Päť týždňov v balóne

Koupit

V prvom príbehu Julesa Verna chce sangvinický doktor s jeho skeptickým škótskym priateľom Kennedym a verným sluhom Joeom prejsť svojim originálnym balónom väčšiu časť Afriky a tým potvrdiť, prebádat a zhrnúť prieskumy Afriky od predchádzajúcich cestovateľov (David Livingstone). Z Anglicka ich odvezie ľod cez Mys dobrej nadeje na Zanzibar. Koniec trasy v Afrike bude niekde v juhozápadnej Sahare. Skvelý príbeh s hocjakými skúškami a s "balónovými" dobrodružstvamí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276872/big_pat-tyzdnov-v-balone-dNc-276872.jpg 4.1891
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Tercia

Cinq semaines en ballon, 1863

Kniha Päť týždňov v balóne

PPardinio

Knížka PĚT NEDĚL V BALONĚ je určitě jedno z klasických autorových děl, ale pro mě šlo o mírné zklamání. Zeměpisné popisy, které se střídají s loveckými zážitky, zde působí malinko nudně. V Cestě kolem světa za 80 dní autor zeměpisná fakta zakomponoval o poznání lépe. Od letu balonem jsem čekal mnohem intenzivnější dobrodružství, více napětí a dějové zvraty. Poslední pětina knížky již byla dle mého očekávání. Joe, Dick a Samuel byla jinak fajn trojice dobrodruhů.

Yorika

Na těch Verneovkách prostě něco je. Četba mi umožnila vrátit se v čase a být zase malou holkou která snila o dobrodružstvích v dalekých krajích, které Verne dokázal tak poutavě popsat. V dospělosti si čtenář už více všímá těch drobných nedokonalostí, které sem tam z knihy vykukují. Být tak znovu malým dítětem a umět snít. Příjemná nostalgie.

Čmeláček

Trochu slabší Verne, ale stále ještě dost dobré :).

Marmarek

(+ SPOILER) Jsem u rodičů v karanténě a neodolal jsem :) Je asi zbytečné něco psát o tom, že dnes už nenadchne zabíjení zvířat jen tak pro zábavu nebo rasistické popisy černochů, to zde již napsali jiní. Mně nyní dala kniha povědomí o několika cestovatelích a aviaticích/aviatičkách, které jsem předtím neznal. Z dětství jsem si pamatoval jen vyhazování věcí z koše. Tehdy jsem ale nemohl porovnávat místní názvy s Google Maps. Verne musel být opravdu dobře nachystán a obeznámen s látkou.

SittingBull

Drahý Dick: Jedna z najvydarenejších verneoviek. Bez balastu nezmyslov. Technicky zaujímavý lietajúci stroj, omnoho uveriteľnejší než Roburov, vierohodný popis Afriky, kde autor nikdy nebol a čerpal len z bežne dostupných zdrojov (ale dobre, nie ako povedzme v Hatterasovi alebo Ľadovej sfinge a ďalších), dobrodružstvo, happyend. Mohutné a veľkolepé pomýlenie si černochov s opicami - v Bruseli by o tom zaručene rokovali, keby niekto z úradníkov náhodou prečítal dáku takú knižku, ktorá by presahovala jeho individuálnu zmyslovú skúsenosť - čo sa asi nestane, lebo potom by to už nebol Bruselský úradník.
Päť týždňov v balóne neurazí ani dospelého čitateľa, hoci nejde o nič úžasné. Výborné na dlhú chvíľu, alebo keď človek práve odložil povedzme Fromma a tekvica si chce oddýchnuť. Popisy techniky sa každému určite páčiť nebudú. Mne áno, som garážový vynálezca :))
Pre decká báječné.

Phoenix16.cz

Moje asi třetí vernerovka, takže styl vyprávění se dal očekávat. Na to jak je to staré, je to prostě nadčasové. I v dnešní době, kdy je v příběhu zapotřebí hlavně akce a aby se děj rychle posouval, má tohle šanci, protože když konečně odstartují, pořád se něco děje.

Lajtwing

Knihu jsem si vybral kvůli letošní výzvě a proto, že jako mladý jsem pár verneovek přečetl. Nakonec jsem hltal každou stránku, on Jules byl vážně frajer a uměl. Finále příliš negraduje, jednotlivé příhody z Afriky ale stačí. Mám hrůzu z pouští!

Meda77

Jedna z nejlepších verneovek, poutavě a napínavě psaná a pěkné ilustrace ke zkouknutí. Z nostalgie bych je přečetl klidně všechny. Verne snad ani špatnou knihu nikdy nenapsal. Silné 4starsy.