Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324180/mid_tma-7P2-324180.jpg 4 1939 450

Martin Servaz série

Na Štědrý den objeví Christine Steinmeyerová, rozhlasová moderátorka z Toulouse, ve své poštovní schránce dopis od ženy, která v něm oznamuje svou sebevraždu. Christine je přesvědčená, že se dopis dostal do její schránky omylem. Chyba? Hoax? Jenže druhý den ji zavolá do rádia neznámý posluchač, který ji obviní z toho, že nic neudělala. Brzy se urážky, hrozby a různé incidenty znásobí. Jako by se někdo snažil převzít kontrolu nad jejím životem, který se jí začne rozpadat pod rukama jako domeček z karet a promění se v noční můru. Martin Servaz se léčí na klinice pro policisty trpící syndromem vyhoření. Pronásledují ho zlé sny o bývalé lásce Marianne, unesené sériovým vrahem Julianem Hirtmannem. Jednoho dne dostane poštou obálku obsahující elektronickou kartu od hotelového pokoje, v němž před rokem spáchala sebevraždu jakási umělkyně. Někdo si přeje, aby se Martin vrátil do práce. A Martin Servaz se cítí být připravený. Co když naši nejbližší nejsou takoví, jací se zdají? Co se stane, když někdo převezme kontrolu nad vaším životem a vztahy? A co se skrývá ve tmě? Nezhasínejte světlo… a pokud to uděláte, připravte se na nejhorší!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

N'éteins pas la lumière , 2014

Anna27
23.03.2020 4 z 5

Asi takhle... Pasáže s Christine mě strašně iritovaly a hůř se mi četly. Ten přístup její, policie, okolí byl prostě k nasrání. Za 1. obvinit a zabásnout někoho bez důkazů? a za 2. vážně spát sama v bytě, když vím, že mi tam někdo chodí? Vážně? :D Chybělo mi i víc textu o Martinovi a týmu. Nicméně v té fázi, kdy se Christine proměnila a začla tu situaci řešit nekompromisně se mi to začlo líbit a četlo se to samo. Spíš než detektivka jako předchozí díly, bych to řadila jako psychothriller, ale rozhodně stojí za přečtení. :)

katka134
19.03.2020 3 z 5

Protože psychothrillery nevyhledávám, bylo pro mě čtení o Christine utrpením. Proto málo hvězdiček. Nicméně se těším na další setkání s Martinem a doufám, že NOC bude zase více krimi.

surikata246
19.03.2020 5 z 5

Opět další obdivuhodná kniha nedávno objeveného autora. Napínavé a velmi poutavé. Určitě přečtu i další.

mazlak
14.03.2020 5 z 5

Další úžasná detektivka z této série. A ty zvraty. Když už se blíží rozuzlení dojde ke zlomu. Je opravdu oběť obětí a pachatel jasným zločincem není jasné do poslední stránky. Nic se nedá dělat, vrhám se na další díl. Doufám, žýe i ten bude tak úžasnej jako předšlé díly.

terimila
06.03.2020 3 z 5

Za mě nejslabší díl z dosavadních tří přečtených. Napětí a zájem u mě fungovaly hlavně během toho líčení "pasti" na Christine - to bylo dosti děsivý, v jak krátké době lze člověku absolutně rozebrat a zničit život. Ale od té scény s nočním vetřelcem v hotelu to začalo být až moc. Prostě přehnaný. Těch zvratů, obratů a veletočů tam nakonec bylo tolik, že už to nemělo ten efekt a začalo to působit nudně; dočítala jsem to s myšlenkou "ok, tak kdo další se teda ještě stihne převrátit vzhůru nohama a pak zase zpátky?" Takže i když by mě ten závěr se střetem obou žen asi měl dostat do kolen, nedostal; nějak tak jsem to čekala a on k tomu vývoj jedné z postav fakt spěl.
Vůbec, já v detektivkách nemám ráda postavy, které své nicotné osobní vztahové problémy řeší extrémními způsoby... no, nevím.Prostě vypočítané, chladné a vykalkulované vraždy ze žárlivosti v detektivkách nemám ráda, přijde mi to jako natolik nesmyslnej a nepochopitelnej motiv, že mi pak celá kniha přijde jaksi nevěrohodná. Beru pomstu za ublížení, za týrání, beru chamtivost, beru čistou úchylnost... ale žárlivost... tu pochopím v případě kuchyňské zabijačky. Ne u dlouhodobě plánovaných činů.
Špatný to nebylo, nedejte se mást. Ale kdovíjak skvělý taky ne. Oproti Kruhu, kterej byl parádní a všecko v něm jaksi dávalo smysl, je to o poznání slabší. Trošku tomu uškodilo i to, že se tam téměř nevyskytovaly staré známé postavy. Servaz jede chtě nechtě pořád na půl plynu (i když v příštím díle se snad zase vrátí naplno)... Samira se mihla snad jen jednou, Vincent též, Iréne vůbec. Škoda, škoda.
Pozitivem je skvělej styl vyprávění, přehltala jsem těch snad 550 stran za dva večery. Těším se na další díl a budu doufat, že se zase vrátí ke starý dobrý úrovni. :)

Meggie7
29.02.2020

Minier zase nezklamal.. na mne dost psycho, ale přečetla jsem na dva nádechy

pavels36
26.02.2020 1 z 5

Z tohoto dílu jsem byl hodně zklamaný. Martin zde hrál druhé housle. Děj byl příliš vláčný a zdlouhavý. Příliš postav a přeskakování z jedné postavy na druhou. Chyběla přímočarost a více inteligence všech postav. Uvidíme co přinese další díl....

mataj
20.02.2020 5 z 5

(audiokniha)
Perfektní psychothriller, napínavý a překvapivý. Psychický teror a manipulace se všemi a se vším od začátku až do konce. Nemohla jsem přestat poslouchat i když mi někdy z toho bylo až špatně.

hlenicka
08.02.2020 5 z 5

Tma byla celá kniha.. Minera by si měl přečíst každý, kdo miluje jak tlustý bichle, tak milovník tajemného prostředí..

Anchie
07.02.2020 1 z 5

Tak tahle kniha Miniera se mi tedy ani trochu nelíbila - To hnusné zlo kolem Christine se nabaluje jako velká lepivá koule hnusu a myslím, že některé části knihy jsou až příliš explicitní a trochu za hranicí řekla bych. Ta jedna hvězda je ze soucitu, ani konec to nezachránil, spíš naopak. Martin Servaz se v knize vlastně skoro nevyskytuje, ani nic nevyšetřuje - takže tenhle díl série lze klidně i přeskočit. Kéž bych to udělala.

poki1982
03.02.2020 5 z 5

Knížky Miniera miluju a sérii jsem četla již několikrát. Pro mě špička mezi detektivkami ke které se ráda vracím!

Šárka345
27.01.2020 5 z 5

Jedním slovem paráda :0)))

MaKolar
22.01.2020 5 z 5

Tato kniha mě bavila nejvíce ze všech v sérii. Je až neuvěřitelné, jakou autor vymyslel zápletku. Konec mi vyrazil dech. Jednoduše skvělé!

zdendula31
20.01.2020 5 z 5

Překvapivě nebyla ,,ucouraná" jako ostatní ze série.Pro mě jednoznačně nejlepší.Vůbec nevadilo,že se moc neřešil Servaz..ba naopak to knize prospělo.Napínavá,plná zvratů.

Eidalon
19.01.2020 4 z 5

Tohoto autora řady velmi úspěšných knih mám v hledáčku již několik měsíců, ale stále jsem se nedostal k žádné jeho knize, i když byly všechny do češtiny obratem přeloženy a drží si svoji časovou posloupnost – Mráz, Kruh, Tma, Noc, Sestry a právě aktuální – Na okraji propasti.

Těžko se drží krok tempu jeho psaní, zvláště když první jeho kniha v Česku vyšla až v roce 2015 a každá z knih má minimálně přes 500 stran. Nyní tedy doháním svůj skluz. Časovou posloupnost se mne nepodařilo dodržet, začal jsem knihou Tma a pokračuji románem Noc a zatím jsem absenci prvních dvou knih nepocítil.

Autor na „trh vyšetřovatelů“ přivádí svého hlavního hrdinu – Martina Servaze, spíše konzervativního kriminalistu, který se svým osobitým přístupem k případům a jejich odhalování vymyká svým vrstevníkům.

V románu Tma je rozehrána psychologická hra, kde Servaz je až druhou hlavní postavou. Tou hlavní je Christine, které rychlý sled událostí, jenž na začátku zcela nechápe otočí její celkem úspěšný život za pár dnů v noční můru. Christine se však nevzdává a snaží se do všech skutků vnést smysl a odhalit důvod všeho dění. Postupně se ze zcela zoufalé ženy stává bojovnice jejíž hledání pravdy v závěru knihy přináší nečekané rozuzlení.

Vedle Christine a jejího příběhu je zde další dějová linka s Martinem Servazem, a tak čtenář vyhodnocuje, přeskupuje, hledá souvislosti a přemýšlí nad předloženým, neboť logicky cítí, že se oba dva případy v závěru protnou.

Kniha se mne líbila, ikdyž Martin Servaz byl spíše upozaděn, proto již na mne čekají další Minierovy knihy, kdo má rád tento styl psaní, pak jen doporučuji . Připravte se na temný thriller, který již plně vystihuje jeho název. Za mne lepší 4 hvězdy.

Makyt
14.01.2020 3 z 5

Mrzelo mě, že v tomhle díle je tak málo Servaze. Christine byla hodně zajímavá, velká hrdinka, odhodlaná vyhrát a taky tomu dost obětovala, ale Servaz je Servaz... Zaujala mě dějová linka Lea a jeho partnerky v kosmickém městečku. Jen jsem zase nepochopila, jak na to mohl přijít ;-)

Maryan
13.01.2020 4 z 5

Polovica knihy bola príliš natiahnutá. V pohode sa dali preskakovať celé strany, ktoré hovorili o súkromnom pohľade autora na svet. Často odbočoval od témy a rozprával svojej osobné pohľady. Taktiež opisy boli natiahnuté. Alebo na niekoľko strán bolo zbytočne pretiahnuté prenasledovanie Cordelie Christinou. No záver knihy mal spád, tam to išlo čítať na jeden nádych.

AnnaCZ
11.01.2020 2 z 5

Třetí kniha tohoto autora (kterou jsem četla) mě moc nenadchla (oproti předešlým)... Přišla mi zbytečně moc násilnická a depresivní.

Denisa232623
02.01.2020 5 z 5

Tak jako i v předchozích dílech to byla pořádná jízda. Prvně jsem si říkala že je to dost překombinované, ale ve finále mi to ani nevadilo. Jediné co bych vytkla tak chování Gerálda k Christin. Protože podlě mě když má žena snoubence tak ji miluje a věří ji a tím pádem chce řešit její problémy a strachy. V tomhle případě Geráld hodil zpátečku a to mi trochu nesedělo. Nicméně to neubralo na napínavosti knihy a v ději byla spousta zajímavých pasáží.
Každá jedna kniha od Miniera je super.

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Výborný thriller, který se ještě odehrává na Štědrý den, co víc si přát?