Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408911/bmid_metro-2034-v1T-408911.jpg 3 1642 284

Metro série

3. vydání. ŘADU LET POTÉ… Rok 2034 Jaderná válka zničila celý svět. Velkoměsta zmizela z povrchu Země, o ostatních nikdo nic neví. Zbytky lidstva tráví dny v bunkrech a protileteckých krytech, z nichž největší je – moskevské metro. Všichni, kteří se v něm nacházeli, když na hlavní město padaly bojové hlavice raket, se zachránili. Pro ty, jimž se podařilo přežít poslední soud, se stalo novou Noemovou archou. Povrch planety zamořila radiace a žijí na něm nestvůry. Život je možný jen v podzemí. Stanice se změnily v městské státy a v tunelech panuje tma a strach. Obyvatelé Sevastopolské, malé podzemní Sparty, přežívají na své stanici za cenu neuvěřitelného úsilí. Jednou však dojde k tomu, že Sevastopolskaja je odříznuta od velkého metra a jejím obyvatelům hrozí strašlivá záhuba. Na záchranu je zapotřebí opravdového hrdiny.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Rewati
13.05.2018 2 z 5

Naivní, nesympatické postavy…i přes jakousi autorovu snahu zůstaly v podstatě plytké, šablonovité, takže mi pranic nezáleželo na tom, co se s kým stane. Vyloženě mě místy štvalo až do očí bijící nelogické chování (nemůžu uvést příklad bez spoilerů a jasně, člověk je občas iracionální, ale tohle bylo sem tam vyloženě mimo). Saša byla prostě na facepalm, stejně jako autorovo vnímání a popisování žen obecně.
Rychlosetkání s Arťomem mi tu přímo vadilo, ač mi byl jako hlavní hrdina daleko sympatičtější než sebranka v této knize. Tady působil jaksi vynuceně.
Vším prosakující filozofování mi ani tak nevadilo, i když v podstatě nic nového ani zajímavého nepřineslo a k zamyšlení mě nedonutilo. Míněno jako hloubání pseudofilozofa Homéra, starého dědka nad hrobem, budiž, ale bylo zbytečné a nezáživné, jinak mi to spíš přišlo jako by se znuděný autor nad sklenkou vodky zabýval nesmrtelností chrousta – takto jsem mudrovala ve svých nácti, nepotřebuju tím natahovat už tak zdlouhavý, vatou vycpaný příběh. Je to dobrodružný post apo román nebo filozofické hloubání? Knížka není ani ryba ani rak, nevím, čím měla zaujmout.
Vyřešení konce se mi na rozdíl od jiných zde komentujících docela líbilo, i když to působilo trochu ala „deus ex machina“. Ale úplně poslední kapitolka tam byla spíš na škodu.
No, prý je trojka zas o něco lepší, tak neztrácím naději.

Vaceda
24.04.2018 5 z 5

Krásné postapokaliptické dílo.

kUMters
13.04.2018 3 z 5

Glukovsky nesklamal :( =opäť strašne moc filozofie a príbeh niekde na spodku a ešte k tomu priemerný.... Čím viac kníh od tohoto autora čítam, tým som menej spokojný s jeho tvorbou. Áno niesom na filozofiu, ale na príbeh a akciu...

Anawak
16.03.2018 4 z 5

Byly tam slabši pasaže kapitola Po smrti byla doslova strašná....:-D ale celkově se mi kniha libila velmi dustojné pokračování M.2033 :) 70%

Fastard
26.02.2018 2 z 5

O dost slabší než první díl. Takové nemastné, neslané, nezáživné. Po vytrpění druhého dílu se do třetího budu muset vyloženě nutit.

Allysa1985
14.02.2018 4 z 5

Pokračování 2033 s novými postavami, méně děje, více úvah, nicméně atmosféra pořád správně apokalyptická a lidstvo stále stejně nepoučitelné, těším se na třetí díl.

olle3
31.01.2018 2 z 5

Napsal tohle ten samý člověk?
To byla otázka, které mě provázela od první stránky, až po tu poslední.

Po přečtení 2033 jsem nevěřícně kroutil hlavou - je snad autor génius? Atmosféra, kterou dokázal vybudovat se skoro nedala slovy popsat. Mysteriózní zážitek, který jsem si odnesl z těch děsivých, neprobádaných tunelů ve mě vzbuzoval představivost tak, jako málo která kniha.
V díle druhém bylo však všechno špatně. Nestvůry na každém rohu spolehlivě odstranily veškeré tajemno, Arťom se tam párkrát mihl jen aby se neřeklo a v metru se vlastně nic nového nestalo. A otázky "Co se asi stalo předtím, než jsme utekli do metra?" a "Jak to probíhalo?" rozhodně dychtivou odpověď nevyžadovaly - a opět, kdybych na ně odpověď neznal, tím lépe.

Právě poučku, že víc je někdy míň, které se autor v prvním díle držel, nyní hodil za hlavu. Možná prostě jen nevěděl, jak dál příběh gradovat.

Pro zachování dobrých vzpomínek z mrazivých tunelů bych doporučoval tento svazek přeskočit. Vůbec o nic nepřijdete, tak si nekažte chuť.

Jsem velmi zvědavý na třetí díl, kvůli kterému jsem to vlastně celé absolvoval.

Hodnocení: 2/5

Bassbooster
07.01.2018 5 z 5

Komplexnější příběh než byla první kniha. Sice méně tajemna a sci-fi, ale stále jako apokalypticky vzato velmi dobré.

Wolf012
30.12.2017 4 z 5

V pokračování mi chybělo to tajemno z prvního dílu, přišlo mi ze by děj mohl být zasazen i do normalniho světa či města, ale jinak jsem byl spokojen.

Fazolka2017
26.11.2017 5 z 5

Mě se tahle série prostě líbí. Zcela mě pohltí temné prostředí metra a jsem v jiném světě. Těším se na třetí díl

Luccinda
19.11.2017 3 z 5

Musím říct, že se mi druhý díl Metra četl poměrně lépe než ten první, uvítala jsem, že téměř úplně vymizely nudné filozofické úvahy, a celkově měla kniha mnohem větší spád.

Na druhou stranu, příběhově tato kniha nesahá té předchozí ani po kotníky. Po celou dobu čtení jsem neustále čekala, kdy se tam konečně objeví nějaký zvrat, něco, co by příběhu dodalo jakousi hlubší myšlenku, jako tomu bylo u prvního dílu. Ovšem čekala jsem poněkud zbytečně. A to ani nemluvím o postavách, které autor ztvárnil na můj vkus velmi povrchně a bylo zkrátka nemožné vytvořit si k nim nějaký "citový vztah".

Stejně jako u Metra 2033 jsem i tady měla pocit, že autor sice dokáže do nejmenších detailů promyslet a následně i popsat prostředí postapokalyptického světa včetně jednotlivých stanic moskevského metra, ale příběh a postavy psát zkrátka neumí.

Přesto knížku hodnotím jako průměrnou, číst se to dalo. A vzhledem k vysokému hodnocení závěrečného dílu série hodlám dát autorovi ještě jednu šanci a přečtu si i Metro 2035, přestože mě první dvě knihy docela zklamaly.

DomYume
28.10.2017 3 z 5

Pokračování pekla na zemi mě trošku zaskočilo. Nebylo tak čtivé jako první díl. Musel jsem některé odstavce číst dvakrát a spojitosti mi docházeli až po dlouhé době. První díl byl ucelený. Druhý díl byl rozkouskovaný a neskutečně chaotický. Až ke konci knihy se začalo vše ujasňovat.
Je zde plno filozofických pasáží, které mi přišly zajímavé a alespoň mně nenarušovaly požitek z knihy. Nejvíc mi knihu narušoval právě ten chaos, kterým se prolínaly jednotlivé linie příběhu.

Celkově byl příběh zajímavý, i když jsem si od pokračování Metra 2033 představoval něco jiného, bylo to hezké čtení. Těším se na třetí díl a doufám, že v něm naleznu z obou předchozích knížek něco.

Miro.slav
24.10.2017 3 z 5

Hmmm, stáva sa. Stáva sa, že druhý diel sa niekedy nepodarí. Dmitrymu sa to nepodarilo tak pol-na-pol. Keby to čítam hneď po 2033-ke, možno by to vyznelo inak. Takto som to čítal s odstupom dlhšej doby a atmosféra, ktorú som mal z prvej knihy sa nedostavila. Príbeh však nie je zlý, len tomu skrátka niečo chýba. Alebo som nebol správne čitateľsky naladený.

flashi
12.10.2017 3 z 5

Není to špatná kniha, jen je příběh příliš natažený a sáhodlouze opisovaný poměrně zbytečnou omáčkou. Trochu bylo zklamání, že hlavní hrdina z minulého dílu byl zde jen tak okrajově spíš jako vedlejší postava.

BeyondHorizon
03.09.2017 2 z 5

Kniha se mi vůbec neusadila v paměti a nebavila mě zdaleka tak, jako předchozí díl. Pokračování bylo zbytečné a myslím, že by bylo nejlepší, kdyby žádné nebylo.

Roscata
27.08.2017 4 z 5

Kniha mi nepřišla tak dobrá jako první díl. Přesto mě příběh pohltil a ráda si přečtu díl třetí.

Drowned
03.08.2017 4 z 5

No tento druhý díl je stejný oříšek jako ten první. Byla místa kdy čtení mě vůbec nebavilo a musel jsem se nutit ve čtení nebo dokonce proložit jinou, zábavnější knihou. Nakonec jsem se pořádně do děje zakousnul a sledoval příběh Homéra, Huntera a později mladé naivní holky až do konce. Arťom hrdina předešlého dílu se dějem párkrát mihnul a počítám, že snad větší kus příběhu dostane v dalším díle. Kdy se do něj pustím nemám tuchy. Za mě tedy originální dílo s pěknou postapo atmosférou.

druzickaster
26.07.2017 4 z 5

Za sebe můžu říct, že druhý díl je lepší než první. Možná je to tím, že hlavní hrdina prvního dílu se tady jen mihl. Starý dobrý Hunter a k němu další nové postavy jsou rozhodně uvěřitelnější a "normálnější" než někteří hrdinové z dílu prvního. Prošli jsme zase kousek metra a poznali nové lidi.
Co mi u Glukhovského vadí je to, že zásadní dějová linka je téměř vždy postavená na náhodě, na takové náhodě která je tak nepravděpodobná a neuvěřitelná až je hodně snadné rozpoznat, že to je prostě uměle vykonstruováno a že děj je nalinkovaný a víceméně přímočarý. Další věcí která rušila je přeskakování z jednoho příběhu do druhého. Nemám nic proti, ale očekával bych jasnější předěl formou nové kapitoly nebo alespoň linkou či jiným oddělovačem. Tak člověk čte a chvíli tápe kde se vlastně v příběhu nachází.

frantisek8863
21.07.2017 2 z 5

Druhý díl byl slabý a zklamáním. Arťjom se jen mihne knihou a Hunter tam má naopak mnohem větší roli než v předchozím díle. Nerozhodnost mladé dívky vůči mladíkovy a staršímu muži, plkání, tlachání a filozofování mě nudilo.Musel jsem se nutit do dočtení a stále jsem doufal, že do příběhu zasáhne ona tajemná a bájná stanice o které se sem tam mihne nějaká zmínka na tom šlo vypracovat další knižní zápletku.První díl jsem si koupil a četl jsem ji znovu, u druhého jsem byl rád, že jsem si ji pouze půjčil po nudném pokračování se ani nepokusím si ji znovu přečíst. Ovšem třetímu dílu dám jistě šanci.

daPhytCZ
09.07.2017 2 z 5

Po nadšení z prvníhu dílu přišla ledová sprcha. Méně akce, více filozofování o ničem, velmi řídký a místy nelogický děj.