Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4248 1064

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Ivan F
03.04.2021 4 z 5

Marťan je kniha z kategórie "čítanie ma bavilo, ale raz stačí". Je to pútavé, realisticky znejúce čítanie, ktoré má blízko k plánovanému letu na Mars a všeličo, čo je v knihe spomínané, sa počas marsovskej misie pravdepodobne môže stať. Napriek tomu sa nemôžem zbaviť dojmu, že rozprávanie z denníkových záznamov (hoci to nemôže byť napísané inak) v prvej osobe knihe nesedí. Takisto netuším, či ľudia Markovho typu naozaj existujú, ale vynašiel sa v "neriešiteľných" situáciách skutočne obdivuhodne, vlastne autorova príprava na napísanie tejto knihy je obdivuhodná. Takže stvoril kríženca typu McGyver (ten rozobral vreckovým nožíkom všetko, čo mu prišlo pod ruku) a Robinsona (ten mal tiež dosť prostriedkov na prežitie) a celé to odel do hávu a pátosu filmového nepodarku menom Armageddon. Autorova kniha Artemis ma však bavila viac a rád si ju prečítam znova, Marťana nie.

MilkyA
26.03.2021 4 z 5

Nepatrim medzi boh vie akych fanusikov filmu, ale hej kniha je velmi vtipna! Kto by to bol cakal.. Ako povedala kamoska-Nesud knihu podla jej filmu :D

veriszv
22.03.2021 4 z 5

Ocitnout se sám na Marsu není zrovna ideální. Mark Watney na rudé planetě ale zůstal, naštěstí není člověk co se vzdává...
Ale jako opravdu... tolik chuti do života a životního optimismu mi přišlo až příliš nereálné, ale dobře, třeba takoví lidé vážně existují.
Celá ta kniha je neskutečně originální, propracovaná a vtipná, protože Markův humor, je prostě skvělý.
Pokud se do něj taky budete pouštět, připravte se na to, že je tam strašně moc technických věcí a prostě... hodně fyziky a chemie, to jsem přeskakovala i ve škole, takže i v knize jsem občas ty řádky jen tak prolítávala a ani jsem se nesnažila to pochopit. Nicméně oceňuju, že tam byly, protože bez nich by to nedávalo smysl.
Takže jo, byla to super exkurze na Mars, užila jsem si to, díky!

Barun
03.03.2021 5 z 5

Po letech co mi knížka ležela v knihovničce, jsem se do ní pustila díky projektu na instagramu #vesmirnyunor za což děkuju, skvělý nápad!
Kniha byla velmi čtivá, kdybych měla na ní čas a nemusela si to kouskovat, určitě bych jí svým pomalým tempem za pár dní přečetla. Co se týče dějové linky, co k tomu říct… Jde o přežití na Marsu, to by stačilo ve stručném podání, o ničem jiném to není. Hlavní hrdina Mark díky deníkovým záznamům podává skvěle, jak se vypořádává se životem na Marsu, jak málem umřel, jak se snaží přežít několik set solů. Jakožto botanik se postaral sám o jídlo, aby měl co jíst, vypěstoval si geniálním způsobem zásobu brambor a tak podobně. Líbilo se mi, že i pro lidi, co těmto věcem nerozumí - například věci, který Mark musí opravovat, k čemu jaký stroj je apod. - jsou vysvětlené nebo spíše popsané, tak aby to nebylo úplně nudné pro nás, co se v tom nevyznáme. A další velké plus dávám za Markův smysl pro humor a sarkasmus, v tomhle jsme oba stejní a to víc mi přirostl k srdci! :D ❤️ Můžete mi někdo vysvětlit, jak někoho může napadnout pojmenování „pirát-mindža“? :'D
Za mě knihu rozhodně doporučuju a pokud jste nečetli, tak teď je pravý čas!
______________________________________________________________________________
Hodnocení knihy: 5/5 ✨

Teruberu
02.03.2021 5 z 5

Úžasný optimista se specifickým smyslem pro humor. Skunk na závěr mě opravdu pobavil. Super knížka, která rozhodně patří do knihovny.

nniikka
01.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha ze začátku jsem se nemohla začíst, ale později jsem byla napjatá jak to s Markem dopadne. Otravovala s tím každého kdo to četl aby si o tom se mnou povídal velice doporučuji.

Jurajovamaka
28.02.2021 5 z 5

Putavá kniha. Na začiatku sa čítala ťažšie, postupne som sa dostávala do deja a nevedela sa od nej odtrhnúť.
O D P O R Ú Č A M nielen milovníkom sci fi. ❤✌

danny_21
22.02.2021 4 z 5

Weirova Robinsonáda na Marsu mě vcelku bavila, dala zavzpomínat na Clarkovský lehounce podobně laděný Měsíční prach. Technické detaily a popisy, jak udělat z prdu kuličku, nedokážu jako průměrné vzdělaný homo sapiens ověřit a bylo jich až moc, nicméně to vyvážila zábavnost, sebeironie a úsilí nejen Marťanovy snahy o přežití, ale i koordinace záchranných akcí na Zemi i pomocné ruky posádky Hermesu. Uvěřitelnost nechám stranou, sám bych asi nedal víc než pár SOLů, a loučím se se závěrečnou větou, která mě rozbila : "Podle všeho smrdím, jako když se skunk vysere na propocené ponožky" - 75 %

farys_books
20.02.2021 5 z 5

Marťana jsem poprvé četla asi tak tři roky zpátky. Mezitím jsem párkrát viděla film, ale sakra, už jsem zapomněla, jak je knížka boží.
Ze všeho nejvíc musím vyzvednout Markův humor. I když ví, že zůstal sám na celé planetě a nemá moc velkou naději na záchranu, nevzdává se. A ještě všechno dokáže podat s humorem. Pirát-nindžové, námořní právo, rozhovory s NASA a další super scény... Zkrátka Marťan vám stojí za to.

Denisa.knizky
19.02.2021 4 z 5

Kdo ma naladu na trochu ne zcela nerealneho scifi tak po knize urcite sahnete. Chce pocitat s tim, ze se jedna o pribeh, ve kterem je hodne popisnych a technickych pasazi, ktere jsem ja osobne obcas po case spise prolitla nez zcela do detailu precetla, protoze kam, ktery drat Mark zapojil, nebo, ktery komponent vymontoval a jak ho pouzil na tvorbu neceho na neco jineho - neni vzdy pro laika uplne pochopitelne a zazivne. Kazdopadne i presto je to kupodivu pribeh ctivy, svizny, stale se neco deje, bavila me spis prvni pulka, ve druhe uz je trochu jasne, ze mame co do cineni s botanikem geniem, ktery vyresi kazdy i sebehorsi problem a tim padem je jasne jak pribeh skonci. Nemusim moc pribehy, kde se hrdina snazi byt humorny a ironicky apod. Ale v teto knize je to to co ji dodalo osobity raz, zamer se povedl.
Celkove tedy kniha fajn, do knihovny pro sfici fandy patri.

Razič
18.02.2021 3 z 5

Lehkej nadprůměr.
Většina textu je vlastně ukrutná nuda. Nějak mě nenadchly informace o tom, kolikrát musí watney běhat sem a tam s kamením. Je to skoro celý de facto technickej popis věcí, co on musí udělat. Jo, koho zajímá technika/fyzika/chemie, tak by si tu mohl trochu přijít na svý, pro nás ostatní to spíš neni. Navíc po chvíli už se o toho týpka přestaneš bát, když víš, že přežije všechno, a když je to nutný, tak si z pytlíku od svačiny a vlastního prdu dokáže vyrobit atomovou raketu. Brzy přestaneš věřit, že by to přežil i ve skutečnosti a že by tam opravdu měl všechny ty věci co potřebuje..
To už mi spíš připadalo zábavnější dění na Zemi, případně na Hermesu, kde mimochodem v rámci genderový vyváženosti velí ženská.
Jo a velký plus za sebeironii, s tim se dokážu ztotožnit.
A teď mě omluvte, jdu sledovat živý přenos přistání Perseverance.

Michelle83
17.02.2021 2 z 5

Z technického hlediska téměř dokonalé (výjimka: str. 115 - nemá skoro žádný papír, jen kartičky; str. 247 - staví si papírový model), jinak příšerné. Hlavní postava mi k srdci vůbec nepřirostla a zasmála jsem se jen jednou. Bylo taky jasné jak to skončí. Dávám dvě hvězdičky za snahu. Věřím, že film je dobrý.

stanislav0373
16.02.2021 5 z 5

Tohle byla naprostá lahoda! Lehce svérázný Robinson, jehož matka měla pletky s MacGyverem, ještě než se vydal do splachovací brány...

Děj to mělo svižný, napínavý a místy jsem se opravdu nasmál. Nemám nic, co bych tomu mohl vytknout!

Hodnocení: 5 pirát ninjů!

I když... posloucháno jako audiokniha. Perfektně načteno, člověk se hned ponoří do děje... ale ty přechody kapitol? Poslouchal to někdo? Bych člověku, který tam schválil ty klávesové přechod ve vysokých tónech nejraději zafackoval uši do hlavy...

bydza
12.02.2021 5 z 5

Zase se mi jednou vyplatilo nejprve si přečíst knížku. Myslím si, že o knížce tady bylo řečeno vše, zejména děkuji za vyčerpávající komentář uživateli "pismeno", nedá se než souhlasit. Kdybych já měl říct jediné negativum této knihy, je to konec - všechno skončilo tak nějak rychle (a neuvěřitelně?), ale i tak - copak znáte nějakou knihu, která začíná slovy "I'm pretty much fucked" (to jsem si musel vygůglit) :D

Marjory
03.02.2021 5 z 5

Jeden by si myslel, že je to čtení spíše pro muže, ale není to vůbec pravda. Sice jsem s technických věcí chápala snad jen jak pěstovat brambory :o))), ale bylo to super. Mark Watney má přesně ten humor, který mám ráda. A vzhledem k tomu, že mám ráda i Matta Damona, tak zkusím ještě film.

Boriolus
30.01.2021 5 z 5

Veľmi zábavné. Len nerozumiem, čo mal Mark proti zemiakom :-) Veď sa dajú pripraviť na toľko spôsobov: varené, pečené, placky, kaša, čipsy, hranolky... :D

tom2843
29.01.2021 4 z 5

Strhující, dobrodružné, realistické sci-fi, ale občas nesrozumitelné pro člověka, který nerozumí chemii a fyzice :-) Navíc jsem nejdřív viděl film, který je velmi doslovně zpracovaný podle knihy.

Gleam
26.01.2021 3 z 5

Kniha byla zajímavá, dobře se četla, avšak technické záležitosti mě začaly míjet chvíli poté, co jsem se snažila se nad nimi zamyslet a vydolovat něco z chemie a fyziky - nedařilo se. Napínavé, neotřelé, ale snad poprvé jsem dospěla k názoru, že film by mi možná vyhovoval lépe. Rozhodně klobouk dolů před autorem a jeho chytrým hlavním hrdinou.

Petass
18.01.2021 4 z 5

Skvěle jsem se bavila. Seriál MacGyver jsem milovala. Tohle bylo na Marsu a vtipnější :) A teď vážně... Lze kritizovat milion věcí, že je to nereálné, že je to naivní, přehnané, dokonce až trapné, ale je to zábava a když u čtení vypnete svoji racionální část mozku, užijete si to. Teda pokud vesmírná scifi není Váš hlavní okruh četby... U podobných "světových trháků" nečtu předem obsahy ani komentáře. Nevěděla jsem do čeho přesně jdu, než jsem ji otevřela a vesmírné scifi jsem naposledy četla jako Vesmírnou odysseu v podání Kačera Donalda. Takže pokud jste jako já, v klidu se do knihy pusťte a čtěte. Doporučuji!

jitka7047
13.01.2021 5 z 5

Zajímavé, vtipné....po technické stránce moc vědecké, to mi jen tak proběhly oči po řádkách. Jak je vsechno tohle realistické a v podstatě uskutečnitelné jsou otázky pro skutečné vědce nebo techniky ( ti by nad tím možná koulely očima..haha) Ale kniha sama o sobě je super. Až do konce!