Mrtvá a živá

Mrtvá a živá https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42977/bmid_mrtva-a-ziva-HMZ-42977.png 4 1089 229

Mrtvá a živá série

Sugestivní psychologický román ze starého šlechtického sídla na anglickém pobřeží o mladé ženě, která se po krátké známosti provdá za bohatého, nedávno ovdovělého muže. Manželský pár spolu začne žít na manželově rodinném sídle, kde však mezi ně na každém kroku vstupuje stín jeho oslňující, tragicky zemřelé první ženy. Vzájemné nepochopení pomine v okamžiku, kdy se oba manželé musejí ještě jednou utkat se stínem mrtvé ženy a společně čelit dramatickým skutečnostem. Mladá žena v tomto zápase vyzrává a proti všemu očekávání nad mrtvou sokyní vítězí. Kniha je plná napětí a děje a kromě vynikající psychologické kresby a působivé atmosféry podává i mnohotvárný obraz společenských poměrů v západní Anglii v době před 2. světovou válkou.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery Historické romány
Vydáno: , Baronet

Rebecca , 1938

Niš-knihovna
25.06.2020 4 z 5

Klasika, četla jsem ji několikrát. Viděla jsem i film, ale kniha je lepší!

rozvera
19.06.2020 4 z 5

Poprvé jsem se s touto knihou setkala před mnoha léty v době studií, kdy jsme si ji se spolužačkami rvaly z rukou, zajímal nás hlavně děj a domýšlely jsme jeho pokračování. Když jsem tento příběh znovu dočetla, ocenila jsem hlavně autorčiny jazykově vytříbené , dobře psychologicky propracované popisy přírody, osob i prostředí, do kterého je román zasazen. Nebylo od věci znovu se vrátit ke knize a popřemýšlet o ní současnýma očima.

jihej
14.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha,napínavá,tajemná,výpravně popisující prostředí i postavy.

Jessybelle
24.05.2020 3 z 5

Dlouho jsem váhala kolik dát hvězd. Vždy si u toho připomínám, v jaké době autor/ka psala.
Jakoby knihu psaly dvě osoby... Prvních cca 200 stran jsem se fakt nutila do čtení, a pak se to konečně rozjelo... Zpočátku jsem byla mírně zmatená, co je skutečnost, co vzpomínky a co si hl.hrdinka představuje...
Plusem nesporně je pěkně vykreslená atmosféra anglického venkova, poměrů v domě.
Po přečtení knihy chápu, že autorka musela vykreslit hl.hrdinku jako naivku, nezkušenou, obyčejnou, aby to pak mohla využít... I když jsem s Maximem sympatizovala, tak měl Favel v podstatě pravdu, pokud máte peníze, můžete dělat cokoli...
Nicméně mé srdce si kniha nezískala.

m_martina
18.05.2020 5 z 5

Kdo si aspoň jednou za život nepřečetl něco od této autorky, jako by ani nebyl. Mrtvá a živá je její nejlepší kniha a já se k ní určitě ještě jednou vrátím. Doporučuji.

Sarah01
17.05.2020 5 z 5

Tak jako každý román od D. du Maurier nezklamal ani tento. Perfektně vykreslena povaha a vývoj postav, mladá žena mně byla velice sympatická. Úplný konec mě překvapil, musela jsem o tom ještě nějakou chvíli přemýšlet a došla jsem k závěru, že ano, logicky to tak mělo být, s koncem Rebeky skončilo všechno, co s ní souviselo.
Jen doplním pro čtenáře, kteří si spletli žánr - toto není detektivka.

madem
26.04.2020 4 z 5

Ten dlooooohýýý začátek. Pak se začne chystat ples a najednou je vše rychlé a děj má konečně spád. Přesto umí autorka psát lépe.

Dannyska
16.04.2020 5 z 5

Výborná kniha. Ze začátku mi sice chvíli trvalo než jsem se rozečetla, ale potom jsem se zase nemohla odtrhnout a dočetla jsem knihu na jeden zátah :-) Líbil se mi i způsob vyprávění. Nečekané zvraty, žádné předvídatelné situace nebo konec. Doporučuji :-)

Tyyynab
13.04.2020 4 z 5

(SPOILER) Není to až tak dobré, jak jsem očekávala. Místy možná až rozvláčné a nudné - několikaodstavcové popisy květin mě fakt nebraly, ale chápu, že to asi sloužilo k natahování děje a dávkování napětí, což ale paradoxně na mě mělo opačný účinek - čím dál víc mě to přestávalo bavit. Myslela jsem si, že půjde o klasickou detektivku, kde se bude pátrat, ale ono to tak úplně nebylo - vlastně mě velmi zklamalo, že se vrah přiznal tak rychle a sám, bez větší snahy hlavní hrdinky dopátrat se pravdy. Od tohoto okamžiku mi přišel zbytek knihy téměř zbytečný - sledujeme pocity postav, jak to dopadne, ale jakožto čtenáři si to už moc neužíváme, neboť vše víme. Oceňuji překvapení, které se nakonec o Rebece dozvídáme, ale to je tak asi vše. Kniha vyznívá tak, že vlastně je vše ok, vrah zabíjel právem a začne nový život bez problémů (i když vím, že na začátku je naznačeno, že se vzpomínání vyhnout nelze a že si to Max nese s sebou tak jak tak a jeho žena to chtě nechtě nese s ním). Nakonec se musím ztotožnit s řečmi pana Favella, třebaže všem připadal odporný, zdá se mi, že měl ohledně Maxe pravdu - bohatému člověku se známostmi projde vše.

Monka0901
12.04.2020 5 z 5

Neskutočná kniha. K tejto knihe som sa dostla úplnou náhodou, keď sme sťahovali babičku (vydanie z roku 1969), ani neviem prečo som si túto knihu zobrala domov, ale neľutujem. Ide o neskutočný príbeh lásky a tajomstva. Literárna klasika, chviľu mi trval kým som si zvykla na štýl písania (klasika), ale bola to krásna kniha. Hneď po prečítaní som mala chuť ju začať čitať znova. Vrelo odporúčam

Dalia
05.04.2020 5 z 5

Dnes již klasika světové literatury. Příběh lehce mysteriózního ražení o lásce a smrti. Přečetla jsem jej s chutí.

Boboking
02.03.2020 3 z 5

Další splněná Výzva 2020 :-) A přiznám, tentokrát skutečně výzva. Docela hutná četba ve stylu gotických románů, která byla velmi popisná. Šokující závěr pak poukázal na to, že láska může být šílená a děsivá...

tsal
24.02.2020 4 z 5

Na první pohled by se mohlo zdát, že hlavními postavami jsou Maxim de Winter a vypravěčka - jeho nejmenovaná druhá manželka. On je zralý muž, který před minulostí raději utíká, než by se s ní vyrovnal. Ona je mladá, nezkušená, plachá, s průbojností pudinku. To není idea, která zrovna láká.

Ve skutečnosti jsou však hlavními postavami Maderley a Rebecca. Na jedné straně nádherné panské sídlo Manderley s jeho bohatě vybavenými pokoji, nádhernou zahradou, rozkvetlou loukou a neustále se připomínajícím mořem. S minulostí temnou a hlubokou jako jeho nejodlehlejší kouty, s tajemstvím zosobněným v (jak goticky krásně tradičním) uzavřeném křídle domu. Na druhé straně stojí Rebecca, obdivovaná i nenáviděná, mrtvá a přesto všudypřítomná. V příběhu se nikdy přímo neobjeví, a přesto její přítomnost cítíte z každého slova, z každé stránky. Rebecca. Tajemná, krásná, schopná, inteligentní, divoká Rebecca. Oba hlavní aktéři mají jedno společné – dokáží se lidem zažrat pod kůži, přivlastnit si je a obtočit kolem prstu. Kdo se s nimi setkal, je již nikdy nedokázal zcela opustit.

A o čem román vlastně je? Z počátku o lehce zdlouhavém seznamování se postav a s postavami. Následně o mladé manželce, která je ztracená, neschopná a vyděšená z vlastního stínu v sídle, kde na ni vše křičí: „Vetřelec!“ Tahle část byla tak trochu zkouška. Ale rozhodně ji překonejte. Protože pak… pak začnou dopadat kapky. Kapky pomalu ale neúprosně odhalující to, o čem se nikomu nechtělo mluvit. O pravdě. O minulosti. O Rebecce.

„Dovedla bych zápasit s živou ženou, ale mrtvá je nad mé síly.“

Ctirada
22.02.2020 4 z 5

Z počátku to vypadalo, že budu sledovat začlenění hlavní hrdinky do života na panství, ale i přes spoustu popisů a úvah se z příběhu vyklubala lehce detektivní zápletka.

evik91
06.02.2020 3 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla. Když se mi to povedlo, tak byl brzy konec a ten byl opravdu "mazec"

annes
27.01.2020 5 z 5

Páni, tohle byl pro mě čtecí zážitek! Překlad z 91 roku má krásné obraty, starší výrazy (Nedovtipo je pro mě nejlepší slovo a už jsem ho začala dávat do běžné konverzace:-)) a bylo to ještě k tomu fakt napínaví. Moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední!

Fanda74
20.01.2020 4 z 5

Velmi dobře napsaný román, postavy jsou dobře propracované. Někdy se může zdát, že se příběh tak nějak pomalu táhne, ale myslím, že v tom je to "tajemno", které postupně graduje. Rád se podívám i na film a pustím se do další knížky této autorky.

jiri77
01.01.2020 3 z 5

Kniha mě začala bavit až někde kolem poloviny ,kdy příběh dostane na čtivosti ,a začne se něco vice dít. Co se mi na knize líbilo ,bylo skvěle popsané prostředí příběhu. Za mě lepší průměr.

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Nádherně tajemná kniha.

mcabr
27.11.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha, přečetla jsem jí už několikrát. Je skoro magická, něčím vás přitahuje a pokaždé čekám, že konec bude úplně jiný.