Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4269 4269

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

effa
10.03.2020 5 z 5

Dobře napsaná kniha. Co dodat víc.

knihyKeMne
07.03.2020 5 z 5

Ó ano, tohle je dokonalá kniha. To jsem si myslela už tehdy, kdy jsem si ji jako jednu z mála beletristických kupovala skrz Knižní klub, i poté, co jsem ji jedním dechem přečetla. Moc jsem byla zvědavá na film, jak zvládnou udělat one man show, a bylo to taky skvělé.

Nyní jsem tedy s odstupem pěti let přečetla znovu knihu a jsem stejně nadšená jako poprvé, což mluví za vše. A stejně tak se těším na setkání v dalších letech. A teď si jdu znovu sehnat ten film.

Jo, a doporučuju! Knihu i film!

Velká Feferona
18.02.2020 5 z 5

Já jsem Marťana konzumovala v pořadí: film - audiokniha - kniha. A vzpomínám si ještě, že z kina jsem odcházela vcelku spokojená, ale že by se jednalo o nějakou nirvánu, to zase ne.
K audioknize můžu napsat jediné: Jan Zadražil je bůh. Miluju, jak čte Terryho Prattcheta. U Marťana se sice logicky musí držet trochu při zemi, ale stejně je to skvělé.
No a tištěnou knížku jsem si koupila a přečetla především proto, abych zjistila, jestli mi něco neuniklo. No, a neuniklo, v audioknize je všechno. Na papíře je z toho zase trochu jiný zážitek, takže nakonec proč ne.
Zjišťuju, že mě tyhle survival akce děsně berou. Taky je potřeba říct, že Markův humor (odzbrojující a svým způsobem zatraceně sexy) to celé nesmírně zvedá, bez něj by to na nejvyšší hodnocení prostě nebylo.
Co mě trochu mě mrzí je malinko uspěchaný závěr a taky posádka Hermesu mohla dostat o ždibec víc prostoru. Všichni jsou totiž svým způsobem super. Ale stejně jsem ráda, že na Marsu zůstal trčet zrovna Mark.

patch
17.02.2020 4 z 5

Normálně sci-fi nečtu, ale v tomto případě se nejedná o sci-fi, ale o poselství. O nezdolnosti člověka, o důvěře ve vlastní síly, o vzájemné pomoci mezi týmem na Zemi a člověkem na Marsu. Krásná kniha.

carbici
09.02.2020 4 z 5

Velmi uvěřitelně napsaný příběh, vše vysvětleno a dobře popsáno a stejně mne knížka nevtáhla do děje.

imhotepcz
08.02.2020 5 z 5

Pohodové zábavné čtení. Není potřeba složitých dějových zápletek se spoustou postav na dobrou knihu.
Dobře propracované scifi, které se v budoucnu klidně může stát realitou.
Doporučuji všem.

betička
28.01.2020 5 z 5

Dokáže vtáhnout do děje, filmové zpracování je jen slabý odvar toho, jak na mě zapůsobila kniha.

ber-tram
13.01.2020 4 z 5

Boj člověka. Boj o člověka. Humanistické poselství znectí jen scéna jak z amerického bijáku, když rescue team v řídícím centru propadne objímacímu jásotu. Ano, dobře to dopadne, proto napětí ke konci spíše klesá, než eskaluje. Mám rovněž mínění, že větší sci-fi probíhalo na Zemi, nežli na Marsu. 2/20

pipa36
31.12.2019 4 z 5

Zajímavé. Rozhodně jsem nečekala, že mě tato kniha takhle chytne. Poslouchala jsem jako audiobook během vánočního cestování za rodinou - ani se mi nechtělo vystupovat z auta :-). Jedná se o naprosto reálný popis naprosto nereálné situace - nevím, do jaké míry jsou situace v knize (obecně míněno pobyt v kosmu) a jejich řešení možné, ale napsané to bylo poutavě, s humorem a pro laika celkem srozumitelně (použité výpočty s převedením jednotek na pirát-ninja byly výborné). Za mě velmi dobrá kniha, doporučuji.

hi24nd
30.12.2019 5 z 5

Jedním dechem přečtena kniha. Skvělá kniha i film.

Lucii_Ami
29.12.2019 4 z 5

Marťana jsem si prostě musela přečíst, možná bych se mohla podívat i na film, když už vím, jaká je kniha. Kniha je vtipná, Markův humor je boží, dost podobný tomu mému. Co se týče popisování složitých procesů jak získat dostatek kyslíku, Co2 apod.. No, zapotila jsem se u těchto částí, protože jsem danou část musela číst několikrát abych ji pochopila. Trošku mě mrzí konec, že není úplně dotažený, ale prý je dotažen ve filmu, takže aspoň něco :)
Bavili mě více části typu : NASA panikaří na zemi :D, četli se mi nějak svižněji. Nebýt Markova humoru nejspíš bych knihu asi nedočetla...

Mabie
23.12.2019 5 z 5

Čekala jsem podle názvu něco jiného, ale zklamaná jsem opravdu nebyla. Moc hezká kniha, vtipná, vůbec mi nevadilo množství technických detailů, pro mne to bylo naprosto “uvěřitelné” sci-fi :-)
Moc doporučuji!

andelina
15.12.2019 5 z 5

Skvělá knížka!

Burák
13.12.2019 5 z 5

OHROMUJÍCÍ literární zážitek!

A to tvrdím jako žena, která přečetla maximálně 2 knihy se sci-fi tématikou, meziplanetární cestování ji nechává absolutně chladnou a její znalosti z fyziky, chemie, matematiky nebo informatiky nestačí ani na to, aby rozuměla většině textu v knize. Ale i tak jsem se neskutečně bavila a knížku odkládala jen s velkým sebezapřením. Hlavní postava Mark Watney se atakoval na první místa v žebříčku mých nejoblíbenější literárních postav a knihu budu doporučovat, kudy budu chodit.
Tohle prostě stojí za přečtení.
(Film jsem viděla už před lety v kině a dost mi to pomohlo pro lepší ilustraci atmosféry).

Akeli
26.11.2019 5 z 5

Asi takhle, může se člověk zamilovat do knihy? Nebo jinak, už se vám někdy stalo, že jste po dočtení knihy asi pět minut s příjemným pocitem na srdíčku hleděli do prázdna, potom knihu objali a přemýšleli o tom, jak strašně jste hrdí na to, že jste člověk? Pokud by vám to vadilo, pak kniha není nic pro vás.
Pokud by vám vadilo trochu více, ovšem krásně (opravdu krásně) uvěřitelného technického popisu z první osoby člověka, který ve vás i přes svou jasně beznadějnou situaci dokáže probudit plamínek radosti, snad po celou dobu veliký úsměv a v pasážích, kde se neusmíváte (nebo neumíráte smíchy), tak vám srdce bije, jakoby vám samotným šlo o život. Mark Watney ovšem není jediná postava, která vám ukradne veškeré myšlenky ve volném čase, podíl na tom má i samotný styl vyprávění. Větu "ještě jeden Sol..." si řeknete ne jednou.
Jediné, v co doufám, je to, že autorova nova kniha Artemis bude stejně dobrá, ikdyž si nemyslím, že se nějaké real world sci-fy dokáže byť jen vyrovnat téhle knize.

KubaHanzelin
10.11.2019 4 z 5

Skvělé hard sci-fi, které mi nepřišlo ani moc přehnané, chvílemi jsem se pozastavoval nad tím, že by se to mohlo i stát. Kniha se četla sama, Markův humor nejde nemilovat, bohužel je tu jedno velké ALE a to: Mark je pravděpodobně génius a má minimálně 800 IQ, na všechny problémy vždycky našel řešení, prakticky MacGyver na Marsu..

Skřítek77
05.11.2019 5 z 5

Marka si nejde nezamilovat pro jeho úžasný smysl pro humor (kniha mě mnohokrát rozesmála) i pro jeho nezdolnou kreativitu a vynalézavost. Spousta technických detailů mi vůbec nevadila, naopak dodávala knize na věrohodnosti a měla jsem pocit, že takový příběh by se klidně za pár let mohl stát. Pro mě je kniha o vůli člověka přežít a čelit překážkám aktivně, tvořivě a s optimismem.

TerryDee
03.11.2019 5 z 5

Byla to neskutečná marsovská jízda v podání Marka Watneye, který se i přes nepřízeň osudu (podařilo se mu uvíznout na Marsu) snaží přežít a neztratit naději na záchranu. Je to ten typ člověka, který se předem nevzdává. Je vyzbrojen důvtipem, technickými znalostmi a především smyslem pro humor, jenž je nesmírným zdrojem Markovy energie. Přesto, že mu Mars staví pořád nějaké překážky, tak Mark je postupně zdolává a jeho situace se každým dnem lepší i s vidinou záchrany.
Vězte jedno, pokud byste uvízli na Marsu, tak vaši záchranou a pomůckou bude izolepa, neboť ta spraví všechno i na Marsu.

Kacennnka
03.11.2019 5 z 5

Podvědomě jsem celou dobu očekávala mimozemšťany, což se nakonec nestalo, na druhou stranu to nebylo vůbec na škodu. Kniha je svižná, napínavá a hlavně má neuvěřitelný smysl pro humor. Hlavní postava je boží, sarkastická a tak nějak geniální. Sice je v knize hromada technických popisů a postupů, ale všechno je vysvětleno tak hezky po lopatě, že si z fleku můžete v ložnici vytvořit vlastní bramborovou farmu. I když trochu tušíte, jak to skončí, sledovat průběh toho všeho je prostě neuvěřitelný.

Šnek86
25.10.2019 4 z 5

Takovej Robinson na Marsu, kniha rozhodně lepší a obsáhlejší než film, oddechové vesmírné dobrodružství.