Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4245 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

Shira27
08.08.2016 5 z 5

Nevím jestli je lepší film nebo kniha. :D
Jako většina jsem nejdřív viděla film v kině a to už je asi třičtvrtě roku, takže jsem si z toho pamatovala jen nějaké scény. Film je celkem zjednodušený oproti knize, takže mě bavilo číst i o dalších nečekaných problémech, které Marka potkaly.
Od začátku do konce mě kniha držela a nepustila, i když v těch odborných technických věcech se moc nevyznám, je to hezky vysvětlený a humor tomu opravdu nechybí. :)

roso.mak
07.08.2016 5 z 5

SKVĚLÉ!

Po dlouhé době kniha, kterou jsem spořádala na posezení. Pakuj se zpátky na ostrov Robinsone se svým násilně pokřesťanštělým otrokem.

Skvěle ubíhající děj, autorova nastudovaná faktografie (nejsem ale odborník) a zdravý cynismus hlavního hrdiny dávají dohromady knihu, kterou by dětičky měly číst místo korektní verze Robinsona, která byla předkládána mě.

vandalka
06.08.2016 3 z 5

Knihu už mám přečtenou tři dny, ale pořád se nemůžu přimět k ní napsat komentář. Takže alespoň stručně, ať to máme za sebou ;) Jako dítě jsem milovala Tajuplný ostrov, Dva roky prázdnin a další robinzonády, kdy jedinec či několik málo trosečníků využívají svůj důvtip a um, aby se zachránili, takže Marťan mě v podstatě potěšil. Je to kniha napínavá, vtipná, samozřejmě v řadě ohledů mírně přitažená za vlasy, ale co už, o tom to přece je, ne? Protože jsem ale antitechnický talent, Markovy vylepšováky jsem raději brala jako dané a různými spletitými popisy jeho inženýrských výkonů jsem proskotačila bez jediné hlubší úvahy. První půlka byla zajímavá velice, pak se začala nevyhnutelně opakovat – na Marsu se toho zas tolik neděje, takže Mark musel prostě znovu prožívat situace typu nápad na záchranu – pokus o realizaci – skorosmrt – vítězství.

Když jsem Marťana četla, byla jsem nemocná, třeštila mi hlava a na nic jsem se nedokázala soustředit. V tom mi Weir skutečně pomohl, konečně jsem se začetla a dokonce mě to bavilo! Ale teď, po několika dnech, jsem z toho nějaká rozpačitá, aniž bych věděla proč, takže usuzuji, že taková pecka to zas nebyla. Jistým způsobem mi asi připomínala Heinleina a jeho nezlomné, optimistické a vynalézavé postavy, které vesele vtipkují i hrobníkovi na lopatě (čímž mě iritují :)) Dávám ale tři hvězdičky i tak, v rámci žánru je to docela fajn kniha.

Páájinka
02.08.2016

Naprostá bomba...trochu jiné než film. Vždycky si myslím, že kniha je lepší než film, ale v tomto případě, když jsem laik a o vesmíru, Marsu, NASA atd. vím pouze základní údaje, je těžké si představit věci z knihy. Kdybych předtím film neviděla, tak bych věděla prd. Jsem ale nadšená z Marka Watneyho i z jeho skvělé posádky... :-D

teer.h
01.08.2016 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film v kině a poté četla knihu. Jak film, tak kniha se mi velice líbila. Kniha opravdu nezkalama. Rikala jsem si, že to bude nuda číst jen o chlapikovi, který je sám na Marsu, ale byla to naprostá pecka, samé napětí a hlavně sranda :-) Až tedy na ty odbornosti, v tom jsem se docela ztrácela :-D Určitě doporučuji, protože se člověk opravdu pobaví a něco dozví :-)

mone
31.07.2016 3 z 5

Hmotnost knihy je 720 gramů. Tolik váží třeba horkovzdušná pistole nebo kokosová rohož. Váha, jakou má tento vesmírný příběh pro mě, je ale mnohem vyšší! Je to totiž mé první sci-fi. A spokojenost!

Vlastina67
30.07.2016 3 z 5

Dobrý příběh, jen mě trochu nudily technické popisy.

serpent6
25.07.2016 4 z 5

Jak je všude proklamováno, jedná se skutečně o vesmírného Robinsona Crusoa se vším všudy. Vůle člověka přežít navzdory nepřízni osudu a neblahým okolnostem, v kombinaci s jedinečnou schopností přizpůsobit se, jsou hlavními myšlenkami díla. Po prvních padesáti stranách jsem pojal obavu, že strhující příběh tak trochu pohřbí dynamiku postav, ale deníková forma to tak trochu vykompenzovala. Není nouze o emoční výlevy, ani o konstruktivní a psanou samomluvu (samopis?). Jedinečný je Marťan především svým detailním zpracováním vědeckých vlastností a činností, včetně jejich hladké a nekonfliktní integrace do příběhu. I díky tomu je v tomto případě hranice mezi sci-fi a futuristickým románem takřka neznatelná. Rád bych dal *****, ale trochu mi vadila taková filmová přímočarost, kterou jsem při čtení cítil. Jako kdyby kniha měla být zároveň již připraveným scénářem pro film. Možná proto už mě film tolik nebavil, těch pár odlišností bych spočítal na prstech jedné ruky.

KaileyBlot
24.07.2016 5 z 5

Tyjo. Musím říct...PÁNI. Sice byla kniha plná technických a odborných prvků, a přestože této tématice moc nerozumím, na zážitku mi to vůbec neubralo. Spíše mi toho hodně dalo.
Vpodstatě se na chvíli můžeme stát astronauty a poznávat vesmír. Hlavně Mars. Bylo to úžasné.
Musím uznat, že Mark (vlastně sám autor) byl ohromně chytrý a vynalézavý. Vše bylo tak realistické a do podrobna promyšlené, až jsem se chvílemi ztrácela a tápala, jestli je vůbec možné, aby byl někdo tolik chytrý.
Moc se mi líbila kombinace deníku a vsuvek ze Země. Dodávalo to ději na úplnosti.
A navíc trocha matematiky, fyziky a chemie o prázdninách neuškodí. Sice na trošku jiném levelu, ale přeci jen :D
Za mě naprosto fantastická kniha, která stojí za to si ji přečíst.

Dragell
24.07.2016 4 z 5

Když chcete být v něčem první a jedineční, rozhodně byste tím nemysleli být první člověk na Marsu, který zde uvízne a hrozí mu jistá smrt. Mark Watney ale svůj život nechce dát lacino a tak začne boj s časem a nehostinnou marsovskou krajinou.

Napínavý příběh formou deníkových zápisků nabývající na reálnosti, který sleduje šikovného Marka v boji proti nepřízni osudu pomocí vlastní znalostí a všeho okolo sebe. Technika a biologie - to je něco, čím je protkán příběh, vše čtenářský přístupné.

povermaster
20.07.2016 5 z 5

Tohle byla parádní knížka, sci-fi miluji a Mark Watney byl bezkonkurenční! Takhle špičkově napsáno "možné" přežití na jiné planetě jsem nečekal. Film byl také super, ale kniha o 30% lepší!

smetyl
15.07.2016 4 z 5

Mark Watney je pro mě postavou, která je sice zábavná, ale naprosto nelidská a chladná stejně jako planeta, na níž ho zanechá posádka jeho vesmírné lodi. Nedočkáme se od něj žádných emocí a už vůbec se nám nepodaří vcítit do jeho kůže. Jednoduše proto, že nikdo takhle chladný a vypočítavý zkrátka být nemůže (ani psychopat). Mark si poradí za každé situace a přežije úplně všechno, aniž by při tom sděloval světu nějaké emoce a pro mě bylo fakt těžké mu tu chladnou hlavu věřit.

Spisovateli ale nemohu upřít skvělý nápad a podařené zpracování formou deníkových zápisků. Co se týče technických věcí, bylo znát že si vše skutečně důkladně vyrešeršoval a vymyslel opravdu technicky komplikované scénáře. A jelikož jsem knihu četl v angličtině, měl jsem s těmito pasážemi občas problémy. Každopádně jsem byl celou dobu opravdu zaujatý jak to všechno dopadne a musím přiznat, že jsem byl zklamaný závěrem...

vikidala
13.07.2016 5 z 5

Vůbec nemám ráda sci-fi literaturu, ale tahle knížka mě tedy uplně uchvátila. Je dokonale napsaná! Je totiž svým způsobem reálná a to se mi líbí. Připadala jsem si pár dní skoro, jako bych byla na Marsu.

debe
09.07.2016 5 z 5

Prostředí pro mě nepředstavitelné, ale i tak velice zajímavý námět na příběh, který autorovi (dle mého) vyšel. Bavila jsem se. Lidé, kteří se vypraví do kosmu, musí být nějakým způsobem "výjimeční", takže jsem to Marcovi všechno spolkla i s navijákem :-)

pajuu
08.07.2016 4 z 5

Nečekala bych, že u knížky typu ztroskotaný kosmonaut na Marsu se tolik nasměju. Na mě občas popisy techniky atd. moc složité, což občas možná byla výhoda, jako laik nemůžu posoudit nereálnost některých řešení Marka, jak tady někteří poznamenali.
Za mě skvělá kniha, kdo má rád techniku, sci-fi a vesmír, tak se mu bude líbit :-)

MMacicekk
01.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Skvělý hlavní hrdina, kterého si zamilujete hned od začátku nejen pro jeho vtipné hlášky, ale i proto, jak si umí v každé situaci se vším poradit. Ani na chvilku jsem se tedy s Markem nenudila, bavily mě i všechny ty chemické a technické postupy, i když mnohdy jsem ani netušila, jak si je vlastně představit. S blížícím se koncem stoupá napětí a vy prostě musíte Markovi držet pěsti. Po přečtení knihy jsem se ze zvědavosti koukla na film, ale celkem mě zklamal.

Elea
30.06.2016 5 z 5

Velmi čtivá, napínavá kniha, popis technických údajů šel trochu mimo mne, ale přesto se mi kniha líbila.

GliderMan
27.06.2016 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá a po dlouhé době to byla kniha, ke které jsem se rád vracel a četl dál, i když už jsem děj znal z filmu. Co srazilo hodnocení z plného počtu bylo, stejně jako u filmu, nepřesvědčivé, hollywoodsky zjednodušené řešení problémů hlavního hrdiny na Marsu. I když se autor snaží o technický a fyzikální popis a řešení problémů, je to hodně zjednodušené a trochu vzdělaný člověk bude o většině řešení pochybovat. Někdo, kdo se zajímá trochu o kosmonautiku ví, že hlavní hrdina by pravděpodobně byl mrtvý hned po úvodní nehodě nebo po pár týdnech, když začal zasahovat do systémů Hubu. Markův optimismus a dobrá nálada mě spíše vytáčela, protože v reálu by po několika měsících byl v těžkých depresích a asi by spáchal sebevraždu. Takže rádoby vtipné pasáže mě vtipné nepřišly a ty sprostá slova mě tam také nesedly.

bago
26.06.2016 5 z 5

No teda; naprostá bomba. V hodnocení knihu řadím hned za mou the best, kterou je "Já, poutník". Nepamatuji se, kdy jsem se při čtení tohoto žánru tak často smál vtipně napsaným momentům. Hodně odborného textu, který je zabalený tak, aby mu porozuměl každý. Sebekritika hlavního hrdiny. Vtipné a většinou neurážlivé hlášky o NASA. Velice poutavý a napínavě nezvyklý příběh, zčásti psán formou deníku. Logicky poskládané pasáže. Sympatické snad všechny postavy příběhy (včetně Číňanů). To vše a ještě víc nabízí kniha, kterou doporučuji všem milovníkům sci-fi, thrillerů, odborné i humorné literatury... Prostě nádhera, pro kterou 5* nestačí.

cetriolo
23.06.2016 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo! :) Jako melancholik mi jen zářila očka, když si tam hlavní hrdina propočítával, kolik dokáže vypěstovat brambor, jak syntetizovat kyslík atd. (i když moje znalosti nestačí na to, abych posoudil věděckou přesnost) :) A co mi sedlo byl smysl pro humor hlavní postavy a nad některými scénami jsem se pochechtával celý den :)