Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4245 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

buldozer5
18.06.2016 5 z 5

Četl jsem knížku a viděl jsem i zfilmovanou verzi. U obou hodnotím 5 hvězdiček.

jana1976
17.06.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, krásně psaná a hlavně vtipná. Někdy jsem se zasmála i nahlas, vyprskla smíchy jak mě některé pasáže přišli vtipné. Dost jsem si je živě přestavila a nemohla jsem zadržet výbuch smíchu. Mark je sympaťák, který v ničem nevidí problém a se vším si poradí. Na film jsem se těšila jako malá, ale ten mě zklamal. Ve filmu mi nic k smíchu už nepřipadlo. Vřele doporučuji raději sáhnout po knize.

Lokina
16.06.2016 4 z 5

No těm technickým částím jsem moc nerozuměla, ale to nemění na tom, že kniha se mi líbila :-)

ThomasRuhe
07.06.2016 3 z 5

Na Marťana jsem se hodně těšil.Teď čerstvě po dočtení nějak nevím co jsem vlastně čekal. Deníkové záznamy Watneyho mě po čase přestaly bavit. Chápu, že bylo potřeba vysvětlit co Watney pro svou záchranu bude dělat a proč , ale začalo to být zdlouhavé.Kromě toho taky nevím jestli všechny fígle co používá doopravdy fungují...asi tomu budu muset věřit.
Naproti tomu Watneyho vtipné komentáře jsou plusem, který zvedá čtivost knihy.
Když přičtu originální námět je to určitě nadprůměrný sci-fi román.

lapagerie
07.06.2016 5 z 5

Knížka mě uchvátila optimismem. Hlavní hrdina sympaťák, který se nedá porazit a ještě má ke všem situacím vtipný komentář. Často jsem se smála nahlas. A to jsem u takového tématu opravdu nečekala.

Jindrulin
05.06.2016 4 z 5

Takhle jsem se knížky dlouho nenasmála, moc super!

irena0595
31.05.2016 4 z 5

Dobrá kniha, oceňuji i vědecké zpracování. :)

Dryáda
29.05.2016 4 z 5

Řekněme si na rovinu, je to "popkornovka". Žádné složité čtení, až na těch pár popisů chemických reakcí a konstrukčních záležitostí, ale ty jsou rozvedeny do podrobností i pro ty nejméně zasvěcené. Je to vtipné, je to napínavé, ale taky v několika pasážích trochu nudné (hlavně když se poněkolikáté dovídáme, co má všechno nabaleno v roveru). Příjemné a zábavné čtení, ale nic z čeho bych si sedla na zadek, takže jen za 4.

Turante
26.05.2016 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Četla se sama, příběh je skvělý a miluji humor hlavní postavy :-D

Laduš17
25.05.2016 5 z 5

Pět hvězdiček je málo pro tuhle knížku! Naprosto úžasná.. :) Četla jsem do 2 ráno, jak to bylo napínavý. A jsem vděčná za maturitu z chemie, dost mi pomohla v pochopení některých věcí :D

tuommo
25.05.2016 4 z 5

Rychlovka... čte se lehce, má to tempo a spád... a je to luxusně prostoupené americkým cynismem...

martin6849
22.05.2016 4 z 5

Nejdříve knihu a potom až film. Jsem rád, že jsem toto pravidlo dodržel. Ne, že by ten film byl úplně špatný, ale oproti knize je tak poloviční a navíc obsahuje dost nelogičností. Kniha je prostě VŽDY lepší (bez výjimky).

Marťan se mi četl celkem fajn, byla to taková docela oddechovka, u které nebylo třeba nějak moc přemýšlet. Děj občas trošku skřípe a logika jde kapku stranou, ale proč ne, kniha je prostě pouze čistý mainstream, takže se to dá odpustit.

boxas
20.05.2016 5 z 5

Paráda! Trochu technické, jakoby chlapské, ale čte se to dobře. Film se mi také líbíl, a to zase hlavně po vizuální stránce, "záběry" Marsu jsou působivé, ale knížka líp zachytila pocit naprosté izolace v prostředí, které člověku nepřeje.

chytahana
20.05.2016 5 z 5

wau, pro mě naprosto parádní kniha, jedna z nejlepších co jsem četla. Čte se úplně sama, dlouho jsem se u knihy tak nezasmála. Film byl taky super, ale kniha byla lepší.

tatjana1737
19.05.2016 4 z 5

Nejprve jsem viděla film a možná budu zlynčovaná, ale přiznám se, že se mi líbil více. Film si určitě ještě několikrát pustím, do knížky ale asi tolikrát už nepůjdu. Ale nechci tvrdit, že by byla špatná, o tom žádná! Prostě jen mne jiné knížky oslovily víc.

Do formy deníkových záznamů jsem se zprvu vůbec nemohla začíst, proto jsem ocenila, když se přesun příběhu na Zemi začal odehrávat v "er formě", ale nakonec jsem si zvykla a s tím, jak děj gradoval, mi to už vůbec nevadilo a soustředila jsem se už jen na to, co si ještě Mars na Watneyho nachystá a jak a jestli se s tím popere. Přestože jsem díky filmu věděla, jak to dopadne, stejně jsem chvílemi byla napnutá jako kšandy. Některé Watneyho fórky mne dokonce rozesmály nahlas, což se mi u knížek moc často nestává. Při čtení technických popisů jsem v obraze byla asi tak z 60 % (což je vzhledem k době, kdy jsem opustila zdi všeobecného gymnázia - a s ním i povinnou fyziku a chemii, docela dobrá bilance), při čtení některých pasáží jsem ale měla v hlavě opici s činely, která do nich zuřivě mlátila a metala kozelce :-). Kdo si na technické pasáže stěžuje, ať si ovšem uvědomí, že může být hůř, mohli jsme číst všechny složité chemické vzorce nebo vidět střihy stříhání na plášti habu ;-).

Trochu nevěrohodné mi přišlo jen to, že za celou dobu hlavní hrdina ani jednou neklesl na duchu a nepropadl chmurám... což je obdivuhodný výkon pro člověka, který byl tak dlouho sám (a to jako doslova SÁM). V reálu by Mark Watney musel být nesnesitelný optimista :-).

Co dodat? Snad jen - hele, kozy! ( . Y . )

Reňulka Š
15.05.2016 4 z 5

Předtím než jsme šli na film do kina jsem si přečetla knihu. Malinko mě odradila šílená spousta technických údajů, které jako ženská moc neocením. Příběh byl opravdu poutavý, ale kvůli technickým údajům jsem se trošku musela přemlouvat číst dál. Film byl pro mě "romantická komedie". Kniha je prostě kniha :-)

monulka
06.05.2016 3 z 5

Lhala bych, kdybych řekla, že mě kniha nestrhla. Zvídavost po závěru mě hnala dál a dál. Příběh je to poutavý, technické věci vypilované (ale nejsem muž ani astronaut, jen říkám svůj názor), to všechno super. Ale nemyslíte si, že kdyby někdo zůstal fakt sám na Marsu a bojoval o holý život, že by měl aspoň trochu depku? Vždyť ten člověk byl furt v absolutní pohodě. A tomu optimismu se mi nějak těžko věří. Všechno tak nějak vycházelo, čekala jsem větší boj. Já vím, že to bylo sci-fi, ale snad i tento žánr má přece nějakou úroveň a nemusí být všude cítit Hollywooooood :-)

marek6463
06.05.2016 5 z 5

Jako první jsem viděl film a až poté jsem si přečetl knihu, což poté jsem narazil na velký rozdíl mezi filmem a knihou. I když film ujde, kniha je zcela perfektní a mnohem lepší než samotný film. V knize je děj zajímavější a více imponující...oproti filmu, který neurazí, ale na knihu nemá.

Denííí
04.05.2016 4 z 5

Za mě skvělá kniha, zápletka asi není nic překvapivého, ale je to skvěle napsané. Vtipný hrdina, jedni ho budou nesnášet jiní zbožňovat, já se řadím těm, kteří ho zbožňují a těžko se mi s Markem loučilo.

3497299
04.05.2016 1 z 5

Napsané je to dost mizerně. Zápletka je bezelstně hloupoučká – takový jeden velký kýč neposkvrněné lidskosti: hrdinovi se stane nehoda, za kterou nikdo, ale opravdu nikdo nemůže (to aby snad nevznikl nějaký alternativní konflikt, který by narušoval požitek ze záchranné mise) – je ale šikovný, takže se o sebe postará – když ostatní přijdou na to, že zůstal na Marsu sám a sám, dělají všechno pro to, aby jej zachránili. Watney ani nikdo jiný neprojde žádnou změnou, nikdo za nic nemůže, byla to prostě smůla. Charaktery jsou ploché jako papír, Watney je navíc takový vražedně roztomilý koloušek – něco jako chytrá koala – takže se do jeho záchrany zapojí každý, kdo má srdce a kosmické peří (tedy i Čína) ¬– záchrana koaly spojuje národy jako holubice míru.

Co se týče samotného vyprávění, to si celou dobu vystačí s jednoduchým vzorcem: když se něco povede a dá do pořádku, následující část začíná tím, jak se naopak nečekaně něco pokazilo, přičemž alespoň jedna z postav pronese „doprdele“, případně „a sakra“. Jakmile jedna z postav pronese „doprdele“ nebo „a sakra“, objeví se řešení a situace se dá zase do pořádku (je to takové kouzelné zaklínadlo fungující jako záhadný generátor dobrých nápadů - řeknete „doprdele“ a nad hlavou se vám objeví žárovka). To všechno vrcholí v závěrečné scéně, kdy se „doprdele“ a „a sakra“ objevuje se zvýšenou intenzitou, načež se vše uvede do konečného a nezvratitelného pořádku.

Co se týče realističnosti, což má být evidentně silná stránka textu, trochu pochybuju o celé formě vyprávění: proč Watney, který musí čekat, že si jeho deník poslechnou kolegové z NASA a pak možná jeho rodina, svoje příspěvky koncipuje jako by si představoval na druhé straně čtenáře knihy? Tedy někoho, kdo potřebuje přiměřenou dávku humoru a vysvětlování? A další věc: Watneyho na začátku probodne anténa (díru ve skafandru zalepí zaschlá krev), načež se probere a o celé nehodě se pak už skoro vůbec nezmiňuje, jako by se mu ani nestala, ale zato v jednom kuse plká o tom, jak ho z práce bolí záda? To jako fakt? Nakonec je kniha zajímavá skutečně jen tou jedinou věcí – technickými popisy řešených situací. To je ale na dobrý sci-fi román doprdele a sakra málo.