Metro 2034

kniha od:

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408911/bmid_metro-2034-v1T-408911.jpg 3.4 1566
Koupit Koupit eknihu Bazar

3. vydání. ŘADU LET POTÉ… Rok 2034 Jaderná válka zničila celý svět. Velkoměsta zmizela z povrchu Země, o ostatních nikdo nic neví. Zbytky lidstva tráví dny v bunkrech a protileteckých krytech, z nichž největší je – moskevské metro. Všichni, kteří se v něm nacházeli, když na hlavní město padaly bojové hlavice raket, se zachránili. Pro ty, jimž se podařilo přežít poslední soud, se stalo novou Noemovou archou. Povrch planety zamořila radiace a žijí na něm nestvůry. Život je možný jen v podzemí. Stanice se změnily v městské státy a v tunelech panuje tma a strach. Obyvatelé Sevastopolské, malé podzemní Sparty, přežívají na své stanici za cenu neuvěřitelného úsilí. Jednou však dojde k tomu, že Sevastopolskaja je odříznuta od velkého metra a jejím obyvatelům hrozí strašlivá záhuba. Na záchranu je zapotřebí opravdového hrdiny.... celý text

Série:

Metro 2.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009


více info...

Komentáře (278)

Komentáře 278 Recenze 7

Denny456
Denny456
20.08.2023 4 z 5

Já se přiznám, že vybočím z řady, protože mě se líbil i druhý díl. A ano uznávám, že je jiný, ale za mě taky dobrý. Není jednoduché psát něco po první knize s "wau efektem". Tady se to za mě povedlo.

technolog
technolog
17.08.2023 3 z 5

Je to pro mne uplne novy nepoznany svet myslenek. Rad jsem si Metro precetl. Presto si myslim ze tyto knihy ksou urceny pro mensi hloubajici publikum nez jsem ja. :)


E.T.007
E.T.007
26.06.2023 3 z 5

Bolo to rozhodne slabšie ako prvá časť.

kopac
kopac
04.06.2023 3 z 5

Pro mě o poznání slabší díl než 2033. Ani nevím jestli se mi chce pokračovat. Zkusím dát šanci i třetímu dílu a uvidí se ...

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Nevím jestli se vyčerpal potenciál tématu, nebo jestli autor moc tlačil na pilu, ale přišlo mi to proti 2033 jaksi šité horkou jehlou. Dost mi vadilo, že se Glukhovsky nedržel toho co nastavil v prvním díle. Tam se na povrch nedalo bez obleku vyjít a i s oblekem jen tak tak. Ve 2034 si na povrchu trajdá kde kdo a nic se neděje. Nejzajímavější pro mě byl paradoxně doslov.

Masoterian
Masoterian
06.04.2023 5 z 5

Podle mě dost nedoceněná nebo možná nepochopená záležitost. V jedničce vlastně nemáme žádnýho klasickýho protagonistu. Skutečným hlavním hrdinou jsou samotný prostory metra, moskevský vnitřnosti prolezlý parazitujícíma zbytkama lidský rasy, se všema jejíma ideologiema a zoufalýma snahama dát celý tý parodii na život něco, co alespoň vzdáleně připomíná řád, nebo nějakej smysl proč pokračovat dál. Arťom nebyl ani tak protagonista, jasně, sledujeme všechno jeho očima, ale on sám je stěží víc než pozorovatel, podobně jako samotnej čtenář.

Dvojka na to jde jinak. Autor sází na to, že se, aspoň trochu, už v metru vyznáme, a předkládá nám pár klasických hrdinů a pár jejich motivací. Takových motivací, že by za jiných, normálnějších okolností působily klišovitě, nebo rovnou trapně. ALE, neni právě fakt, do jakých kulis a okolností je to hozený, pro celkový hodnocení naprosto zásadní? Vždyť se bavíme o světě, kde se podřezávaj krky pro pár patron, kde se lidi žerou navzájem, kde matka prodá svoje dítě pedofilovi za kousek žvance, kde lidi dělaj co můžou, aby zopakovali všechno, co v první řadě vedlo k tomu, že teď musí živořit v metru. Neni skvělý, že i v tomhle bordelu existujou lidi, schopný se upnout k něčemu, pro většinu jejich soukmenovců naprosto fantasmagorickýmu, jako je osudová láska nebo historickej epos pro příští generace? Žít ve stejným světě, asi bych si taky ťukal na čelo. Ale zároveň by mi to přišlo ohromně sympatický :). A možná i dodalo naději, že lidstvo ještě neni úplně ztracený.

Oponn
Oponn
03.04.2023

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Dvatisícetřicetčtyřka staví na základu z prvního dílu, takže si neodpustíme úmorné prodírání se ze stanice na stanici s nulovým vlivem na děj, nicméně události na stanicích a hovory mezi postavami konečně za něco stojí, otevírají se nám možnosti hlubších otázek a nastiňují se morální dilemata.

Zároveň se nám mění fokalizace na vnější a nejsme vázáni na nudného Arťoma. Nejvíce sledujeme děj společně za přítomnosti moderního "kronikáře a umělce" z metra, postaršího chlápka s přízviskem Homér.

Literárně mi přijde, že jde o mnohem lepší díl než je díl první, a to především díky aspektům shrnutým v prvním odstavci, které knize dají hlubší vrstvu čtení. Homér totiž zná hodnotu knih a historie a snaží se za ně bojovat i v prohnilých tunelech. Sympatické je i to, že za tuto myšlenku nebojuje kalachem, ale ideou vytvořit nesmrtelný příběh hodný jeho jména, který obsáhne vědění dosavadních věků a uchová ho pro další generace.

Glukhovsky pro mě jako autor vyzrál a hraje si s metatextovostí svého díla, takže je nám jako čtenářům naznačováno, že autorem celého textu je sám Homér, který tedy splnil svůj předurčený úděl. Celkově mnohem lepší než díl první, ale rozumím zdejším čtenářům oddychovek a "kvalitní literatury", proč zde má dvojka o hodně nižší hodnocení.

CarolC
CarolC
01.04.2023 1 z 5

Když jsem před lety četla první díl, byla jsem z něj naprosto odvařená a vlastně ve mně ta kniha probudila lásku v žánr post-apo. I přes kritiku druhého dílu jsem se teď pustila do tohoto pokračování a doufala, že zklamání se mi vyhne. Bohužel se mi nevyhlo a následovalo velké zklamání. Na knize se mi nelíbilo snad nic - atmosféra, postava, děj, zápletka, napětí... Všechno mi to přišlo strašně moc ploché. Třetí pokračování je prý zase dobré, tak se do něj určitě někdy pustím, ale tohle mi tedy vůbec nesedlo.

marco026
marco026
25.03.2023 3 z 5

Rozhodne najslabší diel z trilógie, ale napriek tomu sa mi páčil. Autor sa tu sústredí hlavne na postavy, čo sa mi veľmi páči, ale príbeh bol dosť slabý podľa môjho názoru.

R47
R47
20.01.2023 2 z 5

Autor si v pokračování svého skvělého románu vypomáhá novými postavami. Přidává dokonce plnohodnotnou ženskou postavu. Ale není to už ono. Postava Homéra mě vůbec nebavila a vnitřní běsy Huntera to nezachrání. Ústřední zápletka je tu vlastně jen taková berlička, proč se znovu vydat do tunelů Metra. Bohužel na místa, která už vesměs znáte.

petr_
petr_
25.10.2022 3 z 5

V podstatě nic nového od předešlého dílu. Drsné prostředí apokalypsy, které však nemá žádné vyústění a pointu. Když jsem to dočetl, říkal jsem si co tím chtěl autor říci.

dadako
dadako
07.10.2022 2 z 5

Ne to ne... Kdybych neposlouchal jako audioknihu v autě, asi bych se nedonutil dočíst do konce.

Miruneček
Miruneček
15.09.2022 4 z 5

Výborný, ale jednička je u mě TOP. Ať žije Arťom.

E_Lan
E_Lan
27.08.2022 3 z 5

Druhý díl apokalyptického výletu do Moskevského podsvětí je tak nějak lehce slabší než díl první. Úvahy o konci světa nejsou zlé, putování Homera a dalších stejně tak. Chybí tomu celému ale nějaká pointa, vyvrcholení nebo něco co si člověk zapamatuje. Bohužel.

nikatus
nikatus
26.08.2022 odpad!

Ještě větší hovadina, asi jako metro v Brně.

marky2558
marky2558
02.06.2022 4 z 5

I když se mi to velice často nestává, abych druhý díl hodnotila lépe než první - ale je to tak. Přišlo mi, že děj je v tomto díle svižnější než v prvním, líbil se mi celý příběh. Nebyla tady tolik řešena politika tak jako v prvním - což na jednu stranu chápu že první díl byl více úvodní a vysvětlující.

Jediné co mě občas zarazilo, byla Saša. Že by holka, která skoro celý život víceméně žila ve vyhnanství, bez lidí, v chudobě, tak v pohodě zvládla putování metrem a k tomu ještě měla kapacity filozofovat?

Hall3006
Hall3006
19.05.2022 5 z 5

Po letech jsem si s chutí přečetl druhý díl Metra, kde hlavní postava z prvního dílu zde není hlavní, ale sledujeme ostatní postavy na dalších stanicích a tak se nám více otevírá další prostor pro představivost. Zápletka je prostá, jak zabránit nákaze rozšířit se z několika stanic a zachránit celé Metro? Kdo bude další hrdina, když ne Arťom? Bude to Hunter, Homér či Saša? Povedené pokračování postapo bestselleru.

Monns
Monns
13.05.2022 2 z 5

Achjo, taková škoda.. v první částí jsem si říkala, že nechápu nízké hodnocení, že se mi to líbí víc než první díl.. a pak se Saša potkala s Hunterem a v tu ránu jsem myslela, že jsem místo Metra omylem šáhla k babi do červený knihovny. Bylo to tak hrozně přehnané, láska na první pohled, skoro dítě a chlap, po prvním pohledu do očí ví, že jen ona může spasit jeho duši - to snad ne. Vážně to psal ten samý člověk co první díl?

snehurec
snehurec
25.04.2022 2 z 5

Tohle šlo mimo mě. Vlastně si ani nepamatuji, o čem to bylo.

morpheus
morpheus
09.02.2022 5 z 5

Vynikajici vec :)

Ivushaak
Ivushaak
04.02.2022 5 z 5

Po přečtení hodnocení jsem měla docela strach se do knížky pustit. Je pravda, že s prvním dílem nemá kniha kromě prostředí metra moc společného, nicméně mně se druhý díl líbil. Je pravda, že občas toho filozofování ze strany Homéra bylo trošku moc, na druhou stranu mně tady asi více sedly postavy (Hunter, Saša). Celkově je docela fajn počtení, a už se těším na poslední díl.

RoseJP
RoseJP
16.01.2022 2 z 5

Na začátku jsem měla problém do knížky začíst, vůbec jsem se nechytala, když jsem četla, myslela jsem na jiné věci a tak, když tam byly pasáže se Sašou, říkala jsem si "ježiš, proč to sem motá, to mě hrozně nezajímá" no, pak se dějové linky seběhly a hned to bylo o něčem jiném. Hodně mi vadilo, že byla Saša tak naivní? Šla nahoru, jen tak, všechno tomu flétnistovi věřila a její "láska" co si vymyslela k Hunteorvi.. štvalo mě to :D
A chyběl mi Arťom! Za mě byl díl celkově slabší, uvidíme co přinese další.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Knížka mi přijde trošičku slabší, než první díl, ale naštěstí to zachraňuje drobná romantická linka, která mě opravdu potěšila, i když ten věkový rozdíl byl opravdu velký. A nejvíc mě na začátku knihy zahřálo u srdce malé, milé překvapení, i když pak se nevyvíjelo tak, jak bych čekala. Hned se jdu pustit do posledního dílu.

jan0223
jan0223
25.12.2021 3 z 5

A protože mě první díl metra nadchnul neodolal jsem a pořídil i díl druhý. Možná jsem čekal víc nebo alespoň vedeno ve stejném duchu jako 2033, ale celkově ta kniha je vlažná. Dá se ještě číst, není to úplně nejhorší. Zklamalo mě, že se hodně vytratila magie, temnota tunelů, najednou je cestování mezi stanicemi bezproblemů. Vše plyne hrozně rychle a vzniká spousta nezodpovězených otázek a prázdných míst. Myslím, že celé by se to dalo pojmout podstatně lépe. Každopádně celkově mě kniha bavila a dá se jí odpustit některé nedostatky. Škoda, že se autor do toho víc nepoložil a nedotahnul spoustu věcí a myšlenek do konce.

Zodiaq
Zodiaq
04.12.2021

Velice čtivé a zajímavé...no a ten závěr...určitě doporučuji!!!

KanWay
KanWay
30.10.2021 3 z 5

První díl mě bavil o dost více, ale nevadí, zkusíme, co předvede ten třetí :-)

Jellus
Jellus
21.09.2021 3 z 5

Druhy dil o kapku slabsi, ale stale jeste dobry!

Timkim
Timkim
18.09.2021 1 z 5

Druhý díl je totální propadák. Zabitý čas, jenže bez něj by díl třetí nedával smysl.

majxik
majxik
12.08.2021 3 z 5

Čte se to dobře, o tom žádná. Ale, pokud jste četli metro 2033, bude vám vrtat několik otázek hlavou. Jak je možné že ten přesun mezi stanicemi je teď tak jednoduchý, rychlí a poměrně bezpečný pro hlavní hrdiny? Kam se poděla důkladná kontrola dokladů jak prvním díle? Proč jsou teď všechny postavy takové povrchní a přímočaře? Abych byl upřímný, přišlo mi to spíše jako hodně dobrá fanfikce než vyloženě nový díl.

Shock
Shock
10.08.2021 4 z 5

V první řadě bych hodnotil práci korektora. Pro celou sérii Metro platí, že je zde hrozně moc překlepů, nebo jiných chyb.

Nové dvě hlavní postavy, ke kterým se časem přidají další. První je Hunter, známá postava z první knihy a druhá stařík přezdívaný Homér. Jedna chce zachránit metro před nákazou a ta druhá napsat hrdinský epos, co bude číst celé metro.

Po nějaké době se k nim přidá dívka Saša, která všechno trochu zkomplikuje.

Kniha není špatná, ale v porovnání s prvním dílem je horší. Konec knihy přijde hrozně naráz a připadá mi odbytý.

Knihu není nutné číst pokud vám jde jen o příběh Arťoma, je to taková výplň a představení postav do dalšího dílu.

hnilda3
hnilda3
05.08.2021 4 z 5

Určitě to nebylo tak super jako první díl, který mi přišel mnohem akčnější. Tady jsem vždycky přečetla kapitolu a ani mě moc "nenutilo" číst hned další.

duben
duben
21.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Nebylo to špatné, ale oproti prvnímu dílu výrazně slabší, autor pořád ubíhá do filozofování, děj nechá napnout až do konce, aby stejně vše dopadlo vlastně opět tak nějak špatně. Na dobré konce se tu nehraje. To co v prvním díle bylo pro Arťoma takový problém, tedy vůbec se dostat ze stanice na stanici, je tady tak nějak samozřejmé, skoro bezproblémové a to i když pak mají s sebou Sašu, která nemá žádné doklady. Leonid má vlastně celou dobu v ruce snadné řešení problému, ale vlastně radši než aby se zajímal klidně by nechal vychcípat celé metro. Homér byl docela fajn. Hunter taky celkem dobré. Načtení knihy, když ženským hlasem mluví mužské postavy je takové divné. Ale zase tak úplně špatné to nebylo. Další díl si určitě zase poslechnu a snad bude kvalitou bližší dílu 2033 než tomuhle 2034.

F22Falcon
F22Falcon
15.06.2021 3 z 5

(SPOILER) První půlku knihy jsem se do čtení spíš dokopával, nějak se děj nemohl rozjet a byl jsem rozhodnutý, že po dočtení „na sílu“ po třetím díle nesáhnu. Pak ale děj začal odsýpat a mě bavit, ale už když se obě dějové linie odehrávaly několik stanic od Tulské a stránky knihy ubývaly, bylo mi jasné, že závěr bude až příliš rychlý a to se bohužel potvrdilo. A musím se přiznat, že jsem jej vlastně ani úplně nepochopil. No, nevadí, navzdory mému přesvědčení si třetí díl rozhodně přečtu.
Homér mě bavil, Hunter je tajemnější, než minulý díl, ale moc se o něm čtenář nedozví. „Romantický“ děj Saši a Leonida sem na jedu stranu moc nezapadal, na tu druhou, bez něj by byl děj pouze o nutnosti vypálit několik stanic plamenomety. Takže i tato dvojice zde našla své místo.

Mayaku
Mayaku
13.06.2021 3 z 5

Úplně chápu, co většinu lidí na téhle knize vytáčí, protože mě to postupem času začalo prudit také. Zkrátka člověk po prvním dílu přichází s určitým očekáváním, ale Metro 2034 je diametrálně jinde. Já bych se přes to přehnané filozofování a ultrapomalé tempo i přenesla (nakonec Hunter i Homér mě vcelku bavili) a dějová linka s nákazou byla hodně zajímavá, ale úplně to pro mě potápěla Sašenka a její "romantický" vedlejší děj - zoufale zdlouhavý, místy naivní a hlavně značně nudný - který jen nafukoval rozsah, ale hodnotu pro mě měl nevalnou a často mě neskutečně iritoval. No nic, Metro 2035 je prý zase lepší, tak nezbývá, než doufat.

bydza
bydza
05.05.2021 2 z 5

Sága METRO pokračuje. Bohužel... pro mě byl tento druhý díl vyloženě zklamáním, ztrácí se z děje to tajemno, které dělá první díl tím, co mě na knize uhranulo. Místy se děj slibně rozeběhne, aby vzápětí autor zatáhl ruční brzdu, škoda...

Mooneylan
Mooneylan
05.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Čtu mnoho recenzí, jaký je tento díl odpad, jak tam není akce, jak je to všechno filosofické atd.. Dovolte mi, abych přispěla taky svou troškou do mlýna. Podle mě rozhodně o odpad nejde. Ano, není to tam samý tunel, neútočí na vás mutanti každých pět minut, ale o to právě jde! Tento díl vás provede osudy několika postav a dá vám nahlédnout do jejich vnitřního světa. Jak se lidé v metru vůbec cítí? Jaké jsou jejich naděje a ideály? Dá se v metru vůbec přežít se zdravým rozumem? Jak se lidstvo změní pod zemí, když nahoře je jen nukleární wasteland? A do toho Damoklův meč v podobě hrozící epidemie... Ne, Metro není odpad. 2034 je jiný ročník, než jste zažili před rokem, ale neubírá ani trochu z té dusivé a tíživé atmosféry tunelů, z jejichž tmy jsou nesví i ti nejsilnější vojáci a Lovci.
----
Jediné, co bych tomuto dílu (v audioknize) mohla vytknout, je přednes paní Josefíkové, když mluví mužské role. Dle toho přednesu mi připadá, že je každý muž v Metru šovinista a hrozně to tahá za uši.

lordes7975
lordes7975
04.05.2021 1 z 5

Postapo drama pokračuje- s jinými postavami, které ale nejsou o nic sympatičtější než Arťom. Sebelítost, filosofie, hnus se dá přehazovat lopatou- ale bez východiska, bez jakéhokoli náznaku vlastní volní aktivity kterékoli z postav. Ústřední postava je celou knihu tak tajemná, že při odhalení už nikoho nezajímá- ani své společníky, natož čtenáře. Všichni jsou poražení.
Důvod to číst? Myslím si, že když se vrhnete po 2033 rovnou na 2035, budete ještě zmatenější a znechucenější, než když se alespoň lehce seznámíte se Sašou a Homérem. Ne že by tahle kniha přes svých cca 300 stran nabídla něco víc než lehké seznámení.
A jako bonus se mi to (opět) strašně špatně četlo. A neznámého zla v metru jako by podstatně ubylo- velká škoda!

Dom95
Dom95
29.04.2021 3 z 5

Oproti prvnímu dílu značně slabší. Již při prvním dílu mi přišlo, že konec byl vměstnán do opravdu málo stran. No...ve druhém díle se konec celé knihy vměstnal max do 3 stran. Trochu mě to mrzí. Přijde mi, jako by autor musel dodržet nějaký dead-line a kvůli tomu zařízl konec na pár stránkách, ačkoliv si mohl se závěrem pohrát.

buster21
buster21
08.03.2021 3 z 5

priznám sa že som druhy diel Metra .. cast 2034 nepochopil .. Artom zmizol .. a stary pan ma nejak nechytil .. privela depresie, sebalutosti, Hunter neosobny blazon , neviem , naozaj neviem, aky mal v tomto diele autor zamer a co presne chcel povedat, alebo co mu lietalo po rozume ... kedze sa tu polovice nedavaju a ja vzdy hodnotim radsej smerom hore dava m 2,5* cize 3* len koli tomu, ze je to metro, ktore si nosim v hlave ako taky kult.. dokonca ani 2 diel pc hry nema s knihou skoro nic spolocne .. co mozem v konecnom dosledku skonstatovat, ze "chvala bohu" xD .. evidentne som urobil chybu ze som druhy diel Metra na PC hral skorej ako cital knihu .. privelmi som bol tou hrou ovplyvneny .. nerobte rovnaku chybu ako ja

Thengel
Thengel
06.02.2021 odpad!

Nemohu jinak. Přetrpěl jsem to jen kvůli návaznosti na další 2 díly Metra, abych nakonec ke svému zklamání zjistil, že zde návaznost prakticky není! Byla to šílená nuda, doporučuji tento díl vynechat, vůbec o nic nepřijdete ani dějově, ani nijak jinak (zbytečný příběh a jiní hrdinové než v dalších 2 dílech).