Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4245 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

stefinam
09.02.2016 5 z 5

Výborná, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Těším se na film

TaLu
09.02.2016 5 z 5

Kniha mi byla doporučena a prý ať si přečtu knihu dříve, než uvidím film.
Když o sobě řeknu, že jsem vyloženě technický analfabet, tak se obávám, že se ještě nadhodnocuji,.....proto tak úplně nechápu, jak je možné, že jsem se zanořila do popisování technických postupů a ani písmenko jsem nepřeskočila.
Ale je to tak.
A nejen to - navíc jsem se od první do poslední stránky skvěle bavila.
Takže jediné vysvětlení je to, že je ta kniha tak brilantně napsaná, že i člověk jako já, čte a čte, dokud se příběh hlavního hrdiny ( a nejen jeho, ale i všech okolo) neuzavře.
Pokud by mohl někdo přežít tak dlouho na Marsu, musel by to být někdo hodně podobný jemu - inteligentní, s obrovskou dávkou humoru.
Celkově uvěřitelný, hluboce lidský příběh, vypovídající něco o tom, že když nám lidem konečně dojde, že jde o životy, tak se většina z nás dokáže chovat lidsky.
Což je pro mne poselství této knihy.
Těším se na film.

Nadhledokuk
07.02.2016 5 z 5

Pro mě to byly dva krásné dny ve vesmíru, do něhož jsem se vždy chtěl podívat. Vzhledem k tomu, že jsem strojař, jsem knize rozuměl o mnoho lépe a musím říct, že smekám poklonu před Andy Weirem. Kniha mě nepřestávala překvapovat s vynálezy a perfektně zpracovanými scénami. Během celého čtení se mi v hlavě odehrával nabušený film s perfektní hudbou. Když jsem se pak koukl na pravý film, hodně mě zklamal, protože v něm chybělo tolik věcí, až vypadal naprosto nepřesvědčivě a nedokázal tak vtáhnout do reality jako kniha. Dávám plný počet a těším se na další vesmírné lety s Andy Weirem:-)

Lailath
07.02.2016 5 z 5

Ten chlapík je opravdu jak z Marsu. Pro mě je neuvěřitelný, plný nekonečného optimismu, i když je v hajzlu. Práce všeho druhu, se vším si poradí, ze všemožných a převážně ojedinělých srabů se dík širokému vzdělání, technickému mozku a všeobecné inteligenci vyhrabe, přes to jsem mu to všechno věřila. Nepřesvědčil mě závěr, to už bylo pro mě moc šťastných náhod přes ty všechny nepříznivé okolnosti najednou. Odzbrojující byl Watneyho humor, tolik vtipných hlášek a odpalujících momentů, tato kniha zvedá náladu.

petrn
06.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Děj napínavý od začátku až do konce a snad bez jediného hluchého místa. Nejvíce mě dostávaly všechny ty zdánlivě bezvýchodné situace, kdy jsem si říkal, sakra, teď už to prostě nemůže přežít, a nakonec stejně vždycky našel řešení! A nejlepší na tom bylo, že to nepřekonal jen nějakými nevysvětlitelnými zázraky, nebo náhodami, ne, všechno bylo přesně vědecké a podrobně vysvětlené, aby si čtenář náhodou nemohl říct, že Mark podváděl :) Někdo by si mohl říct, že to, na čem kniha stojí, je blbost, proč by vůbec někdo investoval tolik prostředků a peněz na záchranu jednoho člověka. Ale i to je dobře obhajitelné, přecejen takový člověk by se stal (nedobrovolným) obrovským projektem pro průzkum Marsu a všech možných i nemožných aspektů k tomu, navíc obrovský zdroj informací pro rozvoj astronautiky a technických znalostí.
Opravdu vymakaná a originální kniha, co stojí za přečtení

keselylenka
05.02.2016 2 z 5

Marťan bude asi skvělý film, ale jako kniha mě bohužel neoslovila. Příběh je dobrý, byla vtipně napsaná, ale asi nejsem typ na one man show na stránkách. Bohužel v knižním podání pro mě nuda, ale jako film se ráda kouknu.

bukiet
04.02.2016 3 z 5

Ač milovník SF tématiky, u této knihy musím prohlásit, že nebyla mým šálkem kávy. Jednak to už není až takové sci-fi, ale "jen" popis dramatické situace v jednom povolání. Astronaut už je jen jedna z mnoha nebezpečných, ale běžných profesí. Tak daleko jsme se dostali od dob Gagarina, či Armstronga. Literárně je to robinsonáda a u těch je skoro vždy pravidlem, že nejlepší je ta první. Zdravím v nebi Daniela Defoea. Jako většině rejpalů na databázi, i mně nejvíce vadila nezáživná odborná smršť, která měla nahrazovat děj a charakter hlavní postavy. Méně humoru a více citu by neškodilo. Také mne nasíralo nedržení se jedné vypravěčské formy. Být to celé vyprávěné v třetí osobě, bylo by to formálně čistší a ubylo by Markova humoru na únosnou míru. A teď si jdu dát film.
Doplnění po shlédnutí filmu:
Nerad to říkám,ale i to se někdy stává, takže filmová adaptace knihy zvítězila o plnou délku a získává pět hvězdiček. A to i přes poněkud přepálený závěr filmu. Na druhou stranu, všimli jste si, že film ignoroval dvě strašně důležité dramatické situace z knihy a vůbec nic se nestalo? Naopak to příběhu jen pomohlo. Matt Damon pak obdařil hlavního hrdinu tím, co mu bohužel autor zapomněl dát - emocemi. I ten jeho humor už nebyl náhle na zabití.

katy238
02.02.2016 5 z 5

Ukázka lidské vůle a touhy přežít, doprovázené výborným smyslem pro humor. Nádherná kniha.

Luke_Br
01.02.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostal spíše náhodou po shlédnutí filmu, kdy jsem vůbec netušil že je podle knižní předlohy. Velice humorně je zde ukázáno co je člověk schopen a ochoten udělat pro přežití a navíc v podáni Marka Watneyho, který si nebere servítky s vůbec ničím.
Knihu jsem přečetl jedním vrzem a určitě se k ní jednou vrátím. Dokonce i manželka která tento žánr nemusí si libovala a byla knihou velice potěšena a unešena

MonikaKK
31.01.2016 5 z 5

Pro mne naprosto úžasná kniha.

Albina
31.01.2016 4 z 5

Možná by stálo za připomínku těm, co je zaráží vědecké a technické pasáže v knize, že sci-fi neboli science fiction znamená česky vědecká fantastika. V této knize konkrétně je hrdinova znalost fyziky a chemie jádrem celého příběhu. A sledovat ho, jak využívá svých znalostí k přežití v téměř beznadějné situaci, je to největší dobrodružství.
Jedna hvězda dolů za švindl s deníkem - aby překvapil čtenáře, vynechá autor některé hrdinovy zásadní myšlenky a nápady. Hrdina se například vydá na cestu a my se až z pozemských pozorování dozvíme, že směřuje jinam, než jsme očekávali. Možná je to efektní, ale psychologicky zcela nepodložené.

misssicccka
30.01.2016 2 z 5

technicke casti a tedy zejmena prvnich tricet stran byly pro mne utrpeni, mezitim genialni humor a vskutku vyborne pasaze, za mne rozpaky a zklamani, holt nejsem cilova skupina :)

Dadluska
30.01.2016 4 z 5

Kniha je úžasně zajímavá, vtipná a napínavá. Při jejím čtení jsem se hodně nasmála a hltala každou stránku. Jediné negativum pro mě bylo množství technických údajů, ve kterých se běžný smrtelník moc nevyzná. I když chápu, že bez nich by příběhu asi něco chybělo.

skrblik
30.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlépe napsaných knih. Přečetl jsem ji jedním dechem.

qydko
29.01.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem :) A každou chvíli si vzpomněla na McGyvera :D

Mršina
26.01.2016 5 z 5

Úžasně čtivé a napínavé. Vůbec se od toho nešlo odtrhnout.

789joe
26.01.2016

Mark Watney je prostě genius, který se nebojí sprostě nadávat i v přímém přenosu. Nedivím se: každý Sol brambory....

Shashlick
24.01.2016 5 z 5

Pochvalné recenze o této knize se na mě valily ze všech stran, takže jsem k ní přistupoval s obavami, jak jim dostojí. A musím říct, že Marťan uspěl na výbornou. Opravdu výborná kniha.

Styblice
21.01.2016 5 z 5

To byla jízda! Kniha plná napětí, emocí, fyziky, chemie, ... alespoň se něco zajímavého dozvíme. A Markův humor téměř na pokraji smrti, no excelentní!

Jirinaja
18.01.2016 4 z 5

Kniha super, ale je pravda, že těch technických věcí tam mohlo být klidně o půlku méně :-). Uvítala bych, jak jsem tu již někde četla víc informací z psychiky. Myslím, že ta samota a hrozící smrtelné nebezpečí by muselo být šílené. Watney je můj knižní hrdina, no a asi jsem se zamilovala :-D.