Päť týždňov v balóne

Päť týždňov v balóne https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276872/mid_pat-tyzdnov-v-balone-dNc-276872.jpg 4 1027 149

V prvom príbehu Julesa Verna chce sangvinický doktor s jeho skeptickým škótskym priateľom Kennedym a verným sluhom Joeom prejsť svojim originálnym balónom väčšiu časť Afriky a tým potvrdiť, prebádat a zhrnúť prieskumy Afriky od predchádzajúcich cestovateľov (David Livingstone). Z Anglicka ich odvezie ľod cez Mys dobrej nadeje na Zanzibar. Koniec trasy v Afrike bude niekde v juhozápadnej Sahare. Skvelý príbeh s hocjakými skúškami a s "balónovými" dobrodružstvamí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Tercia

Cinq semaines en ballon , 1863

Damato
23.10.2016 5 z 5

Takový příjemný návrat do dětství, připomnělo mně to kdysi , kdesi, čtenou myšlenku- knihy nás dokáží alespoň na chvilku posadit na loď a vydat se na cestu, která nás dokáže odpoutat od všedních starostí. S touhle verneovkou to byla moc fajn cesta a příjemně strávený noční čas. I když jsem ji četla v dětství a věděla, jak to všechno bude, znovu jsem se ponořila do čtení a svět kolem mě na chvíli zmizel, málem jsem měla k ránu vztek na zvonící budík -- tak hop do 21 století :-)

radusak9806
19.07.2016 5 z 5

Pro mě tohle hodnocení je 5+3, jsou ovšem knihy, které mě semlely mnohem více :) Ale každopádně skvělý příběh :)

TheRaven
30.06.2016 5 z 5

Pět neděl v balónu je prvním příběhem vydaným v rámci Podivuhodných cest a je zároveň knihou předznamenávající celé další směřování Vernova díla - ať se už se jedná o jeho typické postavy, tak o dobrodružství plné neznámých krajů, doplněné spoustou místopisných, historických i přírodopisných informací. Není divu, že „Pět neděl“ se stalo jedním z nejznámějších a nejčtenějších románů Julese Verna. Kniha je nabitá dobrodružnou akcí, která je vyváženě prokládána informacemi zeměpisného i přírodovědného charakteru, jež jsou pro čtenáře všech věkových kategorií nesmírně přínosné i dnes. Román má také určitou historickou hodnotu, minimálně v tom, že ukazuje rozdíly v tom, co v době jeho napsání bylo zcela přirozené, a co by dnes už bylo minimálně trochu zarážející. Celkově vynikající kniha. O výše popsaných aspektech si můžete v rozšířené verzi komentáře přečíst zde:

zylla
12.01.2016 3 z 5

Kniha byla napsaná opět výborně a cestu balónem jsem si užívala, jen mi prostě opravdu vadilo to popisování střílení zvířat.

mira.l
24.11.2015 4 z 5

Dneska už klasika, první Vernův román, kterým jasně ukázal, kam se bude jeho dílo ubírat. Po letech jsem si znovu rád přečet.

lubomirkosom
26.09.2015 4 z 5

po viac ako dvoch desatrociach som sa rozhodol opät citat knihy J.Verna,bola to vynikajuca idea.Kniha je velmi putava,zivy dej a -moznost rozsirit znalosti o Afrike a historii objavovania tohto kontinentu
Apropo,kazda Verneovka je malou encyklopediou ... vzdy niecoho..:)

Gold351
10.09.2015 4 z 5

Vyrůstala jsem na verneovkách a mám je ráda dodnes.

woodward
18.08.2015 5 z 5

Přátelé, smekněte, tohle je příběh, který odstartoval sérii Podivuhodných cest a do Čech ho jako první Verneovo dílo přivezl osobně Jan Neruda.

Christo
09.08.2015 3 z 5

Nedosahuje kvalit,napětí a čtenářského požitku jako u Tajuplného ostrova ani z poloviny...

Rup
13.04.2015 5 z 5

A já dávám 100%. Autor osvědčuje obrovské znalosti (samozřejmě vzhledem k době vzniku románu) a dokáže je podat veskrze čtivou, dobrodružnou formou. Sem patří i veškeré níže kritizované seznamy a nacionále. Potud populárně naučný pohled. No a co vědět nemůže, to si domyslí, či vymyslí - tedy sci-fi. Nemohu si pomoct, ale všechny ty mluvící hlavy, vydávané v současnosti na různých kanálech (kam ostatně patří) za dokumenty, mu nesahají ani po kotníky.

mulderka
02.04.2015 4 z 5

Až na nezáživné seznamy cestovatelů, objevů a dat, kvůli kterým ubírám jednu hvězdičku, tahle verneovka nemá chybu. A navíc byla první, kterou jsem od JV přečetla, takže tak trochu "srdcovka".
Tak tedy za 4, Mistře...

vitek.sk
17.11.2014 3 z 5

Podobně jako Dvacet tisíc mil pod mořem je to v podstatě učebnice pro děti. Verne popisuje let balonem a současně to co cestovatelé vidí. Pokud jde o technickou stránku věci, pak říkám, že Wells se v mnoha věcech trefil daleko lépe než Verne. Za více než tři hvězdičky to tedy není.

vlkodlaq
06.11.2014 5 z 5

Když jsem poporostl ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Společně s patnáctiletým kapitánem, dva roky prázdnin a cesta do středu země nejoblíbenější Verneovka.

Kapis
05.11.2014 4 z 5

Jako děcko jsem zhltal jako malinu, třbea se k tomu ještě někdy zase dostanu.

Sejber
18.08.2014 4 z 5

První anticipační román od Julese Verna. Chvilkami klasicky možná až zdlouhavě popisný, avšak ve chvílích, kdy Vám připadá, že se delší dobu nic závažného neděje, začne děj rychle gradovat a strhne Vás do sebe. Ostatně tak jako i v jeho dalších románech :-).

bondula
22.04.2014 5 z 5

Prvá verneovka, ktorá vlastne predznamenáva všetky nasledujúce. Kombinácia cestopisu a použitia fantastických technických vynálezov. Tu však hranica fantázie nekončí na balóne, s ohľadom na vtedajšie zemepisné znalosti musel Verne fabulovať aj v oblasti geografie územia, ponad ktoré balón prelieta. Netrafil sa až tak strašne mimo... Hoci sledovať cestu troch letiacich hrdinov s podrobnou mapou Afriky pri ruke, pridáva čítaniu ďalší (skôr veselý) rozmer.

petka-2007
28.03.2014 4 z 5

Jedna z knih mého dětství - příjemná vzpomínka...

Kmotr99
05.02.2014 5 z 5

Z knihy je přímo cítit atmosféra cestovatelů do neznámých končin černého kontinentu. Především pokud čtete staré vydání s původními ilustracemi.

adelinka
26.11.2013 5 z 5

moja druhá verneovka....úplne iná ako prvá.....ale na prekvapenie sa mi páčila....príbeh troch cestovateľov, ktorí sa vyberú Afrikou v balóne.....čo všetko sa im cestou prihodí a ako zvládnu situáciu a či vôbec prídu až do konca si prečítajte....

Ivan F
26.09.2013 5 z 5

Najlepšia verneovka, nikdy ju už žiadnym iným svojím dielom nepredčil. Čítal som ju každoročne celé štvrťstoročie, až som ju poznal takmer od slova do slova naspamäť.