Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4245 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

Mydli
25.03.2016 5 z 5

Vynikající kniha a kupodivu i silné filmové zpracování i když s knihou nemůže zcela soupeřit. V knize mi totiž nadchly vtipné glosy marťanského kolonizátora a piráta. Nakonec jsem se i v tom O2, CO2, NO2 a jiných chemických šílenostech trochu vyznal :-) paleček nahoru a těším se co nám autor naservíruje příště! Vesmírný humor a skvělý příběh mi prostě bere!!!

blažounka
24.03.2016 4 z 5

Docela dobré vědecké pojednání o Marsu. Mnoha věcem jsem sice nerozuměla ani za nehet, ale chtěla jsem vědět, jestli ON přežije.

sirah
21.03.2016 5 z 5

Jsem ráda,že jsem Marťana četla dříve , než jsem se podívala na film,kniha je samozřejmě lepší, až na různé technické výpočty a údaje. Ačko-li jsem se snažila tomu porozumět,později mě to již štvalo,ale pak jsem si řekla,že asi nemá cenu o tom tolik přemýšlet, důležitý je hlavně děj.To , co se mi opravdu líbilo, byl smysl pro humor hlavního hrdiny a zajímavé prostředí Marsu.Kdybych to měla shrnout, tak knížka mě bavila,vtáhla mě do děje a s každou stránkou se těšila jak to dopadne.

MonikaV
21.03.2016 4 z 5

I přes to, že jsem nerozuměla technickým pasážím, mě to bavilo. Možná mi chybělo víc rozebrat, jak to nesl psychicky. Byl tam víc jak rok, ale tak nějak se to pořád točilo jen kolem těch přístrojů. A najednou byl fuč. Ale stránky ubíhaly rychle. Za chvilku jsem to měla přelouskané.

Pavlinka777
21.03.2016 5 z 5

Je to úžasná kniha. Šílená, drsná, krásná...
Mark Watney má parádní smysl pro humor - už dlouho jsem se takto nenasmála.

Kent2004
20.03.2016 5 z 5

Vesmírnému Robinsonovi dávám jednoznačně 5 hvězdiček. Já v tomto silném příběhu našel vše co jsem očekával.
Wierovi se podařilo dokonale technicky popsat veškeré procesy, postupy, události, které jsou laikům nejasné. Já fakt nejsem odborník na astrofyziku, informatiku, nerozumím příliš ani chemii, ale nebylo potřeba nad tím dlouze dumat, vše zde bylo velmi polopaticky a dobře vysvětleno.
Mark Watney je prostě typický představitel kladného hrdiny, který si umí ve spoustě věcech poradit, pro vtipnou hlášku nechodí nikdy daleko a ze svého smutného osudu si i přes minimální vyhlídky na přežití dělá legraci.
Kdo má rád napětí a silný příběh, přijde si zde na své. Z filmu jsem viděl jen kousek (zatím) a už v úvodu nepřesnost - opouští misi po "solu" 18 !!! Takže si nedělám iluzi, že bude věrně a ve všem kopírovat knihu. Rád se ale na něj podívám.
Já tuto knihu opět poslouchal a O-H-B předvedlo vynikající a vysoce profesionální práci (jak jinak). Co mne na knihe zaujalo, bylo skryté poselství, kterého si nešlo nevšimnout.
Konec knihy mohl být ještě natažen o pár měsíců déle, ale kdo ví, třeba se ještě někdy s Markem setkáme....
Rozhodně se mi kniha velmi líbila a po delší době jsem měl možnost poslouchat fakt výborné sci-fi.
Kdo čekal víc, asi je moc náročný.....Já osobně nevím co by zde mělo být napsáno jinak. Marťana jednoznačně doporučuji, ať už v audiopodobě, nebo v té klasické - tištěné. Super Andy, víc takových příběhů.

jakafe
15.03.2016 3 z 5

Oddechové čtivo i pro technický antitalent, jako jsem já. Markovy hlášky příběh skvěle oživují. Hodně mě bavil začátek a pak také Markova cesta k MAV. Ale vyšší hodnocení dát přeci jen nemůžu. Četla jsem už napínavější knihy a čekala jsem, že tato mě vzhledem k námětu třeba donutí i k hlubšímu zamyšlení nad otázkou "života, vesmíru a vůbec", což se nestalo. Rozhodně nelituji, že jsem si Marťana přečetla, děj se odvíjel většinou parádně. Nejsem si ale jistá, jestli to ještě někdy v budoucnu budu chtít číst znovu.

Enforcer
13.03.2016 4 z 5

V podstatě tak trochu motivační literatura. Docela bych i věřil, že by to takhle mohlo fungovat. Snad až na konec, ten mi přijde hodně přestřelený.

NomenOmen
10.03.2016 5 z 5

Perfektní kniha, byla jsem i na filmové premiéře, ale kniha je lepší.

hroubek
08.03.2016 5 z 5

Pozitivnější knížku jsem asi nikdy nečetl, a to se hlavnímu hrdinovi stanou opravdu nemilé věci. Tohle příběh o chlapíkovi, který je rád, že přežil, přestože má spoustu problémů. My jako čtenáři s ním soucítíme a opravdu nás baví číst, jak se s těmi problémy vypořádává. Je to hlavně tím, že hlavní hrdina je neskutečný sympaťák, jenž nejde pro trefnou hlášku daleko a nebojí se být neustále sarkasticky. Co mu jiného taky zbývá, když ho zapomněly na Marsu. Je to krásná knížka o vůli přežit a vypořádávat se s tím, že vám osudu neustále hází klacky pod nohy, a přestože vyřešíte problém A, tak hned máte problém B, jenž je ještě horší. A náš hrdina se s těmito větrnými mlýny rve znovu a znovu. Je to fakt moc dobré čtení, které občas vyžaduje velkou představivost, pokud nejste technický typ, nebo velký fajnšmekr do matematiky, fyziky, chemie a dalšího tuctu oborů. Naštěstí to kniha vždy vysvětlí polopatě, takže to pochopí, i ty jenž nemají doktorát s fyziky. Při čtení se mi stala jedna věc, a tou bylo, že jsem přál, aby se hrdinovi něco pokazilo, aby mohl znovu a znovu vymýšlet jak přežije. Marťan je velmi dobrá knížka a film jí rozhodně ostudu nedělá.

MarcanC
07.03.2016 5 z 5

Naprostá bomba. Nebudu nic prozrazovat-přečtěte si.

KAERU
06.03.2016 4 z 5

Bestseller.... hm, tak uvidíme co nabídne. Moc jsem tomu nevěřila, ale kniha mě mile překvapila. I přes krkolomný začátek plný odborných technických, fyzikálních a chemických popisů, jsem se přehoupla do půlky a hned mi bylo jasné, že jsem sáhla po té pravé knize. Zpočátku je všechno jaksi v poklidu, ale pak Vás to vtáhne a na každé stránce očekáváte, co se zase přihodí. Ke konci jsem už snad i začala soucítit s Markem (hlavním hrdinou) a smířila se i s tím, že by to mohlo špatně skončit. Až mě překvapilo jak rychle se dokázal smířit s myšlenkou, že život a smrt jedno jsou. Člověk má přece stále víru, to je to co ho pohání dál. Jeho to dovedlo k životu. Žádné extra hloubkové duševní sondy, které vyhledávám, ale za mě je to jasné doporučení, přečíst a užít :)

Káťakráťa70
03.03.2016 5 z 5

Kniha i film naprosto úžasné. Sci-fi je můj oblíbený žánr, ale tato kniha je pro každého. Je vtipná a přitom napínavá. Ano...je tam spousta technických údajů, ale bez toho by to nešlo a rozhodně by člověk neměl pocit, že čte o někom, kdo na Marsu skutečně byl. Já byla nadšená.

Odehnalka
02.03.2016 4 z 5

Nejsem fanoušek sci-fi a filmové zpracování knihy jsem neviděla. Technické popisné pasáže vážně trochu nudily, ale v mém případě mi to vynahradil humor hlavního hrdiny a pasáže na naší planetě. Příběh a kniha celkově je ale velmi zajímavá, ale uznávám, že to asi není pro každého.

Zdenda20
01.03.2016 4 z 5

Nejsem čtenářem tohoto žánru, ale kniha se mi líbila. Už chápu, že po hlavním hrdinovi pojmenovali i odrůdu rajčat. Ani mi nevadilo technické popisování. Je to lepší než když jsou v knize popisovány myšlenky. Tuto knihu doporučuji nejen čtenářům sci- fi.

Terry.89
29.02.2016 4 z 5

Marťan je moje první setkání se sci-fi příběhem který se odehrává na jiné, ale skutečné planetě. A tento kontakt proběhl velmi pozitivně :-) Zpočátku to trochu trvá, než se dej více rozvine a první kapitoly jsou hodně prodchnuté technickými údaji a chemickými prvky. Což, přiznávám, může být pro mnohé dost nuda. Možná to některé čtenáře i odradí. Když ale "přetrpíte" tohle vědecké martyriu, zjistíte, že je to velmi poutavý a napínavý příběh s příměsí vtipů i ironie. Dávám 4 hvězdičky, vím, že bez vědeckých údajů by se příběh neobešel a nejspíš by ani nepůsobil tak realisticky, ale někdy je tam toho zkrátka až trochu moc.

Merynkaw
29.02.2016 2 z 5

Kniha mě neoslovila, spousta technických a odborných termínů.

Gareth16
28.02.2016 3 z 5

Kdybych neviděl nejdřív film, tak by mě to nejspíš i bavilo. Bohužel oproti filmovému zpracování nenabízí kromě odborných specifikací žádný významný bonus.

Šárka_D
28.02.2016 3 z 5

Souhlasím s Artiem. Místy vtipná kniha o odhodlání a touze po přežití, bohužel pro množství fyzických, chemických, matematických a kdovíjakých dalších vědeckých údajů pro mě absolutně nečtivá.

Artie
27.02.2016 3 z 5

Mohl to být příběh člověka v mimořádně extrémní situaci, ale bez psychologie je to spíš učebnice fyziky než dobrý román. Disko a hlášky o hnojení a o kozách to nezachrání. Ani matematické výpočty, o nichž nerdi a inženýři můžou vést nekonečné blogové diskuze, jestli by to takhle fungovalo.