Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4243 1063

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Marcello_zbb
31.01.2022 5 z 5

Najprv som si prečítal ARTEMIS, lebo mal horšie hodnotenie, ako MARŤAN. Teraz som dočítal MARŤANA a musím konštatovať, že naozaj je lepší. MARŤAN je úplne iná liga! Doporučujem!

oldsoldier
28.01.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi, které jsem četl. Knížka se velmi dobře čte a celý příběh mi přijde (když pominu, že se jedná o sci-fi) uvěřitelný. Líbil se mi sarkastický humor hlavního hrdiny, kterým komentuje své strasti. Další věc, která mě zaujala, byla ta, že autor se nebál pouštět do technických detailů a popisů složitějších řešení problémů, takže se vyvaroval typickým knižním zkratkám. Někdy to má dopad na spád příběhu, ale mě to naopak potěšilo.

jjanca
24.01.2022 4 z 5

Po dočítaní mám rozporuplné pocity. Váham medzi 3 a 4 hviezdičkami, tak ostanem niekde na pol ceste - 3,5*. Po toľkých kladných recenziách som čakala asi trochu viac. Ono to
vôbec nebolo zlé, ale niečo tomu chýbalo. Tak nejak som tušila, že to skončí klasicky americky. Kniha bola napísaná pútavo, hlavný hrdina bol sympaticky sarkastický a vtipný, technické pasáže mi až tak nevadili. Najviac sa mi páčilo, že som si vedela predstaviť, že by sa toto mohlo stať aj v skutočnosti, vzhľadom na to, akou pokročilou civilizáciou sa stávame. Že by celá planéta sledovala toho jedného astronauta na Marse a všemožné vesmírne agentúry by sa ho snažili zachrániť. Z toho mi mráz behal po chrbte.

radusak9806
20.01.2022 5 z 5

Audiokniha v podání Jana Zadražila a Vondráčka je skvělá.
Příběh je velmi napínavý a vyloženě vtáhne do děje.

Coucouha
04.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Je až neuvěřitelné, jak mě knížka vtáhla do děje, i přes všechny ty technické popisy. Místy jsem se vžívala do kůže “marťana” a uvažovala, jak bych žila stovky dní na 10 vařených bramborách a čisté vodě. Bylo to velmi čtivé a napínavé! Teď už se těším, až mrknu na film :)

rejka79
04.01.2022 4 z 5

Kniha, která oslavuje lidský důvtip , nezdolnost, optimismus, hodnotu pomoci a přátelství...a to potřebujeme slyšet, proto doporučuji.
Kniha je spíše "technická", o tom jak hlavní hrdina vyřešil technický problém, jakymi udelatky si pomohl...coz vyzaduje par znalosti gymplacke chemie a fyziky..na me uz to bylo moc složité. Obsahuje 5% emoci, jak to Martan vlastne prožívá a to zas bylo pro mě málo. Kniha je urcite dobrá, záleží jaky jste typ a ja zas tak technický typ nejsem,takze sem ráda, ze sem to dala do konce.

Květ
03.01.2022 5 z 5

Marťana jsem včera zvládla přečíst za jediný den, chytil si mě a nepustil. Výborně napsaná fikce, zajímavý námět a propracované detaily. Knížka je ve většině napsaná formou deníkových záznamů astronauta Marka Watneyho. Mark je veskrze kladný hrdina, kterému prostě musíte držet palce. Tak trochu MacGyver nebo Ferda Mravenec, práce všeho druhu, myšleno v dobrém :) I přes velké množství technických popisů, fyzikálních i chemických reakcí, kterým jsem ne vždy rozuměla, jsem si knížku moc užívala a nemohla se od ní odtrhnout.

Meda77
21.12.2021 3 z 5

Kniha není špatná, psána stylově na pohodu a Weir mi připadá, že psát vcelku umí. Děj knihy je poměrně jasný už od začátku, takže po ničem nepátráte. Weirův humor je příjemný, ale pokud se někdo domnívá, že je ho tu tolik, aby to utáhlo knihu je na omylu. Hlášky jsou jen občasné a vykouzlí úsměv na tváři, nikoli bujarý smích. V podstatě kniha připomíná spíše vesmírný manuál, než napínavý příběh. Pro některé, kteří by radši akčnější děj to bude asi delší čtení. Objektivně dobře napsáno, dobré zpracování fyziky a astrofyziky v knize a dobrá dějová linie, ovšem nic co by se dostalo nad lepší průměr. 5starsů co tu dávají uživatelé naprosto nechápu, existují bravurnější autoři i knihy. No nechť každý jak chce.

Hotovson
17.12.2021 5 z 5

Jako bomba! :D Z fyziky jsem na gymplu pravidelně osciloval mezi 4 a 5, takže jsem kolikrát netušil, o čem je řeč, ale to vůbec nevadilo. Mark Watney a jeho hlášky a glosování jeho pobytu na Marsu a popisování obyčejnejch i neobyčejnejch situací, co přinese každej další den (nebo zde spíš sol - aspoň něco novýho jsem se naučil) se postaraly o velkou porci zábavy. A taky že cukr a kyslík v uzavřenej baňce je docela výbušná směs :D Samozřejmě nesmělo chybět hrdinství a napínavý momenty, ale bez toho by to byla nuda a nebylo by to dost americký. Raketa osekaná na kost pobavila. A nejenom ta, bylo toho samozřejmě daleko víc. Jsem zvědav na film, tak snad to nezprasili.

baraka7
23.11.2021 2 z 5

Příběh má neuvěřitelný námět, je psán vtipně, ale mě se nepodařilo vžít do děje a přečtení mi trvalo neskutečně dlouho.

Klarkare
22.11.2021 5 z 5

Vynikajúca kniha, mala som pocit, že je to realistický príbeh a nie sci-fi. Bolo to napínavé a zároveň zábavné.

janka2000
17.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která je úžasně napsaná. Velmi mi sedl Andyho styl a docela se nasmála. Příběh bych přirovnala k budoucímu Robinsonu Crusoe. Inteligentní hlavní hrdina zůstane sám na Marsu. Ještě že je botanik a mechanik ... Napínavé, problémové a jedinečné.
Rozhodně je kniha lepší jak film.

Renatka11
09.11.2021 5 z 5

Tak tohle mě opravdu hodně bavilo! Mark Watney je úžasně vtipný sympaťák, optimista a šikula, se kterým byla kolonizace Marsu radost. Při čtení jsem se často smála nebo aspoň usmívala a ani na chvilku se nenudila. Často vyzdvihuju u knížek uvěřitelnost příběhu, ale tady jsem ji vůbec neřešila a jen se skvěle bavila.
"Jak se to může podepsat na lidské psychice?... Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou.
Denikový záznam sol 61: Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci! Nedává to smysl." :)))

ropyzz
09.11.2021 5 z 5

Když jsem se dnes po několika letech od přečtení knihy dostal k napsání recenze, vyvolalo mi to úsměv na tváři. Pamatuju si, že jsem se u knihy nasmál, žasnul jsem nad výmysly hlavního hrdiny a zapotil se, když mu šlo o život.

Kniha patří mezi 20 vyvolených, které fyzicky vlastním ve své knihovně.

katka134
09.11.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, ale jen díky filmu bylo představování si prostředí a situací jednodušší.

Hobitka
07.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha. I film podle ní je velice podařený.
Vtipná a plná zajímavých, nejenom technických, informací. Občas se mi stávalo, že jsem se musela kousek vracet, abych se zorientovala. Každopádně si myslím, že je kniha napsaná dobře pochopitelně i pro laiky - sama se v probíraných tématech nevyznám.
Vřele doporučuji i audioknihu - načtená je prvotřídně. :)

Alto98
30.10.2021 3 z 5

Moderní Robinson Crusoe ve vesmíru. Autor mu v pravidelných intervalech posílá do cesty překážky, ke konci knihy už dost nevěrohodné. Jednoduchý, americky optimistický styl vyprávění.

evineckY
14.10.2021 4 z 5

Ač bylo v knize tolik odborně technických a vědeckých detailů, vůbec se to neposlouchalo špatně. Jelikož jsem film neviděla a popis si nepřečetla, byla jsem až do konce napnutá. Děkuji za šťastný konec.

ZuzanaZ83
29.09.2021 4 z 5

Kniha narozdíl od filmu je plná technických detailů a postupů, které se zdají někdy nadbytečné, ale dávají smysl. Deníkové záznamy Marka jsou taky plné humoru, nadhledu i vůle žít. Jednoznačně super počin.

pablito
28.09.2021 3 z 5

Jsem se na tuhle knížku těšil. Nedá se říct, že zklamala. Ale na můj vkus tam byly pasáže věnované chemii a mechanice moc podrobné a nudily mě podobně jak hodiny chemie a mechaniky ve škole. Nicméně nelituji, i když se k ní už asi znovu nevrátím.