Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4257 4257

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Wyrdaia
02.09.2020 5 z 5

Marťan mě chytil tématem i svým humorem. Jasně, jsou v něm repetitivní pasáže, vítězství ducha, kreativity a nezdolnosti může působit až příliš růžově, ale stejně to byla skvělá jízda. Ehm,... let.

Hanka_Bohmova
29.08.2020 4 z 5

Oblíbená kniha mé dcerky, která ji tatínkovi vzala a četla poprvé v osmi letech a od té doby ještě několikrát, proto jsem již dávno seznámena s receptem na nicotný čaj a mé ranní pokusy o buzení jsou komentovány slovy "Zlá žena bere polštář." :o) Když mě teď nemoc na celý den uvrtala do postele, sáhla jsem na jejich doporučení právě po Marťanovi. Ačkoli v něm chybí prakticky všechno, co jinak v četbě hledám, je to výborná, chytrá zábava a strávila jsem s ní příjemný den. Podobným způsobem se mi kdysi líbili třeba Falzifikátoři, ale Marťan jde v osekávání od všeho nepodstatného ještě dál.
Jen je teda trochu otravné, když chcete rodině předčítat nějakou extra vtipnou část, a oni to znají zpaměti a dokončují za vás...

Kipam
28.08.2020 5 z 5

Určitě nejdříve přečíst knihu a pak vidět film!
Ta knížka je neuvěřitelná, já po dočtení opravdu uvěřil, že na ten Mars letěli ;-). Ne, vážně, je to tak realisticky, čtivě a uvěřitelně napsané, že skoro mizí hranice mezi tím, co je realita a co fikce.

NarcisSamec
26.08.2020 5 z 5

Nemám slov, naprosto vynikající kniha, skvělá zápletka a sympatický hlavní hrdina je brutálně skvělou kombinací!!!!

Amazonka72
24.08.2020 4 z 5

Nejsem čtenářkou ani milovnící sci-fi, ale neodolala jsem a knihu Marťan jsem si přečetla. Jednak mi ji doporučil syn a jednak jsem viděla film, který mě zaujal. Naštěstí je to již přeci jenom nějaký ten rok, co jsem film viděla, takže jsem mohla v klidu číst a netušila jsem, co se odehraje na další stránce.
Co se mi na knize líbilo? Vzhledem k tomu, že učím Fyziku, byla jsem nadšena některými technickými detaily a popisy, jak se vyrovnat s prostředím a podmínkami na Marsu. Na druhou stranu se velmi povrchně orientuji v chemických sloučeninách, a tady mi připadalo, že popisy některých chemických reakcí a prvků byly až moc odborné a podrobné. Já jsem se v nich neorientovala a domnívám se, že podobný pocit měla asi většina čtenářů. Tato skutečnost však neubrala knize na kvalitě. Pro všechny, kteří v noci obrací své oči k nebi a hledají různé vesmírné objekty (včetně sledování vesmírné stanice ISS), je tato kniha určitě zajímavou sondou do zákulisí vesmírných projektů.
Co mě také uchvátilo? Síla a touha člověka přežít v jakýchkoli podmínkách. Ano, občas to byla "taková pěkná pohádka", ale já si myslím, že každý má v sobě ohromnou sílu, která se projeví až ve chvíli, kdy musí bojovat o život. Sílu přežít, vyřešit zdánlivě neřešitelné situace.
A já mám již v hlavě, jak tento film a knihu zařadit do výuky Fyziky. O tolika věcech se dá se studenty diskutovat. Velmi zdařilá inspirace.

Alizon
21.08.2020 5 z 5

Vzpominam si jak mi jednou muj kamarad (milovnik sci-fi) nadsene licil "pestovani brambor". No a pouze me od cteni knihy odradil. Jednak sci-fi nectu a za druhe na rozdil od kamarada, ktery vystudoval (mimo jine) mat-fyz, jsem ve fyzice a chemii vzdycky plavala. Priznavam se bez muceni, skoncila jsem u H2O:)
Potom jsem v autobuse shledla film a rekla si, ze to mozna nebude tak hrozne.
No a zvladla jsem to. A dobre jsem se u knizky pobavila. Opet se priznam bez muceni, ze jsem veskere technicke postupy a popisy chemickych reakci sice poctive precetla, ale ani se nesnazila pochopit nebo zamyslet nad tim jestli by to opravdu slo - verila jsem ze Mark vi co dela:) Nastesti tyto casti (ac caste) nejsou tak dlouhe a jsou odlehceny Markovymi hlaskami ... a vubec, cely pribeh ma dobry spad a vsechno rychle odsypa. A kdyz uz je toho "one man show" prilis (ano taky uz jsem obcas potrebovala pauzu od "je tu problem" - "genialne ho vyresime" a "jedeme dal") - preneseme se v dalsi kapitole na zemi, kde sledujeme jak se vsichni nejprve dozvidaji, ze Mark zije a potom vymysli plany na jeho zachranu. Povede se nebo ne? Vsechno visi na vlasku a zahynout pri zachrane mohou i jeho kolegove.
Nekdo tu psal, ze kniha postrada hloubku, ze chybi nejake "hlubsi myslenky" cloveka prakticky odsouzeneho k smrti....vazeni...to uz by potom nebyla kniha tim cim je... a cely koncept by sel do kopru. Nedovedu si predstavit jak uprostred kratkych a humorne pojatych kapitol najednou Mark zacne rozjimat o smyslu zivota ... opravdu ne.
Film byl az trochu moc rychly, clovek se nestacil rozkoukat co se deje, v knize na to bylo vic casu, ale i tak to proste byla Martanska piratska road movie. (Markova uvaha o mezinarodnich vodach, vesmirnych telesech a z toho plynouciho faktu, ze je vlastne piratem me dostala:)

Stanas513
21.08.2020 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, teprve teď jsem si přečetla knihu. Poutavě napsáno, mohlo by se to stát. Líbila se mi.

Jass
06.08.2020 4 z 5

Další kniha, kterou čtu s několikaletým zpožděním, ale tak co, lepší pozdě než vůbec, ne?
Je zřejmé, proč se tahle kniha stala bestsellerem, je to neskutečně příjemná a rychlá kniha s vtipným a sympatickým vypravěčem. Její četbu jsem si neskutečně užila a nasmála se u ní. Přesto, že jsem už - tak před pěti lety - viděla film a matně si pamatovala, kam celý děj směřuje, byla jsem napjatá a nemohla jsem knihu odložit. Přesto přese všechno si myslím, že to pro mě nebude kniha, ke které bych se pravidelně (nebo někdy) vracela. Byla to skvělá oddechovka ke které jsem si nevybudovala hlubší pouto a teď mám neskutečnou chuť podívat se znovu na film...
Jen tak mimochodem... Uvažoval jste ještě někdo, co měl Watney na svojí paměťové kartě? To si s sebou sám nic nevzal? To já jen že komentoval obsah všech ostatních kromě té svojí, to bylo trochu matoucí...
A taky SPOILER celkové pozitivní vyznění (teď mluvím tak asi o posledních třech odstavcích) bylo na mě až trošku kýčovité. Podle mě nebylo třeba říct to takhle na plnou hubu, kniha to sdělovala docela dobře sama...
Edit: Po přečtení knihy musím se smutkem konstatovat, že film ztratil téměř veškeré své kouzlo. Objevily se díry v ději, které jsem předtím neviděla a ta scéna navíc s rukavicí je zkrátka směšná... Nicméně co se týká úplného zakončení, tak film vyhrává na celé čáře.

evask
06.08.2020 3 z 5

Mně se to moc nelíbilo.

mirRa_cze
06.08.2020 5 z 5

Zábavné, jednoduché čtení. Pěkně to odsýpá, díky stylizaci většiny textu do podoby deníku si autor může dovolit spousty kulišáren, které by mu v normální knize prošly jen se skřípěním zubů. A autor tohoto "povolení šroubů" využívá naplno. Watney je skvělý vypravěč, jehož příběh přežití na Marsu si každý milovník svěží sci-fi literatury oblíbí.

Peter73
24.07.2020 5 z 5

Dobrá a vtipná kniha, bavila ma. Moje rozhodnutie nepokazilo ani to, že som videl najprv film, takže postavu hlavného hrdinu som mal zafixovaného ako Matta Damona.

Lena78537
22.07.2020 3 z 5

Super kniha, úplně mě pohltila. Působila tak realisticky, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a bavila mě více než film, což jsem od ní vůbec neočekávala.

elis-93
17.07.2020 5 z 5

nejlepší, bavilo víc než film

Tess23
15.07.2020 5 z 5

TOP ze Sci-fi, co jsem za poslední dobu četla. Chytlavá a vtipná kniha, filmové zpracování je věrné knize a neméně dobré.

Aprilek
12.07.2020 5 z 5

Marťana už jsem dříve viděla jako film, takže když jsem narazila na knihu, okamžitě jsem ji chtěla. Jediné, co lze říct je: NEZKLAMALA.

enymey
30.06.2020 5 z 5

Dobývání vesmíru tak trochu jinak - nedobrovolně. Příběh sleduje osud výzkumníka, kterého "zapomněli" na Marsu a jeho boj o život. Děj vás vtáhne hned na začátku a ke konci autor dokázal ještě přitvrdit. Místy byla kniha i vtipná, i když ke konci to bylo trochu přehnané (když astronauty tlačí čas a oni se místo záchrany vybavují - haha...). mrzí mě, že už jsem viděla film, protože bych si Watneyho originální řešení skoro neřešitelných problémů užila ještě víc. Opravdu doporučuji přečíst.

StarPopcorn
27.06.2020 5 z 5

Výborná kniha, přečteno za chvíli
Dokonalé

Meginho
26.06.2020 5 z 5

Skvělá! Stejně jako film. Jen knižní Mark je o něco vtipnější než ten filmový. Sorry Matte!
Pořád jsem musela přemýšlet nad tím, jak obrovsky silnou psychiku by skutečný Mark musel mít. Doporučuju, dávám pět hvězdiček a jedno srdíčko k tomu!

Limonadovyjoe
24.06.2020 5 z 5

"Jsem v hajzlu. Šestého solu jsem nezahynul. Zbytek posádky si to určitě myslel, což jim nemůžu mít za zlé. Stránka na Wikipedii teď praví: Mark Watney je jediným člověkem, který zemřel na Marsu. A pravděpodobně to tak dopadne. Protože tady umřu. Jenomže ne šestého solu, jak si všichni myslí.."
Výborná One man show Marka Watneyho. Sice přes všechny fyzikální, chemické a biologické zákonitosti jsem si často připadala jako Penny v Big Bang theory, ale i přesto jsem si knihu užila. Díky humoru, deníkové formě a napětí až do samého konce, se kniha čte výborně. Můžu jen doporučit. Taky doporučuji shlédnout film Marťan Ridleyho Scotta, v hlavní roli s Mattem Damonem. Opravdu podívejte se na to. A vy co jste film viděli, přečtěte si to

karel.kral
22.06.2020 5 z 5

Super kniha, úplně mě pohltila. Působí velmi reálně, žádná vymyšlená pohádka. Napínavé od začátku do konce, skvěle a vtipně napsané. Spousta technických detailů, které kupodivu nenudí.