Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4243 1063

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Anylola
24.07.2022 5 z 5

Neskutečně čtivý příběh o astronautovi, kterého zapomněli na Rudé planetě. Zábavnou formou podaná věda, kombinovaná s milým humorem vás chytne a nepustí. Budete Markovi fandit a hrnout hrůzou, když se mu zrovna nebude dařit. Přečtěte si to, je to jízda.

Racek213
05.07.2022 5 z 5

No jo, dostal jsem se až sem poměrně nedávno, až po řečtení Marťana. No, bylo to příjemné překvapení po různých trpaslících a dracích, občas kombinovaných s válečníky bez bázně a hany typickým anglických jmén.. i když občas i na ty přijde občas chuť ... krásná, opravdu diamantově tvrdá Scifi, většinou stavících na faktech ... bohužel, začátek mi pokazila ta zběsilá a ničivá Marťanská bouře... však víte, na Marsu stojíce ve skafandru byste ve skutečnosti ani největší bouři nepocítili, ona ta atmosféra je asi stokrát řidší než na zemi... jen oblaka prachu konzistence pudru by vám zakryla výhled a možná by se lepila na průzory... takže to začalo nesmyslem. Pak jsem se otřepal a začal si to naplno užívat... a bylo to super. Občas ještě něco troch chybného zablesklo, však jistě víte co ... a ten závěr, kdy tak trochu dost malá pravděpodobnost to okořenila ... kde že jsem to viděl ve filmu? Mám pocit že Val Kilmer... no jo, já vím, hrdinovi to musí vyjít, že...
Ale jo, mám za sebou spasitele a tam, světe div se, je to z vědeckého hlediska docela vymakaný... Ale za zážitek a téma a dobré psaní i překlad ... dám za pět. S chutí.

AndulinaU
26.06.2022 5 z 5

Když porovnám jeho knihy, tak 1. Marťan, 2. Spasitel a 3. Artemis. Mark Watney je sympaťák a jeho osobnost tomu dala prostě šťávu, kdyby zvolil jiný charakter, nebylo by to ono. Ale je to takový hodně americký, trošku až moc, ale 5 hvězdiček nechám.

n.ezn.amy
19.06.2022 5 z 5

Na doporučení jsem sáhnul po této knize a musím říct, že jsem byl nadšen. Posádka Ares3 vykonává misi na Mars, ovšem přijde velká bouře a jsou nuceni urychleně opustit planetu, ovšem jeden z členů Mark Watney v bouři zmizí a je prohlášen za mrtvého, ovšem shodou okolností přežije a začíná velký boj o jeho záchranu. Ta představa být sám na planetě a přemýšlet jak vše zkombinovat, aby člověk přežil, je naprosto šílená. Skvěle napsaná kniha o velké vůli k přežití. Moc děkuju za tip

Vendy1993
01.06.2022 4 z 5

jednu hvězdu dolů dávám za tolik odborné terminologie, že jsem vůbec ráda, že jsem to přečetla ;) je mi jasné, že k příběhu to patří, ale bylo velmi obtížné tyto věci číst a neztratit soustředění....jinak příběh je velmi zajímavý a kniha celkově skvělá ;)

cepice
23.05.2022 3 z 5

Kniha nebyla špatná, bavila mě. Ale text byl plný balastu, který se dal krásně přeskakovat. Oddechové a lehce napínavé čtení. Pokud vám vadí milión technických a chemických detailů, nevadí, jde to snadno přeskakovat.

Leona333
21.05.2022 5 z 5

Hned na úvod se musím přiznat, že jsem ohledně astronautiky a vesmíru úplný laik. Proto budu hodnotit na základě toho, zda se mi Marťan četl dobře - líbil, či nikoliv. Tím pádem se zříkám možnosti debatovat o tom, zda a kolik věcí, by se dalo převést z knihy do běžné praxe - reálu... ; )
Takže Marťan, je výtečně a i lehce humorně napsaný příběh o jednom muži jménem Mark Watney. Ten se v jeden moment, při nečekané a nechtěné situaci..., ocitá na cizí planetě úplně sám. Tak se proti své vůli, stává na jistou dobu kolonizátorem a jediným ,,majitelem - správcem" Marsu. Že to zvládl po všech těch pokusech a omylech v rámci přežití na výbornou, je asi všem známo. To by se jinak nemohl vrátit na naší planetu Zemi a všem o tom povyprávět...; )
Kniha je ze žánru sci-fi, kde pro změnu nelétají, neběhají monstra v podobě Predátora, nebo Vetřelce. Naopak, autor zde chytře využil fantazii čtenáře ku prospěchu svému, potažmo knihy.
Knihu k přečtení doporučuji.

Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Vynikající a vtipná kniha. Jaké to asi je, když se člověk ocitne na Marsu? :)))

frantisek8324
08.05.2022 4 z 5

Kniha naprosto dokonale naplnuje pojem VEDECKO FANTASTICKA literatura. Je extremne technicka a vetsine veci v knize se tak da velmi dobre uverit, ze by se tak mohly stat. Problem je, ze to diky tomu pro 90% ctenaru - a to i tech, kteri jinak sci-fi mohou mit radi - muze snadno odradit. Dale je kniha svym zpusobem dost predvidatelna - vzdy se Markovi neco podari a nasledne se musi neco podelat, aby si pribeh udrzel tempo. Jedine, co ma skrz knihu jednoznacne stoupajici tendenci je humor. Parkrat jsem se i uchechlt nahlas.

nela3812
02.05.2022 3 z 5

No, tohle bylo opravdu náročné čtivo od samého začátku. Zatím jsem nenarazila na knihu, která by obsahovala matiku, fyziku, chemii a technologie v jednom. A upřímně, pro někoho, kdo na škole nebyl fanouškem těchto předmětů to asi nebude kniha, kterou by neměl minout.

Osobně jsem po ní sáhla především z důvodu, že jsem jí dostala do své roční čtenářské výzvy od přátel. Jinak by mě s jistotou minula. Možná i z toho důvodu to byl pro mě boj.

Prvních 70-100 stran jsem měla pocit, že humor hlavního hrdiny vesele vyváží všechny strasti s výpočty, se kterými jsem se při čtení potýkala. Ale bohužel, zatímco výpočtů bylo čím dál více, humoru bylo čím dál méně. Zhruba na posledních 60 stranách to šlo s humorem nahoru a s výpočty opět dolů. Bylo to trochu jako na houpačce.

Námět knihy je super a věřím, že si autor dal opravdu záležet se studiem pobytu na Marsu a prací NASA. Upřímně jsem měla pocit, jako bych na Marsu byla společně s hlavním hrdinou. Byl by mezi námi však jeden zásadní rozdíl - já bych nepřežila.

Hloubka příběhu ukazují, že tomuto tématu autor opravdu rozumí. Tak si říkám...nebyl někdy on sám na Marsu? Jeho znalosti a detaily, kterým se v příběhu věnuje o tom opravdu vypovídají. Život jednotlivce na Marsu si díky tomu dokážu zcela živě představit.

Musím však uznat, že si z knihy odnáším mnoho nejasností, kterým jsem nedokázala porozumět ani ve chvíli, kdy jsem text četla opakovaně. Chystám se na film a doufám, že mi osvětlí mezery v mém meziplanetárním vzdělání.

3/5 hvězd

Audrina
25.04.2022 3 z 5

Kniha se za mě pohybuje na pomezí tří a čtyř hvězdiček, bohužel musím říct, že jsem od toho čekala asi něco trochu jiného. Příběh jsem poslouchala jako audioknihu a často jsem se ztrácela v množství fyzikálií a chemických vzorců. Zároveň čtenář tak nějak od začátku tuší, jak to dopadne a pouze čeká, jaké všechny nástrahy se našemu hrdinovi postaví do cesty.

Tila
14.04.2022 4 z 5

Dobré to bylo! Bavilo mě to, příběh i humor. Nicméně musím strhnout hvězdu za ty šílené chemicko-fyzikálně-matematicko technické popisy. Je jich příliš, jsou dlouhé a pro mě strašně nudné. A to dokonce tak, že jsem zpočátku myslela, že knihu vůbec nedám. Jsem ráda, že jsem to překonala, oceňuji autora za to, jakou si s tím dal práci, ale z pozice čtenáře, kterému je fyzika buřt, byly tyto pasáže úmorné. Jinak paráda. Ještě o hvězdu víc se mi líbil Spasitel.

haWranka
11.04.2022 5 z 5

Jako první jsem viděla film a ten mám moc ráda dodnes. Ovšem kniha je samozřejmě lepší, zážitek hlubší, film je prostě zkratkovitý. Nejvíc vypovídající je asi scéna s navrtáváním děr do střechy vozítka. Ve filmu to vypadá ták jednoduše a rychle! :)

branislav1814
29.03.2022 4 z 5

Film si moc nepamatuju, i když jsem jej viděl. Ale knížka? Naprosto skvělý příběh s neskutečnými detaily. Popisy dění na zemi mi přišli někdy hodně slabé, dialogy mezi postavami tak trochu... hloupé a primitivní, ale všechno ostatní naprosto supr.

arcs
21.02.2022 5 z 5

Tahle kniha - a film byly hotovým dárečkem. Nejdřív jsme se syny viděli film, a pak si starší pořídil audioknihu. A to bylo podivení. Tati, v tý knížce je toho mnohem víc, než ve filmu! Všechno je tam vysvětlený! To je dobrý. To je tak se všema filmama? Poslouchal ji několikrát. A já konečně taky. I jsem spolu googlili, jak by to bylo doopravdy (vichřice v řídké atmosféře, brambory (např.: https://www.youtube.com/watch?v=CYdirDBp-lw).

Drahuska12
15.02.2022 3 z 5

Hodně moc mi ve čtení brzdily chemické vzorce a podrobné popisy. Nebudu nikomu lhát prostě chemie a fyzika nebyl můj oblíbený předmět ani na základce ani na střední.
Musím ocenit, že je to dobře napsané, a opravdu hodně se mi líbil humor, který se tu velmi často nacházel.
Každopádně to asi shrnu tak, že to byla moje první sci-fi kniha a asi na nějakou dobu žádnou další nepotřebují.

terkaa36
11.02.2022 5 z 5

jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. skvěle napsaná, skvělý příběh, který by se klidně mohl stát realitou. cením autorův smysl pro humor! knížka má co nabídnout, nemáte šanci se po pár stranách nudit, protože se stále něco děje. knihu jsem nemohla dát z ruky. i přes ne tak velkou znalost chemie a fyziky jsem si to čtení opravdu užila. těším se na další knihy! :)

Monnyska
08.02.2022 5 z 5

Člověk si myslí, že rychle upadne do nostalgie a za chvíli už bude příběh monotónní, ale opak byl pravdou. Na Marka čekala katastrofa za katastrofou... I když je v knize hodně chemických, technických, matematických a bůh ví čeho ještě popisů, fascinovalo mě, jak dokážu číst dál. Nejsem ani technicky ani matematicky příliš zdatná, ale knihu jsem měla přelouskanou během pár dní. Přemýšlela jsem, jestli dám knize čtyři nebo pět hvězd. Konec byl však velmi napínavý, i když jsem předpokládala, jak to celé dopadne. Nedokázala jsem se odtrhnout, a tak dávám všech pět hvězd a tiše doufám, že jednoho dne se dočkám až někdo udělá ten velký krok pro lidstvo a octne se na planetě Mars :)

rabor
07.02.2022 3 z 5

Robinsonáda na Marsu. Celý ten příběh je vesměs dopředu jasný a k jeho převyprávění by stačilo tak deset vět, což je trochu málo na knihu, takže to tu máme doplněné trochou humoru a mnoha a mnoha technickými popisy. Zaznamenal jsem tu v komentářích dost názorú, že pokud nejste technický typ a vědecký fanda, knihu proto nedokážete dost dobře docenit. Myslím, že v tom to není. Když vám někdo v knize bude popisovat jak dvě hodiny zatloukal hřebíky nebude to zábava i kdybyste byl odborník na zatloukání hřebíkú par excellence, naopak si spíš všimnete chyb a těch tu není zrovna málo. Nechci kazit někomu příliš dojem ze čtení a taky nechci aby mě někdo nařknul, že dostal bojlerem do hlavy, takže jen dvě a jen z naprostého začátku knihy. Atmosféra Marsu je velmi řídká (oproti té na Zemi) a proto i ty největší bouře, které na Marsu probíhají nejsou žádné drámo, trocha zvířeného prachu a sotva postřehnutelný prúvan, rozhodně nemají sílu trhat nějaké antény. Hned z kraje se náš hrdina pokouší pěstovat v hubu brambory. Pěstoval jsem ve skříni...ehm, chci říct že kamarád pěstoval ve skříni ...rajčata (podivín jeden) a múžu říct, že je potřeba světlo, buď hodně výkonné nebo speciální, pod běžným umělým osvětlením nic neporoste i kdyby jste "hnojili" od rána do večera, rozhodně ne zemědělská plodina jakou jsou brambory. Ale takovéto "drobnosti" najdete v každém druhém sci-fi a nijak to nezabránilo tomu aby mě kniha z počátku docela bavila, humor mi občas vyčaroval na tváři úsměv a fandil jsem Markovi aby to celé přežil. Jenže postupem čtení se to změnilo. Nekonečné technické popisy mě unavovali, řešením všech těch krizových situací (celá kniha je v podstatě řešení krizové situace) ve mně narústal pocit, že je jedno s jakou nepřízní osudu se náš hrdina potká, protože při nejhorším zadrží dech, na chvíli si sundá helmu, ze slin a písku postaví raketu, naplní jí vlastními prdy a odletí na oběžnou dráhu, kde obal od svačiny použije k zachytávání slunečního větru a když sebou trochu hodí stihne to domú ještě do díkuvzdání. Ten příběh má potenciál rozvíjet myšlenky, pocity, emoce a podobný intelektuální balast, ale trestuhodně toho nevyužívá. Hlavní hrdina má vyjma fyzických potřeb asi tolik emocí a pocitú jako mandelinka bramborová a všechno odbývá humorem, který mě ze začátku bavil, později nudil a ke konci už mi při každém vtípku naskakovaly osypky a protáčely se mi panenky. Autor používá hodně sarkasmus a ironii, ale tu nejjednodušší, nejpřímočařejší, americkou a předvídatelnou. Dočetl jsem to, a zamýšlím se nad tím, co kdybych tam ztroskotal s ním? Kolik solú by muselo uběhnout, než bych Marka udusil bramborou?

xxbarbarelaxx
06.02.2022 3 z 5

Takhle kniha byla ve finále celkem dobrá, jen mi vadilo, že konec byl takový na můj vkus hodně uspěchaný.. ale jinak nápad a příběh velmi dobrý, kniha byla celkem čtivá. Ale úplný wow efekt se u mě nekonal.