Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4245 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

m7241
27.02.2016 5 z 5

Jestli mě kdy někdo naučil milovat vesmír a sci-fi, byl to právě Mark Watney. Tento nikdy se nevzdávající optimista s naprosto úžasným humorem mě přesvědčil, že i vědecká data mohou být zajímavá, pokud vás dostanou z absurdních situací. Fandila jsem mu každičký Sol, kdy si myslel, že je na Marsu sám. Protože tam sám nebyl. Měl tam mě a taky další, kteří jsme čtením jeho hlášení prožívali tohle dobrodružství, jako bychom seděli na druhé straně počítače. Jako by čekal na naši reakci. Jak ráda bych mu hned ze začátku odepsala, že se nemusí bát. Že jsme tady pro něj. Dobrá práce, Andy.

Snofru
25.02.2016 5 z 5

Tentokrát jsem jako první viděla film,takže jsem měla z knížky trochu strach,ale předčila mé očekávání. Skvěle napsaný příběh, který mě nutil číst stále dál a dál a polykat strany světelnou rychlostí. Mark Watney je dokonalý vtipný a inteligentní, u jeho sarkastických poznámek jsem se skvěle bavila a i když nejsem chemik ani nijak trchnicky zdatná, vážně jsem se snažila pochopit všechno, co tak skvěle popisoval. Myslím, že já bych na Marsu nepřežila ani jeden jediný Sol, ale mít za parťáka Marka...to už by stálo za zkoušku.

monikaKU
25.02.2016 5 z 5

Vyborne, vyborne, vyborne! Bavila som sa ohromne.

kayu
25.02.2016 5 z 5

Já opravdu nejsem velký fanoušek sci-fi, ale tahle kniha si mě dostala už od první strany. Srší vtipem, napětím i velkou inteligencí. Ze začátku mi ovšem trochu trvalo, než jsem se naučila rozpoznávat všechny nové pojmy a zkratky. Některé technické věci jsem sice vůbec nepochytila, ale na mém hodnocení to přesto neubere.

Attia
23.02.2016 5 z 5

Přijde mi nemožné dát knize jiné hodnocení než celých 5 hvězdiček.
Film je sice povedený, ale oproti psané podobě značně vykuchaný.
Královsky jsem se bavila a čtení si užívala.

Fíbí
21.02.2016 5 z 5

Úžasná záležitost. Vtipná, ironická a inteligentní. Budu se k ní vracet.

tereza7914
21.02.2016 5 z 5

Skvělý!! Tato kniha mě velmi nadchla. I když jsem dosud nebyla příznivcem Sci-fi, tak Marťan má u mě jedničku s hvězdičkou. Opravdu jsem nečekala, že by mě mohla tak bavit.
Kniha se četla rychle. Líbilo se mi to, jak je napsaná ve formě deníku. Moc se mi líbil Markův optimismus, i když uvízl sám na Marsu, bez naděje na přežití. Vždy našel řešení nějakého problému. A nejlepší byly hlášky!! :D :D
Film je taky super :) přesně podle knížky. Ale co si budem povídat, knížky jsou prostě lepší než filmy (alespoň většinou). Více detailů a tak. :D :D Určitě doporučuju obojí ;)

Wiss
21.02.2016 5 z 5

Kniha me nadchla! Vtipna a napinava :-) Kdybych se nejakou nahodou ocitla na marsu, vim co mam delat :-D Davam 5 * !!

Xena1970
20.02.2016 5 z 5

Jak kniha tak film bezvadne

Kyta
19.02.2016 5 z 5

Jsem nadšená. Co víc říct?
Nejsem zrovna fanoušek sci-fi, takže jsem nečekala, že by mě kniha mohla bavit, ale díky velice pozitivnímu ohlasu jsem se do knihy pustila. Jako první jsem se však dozvěděla o filmu. Myslím, že zfilmování knize jen prospělo, protože právě díky němu se kniha stala slavnější a více čtenější.
Už od první stránky jsem věděla, že to bude stát za to. Jako první mě zaujal styl psaní (ve formě deníku) a následně autorův smysl pro humor. Ty hlášky... prostě nenahraditelné. Technicko-chemické a (pro mě) složité pasáže mi ve finále nijak nevadily. Řekla jsem si, že tohle ke sci-fi evidentně patří. Překvapil mě však Markův optimismus. Měla jsem pocit, že to bere jako hrozně velké dobrodružství, že zůstal sám na pusté planetě a musí bojovat o přežití. Ale i když věděl, že jeho šance na záchranu jsou mizivé, nic neviděl černě a vždy hledal (a našel) nějaké řešení - to se mi na něm líbilo nejvíc. Tím se ukázalo na to, že vždycky může být nějaká naděje - ať už jde o cokoliv. Nevzdávat se a bojovat až do konce!

Příběh mě hodně dojal. Hlavně to, když si uvědomíte, co všechno jsou lidé schopni udělat pro záchranu jednoho člověka.

Skvěle napsané. I vymyšlené. Na příběh Marka Watneyho nezapomenu. :)

PS: Film je stejně skvělý jako kniha. Obojí DOPORUČUJI!

SnowCat_5
19.02.2016 5 z 5

Viděla jsem nejprve film, ale knihu jsem i rak četla jedním dechem. Nepřestává překvapovat :)

kniznistranky
18.02.2016 5 z 5

Ty hlášky! Ty hlášky prostě mluví za vše! :D

lenamor
18.02.2016 5 z 5

Výborně napsaná kniha která zaujme od začátku až do konce. Netušila jsem že mě budou bavit technické pasáže. Film jsem neviděla, každopádně kniha stojí za to.

iannikki
15.02.2016 5 z 5

Četla jsem před shlédnutím filmu a naprosto mě dostala.Film taky nezklamal,jen si myslím,že kdo nečetl knihu a jen viděl film že spoustu věcí nemusí pochopit.Já sem si jí potom přečetla ještě jednou.Martan je u mě TOP!

BroDan
15.02.2016 5 z 5

Aj napriek odborným vysvetľovačkám (ktoré človeka len obohatia), sa kniha číta ľahko, je to naozaj nevídaný a zaujímavý príbeh prežitia v úplne inom prostredí ako na opustenom ostrove. Kniha oplývala aj vtipnými hláškami, pri ktorých som sa doslova smial, nie len vyfukoval z nosa. Skvelá kniha. 5*

Marla
15.02.2016 5 z 5

Srdce strojaře/chemika jásalo, královsky jsem se u knihy bavila.
Srdce člověka jásalo, kniha je o nezlomné lidské vůli žít a umět si poradit.
Srdce romantika zůstalo klidné, je to kniha od chlapa a ne od Danielle Steelové.
A pokud si po přečtení zapamatujeme chemickou značku kyslíku, vodíku a oxidu uhličitého, tak ta kniha má smysl.
Ode mne to nejvyšší hodnocení a i film stojí za to.

zuzuzajda
14.02.2016 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale po asi 50 stránkách se mi už Marťan těžko odkládal.

Sali88
12.02.2016 5 z 5

Jako prvni jsem videla film,a mela jsem obavy,ze me kniha vzhledem k ruznym vedeckym a technickym popisum a podobnym vecem nebude bavit,ale opak byl pravdou.I presto ze se v takovychto vecech zrovna nevyznam,kniha me bavila od zacatku do konce,dobre se mi cetla a i pobavila.

gersie
12.02.2016 4 z 5

Celkem hezky napsaná kniha. Jen mi trochu neseděl fakt , že některé situace a aspekty ze života na Marsu byly dost detailně promyšlené a pěkně popsané , zatím co jiné mnohem důležitější a nápadnější problémy byly absolutně pomíjeny. Prostě fantazie , ale od detailně promyšlených scén jsem předpokládal celkově promyšlené dílo , což dost pokulhávalo.

kacaaba
10.02.2016 5 z 5

Nejdřív se mi do této knihy vůbec nechtělo, tohle téma není vůbec pro mě, ale kamarádka byla tak nadšená, že jsem se nechala přesvědčit. A vůbec toho nelituji, sice jsem značné části věcí a situací nerozuměla, i když na autorovu obranu, to bylo vysvětleno dobře, ale já prostě nejsem technický tip. Stejně to stačilo, po pár kapitolách mě to vtáhlo do děje a já knihu za dva večery přečetla. Pro mě po dlouhé době příběh s dobrým koncem, lidmi bez intrik jen s velkou dávkou obětavosti a bojovnosti. Prostě super.