Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330756/bmid_medvedin-Hgq-330756.jpg 4 2134 607

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo. Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

Janaves
29.04.2023 5 z 5

Jedním slovem úžasné. Skvěle vykreslené postavy, jejich myšlenky. Nevěřila bych, že budu brečet při vyprávění o jednom hokejovém zápase.

niknikita
28.04.2023 2 z 5

Nechtěla bych žít v Medvědíně ani náhodou. Tolik divných lidí a všechno se točí jenom kolem hokeje. Všude kolem samá korupce a pokřivené vztahy...děkuji,nechci.
Asi bych proseděla svůj čas v Kožichu s Ramonou.

Samotná kniha je psaná stylem, který mi nevyhovuje, přestože autorovy myšlenkové pochody jsou skvělé. Krátké úseky na přeskáčku mě ale vůbec nebavily. Než jsem se zorientovala kdo je kdo, prokousala jsem se do první třetiny a musela jsem si dát pauzu od těch nesmyslů a machinací kolem. Celý příběh jsem si pak dávkovala po kapkách, ale stejně mi chutnal hořce a bylo mi z něj špatně.

Kniha, kterou louskám přibližně měsíc a od které si musím odpočinout u jiných knížek, není nic pro mne.

Vestička
27.04.2023 2 z 5

(SPOILER) Byla bych radši, kdyby to bylo o hokeji. A o malém městečku, které hokejem žije. Ale je to poměrně předvídatelný příběh, době poplatný, o znásilnění okořeněný smrtí dítěte, a tím , že všichni všechny znají, a tak je to ještě vyhrocenější. Čtivé to asi je. Ale mě stejně neseděl styl v jedné kuchyni za jedním stolem sedí dva rodiče.... Za deset let na jednom parkovišti potká jeden mladý muž jednu ženu s kytarou a .... Dálé si přimíchejte hokejistu homosexuála, jenž bude za deset let mrtvý, asi zasebevražděný, kvůli traumatu víte z čeho. hokejistu chudého emigranta,hokejistu hvězdu týmu, který něco udělá, děvče jejíž táta je trenér toho kluka. A víte voo co go. A pokud ne, řekne vám to autor, teď se něco stane, teď to příjde!!!! Předvídatelný, vypočítavý a banálníí příběh, to je problém této knihy. A přitom mohla být dobrá. Co se mi líbilo, byl náznak toho, jak jediné řešení je mluvit s děckama. Jinak aovažuju knihu vlastně trochu za nebezpečnou. Protože to, jak si budem předstírat, že pro šestnáctiletou opilou holku je v pohodě, když jde sama do pokoje za opilým šestnáctiletým klukem a tam se s ním líbá, a pak je fajm být oběť, tak to jdem tak trochu hlavou proti historii lidstva a přírodě. A není povinnost věřit děvčeti, jenom pro to, že je děvče. Šílenství doby pomine, a za deset let, na jedné zemi, si na tuhle jednu knížku nikdo nevzpomene.

Burák
11.04.2023 4 z 5

Další Backmanova kniha, která se mi dostala pod kůži a která mě bavila navzdory tomu, že se točí kolem hokeje, který mi absolutně nic neříká.
Je to opět chytré, laskavé a obyčejné v tom nejlepším slova smyslu, protože se v tom najde každý. Moc se těším na pokračování a dost možná si pustím i seriálovou verzi.

nula87
10.04.2023 4 z 5

Příběh, kde hokej a hokejový klub na malém městě jen vytyčuje hřiště a mantinely celého příběhu.
Jinak jde o skvělý příběh o nás lidech a o všem, co nás v životě může potkat a čemu musíme čelit. Backman mimo jiné výborně pracuje s jazykem, což jen potvrzuje výjimečnost této knihy.

Kackac77
06.04.2023 5 z 5

Tuto knihu už mám ve svém "chci číst" listu delší dobu. Bála jsem se jí trošku, protože jednak jsem věděla, že bude emočně náročnější a jednak mě sportovní témata nelákají. Kniha mě naprosto dostala. Měla jsem při poslechu husí kůži, odposlouchala jsem ji nad jeden zátah (15 hodin), ale nešlo přestat. Backman je úžasný spisovatel, to už jsem si ověřila víckrát. Tentokrát mě kniha mnohem víc nutila přemýšlet. Jestli bych dokázala mít tu odvahu, jít proti proudu, proti celému městu a postavit se za pravdu. Před dvaceti bych určitě řekla, že ano. Dnes už v to jenom z hloubky srdce doufám. To jak Backman popisuje lidi, jak vykresluje jejich povahy, ale zároveň je nehodnotí, hraje si s různými povahami lidí a taky s tím, jak se chovají lidi v určitých skupinách - to všechno se mi moc líbí. Zároveň i jazyk, který používá. Prostě je to neskutečně chytlavý příběh, plný emocí, dojemný a krásný. Audiokniha je výborně načtená panem Soukupem.

castiglione
05.04.2023 5 z 5

Jedna hloupoučká sázka s naprosto fatálními důsledky.
A pro všechny... zúčastněné i nezúčastněné, pro mladé i ty starší, pro všechny z Medvědína.
Kdo by to byl řek...a teď ,babo, raď...jak dál, jak se s tím vyrovnat, jak si zachovat vlastní čest, jak vůbec žít - teď a i potom...
Jeden neuvážený čin a tolik nešťastných, zoufalých, bezradných, zaslepených, až fanatických lidiček, o rodičích ani nemluvě...uvědomili jste si to vůbec někdy, kolik lidí je jedním jediným skutkem zasaženo?
Dávám 5 hvězd.

bookcase
04.04.2023 5 z 5

Vrstevnatý, místy plný myšlenek, které stojí za to zapsat si do paměti, takový je Medvědín. Nejen hokej, především mezilidské vztahy a jeden čin, který změní úplně vše. Backman se umí vrýt pod kůži.

spencer
03.04.2023 5 z 5

Přestože se na první pohled může zdát, že je Medvědín o hokeji, není tomu úplně tak. Jedná se především o příběh tragédie, bolesti, odvahy a v neposlední řadě lásky. Tuto knihu jen nečtete, vy si ji prožijete.

Odehrává se v malém švédském městě Medvědíně, které žije hokejem. Celý děj se točí okolo místního hokejového týmu, a to jak jeho současných členů, tak těch bývalých. Fredrik Backman děj obohatil o postavy, kdy si každá z nich nese své vlastní břemeno. Někteří jsou zlí, jiní skrývají tajemství, avšak ti nejdůležitější vám ukáží, že někdy je potřeba postavit se zlu čelem, nevzdat se a bojovat.

Nemusíte mít rádi hokej, abyste si titul zamilovali. Stačí mít srdce na správném místě. Autor je skutečně skvělým vypravěčem. Jeho styl vyprávění se v tomto případě od jeho ostatních knih malinko liší, ale možná právě proto vás tak snadno vtáhne do dění. Oceňuji, že se rozhodl věnovat tak důležitým a pro Švédsko možná i kontroverzním tématům. Těším se na pokračování!

pedroK
24.03.2023 5 z 5

Začátek se zdá pomalý, lidí moc.. jenže přesně tak je to třeba. A pak už se nemůžete odtrhnout. Příběh jednoho hokejem zblblého maloměsta. Ale všude žijí lidé dobří i horší, stateční i srabi, a tak to přecejen podle mne nedopadlo tak zle. A jen co to dopíšu, jdu na druhý díl. Protože se s těmi statečnými nechci rozloučit. Protože takle píše pan Backman.

May
21.03.2023 5 z 5

Četla jsem v roce 2019, tvrdí to tedy moje knihy v seznamu přečtených :) Chystám se číst Vítězové, tak jsem si pustila audio verzi, abych si připomněla podrobnosti, protože příběh samotný zapomenout nejde. A opět mě kniha dostává mnoha a mnoha způsoby a říkám si, ano tohle jsem neřekla protože, a ticho nesnáším proto a tohle to je důvod, proč mám občas pocit, že všechno co se stane nebo stalo je moje vina .... Pokecat s Ramonou si bohužel nemůžu a na psychologa jsem moc lakomá (slovy samotné Ramony), ale nevadí, mě dokáže rozebrat na součástky i čtení (poslouchání) knih Fredrika Backmana .... Mužem jménem Ove to začlo a dokud bude psát, neskončí to.

PS: Na Muže jménem Ove ve filmové verzi, jsem trošku pod pohrůžkou doživotní hladovky dovlekla manžela smykem... Po skončení filmu se už ptal.... "A máme jeho knihy doma?"

terimila
20.03.2023 4 z 5

Hodně dobrá a zajímavá věc a strhující seznámení s autorem, kterého jsem doteď neznala. Ze začátku se to tváří jako lehce humorná a optimistická kniha o hokeji a komickým maloměstě plným svéráznejch postaviček a nadějí... ale smích hodně brzy přejde a je z toho drama se vším všudy.
Základním předpokladem, abyste si tuhle knížku užili, je, abyste měli rádi hokej. Pokud tuhle hru rádi nemáte, bude vás čtení spíš otravovat, protože hokej tady je všude. Já ho svýho času fakt milovala, takže jsem si to hodně užila.
Ale nedejte se mást, tohle není kniha o hokeji. Je to kniha o lidech, životě na maloměstě, o odpuštění... a hlavně o rodičovství. A je skvěle napsaná - protože se líbí i mně, a mně tahle témata obvykle těžce nesedí až mě jaksi odpuzují, protože já rodič nejsem, nikdy nebudu a představa rodičovství mě spíš děsí. Ale tohle je skvělý.
Je to knížka v mnoha ohledech značně drsná a nemilosrdná, i když v pár věcech je možná až moc sluníčková a happyendově "správná" (zázračně prorazivší podceňovaný kluk - syn svobodné mámy imigrantky, Davidův pohled na Benjiho poté, co odhalí jeho tajemství, pevnost a zásadovost Boba, síla mladé Maji, která je nakonec silnější než oba její rodiče). Ale funguje to. Backman psát prostě umí - v některejch situacích si čtenáře doslova vodí na provázku, aby v nich vyvolal přesně to, co chce (Davidův pohled na Benjiho poté, co odhalí jeho tajemství).
Hodně dobrá věc. Zkonzumováno během dvou výšlapů jako audiokniha. Těším se na další díly - pokud mě druhej nezklame, pořídím si tuhle trilogii i v papíru... a třetí díl mi snad splní jeden z bodů čtenářské výzvy. Moc mě těšilo a těším se i dál.

Bergie
06.03.2023 3 z 5

Při čtení se mi to líbilo, ale s odstupem času musím říct, že to ve mě nenechalo žádnou stopu. Ale pořád lepší, než druhý díl.

Téra
05.03.2023 3 z 5

Hodně dlouho jsem se nemohla začíst. Stále se objevovaly nové postavy, které se mi pletly a děj nikam nepostupoval, jen se čekalo na ten veledůležitý zápas. Po zápase to naštěstí začalo být zajímavé. Cítím ale zklamání z toho, jak to dopadlo. Bohužel to odráží realitu, která se běžně děje. Ráda si přečtu pokračování, protože ač se zdá, že navrch měli ti, jejichž morální kompas je značně pochroumaný, tak tam bylo dost postav, které vědí, co je dobré a co špatné.

packlik
09.02.2023 5 z 5

Medvědín jsem několikrát odložila, nějak jsem se nemohla začíst. Asi mi trvalo, než mi autor představil všechny postavy, ale pak….wow!
Fakt jsem četla jedním dechem a knížku můžu jen a jen doporučit.

items
06.02.2023 5 z 5

Ako to ten chlap robí?! Takto sa to robí!

DreamerX9
29.01.2023 3 z 5

Kniha měla svou hloubku ale ve mě také nic nezanechala. Zápletka mě nějak zvlášť nezaujala a ačkoliv příběh i postavy byli skvěle propracovaní něco mi tam chybělo. Připadalo mi, že kniha má pořád stejnou rovinu a ačkoliv Backmanův styl mě baví tato kniha mi nesedla možná, jak měla.

dasha0306
25.01.2023 4 z 5

První polovina knihy se mi táhla pro množství postav a žádná "akce", pak se to zlomilo a už to odsýpalo. Myslím, že kdo žije na malém městě/vesnici se umí více vcítit do komunity v Medvědíně, kde to žije jen a pouze hokejem a ti, kteří ho hrají jsou pro všechny jako malé "božstvo"...co se ale stane, když jeden z hokejistů uklouzne mimo led? Skvělá psychologická sonda, to ano, ale ten styl nebyl zcela 100%. Jinak se ale těším na další díl a jistě si ho po jisté pauze dám s radostí :-)

Lucciella_L
23.01.2023

Prvních 200 stran pro mě bylo trápením, ale reference od kamarádek z práce mě nutily číst dál. Na můj vkus zbytečné rozpitvávání hokejového sportu, který nemusím, přesto se mi kniha od druhé poloviny líbila.

Misoso
18.01.2023 5 z 5

Od knihy som očakával humorný, oddychový román, no dostal som šokujúcu spoveď. Viac, bohužiaľ, povedať nemôžem.
Prajem príjemný zvyšok dňa. :)