My proti vám

My proti vám https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379923/bmid_my-proti-vam-TbR-379923.jpg 5 1334 349

Medvědín / Medveďovce série

Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín. Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo. Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Vi mot er , 2017

Adusa68
06.11.2020 5 z 5

Málokdy platí, že druhý díl je lepší než první, alespoň podle mého názoru. Na Medvědínu a My proti vám se mi líbí, že to není klasická young adult literatura, protože zde jsou vykresleny chování a pocity i dospělých postav. Dějově je tahle knížka o něco propracovanější, obzvlášť manipulativní postava místního politika je skvěle napsaná, protože zamíchá kartami a ovlivní životy všech lidí v Medvědíně. Jsem ráda, že se příběh více orientoval na Benjiho, protože to je má oblíbená postava už z prvního dílu. Nejvíce na knížce oceňuji mistrně napsanou a rozebranou psychologii jednotlivých důležitých postav. Pro mě jedna z nejlepších knížek, které jsem v tomto roce četla.

BratrO
05.11.2020 5 z 5

Jo, pokračování se povedlo.
Jak byl první díl o dvou pohledech na znásilnění a „znásilnění“, protože si za to vždycky může ta vyzývavá kráva (chce se mi zvracet jen když jsem to napsal), tak druhý se zaobíral Benjiho starostí. Backman se hezky zaměřil na to, co se společností udělá comingout (nechtěnej) v případě „tvrdýho“ kluka a věčnej pohled tý společnosti která je svou (ne)přímou homofobií vlastně příčinou skrývání, ale vždy se hrozně diví proč to dotyčný nevytáhnul dřív. Největší paradox homo a hetero světa. Schovávat pravdu protože kolem sebe půlku života od okolí slyšíš že je to špatně a pak se „omlouvat“, protože druhá strana se cítí ubliženě kvůli nedůvěře kterou dotyčný cítil. Hezky ukázané jak TO dokáže být občas těžké.

Mandlevest
21.10.2020 5 z 5

Pokračování Medvědína bylo pro mě stejně kouzelná, napínavá, dojemná a myslím i poučná jízda jako Medvědín samotný. Vždy mám trošku obavy z těch, často, nemastných druhých i dalších dílů, ve kterých se Vám mnohdy dostane nastavované kaše, která již nechutná tak čerstvě a překvapivě jako díl první. To , dle mého, není problém této knihy. Z velké části za to může ten těžko definovatelný , ale naprosto originální styl psaní F. Backmana. Možná si pohrává s trpělivostí čtenáře, možná nám podsouvá svoje vidění světa a těch dokonale nedokonalých lidí v něm. Ale dělá to naprosto geniálně a proto si většinu postav prostě zamilujete, protože jim budete rozumět. Moc děkuji DK, že jsem tohoto autora objevila, jeho knihy, zvláště v dnešní době, pohladí po duši.

michaela2173
28.09.2020 5 z 5

Jak u Medvědína, tak u pokračování mi chvilku trvalo, než jsem se začetla. Ale jak jsem jednou byla zatažená do děje, nemohla jsem přestat a přečetla celou knihu na jeden zátah. Obě knihy jsou totálně nabouchané emocemi - láskou, nenávistí, odvahou, strachem, obětavostí, sobectvím...jestli na světě existuje nějaká vlastnost, tady jí najdete. Chvílemi se chcete smát, pak zas pláčete... A v mnohých postavách poznáte jak sebe, tak lidi ze svého okolí. Lidi jsou prostě všude stejní

jituliste
24.09.2020 5 z 5

Málokdy bývá pokračování knihy tak dobré, jako kniha první. Zpočátku jsem měla pochybnosti, ale teď můžu říct, že tohle je výjimka – My proti vám za Medvědínem nezaostává, ale skvěle ho doplňuje, nemá žádná hluchá místa. Mám pocit, že bych měla ubrat většině mých přečtených knih jednu hvězdu, aby bylo vidět, že tyhle dvě jsou výjimečné. Nedokážu se přestat divit, jak mistrně Backman dokáže popsat co se děje v lidské duši, mysli a srdci – dokonalá introspektiva. Zajímavé a mnou oblíbené postavy, Ramona – moudrá to žena, zaujala Zacki – mohlo ji být věnováno více prostoru a citlivý Benji. Kniha ve své podstatě temná, popisující nevraživost, soutěživost, strach, nenávist, ale také oddanost, sounáležitost a lásku, a to ve všech podobách od rodičovské, kamarádské, partnerské i milenecké. Proto je kniha zároveň i velmi citlivá, takhle to umí jedině pan Backman. Kvůli dokonalému popsání pocitů postav je jejich chování pochopitelné, rozumíte jim, i když zrovna nedělají správnou věc, soucítíte s nimi, dokáže si Vás získat i ten největší chuligán. Je to skvostná kniha, působila na mě smutněji a vážněji než Medvědín. Backmanovy protiklady (jednoduché a zároveň složité, spravedlivé, a přitom strašně nespravedlivé) ukazuje, že nic není ani černé ani bílé, kdo je lepší nebo horší – potetovaný rváč, ale nesobecký s velkým srdcem nebo slizký politik, na venek líbivý, ale vypočítavý a uvnitř prohnilý? Vůbec mi nevadilo rozjímání, co by mohlo být jinak, kdyby…. a předjímání budoucnosti ve vztahu k určitým situacím a krokům, naopak životní osudy jsou formovány našimi rozhodnutími a právě zamyšlení, kam by vše směřovalo, pokud bychom něco neudělali/udělali jinak nebo později, mi přišlo velice zajímavé. A ten konec, nebylo řečeno nic, ale bylo řečeno všechno propojením konců obou knih a musím říct, že mě to zasáhlo, cítím na hrudníku šutr. Knihu v sobě nechám nějakou dobu rezonovat, než se pustím do další.

adela855
24.09.2020 2 z 5

Tohle asi nedočtu...Prvních 100 stran je opakování Medvědína, dle mého úplně zbytečné. Potom se to strašně vleče, pořád ve vzduchu visí příslib, že se stane něco velkého, jenže se neděje v podstatě nic. Vadí mi i přílišné moralizování, přijde mi, že se sebe kniha dělá víc, než ve skutečnosti je.

Anet2106
10.09.2020 5 z 5

Super kniha popisující reálné mezilidské vztahy a poměry v malých městech. Pěkné zakončení prvního dílu.

evineckY
17.08.2020 4 z 5

Kniha plná emocí a tvrdé reality,u které jsem zuřila,tak i brečela. Lidé umějí být strašně zlí . Jsem ráda,že jsem dětství strávila bez soc.sítí. Klepy se sice šířily na vesnici neúměrnou rychlostí a člověk se dozvěděl i to,co nechtěl, ale teď je to úplná hrůza Mladí nemají žádné soukromí.

HaHa11
31.07.2020

Nerada to přiznávám - sobě i veřejně, ale tohle byla po dlouhé době kniha, kterou jsem odložila nedočtenou (zatím? definitivně?). Medvědín se mi líbil moc - tedy když trochu upozadím to nekonečné množství hokeje, protože ono o něj vlastně vůbec nejde, že? My proti vám jsem měla k dispozici ve formě audioknihy, a to byl možná kámen úrazu. Příběh se vleče - o to víc, pokud vám ho někdo servíruje dramaticky, s pomlkami, s důrazem na každičkou slabiku. Ano, vše bylo dokonale propracované - emoce, vztahy, krizové momenty, zdánlivý klid před bouří, vše směřovalo k očekávanému velkolepému finále. Ale toho jsem se (ke své smůle?!) nedočkala. Skončila jsem kdesi za polovinou. Papírovou či eknihu bych asi zcela barbarsky prolistovala do konce, takhle mi zůstá mnohé utajeno. Dobře mi tak! Třeba se ještě za dlouhých zimních večerů ke knize vrátím, ale teď, ve vrcholném létu, mi schází trpělivost. Hvězdy tedy neuděluji.

StihOMam
22.07.2020 4 z 5

Byla to laska na prvni pohled, dojem i dotek. "Zamilovala" jsem se do Fredrika Backmana ihned. Prvni vahave stranky se promenily v blaznive nadseni i neskutecnou vasen. Jenomze kazdy vztah ma sva tezka obdobi: nejsem vyjimkou.
My proti vam. Uz ten samotny nazev napovida... Boj. Volba. Nenavist. Vitezstvi. Nepratelstvi. Vyzva. Varovani. Na zivot. Na smrt. Nasla jsem oblibene hrdiny, skvele vykreslene vztahy, neobycejne liceni neobycejnych zivotu, ale... Tentokrat jsem se nesmala, neplakala, mozna slabe dojala nebo pozastavila nad nekterymi momenty. Po literarni strance dokazalo dilo uspokojit me potreby i touhy, celkovemu dojmu vsak neco schazelo. Chybela mi tam ta spravna jiskra. Pribeh me zcela nepresvedcil. 300 stran umele prodluzovaneho cekani na "to", neustale vyzdvihovane, zduraznovane "to", ktere nebylo nicim jinym nez pokracovanim smutneho zivota. Zaver pak pusobil jakymsi kompromisem, aby ctenar nezaklapl knihu s tizivym pocitem, ze cely pribeh, tedy i zivot, je tak neskutecne tvrdy. Vazne velice nerada a s tezkym srdcem musim konstatovat, ze mne tu neco chybelo. Nejak jsme si tentokrat s Frederikem uplne nesedli. Musime na nasem vztahu v letosnim roce vazne, ale vazne zapracovat.
3,5* - zcela neobjektivne, ciste z protekce a na zaklade dlouholeteho, laskyplneho vztahu nakonec davam 4*.

L.Helena
18.07.2020 4 z 5

Audiokniha
Nevím, jestli bych měla stejný pocit, pokud bych knihu četla, ale spíš než požitek ze samotného příběhu ve mně rezonuje pocit poněkud přehnaného vnucování morálního hlediska. Každá událost je až filozoficky rozebírána a díky tomu je celý příběh poněkud upozaděn a děj postrádá spád. Jinak se ale kniha poslouchá příjemně, víc se mi však líbí autorovy knihy, ve kterých je vedle životní moudrosti i více toho lidského humoru.

ujira
15.07.2020 5 z 5

Mohu jen zopakovat, že Fredrik Backman je jeden z nejlepších současných autorů. Jeho knihy se nevyhýbají palčivým tématům, ale zároveň nejsou bezvýchodné, nabízejí,, nadějné vyhlídky,, v současném složitém a zamotaném světě.

aetos
12.07.2020 4 z 5

Snížené hodnocení oproti Medvědínu, předchozímu dílu, protože mi kniha přišla trochu chaotická a je pravda, že těch vsuvek, typu "Je to tak a tak to bude a ne jinak ..." a "Prásk, prásk", bylo na mě opravdu hodně. Musím říci, že se mi tento autorův styl přestává líbit a doufám, že v následující knize toho bude méně a bude se v textu více soustřeďovat na příběh, než na životní filozofii, která mi přišla místy až křečovitá. Ale rozhodně pokud máte rádi tohoto autora, jako já, knihu doporučuji. Pro nadšené čtenáře minulého dílu, povinnost.

ibs
11.07.2020 4 z 5

Len o trosku slabsie ako Medvedovce, aj kvoli rekapitulacii prveho dielu na prvych sto stranach.

domihruzkova
30.06.2020 5 z 5

Brilantní !!! U Medvědína jsem psala, že jde o jednu z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla a My proti vám se k nim zaslouženě řadí taky.

Mindy
15.06.2020 5 z 5

Četla jsem pomalu. Tato kniha se ani rychle číst nedala. Už jsem věděla, co od ní můžu očekávat a doslova jsem si vychutnávala každou stránku, každý řádek. Úchvatné, dechberoucí.

TheSarcasm
08.06.2020 5 z 5

Že by se mnou cloumalo tolik emocí jako při čtení této knihy, to jsem už dlouho nezažil. Asi by se tam nemusel každý s každým pořád prát a vůbec by mohlo být méně toho patosu, ale zase by se pak čtenáři nedraly slzy do očí pomalu v každé kapitole. Svět Medvědína a jeho postaviček mě úplně pohltil, a teď po dočtení už mi chybí. Krásná kniha.

MirkaProk
06.06.2020 5 z 5

Miluji knihy od tohoto autora, protože každá kniha mě tak nějak osobně zasáhne. Skvělé vylíčeny charaktery postav. I na slzy došlo. Rozhodně doporučuji k přečtení.

PetrCepek
28.05.2020 5 z 5

Měl jsem po celý květen smůlu na knihy, kde mi byli všichni protagonisté naprosto lhostejní. V tomto skvělém románu mi naopak nezůstal lhostejný prakticky nikdo. Druhý díl Medvědína předčil veškerá má očekávání.

evavolavka
13.05.2020