Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4267 4267

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

karel.kral
22.06.2020 5 z 5

Super kniha, úplně mě pohltila. Působí velmi reálně, žádná vymyšlená pohádka. Napínavé od začátku do konce, skvěle a vtipně napsané. Spousta technických detailů, které kupodivu nenudí.

tami1
21.06.2020 5 z 5

Jako novodobý robinson je Mark Watney naprosto dokonalý. Strhující story je plná nezapomenutelného humoru, vůle překonávat překážky a odhodlání to nevzdat, ať se situace jeví jakkoli beznadějně.
Kupodivu je film stejně dobrý jako kniha.
Doporučuji!

Annelies
17.06.2020 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Je zahrnuta i v mé čtenářské výzvě, jako malá jsem totiž chtěla být astronautkou. Byla jsem překvapená formou, jakou je kniha napsaná. Deníkové zápisky jsou poměrně originální. Děj odsýpal. Zároveň byl napínavý. A nejvíc oceňuji kvalitní humor a spoustu technických podrobností, které autor knihy ovládá a docela hodnověrně je zvládl v knize ztvárnit (alespoň nám laikům). Není nic horšího, než když v knize čujete nonsensy partné hned na první podívanou.

Hesonit
11.06.2020

Stylem vyprávění se Marťan neliší od Artemis, dokonce nechybí identické otázky, jimiž se autor obrací na čtenáře, typu: "Vzpomínáte?" Co mi bylo líto, že i když jde o dva odlišné typy hrdinů (zde vědec, v Artemis samorost) jsou svým způsobem vyjadřování naprosto stejní.
K mému překvapení se mi líbil Marťan víc jako film, který vynechal toliko putování k MAV Aresu 4 a je chudší jen o několik málo vysvětlujících detailů. Matt Damon, zdá se mi, dodal svému hrdinovi charisma, které z knižní předlohy není patrné. Navíc film nevyznívá tak naivně stran lidské obětavosti.
S rozčilením jsem si uvědomila, jaký strašný bordel po astronoutech zůstává nejen v zemských oceánech, ve volném Vesmíru, ale i na samotné planětě Mars (či kdekoliv, kam se dostanou)... Zkrátka, lidstvo hnojí všude, kam vleze, nebo kudy prochází. Andy Weir je dobrý, pečlivý autor, ale míjíme se. Milovníci vesmírných sci-fi si knihu jistě užijí.

AnnaR.
11.06.2020 5 z 5

Naprosto úžasná story. Byla jsem neuvěřitelně vtažena do děje.

pavlina3016
30.05.2020 4 z 5

Knihu jsem si velmi užila a nemůžu říct, že by mě nebavila. Přestože nejsem technický typ, nenudily mě ani pasáže, kde převažoval vědecký popis toho kterého postupu. Knihu jsem přečetla jedním dechem a oceňuji i humor. Filmové zpracování je také povedené.

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Jak už jsem zmínila u jiné knihy, žánr sci-fi běžně nečtu. Ale tuhle knihu mi doporučil syn, tak jsem se do ní pustila. A nezklamala jsem se. Měla jsem ji přečtenou za pár dní a výborně jsem se u ní pobavila.

kokrokr
23.05.2020 4 z 5

Je to sci-fi robinzonáda, která pobaví většinu technicky založených čtenářů. Dokáže zaujmout řešením různých problémů spojených s přežitím na pusté planetě.

blackoutzuzi
19.05.2020 5 z 5

Tohle je rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla a to nejen díky tomu, že je příběh skvěle vystaven, ale především osobností hlavního hrdiny, kterého si prostě zamilujete. Marťan je sci-fi, kterou doporučuji úplně všem!

gemi
16.05.2020 4 z 5

Výborná a v první čtvrtině naprosto strhující záležitost. Dokud je Watney "alone in the dark", úplně sám a všichni si myslí, že je mrtvý, je to neskutečná jízda a člověk hltá řádek po řádku.

Jakmile se spojí se Zemí, je to pořád skvělý thriller, ale vytratí se takový ten tísnivý pocit beznaděje, který čtenáře žene kupředu v touze vědět, co bude dál.

Kniha je neskutečně vtipná. Ve filmu se taky tu a tam vtípek objeví, ale toto je teda jízda! Jedna kapitola končí slovy: "I’m saved and I’m gonna live!" a hned ta další začíná: "I’m screwed and I’m gonna die." Watneymu jde o život a člověk se u toho nahlas řeže jako pako.

Celá kniha je přehlídkou neskutečné mechanicko-chemicko-technologické invence autora, protože Watney je MacGyver ve vesmíru, který z hovna uplete bič. A světe div se, ten bič i zapráská. Tedy obrazně řečeno...

Každopádně opět platí, že kniha je mnohem lepší a mnohovrstevnější než film. A film je přitom výborný!

capar
03.05.2020 4 z 5

Asi první kniha, u které mi nevadilo, že příběh znám zfilmovaný.

marcela0282
30.04.2020 4 z 5

Film jsem nevidela, ale kniha se mi moc libila. Naloz spousty zajimavych informaci, ktery vubec netusim, jestli jsou pravdivy, me hrozne bavila :D behem cetby jsem nasla mapu Marsu a sledovala kazdy hrdinuv krok a celou dobu jsem mu fakt drzela palce. Kazde otevreni knihy bylo mym malym vyletem mimo tenhle vsedni svet, az mi bylo lito, ze uz je konec.

kape97
28.04.2020 5 z 5

Asi poprvé se mi zhruba stejně líbila kniha jako film. I když je kniha samozřejmě mnohem podrobnější. Velmi zajímavý nápad. Vědecky velmi propracované :)

SussiS.
21.04.2020 5 z 5

Vesmír mě nikdy nelákal. Hvězdné války jsem viděla možná tak z rychlíku, ale tahle kniha je vážně pecka. Je plná vtipu, hrdina je strašně sympatický a vynalézavý. Je to takový vesmírný MacGyver. S ním bych klidně ztroskotala kdekoliv. První jsem viděla film. Kniha je ale o mnoho lepší, jak už to tak bývá. Přečteno téměř jedním dechem.

Ester71
17.04.2020 5 z 5

Kdyby mi dříve někdo řekl, že budu číst knížku o pobytu na jiné planetě, plnou technických popisů, sci-fi, asi bych si zaťukala na čelo. A kdyby mi řekl, že budu nadšená, zaťukala bych si ještě víc. A ono ano! Knížka je napsaná čtivě, s nádechem černého humoru, který mám moc ráda, i s trochou napětí. Za mě pět hvězd. Pozemských. ????

Artinka
16.04.2020 5 z 5

Bylo toho o něm řečeno tolik, že už asi nemá smysl plýtvat slovy. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. *****

ComicGuy899
08.04.2020 5 z 5

Za poslednú dobu asi najreálnejšie napísaný príbeh, ktorý som kedy čítal.

Pán spisovateľ zobral názov sci-fi doslovne a spravil fikciu postavenú na reálnych faktoch. Nie je to podané nejak zvlášť nudné a i keď je to plné zložitej terminológie stratiť sa v tom nedá.
Tejto priehľadnosti hrá do kariet aj prepracovane a sympaticky napísaný Mark Watney (hlavný protagonista), ktorého si už od prvej vety zamilujete (citujem: "Som v riti."). Kniha je napísaná denníkovým štýlom s ktorým mám vždy neskutočný problém pri čítaní pretože veľa autorov nevie dať svojej postave dušu a tak to vždy skončí plocho. Toto ale nie je ten prípad.
Andy Weir vykreslil Marka tak živo až som mal pocit, že mám pred sebou skutočné zápisky nejakého nešťastného astronauta, ktorý mal tú smolu, že ostal osamote na celej prach pustej krajine. Celkovo je príbeh neskutočne neuveriteľný, ale pritom úplne geniálny. Ostatné postavy tiež nezaostávajú i keď sú posunuté na druhú koľaj kvôli práve Markovi. Kniha je ladená ako dráma s poriadnou dávkou humoru.
Poriadne vážne scény striedali slzy spôsobené smiechom, pretože niektoré Markove výmysly a absrudity, čo sa mu stávajú sú tak mimo misu, že sa na tom nedá robiť nič iné len smiať (ako keď sa mu podarilo skoro podpáliť celý modul keď sa snažil zapáliť vodík). Proste sympatický magor :D

Aby som to zhrnul pán Andy Weir napísal neskutočne pútavé sci-fi s realistickými prvkami, ktoré robí čestné meno základom svojho žánru. Za zmienku taktiež stojí i to, že je už pár rokov vonku aj filmová adaptácia, ktorá na (moje) pomery Ridleyho Scotta dopadla na výbornú. Je to tiež veľmi verné dielo a až na rozdielny koniec je to viac menej to isté.

Odporúčam všetkými desiatimi!

Je trošku škoda, že v knihe sa Mark Watney stal Iron-Manom len v predstavách...

veruptackova
01.04.2020 4 z 5

Nejvíce se mi na knize líbily sarkastické poznámky, kterými autor rozhodně nešetřil. Naopak pokud bych měla něco vytknout (a věřím, že pro většinu čtenářů to bude naopak pozitivum) tak jsou to technické popisy toho, co astronaut dělá. Jako např. jak získat vodu, kde žádná není. Tyhle části pro mě byly na čtení náročnější, ale věřím, že pro někoho jsou tím nejlepším na knize.

Šikulko
24.03.2020 5 z 5

Môžem len vrelo odporučiť!

JohankaDarc
17.03.2020 4 z 5

Technické popisy křížené se sarkastickým humorem člověka, který je odkázán sám na sebe... na jiné planetě.
Jako fanouškovi vesmírných letů, sci-fi a všeho spojeného s vesmírem se mi Marťan moc líbil. Posledních pár stran se mi potily ruce napětím, jak to dopadne. :D

Čteno v angličtině.