Mort

Mort https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69555/mort-69555.jpg 5 2446 242

Smrť skôr či neskôr príde po každého. Keď príde po Morta, ponúkne mu zamestnanie a nepraktický mládenec ponuku prijme. Čoskoro však vyjde najavo, že povinnosti Smrťovho učňa sa neveľmi znášajú s romantickými citmi, ktoré v Mortovi vyvolá krásna princezná. Začína sa ďalšie bláznivé plochozemské dobrodružstvo...

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Mort , 1987

Hadati
04.10.2018 5 z 5

Je to první zeměplošská kniha, kterou jsem četl. A pro mě to určitě bylo dobře, protože Smrť, který je hlavní postavou tohoto příběhu, je mou druhou nejoblíbenější postavou zeměplošského cyklu. Mortem začíná série o Smrťovi, který je zosobněním samotné smrti. Ale nepleťte si ho se smrťáčkem z Dařbujána a Pandrholy. Tenhle Smrť je kostlivec oblečený do černého hávu a nosí s sebou kosu, kterou používá k tomu, aby oddělil duše od těla. Smrť nikdy osobně nezažil život. O to víc ho láká to, aby žití alespoň napodoboval. Většinou však nedokáže pochopit, proč lidé dělají věci, které dělají, díky čemuž pak vzniká mnoho komických zápletek. Tato kniha je příběhem o tom, co se stane, když se Smrť rozhodne, že potřebuje učedníka. A tímto učedníkem se stane právě Mort. Chlapec tak neobvyklý, že ho nechce do učení žádný z lidských mistrů řemesla.

RyonMathrin
11.09.2018 5 z 5

Kniha, která se nebere moc vážně a zároveň se bere Smrtelně vážně. Miluju autorův styl a hlavně jeho dokonalá originální přirovnání:
„...už neměla účes podobný kříženci mezi výhonky ananasu a cukrovou vatou...“
„Vypadáš jako něco, co po jídle zbylo na talíři.“
„Téhle části Ankh-Morporku se říkalo Stínov a byla to vnitřní část města, která by dlouhodobě potřebovala buď program vládní pomoci, anebo, a to raději, několik plamenometů. Nedalo se o ní říci, že je zchátralá, protože to bychom význam toho slova přepínali přes únosnou mez.“

Pozor, dále lehké spoilery!!!

Smrť, který přijme učedníka, to je prostě dokonalý nápad. Navíc jej fascinují lidské zvyky a naprosto je nechápe.
„VEZMI SI TŘEBA TOHLE,“ ukázal Smrť do košíčku kolemjdoucího sluhy. „HOUBIČKY, ANO. STUDENÉ KUŘE, ANO. ŠLEHAČKA, ANO. ANI PROTI JEDINÉMU NIC NEMÁM. ALE PROČ A KTERÉHO BLÁZNA NAPADLO VŠECHNO UMLÍT, SMÍCHAT A NACPAT DO OBALU ZE SLANÉHO TĚSTA?
TADY MÁŠ TY SVOJE SMRTELNÍKY. JSOU NA TOMHLE SVĚTĚ TEPRVE PÁR STOLETÍ A CELOU DOBU NEDĚLAJÍ NIC JINÉHO, NEŽ ŽE VYMÝŠLEJÍ, JAK SI UDĚLAT VŠECHNO CO NEJSLOŽITĚJŠÍ. NEPOCHOPITELNÉ. ... VEZMI SI OKURČIČKU.“

Taky se jde například opít, aby zjistil, co na tom lidi mají… ale nejen to. Přidejte k tomu jednu trochu omylem zachráněnou princeznu, mága, který je neskutečný bordelář... A všudypřítomné hrátky s jazykem a neskutečné nápady.

„...Smrťova zahrada byla rozlehlá, hezká a dobře udržovaná. Byla také velmi, opravdu velmi černá. Tráva byla černá květiny byly také černé. Mezi černými listy na černé jabloni visela černá jablka. Dokonce i vzduch měl černý odstín. Po nějaké době měl Mort dojem, že vidí (i když je to dost nesmyslné), různé černé barvy. Abychom to vysvětlili: nejen hodně tmavé odstíny červené a zelené, ale skutečně různá zabarvení černi. Celé barevné spektrum, každou barvu černi, ale všechny černé.“

„JÁ TI POROUČÍM !“
„Tenhle tón na mě otec zkoušel několikrát, zejména ve chvílích, kdy jsem si měla uklidit svůj pokoj. Ale stejně mu to nebylo nic platné.“

Všem doporučuji. Pro mě je tohle jedna z nejoblíbenějších od Pratchetta.

martin9134
18.08.2018 4 z 5

Můj první a zároveň asi poslední Pratchettovka. Ten styl prostě není pro mě. Ale ne že by to byla špatná kniha, četl jsem ji v angličtině a slovní zásoba, všechna možná přirovnání, metafory atd. jsou úžasná. Jen pro mě občas moc zdlouhavé, odbíhající od tématu. Mnoho věcí se dá během čtení vytušit předem...

kacka29
23.07.2018 5 z 5

Díky svému příteli jsem se konečně vrátila ke klasice jménem Pratchett. On ho přímo zbožňuje, tak jsem si dala za úkol do něj víc proniknout, abych mu rozuměla, když mluví o Zeměploše či kdo je A'tuin. Nezklamal mě. Chytlavý příběh a spoustu humoru. Prostě Pratchett :)

hanak_v_exilu
16.05.2018 4 z 5

Pořád to ještě není Terry Pratchett v plné síle, ale už od toho není daleko. Smrť je vynikající postava, jak díky svému suchému, praktickému humoru, tak pro svou svéráznou filosofii. Škoda jen že tenhle morální relativismus v pozdějších knihách opustil.

tom035
10.05.2018 5 z 5

Jako vždy výborné!

tanuki
29.04.2018 4 z 5

Žije tu od počátku věků. I když "žije" asi není to správné slovo. Říká o sobě, že byl stvořen společně s první živou buňkou a od té doby neměl ani jeden den dovolenou. Takže si najme učedníka, aby se mohl trochu více věnovat svým zálibám a koníčkům. Takový učedník, je-li to navíc výrostek v postpubertálním věku, mu ale v řemesle způsobí pořádné zmatky.

V našem světě se říká, že mávnutí motýlích křídel na jednom konci světa může způsobit hurikán tisíc kilometrů daleko. Na Zeměploše ale Osud něco takového netoleruje, protože má vše dopředu do detailu promyšlené. Pokud mu do jeho záměrů někdo hodí vidle a odmítne se podřídit, tak se s tím Osud nesmíří a snaží se silou prosadit svou. A to nejde o nějaké nicotné mávnutí motýlích křídel.

Najdou se ale lidé, kteří jsou ochotní se Osudu vzepřít, bez ohledu na to, že jejich šance uspět jsou prakticky nulové. Ve své zarputilosti možná nakonec objeví nečekaná východiska i pro naprosto neřešitelné situace. Vše je samozřejmě podáno vtipně a zábavně, jak jsme na to na Zeměploše zvyklí.

Je příjemné se zamýšlet nad otázkami života, vesmíru a vůbec s úsměvem na rtech.

Alex.rrr
04.04.2018 5 z 5

Krásně vtipně popsaný příběh o smrti a její nevyhnutelnosti. Není zde nic zlehčováno, což je celkem u tohoto tématu ožehavé. Smrť a Mort jsou dokonalí. Originální humor a hlášky. Tahle kniha se mi moc líbila. Konec tedy překvapil hodně, ale jsem ráda, že to takto dopadlo.

Kame22
28.03.2018 5 z 5

Fantastické! Prejav a celkovo pojatie Smrťa je chtivá linka celej knihy a tak trochu si berie hlavnú postavu na seba. Mort a spol. majú síce väčšiu časť príbehu, no práve Smrťove minipríbehy a správanie z Morta vytvárajú nepozemsko-humorný príbeh aj v takej krajine, akou je Zemeplocha.

Faila
17.03.2018 4 z 5

Dokonalý jazyk, styl psaní, humor a zápletky.

TERRORDROME
04.03.2018 4 z 5

Kostra čo prechádza stenami, alias majster Smrť si vyhliadne učňa aby ho zasvätil do svojho remesla. Ten neprekvapivo urobí klasickú chybu keď nesekne princeznú do ktorej sa buchne a výsledkom je zmätená realita. Sám Smrť si to ale moc nevšíma, pretože medzitým skúma možnosti ľudských potešení ako tancovanie, hazard a alkohol ( myšlienku na sex s ohľadom na jeho telesné špecifikácie hneď zavrhne ), až zakotví u gastronómie. Pratchettove vyprávanie historky sa od predchádzajúcej Čaroprávnosti zlepšilo, takže konečne pôsobí celistvo a jednotlivé elementy do seba zapadajú miesto toho aby voľne plávali. Humoru je dostatočné množstvo, mňa asi najviac bavili pasáže s princeznou Keli a pažravým bordelárskym mágom Dobrorezom a šušľavé klopadlo. Ako vrchol knihy mi potom prišla scéna so znovuzrodeným a poriadne naštvaným najvyšším mágom ktorý sa rozhodne zaviesť prefajčeným kolegom nové poriadky ( a prvý na koho narazí je najväčší neschopák Mrakoplaš a opičí knihovník! ). Trochu opäť sklamalo patetické finále ktoré absurdne vygradovanú situáciu ( súboj Morta a Smrťa na kosu a meč ) nevynaliezavo a trochu nejasne odseklo do podoby rutinného happyendu. Ale inak to bolo moc fajn.

kowalenska.m
04.03.2018

Tak, další od Prachetta a nově moje nejoblíbenější! :) Pojetí smrti je celkově na Zeměploše geniální a zde lze ještě více pochopit a uvědomit si, že třeba takhle suprově by to mohlo být. Zemřete, a bude s váma to, v co věříte! :) :) :)
Zkrátka boží knížka, kterou přečtete za chvíli a dosyta se nasmějete, a to se u moc knížek, kde na každé druhé stránce někdo umírá, nestává. :D

marili
12.02.2018 5 z 5

Patří mezi mé oblíbené ze Zeměplochy. Když člověk neví co dál, bojí se že to nezvládne, tak si vzpomene na Morta.

venora
08.02.2018 4 z 5

tak jo, tady jsem se bavila zatim nejvíc.

Torgal
02.02.2018 4 z 5

Doteraz jasne najlepší Pratchett. Smrť si berie učňa a následne hľadá uplatnenie v gastronómii, zatiaľ čo neborák Mort sa vzpiera osudu a spôsobí tým roztrhnutie reality. Námet je jednoducho parádny a je výborne pretavený do originálneho príbehu, ktorému nechýbajú ani nečakané kľučky a prekvapenia. Humor je všadeprítomný, ale nepôsobí sileným dojmom. Špeciálne musím vyzdvihnúť Kantůrkov preklad, ktorý je jednoducho FANTASTICKÝ a kniha má aj vďaka nemu neuveriteľnú šťavu. Plné hodnotenie nedávam len kvôli záveru, ktorý sa mi náladou nehodil k zvyšku knihy. 8+/10

antonin0999
07.01.2018 5 z 5

"Smrť si to nechal projít dutinou"

Sekáč je sympoš.
A chlapec taky.
"Mort, jmenuju se Mort. Mortimor."

Tento zeměplošský příběh na mě působil zatím nejlépe. Humor a hra neupozaďují propracované, lidské i antropomorfní personifikace.

Doufám, že se potkáme. Znáš to - reinkarnace.

Jass
16.12.2017 4 z 5

Jsem asi vadná... Je pravda, že Prachettovi knížky se mi zamlouvají čím dál víc a tahle už mě vážně bavila, ale když se nad tím zpětně zamyslím, nezanechala ve mně žádný hlubší otisk... snažím se vybavit jedinou vtipnou scénu... a... nic. Přitom si vzpomínám, že jsem se smála celkem dost. Nicméně Prachettovi nápady jsou i nadále geniální, hluboce před ním smekám a těším se na další setkání, které asi nebude v dohledné době možné uskutečnit kvůli záplavě četby do školy... Tím víc se na něj těším :D

Vidlička
13.10.2017 5 z 5

Smrť!!! :-))))))))))))))

Lucissia
26.09.2017 4 z 5

Moje první seznámení se Zeměplochou. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. I když fantasy není moje oblíbené čtení, tohle se mi celkem líbilo. Mort byl fajn a Smrť naprosto úžasný, nebýt jeho, asi by mě to tak nebavilo. Možná se za čas ještě k Zeměploše vrátím. :-)

simplicisimus
03.09.2017 5 z 5

Toto je má první kniha od Pratchetta, kterou jsem dočetl. Podle mně se jedná o klasický pohádkový motiv. Ten je, ale podán z nezvyklé perspektivy a s lehkou nadsázkou. Osobně mě zaujala otázka -Je lepší bezcitná věčnost, nebo prchavý okamžik (myšleno život), za to naplněný vřelým citem.
A pak také věta. NIC JAKO SPRAVEDLNOST NEEXISTUJE, JSEM JENOM JÁ SMRŤ.