vyborny {ale cetl jsem jen dva Oldrichy a nevim, zda jich budu cist vice...

Bohemians
18.09.2016 5 z 5

Troufám si říct, že pro mě dosavadně nejlepší série historických detektivek! Vřele doporučuji, vyprávění a popisy nemají chybu. Velice oceňuji i prostředí blízkých krajů, ve kterých se děj odehrává - Praha, Bratislava, apod.

Vlastním celou sérii a hodlám sbírku rozšiřovat.

ritz
06.09.2016 4 z 5

Výborná série, čtivé, napínavé, zajímavé prostředí.

sarka2400
03.08.2016 5 z 5

Úžasná trylogie. Nechybý napjetí zabava super zápletmy super vyšetřovatelé navzájem se doplňující doufám že snimy bude další kniha

Sentinel
03.08.2016 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo ! Vychutnal jsem si tuto knížku ve slovenštině (stejně jako Krev prvorozených). Trochu jsem měl problém s historickými slangovými výrazy, ale jinak moc hezky psaná a čtivá historická detektivka. Všechny tři hlavní postavy se mi líbí. Jen tak dál ! Upozornění pro čtenáře, popis děje je hodně poplatný dané době, takže někdy vyprávění může na citlivější čtenáře/ky působit morbidně :-)

3nitka
24.07.2016 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora, čítala som v češtine. Výborná, akčná, občas vtipná. Drsná - ale primerane dobe, v ktorej sa odohrávala. Určite neostanem iba pri tejto jednej. Hlavné postavy sú dobre vymyslené a sú sympatické.

matufran
04.07.2016 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu byl moji prvním detektivním románem z pera Juraje Červeňáka. Od toho autora mám načtený cyklus Černý Rogan, tak jsem byl zvědavý jak bude fungovat kniha odehrávají se o pár století později. Ze začátku jsem měl obavu z toho, že mě příběh příliš nenadchne, ale opak byl pravdou. Román je neuvěřitelně čtivý a vtáhl mě do děje. Každou stránku jsem hltal nadsvětelnou rychlostí, až jsem byl překvapen jak rychle jsem se dostal na konec.